- Суб'єкти банкрутства, їх класифікація та основні характеристики
- Етапи проведення процедури банкрутства
Встановлення банкрутства передбачає визнання нездатності підприємства або фізичної особи в силу ряду причин задовольнити всі вимоги кредиторів. Визначенням поняття і ознак банкрутства (їх наявності) підприємства чи приватної особи займається арбітражний суд. Вимоги кредиторів - це сукупне поняття, яке включає діючі кредити і виставлені по ним зараз платежі, а також будь-які інші суми, що підлягають обов'язковій сплаті. Процедура банкрутства може бути розпочата, якщо фінансові вимоги не задоволені боржником протягом 3 місяців, а також вартість наявного у нього майна меншою за загальну суму зобов'язань.
Серед основних ознак банкрутства (причому, як юридичної, так і фізичної особи) виділяють:
- наявність певних боргів (фінансових зобов'язань);
- нездатність виконати вищезгадані зобов'язання протягом трьох місяців з моменту (дати), коли вони повинні були бути задоволені.
Для фізичної особи передбачений ще одна ознака фінансової неспроможності, або банкрутства, - перевищення суми боргових зобов'язань над загальною вартістю майна, що перебуває у власності.
Суб'єкти банкрутства, їх класифікація та основні характеристики
Федеральний закон «Про неспроможність (банкрутство)» , Останні зміни та доповнення якого вступили в силу з 1 січня 2017 року, виділяє кілька категорій осіб і організацій, які беруть безпосередню участь в процедурі банкрутства фізичної / юридичної особи.
Учасники процедури банкрутства
суб'єкт
характеристика
боржник
Приватна особа, підприємець або організація, які не здатні виконати свої зобов'язання перед кредиторами (зокрема, сплатити товари і послуги, нарахувати заробітну плату, провести інші виплати на користь працівників або контрагентів і ін.).
конкурсні кредитори
Особи, що пред'являють деякі грошові вимоги. Обов'язково виділення кредиторів першої та наступних черг (в залежності від передбачуваного порядку погашення боргів).
Арбітражний керівник
Займається процедурою банкрутства, оцінює правомірність дій боржника, підтверджує фінансову неспроможність, контролює проведення процедури.
Уповноважений орган
Відповідає за повне і своєчасне подання вимог боржнику.
Інші зацікавлені особи
Особи, погашають борги на користь кредиторів перших черг. Таким чином, вони самі стають кредиторами, але вже більш пізньої ступеня.
Позаконкурсними кредиторами називають тих, хто на момент ведення справи не має право висувати свої фінансові вимоги.
Арбітражний керуючий вважається ключовим суб'єктом, що повністю відповідає за правомірне проведення процедури банкрутства. В його обов'язки входить:
- відстоювати інтереси особи / підприємства-банкрута;
- оцінювати його положення на ринку , Проводити детальний аналіз підприємницької активності;
- вести єдиний перелік вимог, надавати його на вимогу відповідних осіб і органів;
- визначати поняття і ознаки неспроможності банкрутства, виявляти навмисних банкрутів.
Етапи проведення процедури банкрутства
Законодавство (ФЗ) виділяє чотири етапи даного процесу:
- спостереження - даний етап триває до семи місяців і передбачає детальну оцінку і пошук методів збереження / повернення матеріальної спроможності боржника, а також складання повного списку кредиторів із зазначенням розмірів боргових зобов'язань перед кожним.
- Фінансове оздоровлення може займати до 24 місяців. Процедура спрямована на відновлення платоспроможності боржника, вихід зі складної ситуації шляхом пошуку компромісу. На загальних зборах розробляється своєрідний розклад погашення боргів. Якщо всі вимоги задоволені у відповідності до затвердженого графіка, процедура банкрутства припиняється, а підприємство визнається платоспроможним.
- Зовнішнє управління - може бути застосовано, коли є підозра в некомпетентності керівних осіб / органів фірми, щодо якої і ведеться процес. В даному випадку призначений зовнішній керуючий намагається «оздоровити» компанію. Етап триває до 18 місяців, але якщо управління виявилося вдалим, термін може бути збільшений за рішенням арбітражного суду.
- конкурсне виробництво проводиться після визнання неможливості повернення фінансової состоятельностіпредпріятія. Передбачається реалізація всієї наявної у боржника власності (рухомого / нерухомого майна та матеріальних активів) для виконання зобов'язань.
Таким чином, очевидним стає, що банкрутство є складним багатоступеневим процесом, після закінчення якого можливо як повне фінансове оздоровлення фізичної / юридичної особи, так і його ліквідація як суб'єкта господарювання. Крім того, в будь-який момент процес може бути зупинений підписанням мирової угоди . Даний документ містить певний компроміс між сторонами, що дозволяє відновити діяльність підприємства або ліквідувати його на взаємовигідних умовах.
970 переглядів Підпишіться на Bankiros.ru