- Порядок створення підприємства
- Реєстрація підприємства
- реорганізація фірми
- Ліквідація юридичної особи
Підприємство - самостійний господарюючий суб'єкт, утворений однією людиною або групою осіб для виробництва товарів, проведення робіт або надання послуг.
Основна мета створення - забезпечення суспільства необхідними благами і отримання прибутку. Воно є юридичною особою, тобто обов'язково має бути зареєстровано в державних органах, мати установчі документи, вести бухгалтерський облік і звітність, мати юридичну та поштову адресу. Порядок утворення і ліквідації підприємства закріплений у Цивільному кодексі України, законах та інших нормативних актах РФ.
Підприємства розрізняють по організаційно-правовій формі на товариства, товариства і кооперативи. Товариства бувають:
- акціонерні - статутний (початковий) капітал розділений на певну кількість цінних паперів - акцій; підрозділяються на відкриті (ВАТ - число учасників товариства не обмежено, купити акції може будь-який громадянин або організація), закриті (ЗАТ) - список акціонерів затверджено і зафіксований в установчих документах;
- з обмеженою відповідальністю (ТОВ) - статутний капітал розділений на частки, учасники відповідають за зобов'язаннями фірми тільки своїм внеском в організацію;
- з додатковою відповідальністю (ТДВ) - така правова форма вкрай рідко застосовується, так як для засновників створення такого підприємства невигідно, статутний капітал розділений на частки, як і в ТОВ, але відповідають за зобов'язаннями фірми не тільки вкладами, а й своїм особистим майном.
Товариства поділяються на повні і командитні (на вірі). При створенні перших між учасниками укладається договір, вони несуть відповідальність за зобов'язаннями компанії належним їм майном. При утворенні друге можливе залучення додаткових вкладників, які відповідають за зобов'язаннями форми тільки своїми вкладами в нього, але не беруть участі в управлінні товариством. Виробничі кооперативи - об'єднання громадян і юридичних осіб для здійснення підприємницької діяльності, статутний капітал формується з пайових внесків.
Порядок створення підприємства
Перший етап при створенні фірми - вибрати сферу діяльності, написати бізнес-план, мати на руках грошові кошти в якості початкового внеску і для оплати витрат по реєстрації компанії. При створенні підприємства потрібно вибрати організаційно-правову форму. Акціонерні товариства підходять для великого і середнього бізнесу, ТОВ та ВП - для малого і середнього, а кооперативи і товариства ефективні при веденні великого бізнесу. Але це не аксіома, можна вибирати будь-яку форму, тому що порядок їх створення, реєстрації, реорганізації і ліквідації несуттєво відрізняється.
Наступний етап створення підприємства - висновок установчого договору між засновника або акціонерами і розробка статуту організації. У статуті міститься інформація про назву та місцезнаходження компанії, правове становище фірми, цілі діяльності, інформація про статутний капітал, про кількість і номінал акцій (якщо АТ), інформація про засновників або акціонерів, їх права та обов'язки, порядок реорганізації та ліквідації , Відповідальність суспільства і його учасників. Статут є основним документом, що регулює діяльність організації, всі його положення мають відповідати чинному законодавству.
При створенні будь-якого підприємства необхідний статутний капітал, які формується за рахунок внесків засновників. Вони можуть бути внесені не тільки у вигляді грошових коштів, але і у вигляді майна, основних засобів або предметів праці. Розмір початкового фонду підприємства визначається засновниками і прописується в статуті. Але в чинному законодавстві передбачено обмежень: капітал ТОВ не може бути менше 10000 руб., АТ - не менше 100000 крб. Статутний фонд формується шляхом продажу акцій всім бажаючим (ВАТ) або тільки певному колу осіб (ЗАТ). Потім потрібно зібрати всі документи і відкрити розрахунковий рахунок в банку, на який перерахувати не менше половини розміру початкового капіталу.
