Порядок підтвердження іноземних документів про освіту (нострифікації) по медичним і фармацевтичним спеціальностями
Для влаштування на роботу необхідно пройти нострифікацію (підтвердження іноземних документів про освіту). Підтвердження в Росії диплома про освіту, отриманого за кордоном, або проведення його нострифікації, є обов'язковою процедурою, особливо у випадках надходження на роботу в державні та муніципальні установи, а також в комерційні організації, діяльність яких ліцензується державою (освітня, медична та інші сфери діяльності ).
Визнання іноземних документів про освіту на території РФ (нострифікація) здійснюється на підставі наступних правових актів:
- Конвенції , Що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів, укладеної в Гаазі 05.10.1961 (вступила в силу для Росії 31.05.1992);
- Закону РФ від 10.07.1992 N 3266-1 «Про освіту";
- Федерального закону від 22.08.1996 N 125-ФЗ «Про вищу і післявузівську професійну освіту" (далі - Закон N 125-ФЗ);
- постанови Уряду РФ від 21.07.1998 N 810 «Про надання Федеральній службі з нагляду у сфері освіти і науки повноважень на проставлення апостиля на офіційних документах про освіту, що видаються в Російській Федерації« (ред. Від 01.02.2005).
- Постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.1995 № 119 «Про порядок допуску до медичної і фармацевтичної діяльності в Російській Федерації осіб, які отримали медичну та фармацевтичну підготовку в іноземних державах» (в ред. постанови Уряду РФ від 01.02.2005 N 49).
порядок визнання і встановлення в Російській Федерації еквівалентності документів іноземних держав про освіту затверджений Наказом Міністерства освіти та науки Росії від 14.04.2009 N 128. Згідно п. 3 Порядку N 128 державну функцію з визнання і встановлення в РФ еквівалентність документів про освіту виконує Федеральна служба по нагляду у сфері освіти і науки (Рособрнадзора). Її діяльність здійснюється відповідно до Адміністративними регламентами, затвердженими Наказами Міністерства освіти та науки Росії від 08.12.2009 N 306 і від 08.12.2006 N 307 .
Для визнання документів про освіту в Рособрнадзор повинен звернутися із заявою безпосередньо володар документа про освіту або уповноважена ним особа, яка діє на підставі довіреності, оформленої в порядку, встановленому ст. 185 ГК РФ. Заява формується автоматично при заповненні анкети на сайті Рособрнадзора ( http://uslugi.glavex.ru/ru ).
До заяви необхідно додати такі документи:
1) копію документа, що посвідчує особу заявника та (або) власника документа про освіту;
2) оригінал легалізованого в установленому порядку (при необхідності) документа про освіту;
3) оригінал легалізованого в установленому порядку (при необхідності) додатка до документа про освіту, якщо таке передбачається законодавством держави, що видала документ про освіту, із зазначенням пройдених навчальних курсів, предметів, дисциплін (модулів) та їх обсягу, інших складових освітнього процесу;
4) переклади на російську мову документа про освіту та додатка до нього (за наявності), завірені належним чином.
Крім того, потрібно сплатити державне мито за видачу свідоцтва про визнання і про встановлення еквівалентності документа іноземної держави про освіту, про вчений ступінь і вчене звання, яка згідно зі ст. 333.33 НК РФ в даний час складає 4000 руб. (Пп. 49 п. 1) .
Володар документа про освіту має право подати також інші докази своєї підготовки, в тому числі інші документи про освіту та (або) кваліфікації, про допуск до професійної діяльності, практичному досвіді. Дані документи подаються разом з їх перекладами, завіреними належним чином.
Оригінали документів про освіту після прийняття заяви повертаються заявникові.
Рособрнадзор організовує проведення експертизи поданих заявником документів, предметом і змістом якої є:
- визначення відповідного напряму (спеціальності, професії) і (або) рівня освіти (кваліфікації), за якими можливе визнання в РФ документа про освіту;
- зіставлення структури і обсягу навчальних курсів, предметів, дисциплін (модулів), вимог до результатів освоєння освітньої програми, по завершенні освоєння якої в іноземній державі виданий документ про освіту (далі - іноземна освітня програма), а також рівня освіти (кваліфікації), які він підтверджує, і зразкових основних освітніх програм, федеральних державних освітніх стандартів (федеральних державних вимог) відповідного рівня;
- визначення рівноцінності академічних і (або) професійних прав, наданих власнику документа про освіту в державі, в якому видано цей документ, правам, які надаються відповідним документом державного зразка про освіту і (або) кваліфікації в Російській Федерації.
