Поняття банківської таємниці. Об'єкти банківської таємниці. Правовий режим банківської таємниці

  1. Комерційна і податкова таємниця
  2. Термін банківської таємниці, її суб'єкти та об'єкти
  3. Захист банківської таємниці за кордоном
  4. Розкриття банківської таємниці в Швейцарії
  5. Банківська таємниця в США
  6. ФЗ про банківську таємницю
  7. Банківська таємниця ГК РФ
  8. Розголошення банківської таємниці КК РФ
  9. Закон «Про банки і банківську діяльність»
  10. Поради: головне про банківську таємницю в Росії клієнту-фізособі

Відкриваючи рахунок в банку, укладаючи договір банківського вкладу , Проводячи іншу фінансову операцію, ви, як клієнт, претендуєте на певний ступінь конфіденційності. Режим банківської таємниці (БТ) покликаний захистити ваші фінансові інтереси і переваги від чужого цікавості і несанкціонованого доступу. Як організована банківська таємниця в Росії і за кордоном?

Комерційна і податкова таємниця

У російському законодавстві розглядаються три види «секретів», що мають відношення до економічного життя - податкова, комерційна і банківська таємниця.

У російському законодавстві розглядаються три види «секретів», що мають відношення до економічного життя - податкова, комерційна і банківська таємниця

Комерційна таємниця регулюється окремим Федеральним Законом. Згідно з ним, під комерційною таємницею розуміється конфіденційна інформація, що дає її власнику ряд переваг. До них відносяться - збільшення доходів, зниження витрат, конкурентна перевага на ринках і інша вигода комерційного характеру. Головним є те, що вільний доступ до відомостей, включеним в комерційну таємницю (фінансово-економічних, технічних, організаційних та ін.) Закритий або обмежений для третіх осіб. Таке обмеження дає незаперечний пріоритет носіям комерційних секретів.

Податкова таємниця визначається Податковим Кодексом РФ. Це будь-які дані про платника податків, отримані податкової, митницею або правоохоронними органами. Виняток становлять, що надаються платниками податків, загальнодоступні відомості. Наприклад, індивідуальний податковий номер фізособи. Банківська і податкова Тайнан Росії тісно переплітаються, коли мова йде про оподаткування вкладів .



Термін банківської таємниці, її суб'єкти та об'єкти

Банківська таємниця РФ відображена в ряді російських нормативних актів - в Цивільному і Кримінальному Кодексах і в базовому Законі «Про банки і банківську діяльність» (далі, за текстом - Закон).

Згідно ст. 26 про банківську таємницю Закону, закриту банківську інформацію / банківську таємницю становлять дані про вклади (депозити), операціях, поточних рахунках клієнтів / вкладників і кореспондентів банків. Можна зробити висновок, що суб'єкти банківської таємниці - клієнти і / або партнери фінустанов. А об'єкти банківської тайни- дані, відомості, інформація про їхні операції, транзакції, рахунки, вклади, пакетах цінних паперів, дорогоцінних металах та інших фінансових активах.

Захист банківської таємниці за кордоном

У деяких зарубіжних країнах надання відомостей, що становлять банківську таємниць у має вельми і вельми жорстко обмежений характер. Банки мають право не йти на розголошення банківської таємниці навіть в разі відкриття кримінальної справи проти свого клієнта. Подібний правовий режим банківської таємниці прийнятий в Люксембурзі, Сінгапурі і, звичайно, в Швейцарії, а також в ряді офшорних юрисдикцій. Але треба зазначити, що таке правове регулювання банківської таємниці, багато в чому, відходить в минуле, і банківські кола все тісніше і активніше співпрацюють з правоохоронними відомствами. Особливо, якщо мова йде про ухилення від сплати податків, легалізації коштів, здобутих незаконним чином і фінансовій підтримці терористичних організацій.

Розкриття банківської таємниці в Швейцарії

Профільний швейцарський закон про банківську таємницю - «Закон про банківську діяльність» прийнятий ще в 1934 році Профільний швейцарський закон про банківську таємницю - «Закон про банківську діяльність» прийнятий ще в 1934 році. Негнучка процедура доступу до банківської таємниці - «наріжний камінь» обслуговування клієнта швейцарськими банкірами. Але в сучасному світі, навіть вони розгортаються в бік більшої відкритості і починають боротися з податковими оптимізаторами і «відмивачами» грошей.

У цьому руслі, в 2010 році парламент Швейцарської Конфедерації ратифікував Договір між урядами США і Швейцарії. Відповідно до угоди, найбільший швейцарський банк UBS передав американським податковим органам дані про приблизно 4,5 тисячах клієнтів, підозрюваних в податкових махінаціях. Підтвердив цю тенденцію, що вступив в силу в лютому 2013 року, Федеральний швейцарський закон про міжнародне співробітництво з податкових питань. Це ще не повне скасування банківської таємниці, але суттєве послаблення її режиму.