Реєстрація підприємства
Після проведення всіх необхідних дій по створенню фірми можна звертатися в державні органи з заявою про реєстрацію підприємства. Воно подається в Управління федеральної податкової служби (УФНС) за місцем знаходження компанії і підписується засновниками. До заяви додаються статут і установчий договір, інформація про статутний капітал, квитанція про оплату державного мита в розмірі 2000 руб., Свідоцтво про право власності на приміщення, яке заявлено як юридична адреса фірми. УФНС, в свою чергу, може відмовити в реєстрації підприємства через неправильне оформлення документів.
Після перевірки документів інформація про нову компанію вноситься до єдиного державного реєстру юридичних осіб (ЕГРЮЛ). Потім потрібно отримати свідоцтво про реєстрацію, звернутися до Державного комітеті статистики про присвоєння кодів, відкрити постійний розрахунковий рахунок в банку і повідомити про це в УФНС, встати на облік у позабюджетних фондах. Якщо підприємство планує працювати в сфері, яка підлягає ліцензуванню (банківська діяльність, торгівля акцизними товарами), то потрібно звернутися до відповідних державних органів для отримання ліцензії. Тільки після проведення реєстрації підприємство може працювати. Порушення правил постановки на облік тягне ліквідацію фірми за рішенням суду, а в деяких випадках і накладення штрафів.
реорганізація фірми
Будь-яке підприємство в процесі роботи для свого подальшого розвитку потребує проведення змін, інакше воно не буде розвиватися. Реорганізація - перебудова юридичної особи шляхом злиття, виділення, поглинання або поділу. Злиття полягає в тому, що кілька фірм закривається, а замість них з'являється одна, яка приймає на себе всі права і обов'язки, що ліквідуються. Виділення - з одного підприємства виділяється інше, якому передається частина функцій основного. Поглинання - велика фірма поглинає більш дрібну. Поділ - підприємство ділиться на два або кілька, його права та обов'язки розподіляються між ними.
Інший спосіб реорганізації компанії - зміна організаційно-правової форми. ВАТ можна перевести в ЗАТ або ТОВ, ЗАТ може стати ВАТ, ТОВ, виробничим кооперативом і т.д. В даному випадку не проводиться ліквідація фірми, але вносяться істотні зміни в установчі документи.
Реорганізація підприємства проводиться за рішенням загальних зборів засновників або акціонерів. У деяких випадках перетворення фірми проводиться з метою ліквідації юридичної особи , А не з метою перебудови.
Ліквідація юридичної особи
Причинами ліквідації фірми є фінансова неспроможність, досягнення цілей створення організації, порушуючи чинне законодавство РФ, небажання засновників або акціонерів продовжувати спільну роботу та інші.
Деякі підприємства створюються на час, наприклад, для будівництва об'єкта або проведення будь-якого заходу. Після досягнення своєї мети і виконання всіх зобов'язань воно ліквідується. Фірма може бути закрита за рішенням суду, якщо при реєстрації або в процесі здійснення діяльності будуть виявлені порушення чинного законодавства, що не дозволяють працювати далі, наприклад, робота без ліцензії. Найпоширеніша причина закриття підприємства - фінансова неспроможність, тобто відсутність можливості погашати поточні та прострочені зобов'язання.
Ліквідація проводиться за рішенням засновників або акціонерів фірми, тобто добровільно. При цьому обирається ліквідаційна комісія, формується проміжний бухгалтерський баланс, проводиться інвентаризація. Організація зобов'язана протягом 5 днів надати в УФНС вказане рішення, а протягом 30 днів повідомити всіх кредиторів. За фінансової неспроможності кращим рішенням буде подача позову до суду про визнання підприємства банкрутом. Це буде швидше і дешевше, ніж звернення до суду кого-небудь з кредиторів.
Закриття підприємства за рішенням суду є примусовим, при цьому призначається ліквідатор - фізична або юридична особа, яка контролюватиме процес припинення діяльності. До альтернативних методів закриття фірми відноситься його продаж іншим власникам і реорганізація.
При ліквідації на підприємстві проводяться податкові та аудиторські перевірки. Після погашення всіх боргів залишилося майно розподіляється між засновниками або акціонерами пропорційно розміру їх внесків до статутного капіталу.