Літо закінчилося, так що саме час згадати про навчання. Цього разу ми вирішили дізнатися про те, як майбутнього « айтішників »Правильно вибрати факультет. Розібратися в цьому нам допоможе Олександр Мелещенко, директор IT House.
- Пане Олександре, куди б Ви порадили вступати абітурієнтам, які б хотіли отримати професію в сфері IT?
- Серед білоруських «айтішной» факультетів можна виділити ФМПІ ( факультет прикладної математики та інформатики ) БДУ і ФКСіС ( факультет комп'ютерних систем та мереж ) БГУИР. Між цими факультетами є навіть якесь негласне змагання. Непогана ситуація в деяких регіональних технічних вузах, ми відвідували їх в минулому році, коли їздили в стартап-тур. Наприклад, гідно, на мій погляд, поставлена система IT-навчання в Гродненському і Полоцькому університетах. Однак впевнено судити про це не берусь, бо ми провели там трохи часу. У будь-якому випадку, абітурієнт до них приходить з меншим балом - кращі все ж прагнуть вступити до столиці - це проблема регіональних вузів.
- А чим, на Ваш погляд, краще перераховані вище факультети?
- Важко сказати, що краще і що гірше. У порівнянні з БДУ БГУИР нагадує «армію». Там більше дисципліни, інженерний ухил. БГУ ближче до науки і загальноосвітньої системі. Так як БГУИР тісно пов'язаний з IT-індустрією, то природно, він насичений спільними лабораторіями та зв'язками з IT-компаніями, хоча це зараз можна знайти на будь-якому сильному факультеті. Скажімо так: у БГУИР більше вчать прикладного програмування , А в БГУ більша увага приділяється теоретичним знанням і фундаментальної підготовки.
З іншого боку, за моїми спостереженнями можу сказати, що випускники БГУИР не часто стають PM (менеджерами проектів). Навіть через багато років вони залишаються програмістами. А колишні студенти БДУ завдяки системності мислення, вмінню ставити завдання і аналізувати її, виростають в керівників. Однак не варто, звичайно, узагальнювати і говорити так про всі випускників.
- Підготовки в університеті вистачає для того, щоб стати професіоналом своєї справи?
- Я думаю, що не завжди вистачає, про проблеми сучасної освіти сказано дуже багато. Вища освіта зараз для багатьох - це, перш за все, статус, тому важливо вміти вчитися самому. деякі керівники великих IT-компаній сприймають ВНЗ як місце концентрації великого обсягу учнів, а отже - потенційних співробітників. Ще один момент: традиційні вузи з хорошою репутацією - це престиж і можливість завести корисні зв'язки. Менеджери і засновники молодих компаній з недалекого майбутнього можуть виявитися вашими друзями, з якими ви провчилися чотири роки.
- Чи не буде на ринку праці ситуація з «айтішників» така, як, наприклад, з юристами? Адже спочатку їх не вистачало, а потім відбулося перенасичення ринку.
- Ні, такого не буде. До сих пір IT-індустрія - це драйвер світової економіки, тому потреба у фахівцях буде зростати - як у нас, так і за кордоном . У найближчі роки ситуація навряд чи зміниться.
- А чи легко недосвідченому випускнику влаштуватися в IT-компанії після закінчення університету?
- Насправді випускник - це вже досвідчений фахівець в IT (сміється). Деякі IT-компанії навіть говорять, що їм нецікавий випускник, який під час навчання ніяк себе не проявив. Зазвичай на другому-третьому курсі студенти починають думати про роботу. Природно, не найкращий варіант працювати на шкоду навчанню по 40-60 годин на тиждень на молодших курсах, але 20-30 годин, думаю, підуть тільки на користь майбутній кар'єрі. Моя думка - в 20 років чоловік повинен працювати. Поєднувати навчання і роботу цілком реально.
Як починати? Дійсно, не всі компанії хочуть брати «зелених» студентів без досвіду, але це бар'єр цілком переборна. Поцікавтеся про причини відмови. Роботодавець зможе пояснити те, які є «прогалини» в знаннях і які технології потрібно підучити. Може бути, доведеться походити на курси, але в підсумку ви отримаєте свою роботу.
На ринку є невеликі компанії, у яких просто не вистачає ресурсів, щоб брати «зеленого» співробітника і навчати його. Деякі великі компанії готові приймати таких студентів, але з умовою, що вони готові до освоєння великої кількості нової інформації і роботі в напруженому режимі. Тому я думаю, що це скоріше питання мотивації - чи дійсно студент хоче «орати» і займатися цією професією.
- А яким набором знань необхідно володіти для того, щоб вступити до університету? На що звернути увагу абітурієнтам під час вступу?
- Під час роботи в приймальній комісії часто чув від абітурієнтів питання на кшталт: а що крутіше - Факультет 1 або Факультет 2? Але це неправильні запитання. Ти справедливо для того, щоб отримати спеціальність, якій віддаси більшу частину часу свого життя, або для того, щоб сказати своїм друзям, що вчишся на крутому факультеті ? Або інше питання часто задають: а що престижно? Такий завуальований питання про те, куди податися, щоб отримувати більше грошей після закінчення вузу. Дійсно, про це багато говорять, студент став прагматичним. Є, напевно, і зараз студенти, готові безоплатно займатися наукою, але це все більше нагадує фантастику ... У чомусь прагматичність - це непогано, але суто фінансова орієнтація може піти на шкоду майбутній кар'єрі, професіоналізму. Справжні професіонали так не працюють - по крайней мере, коли починають.