Банківська таємниця в США

Відомості, що становлять банківську таємницю в Сполучених Штатах, викладені в американському Законі про банківську таємницю. Повна офіційна назва документа - Закон про звітність по валютним та іноземних операцій. Рік прийняття - 1970-й. Не так давно, як в Швейцарії, але все ж. Основна мета цього документа - повна і детальна звітність по значним операціями з готівкою. На думку американських законодавців, великі обсяги готівки є незмінними супутниками ухилення від оподаткування, наркотрафіку, торгівлі людьми та іншими злочинами.

Порогом застосування Закону про банківську таємницю є сума 10 тисяч доларів. Все, що вище - потрапляє під строгий контроль наглядових органів. Можна сказати, що на суми в 10 тисяч «зелених» і більш поняття БТ в Америці майже зникає. Це відноситься, як до громадян США, так і до іноземців. Будь-яке, саме незначне порушення у валютній звітності вважається в Новому Світі тяжким злочином.

ФЗ про банківську таємницю

Не можна не відзначити, що банківська таємниця в російському законодавстві відображена досить докладно в головних нормативних актах країни.

Банківська таємниця ГК РФ

Стаття 857 Цивільного Кодексу присвячена таємниці банківського вкладу та таємниці банківського рахунку.

У частині першій статті зазначено, що банк забезпечує режим секретності:

Частина друга дає список осіб (організацій), що мають можливість користуватися БТ:

  • клієнти / вкладники і / або їх представники;
  • бюро кредитних історій;
  • державні структури та їх посадові особи.

Розголошення банківської таємниці КК РФ

Кримінальний кодекс Росії відповідальність за розголошення банківської таємниці, а також податкової і комерційної таємниці описує в статті 183. Як і слід було очікувати, тут ви можете знайти ступінь покарання за ті чи інші проступки, що стосуються порушення банківської таємниці.

КК класифікує чотири види злочинів, що стосуються протизаконного отримання і подальшого розголошення БТ:

  • крадіжка документів, підкуп, погрози та інші протизаконні способи по заволодінню БТ;
  • використання даних, що становлять БТ і / або її несанкціоноване розголошення;
  • пункти 1 і 2, що призвели до великого збитку або, якщо причиною цих процесів був корисливий інтерес;
  • діяння по пунктам 2 і 3, в тому випадку, коли вони привели до тяжких наслідків.

Як і слід було очікувати, максимальна відповідальність передбачена за частиною 4 статті 183. Термін позбавлення волі за ці злочини може досягати семи років.

Закон «Про банки і банківську діяльність»

Максимально докладно питання охорони банківської таємниці в Росії освітлений в однойменній статті 26 Федерального Закону «Про банки і банківську діяльність».

Стаття дає перелік організацій, які володіють БТ і гарантують режим її збереження:

  • кредитна організація (банк);
  • Банк Росії - головний регулятор банківської системи РФ;
  • організація, що страхує вклади;
  • аудиторські компанії;
  • державна служба з протидії відмиванню доходів;
  • оператори платіжних систем, клірингові центри;
  • бюро кредитних історій;
  • органи валютного контролю;
  • банківські агенти.

Це - власники (джерела) конфіденційних банківських відомостей. Це - власники (джерела) конфіденційних банківських відомостей

Далі, визначений список одержувачів довідок по операціях і рахунках фізосіб і юросіб / підприємців:

  • власне, самі власники банківських рахунків / вкладів / активів та інших активів, а також їх законні представники;
  • суди і окремі судді;
  • рахункова палата РФ;
  • митні та податкові органи;
  • пенсійний фонд РФ;
  • фонд соцстрахування РФ;
  • судові пристави;
  • органи попереднього слідства, з санкції їх керівника;
  • інші органи та посадові особи, в рамках чинного вітчизняного законодавства.

Згадані категорії мають прямий доступ до БТ, на першу вимогу.

При наявності судового рішення, дані про ваших операціях і активах будуть доступні органам правопорядку.

Окремим списком йдуть ті, хто претендує на державні федеральні і муніципальні посади, на посаду судді, а також їх подружжя та неповнолітні діти. Інформацію за їхніми рахунками / вкладами мають право отримати керівники / посадові особи тих державних органів, де служать або планують служити такі громадяни.

Коли клієнт вмирає, доступ до його банківським секретам мають особи, визначені заповітом і нотаріуси, які ведуть справи про спадщину. Для іноземців - консульства їх країн.

Поради: головне про банківську таємницю в Росії клієнту-фізособі

Пам'ятайте, поняття БТ в Росії досить умовне. Виходячи з вищевикладеного, ви бачите, що будь-який державний орган, особливо правоохоронний, завжди зможе отримати в банку будь-яку інформацію про вас. Залишається тільки сподіватися, що з фінустанови не вийдуть відомості про вас на третіх осіб, які не мають відношення до держструктур. Перед державою - ваші операції і активи - «відкрита книга». У будь-якому випадку, завжди є можливість звернутися до суду, законодавча база досить докладна.

Читайте також

Як організована банківська таємниця в Росії і за кордоном?