Популярні п'єси в перекладенні для шестиструнної гітари Бойко Ноти скачати

ПЕРЕДМОВА

Пропонований збірник містить зразки вітчизняної музичної класики, твори провідних радянських композиторів, популярні мелодії та джазові п'єси, перекладені для гітари композитором і фольклористом-інструментоведом, кандидатом мистецтвознавства Ю. Є. Бойко. Багато перекладання можуть видатися надто складними, але, по-перше, збірник розрахований на висококваліфікованих концертуючих гітаристів, по-друге, принципова установка автора - максимально можливе збереження особливостей оригіналу, зокрема голосоведения. Це зажадає розширення технічного арсеналу гітариста, освоєння високих позицій і деяких вперше вводяться автором апплікатурних прийомів. Наприклад, при нестачі пальців для передачі ускладненого гармонійної мови деяких творів може знадобитися косе Барре, позначене знаком} (Гавот з Класичною симфонії С. Прокоф'єва, такт 10; «Північна пісня» С. Слонімського, такт 14 і ін.), А також запозичений у віолончелістів прийом ставки (позначення - 9) коли великий палець лівої руки виноситься на гриф з тієї ж сторони, що і інші (наприклад, заключний 'акорд в «Північної пісні» С. Слонімського). Останній прийом незамінний при розбіжності крайніх голосів фактури на інтервал, що не досяжний традиційними прийомами ( «Ех, дороги» А. Новикова, такт 47). Також розширюють можливості багатоголосся Барре різними пальцями, крім традиційно застосовуваного в цих випадках першого (Гавот С. Прокоф'єва, такти 37 і 42, а також заключний акорд).

Особливо слід сказати про флажолетів. Флажолети застосовані автором перекладень традиційно, як специфічна темброва фарба ( «Соловей» А. Аляб'єва, «Музична табакерка» А. Лядова, Вальс-жарт Д. Шостаковича, «Романс Франта» І. Мацієвського та ін.), І для збереження голосоведения оригіналу . В останньому випадку флажолети по можливості не повинні виділятися за тембром і служать для розширення інтервалу між крайніми голосами (наприклад, «Чутлива арія» І. Хандошкіна, передостанній такт) і вивільнення пальців для інших голосів при збереженні авторської бас лінії ( «В наслідування Альбеніса» Р. Щедріна, такт 8), а також мелодійної (там же), для дотримання голосоведения при тісному розташуванні голосів (прокоф'євську Гавот) і розширення діапазону інструмента (там же).

Широке використання флажолетів зажадало впорядкування їх нотації. Автор відмовляється від позначення «Фл.», «Флаже.» Та інших, що перевантажують нотний текст і позбавляють його наочності, особливо при насиченою багатоголосої фактури. Для кращої орієнтації виконавця все флажолети позначені ромбовидними головками (за винятком «Музичної табакерки» А. Лядова, цілком написаної флажолетами) на тій висоті, на якій йотіруются зазвичай звуки тієї ж висоти, тобто згідно «дійсному звучанням», з урахуванням прийнятого для гітари октавного транспорту. Римськими цифрами позначений лад, на якому пальці виконавця стосуються струн; вище дев'ятнадцятого - лад уявний. Арабськими цифрами позначені пальці, притискають струни в складних флажолетів або стосуються струн в деяких простих. В особливих випадках петітнимі нотними головками в дужках позначені їх підстави ( «Музична табакерка» А. Лядова, такти 19-21; «Північна пісня» С. Слонімського, такт 22).

Багатоголосся флажолетів зажадало нових прийомів для їх вилучення. Основні з них - дотик струн кінцевий фалангою великого пальця правої руки і щипок вказівним, середнім і безіменним пальцями, що дає більш яскравий звук, ніж при традиційному торканні вказівним пальцем. Цим прийомом витягується досить поширений акорд з флажолетів (наприклад, «Соловей» А. Аляб'єва, такт 8). У терцових ході флажолетами ( «Романс Франта» І. Мацієвського, такт 46) кінцева фаланга великого пальця, фіксуючи два сусідніх лада, займає положення під кутом до струн для вилучення малих терцій і положення паралельно ладу для вилучення великої терції. Застосування кінцевої фаланги великого пальця надає істотну допомогу при виконанні досить швидких ходів флажолетами в каденції до алябьевскому «Солоеью» (флажолетние луна-відповіді), вивільняючи для щипка вказівний і середній пальці.
Новими є також форшлаги флажолетами, виконувані шляхом ковзання стосується пальця на сусідній лад. І нарешті, особливих коментарів вимагає акорд з флажолетів в такті 22 «Північної пісні» С. Слонімського. Він складається з двох складних октавних флажолетів і простого квінтового. Третій і перший пальці притискають третю і другу струни на ладах, відповідних звуків Великий палець лівої руки в положенні ставки стосується першої струни над VII ладом. Великий палець правої руки стосується кінцевий фалангою третьої і другої струн [відповідно] над уявними XXV і XXIII ладами. Звук витягується вказівним, середнім і безіменним пальцями.

Незвичними для гітаристів-класиків можуть здатися джазові п'єси, хоча вони в основному розраховані на техніко-виконавські можливості саме класичного гітариста. Особливу увагу слід звернути на ритмічну сторону виконання (свінг, латиноамериканські ритми), бо саме вона є в цих творах вирішальною. З характерних виконавських прийомів можна вказати на підключення мізинця правої руки для туттійних фрагментів з «Хелло, Доллі» Д. Хермана [і «Переді мною Исаакий» Д. Голощекина), частково імітують звучання бігбенда. Цей та деякі інші прийоми і фактурні особливості характерні для гри провідного радянського джазового гітариста А. Кузнєцова, якому присвячено перекладення теми Д. Хермана з мюзиклу «Хелло, Доллі».
В. Ільїн

  • Чутлива арія. Музика І. Хандошкіна
  • Соловей. Музика Л. Аляб'єва. Концертна транскрипція Ю. Бойко
  • Музична табакерка. Музика А. Лядова
  • Марш з опери «Любов до трьох апельсинів». Музика С. Прокоф'єва
  • Гавот. Музика С. Прокоф'єва
  • Гавот з Класичною симфонії. Музика С. Прокоф'єва
  • Вальс-жарт. Музика Д. Шостаковича
  • Гумореска. Музика Р. Щедріна
  • У наслідування Альбеніса. Музика Р. Щедріна
  • Північна пісня. Музика С. Слонімського
  • Марш Бармалея. Музика С. Слонімського
  • Романс Франта з кінофільму «Небувальщина». Музика І. Мацієвського
  • Осінній сон. Музика А. Джойса.
  • Амурські хвилі. Музика М. Кюсс.
  • На сопках Маньчжурії. Музика І. Шатрова.
  • Чорноріченська дача. Музика С. Сорокіна.
  • Ех, дороги . Музика А. Новикова.
  • Уральська рябинушка . Етюд тремоло (Посвята оркестру ім. Андрєєва). Музика Е. Радигіна.
  • вальс з кінофільму «Бережись автомобіля». Музика А. Петрова.
  • мелодії ДЖАЗУ
    • Хелло, Доллі. Музика Д. Хермана ..
    • Улюблений мій. Музика Дж. Гершвіна ..
    • Зірки над Алабама. Музика К. Перкінса.
    • Твоя сумна посмішка. Музика А. К. Жобімв.
    • Невдале побачення. Музика А. Цфасмана.

Складання і перекладення для гітари Ю. Є. БОЙКО

завантажити ноти завантажити ноти