Потрібно пам'ятати, що згідно зі статистикою, програмістів «від бога», що володіють розвиненим абстрактним аналітичним мисленням, народжується всього 6%, а іншим ця професія дається не так просто. Але ж є і великий відсоток людей, схильних до гуманітарних професій . Але бачачи потенційно високу зарплату, вони все одно прагнуть в сферу IT, хоча необхідними здібностями не володіють. Так, можливо, що завдяки своїй посидючості вони зможуть закінчити університет. Але що чекає їх далі? Десять годин в день дивитися в «ящик» і виконувати роботу? При цьому, незважаючи на всі свої зусилля, людина так і залишиться посереднім програмістом .
Тому абітурієнтам варто подумати не про те, що крутіше і престижніше. Важливо знайти відповіді на питання: хто ти такий, що в житті тобі дає натхнення, чи відповідає твоїм здібностям професія, яка забере у тебе більшу частину життя? Якщо ти відчуваєш драйв від програмування, дружиш з математикою, тобі подобається вирішувати важкі завдання - ймовірно, IT-сфера буде непоганим вибором. А якщо, наприклад, є схильність до мов, а спілкування з людьми подобається набагато більше, ніж з технікою, то варто подумати про інші факультети. Краще стати професіоналом в тій сфері, де ти володієш природними перевагами і можеш стати краще за інших, ніж слідувати за мінливими думками, модою, ринком.
У нас досить «затиснуте» суспільство. Якщо в сім'ї два інженера, то доля дитини майже зумовлена. Мало у кого вистачить сил сказати «ні», якщо він, припустимо, поет. В цілому, у мене враження, що наша система середньої освіти ростить «маленьких бухгалтерів». Їх вчать бути виконавцями, яким необхідно виконувати чітко поставлені завдання - акуратно і без помарок. Якщо хлопець добре вчиться, він «повинен» на престижну спеціальність, «повинен» не припуститися помилки, «повинен» виправдати очікування батьків, вчителів і т.д. Але ось що він перш за все «повинен» - так це зрозуміти, що приносить йому натхнення і бажання працювати. У жодній роботі не буде тільки приємних завдань, але в цілому від своєї професії ти повинен отримувати кайф і жити з задоволенням, а це значить - надходити на ту спеціальність, яка тобі найближче.
- Якщо з напрямком ми визначилися, то як вибрати факультет?
- IT-факультетів Зараз досить багато. Кожен декан скаже, що його факультет найкращий і це саме те, що вам потрібно. Але можу дати кілька порад «від IT House».
По-перше, дізнайтеся середній вік викладачів. Завідувач кафедри, декан повинні знати цю цифру. Найбільш продуктивний вік для викладача - 25-40 років, це особливо важливо для IT, де технології швидко змінюються.
По-друге, дізнайтеся у знайомих або подивіться по оголошеннях на ринку праці, які технології зараз найбільш затребувані. Тримаючи в руках навчальний план спеціальності, уточніть, скільки відсотків від загальної кількості навчальних годин приділяється цим технологіям. Я згоден з тим, що університет - це не училище, він повинен давати фундаментальну підготовку. Але якщо цей відсоток менше половини, менше третини навчального часу - є привід задуматися.
По-третє, зверніть увагу на співпрацю університету з IT-компаніями. Дізнайтеся, скільки спільних лабораторій працюють на базі факультету (кафедри). Всі великі вендори - Microsoft, IBM, Sun, Cisco - мають свої академічні програми, якими факультет може безкоштовно або майже безкоштовно користуватися - дізнайтеся, які з них впроваджені в навчальний процес на даному факультеті.
По-четверте, «майстра по звичках видно» - зверніть увагу на IT-інструменти, якими користується сам факультет. Це його сайт, інфрасеть, онлайн-системи тестування і т.д. Насправді впровадити інформаційні технології в навчальний процес дуже непросто, тому якщо факультет сам користується технологіями, яким навчає, то це великий плюс.
Ну і останнє - поговоріть з випускниками, які закінчили факультет не більше 3 років тому. Вони знають все.
Що ж, якщо після інтерв'ю у вас залишилися питання - можете задати їх IT House
Розмовляла Аліса Карпенко
А чим, на Ваш погляд, краще перераховані вище факультети?Підготовки в університеті вистачає для того, щоб стати професіоналом своєї справи?
Чи не буде на ринку праці ситуація з «айтішників» така, як, наприклад, з юристами?
Як починати?
А яким набором знань необхідно володіти для того, щоб вступити до університету?
На що звернути увагу абітурієнтам під час вступу?
Під час роботи в приймальній комісії часто чув від абітурієнтів питання на кшталт: а що крутіше - Факультет 1 або Факультет 2?
Або інше питання часто задають: а що престижно?
Але що чекає їх далі?
Десять годин в день дивитися в «ящик» і виконувати роботу?