На думку істориків, на монументі містяться спірні відомості про прижиттєвих досягнення царя і його сучасників
Відкриття пам'ятника Олександру III в Ялті. Фото: Михайло Метцель / ТАСС
Пам'ятник царю: де правда, а де вигадка? У мережі обговорюють монумент Олександру III, відкритий в Лівадійському палаці в Ялті. У церемонії брав участь президент Володимир Путін. Привід для суперечок - історичні неточності: скульптура містить спірні відомості про прижиттєвих досягнення царя і його сучасників.
На рельєфі показано будівництво Транссибу, створення Третьяковської галереї та Історичного музею в Москві, там же - зображення Достоєвського, Толстого та Менделєєва. Критики відзначають, що Третьяковка була заснована за чверть століття до сходження імператора на трон. Таблиця Менделєєва і головні праці Льва Толстого також були створені ще при Олександрі II. Говорячи про Транссибе, історики відзначають, що залізничну магістраль остаточно ввели в дію значно пізніше, за пару років до революції 1917 року.
Приводом для суперечки стала і відома фраза про союзників Росії - армію і флот. Вважається, що слова ці монарху приписують помилково, насправді автор крилатого вислову - військовий міністр того часу Петро Ванновский. Про те, чи можна назвати стелу на честь Олександра III вдалою, ми запитали у доцента кафедри історії Росії XIX - початку XX століття історичного факультету МГУ Олександра Шевирьова:
Історичні неточності - бич сучасних пам'ятників, що відкриваються в Росії. Зокрема, жертвою помилки скульпторів став пам'ятник Калашникову, що з'явився в Москві. Так, замість схеми знаменитого АК-47 був використаний креслення німецького автомата часів Великої Вітчизняної війни.
Додати BFM.ru в ваші джерела новин?
Ru в ваші джерела новин?