У разі виявлення істотних відмінностей в структурі та (або) обсязі навчальних курсів, предметів, дисциплін (модулів), вимог до результатів освоєння іноземної освітньої програми і федерального державного освітнього стандарту (федеральних державних вимог) відповідного рівня при проведенні експертизи визначаються також додаткові умови (додаткове навчання, іспити, кваліфікаційні випробування і т.п.), виконання яких володарем документа про освіту компенсує наявні суще недержавні відмінності.
Зверніть увагу! Витрати на проведення експертизи з метою підтвердження документів оплачуються заявником. Експертиза проводиться після подання заявником копій платіжних документів, що підтверджують внесення плати за її проведення (П. 8 Порядку N 128).
За результатами розгляду поданих заявником документів Рособрнадзор приймає одне з таких рішень:
1. Про визнання документа про освіту на території РФ з наданням власнику документа відповідних академічних і (або) професійних прав.
2. Про визнання документа про освіту в якості документа, що підтверджує освоєння групи дисциплін і (або) період навчання за освітньою програмою певного рівня (академічної довідки).
3. Про відмову у визнанні документа про освіту на території РФ.
У разі прийняття рішення про визнання документа про освіту на території РФ Рособрнадзор оформляє свідоцтво про встановлення еквівалентності документів про освіту. Дане свідоцтво оформляється на бланку, який має облікову серію і номер, виготовляється друкарським способом і підлягає суворому обліку, підписується керівником або заступником керівника Рособрнадзора, завіряється печаткою із зображенням Державного герба РФ і видається заявнику під розпис.
При прийнятті рішення про визнання документа про освіту на території РФ тільки в якості документа, що підтверджує освоєння групи дисциплін і (або) періоду навчання за освітньою програмою певного рівня (академічної довідки), заявнику видається висновок на офіційному бланку Рособрнадзора.
Рішення про відмову у визнанні документа про освіту на території РФ приймається в наступних випадках:
- представлений документ про освіту, який не зізнається в державі, до якого належить видала його освітня організація;
- заявником подано документи, що містять недостовірну і (або) перекручену інформацію;
- іноземна освітня програма не може бути віднесена ні до одного з рівнів освіти і (або) напрямів підготовки (спеціальностей, професій), прийнятих в РФ, або освіта здобута у формі, не передбаченій в РФ для освоєння освітніх програм такого рівня і спрямованості.
В цьому випадку Рособрнадзор направляє (видає) заявникові повідомлення із зазначенням причин відмови. Рішення про відмову у визнанні документа про освіту на території РФ може бути оскаржене в судовому порядку відповідно до законодавства РФ.
Якщо подані заявником документи містять недостовірну і (або) перекручену інформацію, відповідні відомості подаються Рособрнадзора в правоохоронні органи.
Зверніть увагу! Відносно іноземних документів про освіту по медичним і фармацевтичним спеціальностями діють спеціальні норми. Зокрема, згідно з постановою Уряду РФ від 07.02.1995 N 119 "Про порядок допуску до медичної і фармацевтичної діяльності в Російській Федерації осіб, які отримали медичну та фармацевтичну підготовку в іноземних державах» (в ред. Постанови Уряду РФ від 01.02.2005 N 49) допуск до професійної діяльності для володарів ІДО по медичним і фармацевтичним спеціальностями здійснює Росздравнадзор.
Зверніть увагу! Якщо документ про освіту отримано до 07.02.1995 року, то, відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.1995 № 119 «Про порядок допуску до медичної і фармацевтичної діяльності в Російській Федерації осіб, які отримали медичну та фармацевтичну підготовку в іноземних державах» (в ред. постанови Уряду РФ від 01.02.2005 N 49): - п. 3 документи, що засвідчують право займатися медичною і фармацевтичною діяльністю в колишньому СРСР і Російської Федерації, видані до прийняття цієї Постанови особам, які мають медичну та фармацевтичну підготовку в іноземних державах, зберігають юридичну силу в Російської Федерації і обміну не підлягають.
Згідно з пунктами Положення про порядок допуску до медичної і фармацевтичної діяльності в Російській Федерації осіб, які отримали медичну та фармацевтичну підготовку в іноземних державах (в ред. постанови Уряду РФ від 01.02.2005 N 49):
2. Особи, які отримали медичну та фармацевтичну підготовку в іноземних державах, можуть бути допущені до медичної та фармацевтичної діяльності в Російській Федерації за умови, що федеральними державними органами управління освітою спільно з Федеральною службою з нагляду в сфері охорони здоров'я і соціального розвитку буде встановлена еквівалентність освіти.
(В ред. постанови Уряду РФ від 01.02.2005 N 49)
3. Особи, які отримали медичну та фармацевтичну підготовку в іноземних державах, допускаються до медичної і фармацевтичної діяльності в Російській Федерації після успішного складання спеціальних іспитів у відповідних навчальних закладах Російської Федерації, а також після отримання в установленому порядку ліцензії на заняття певними Федеральною службою з нагляду в сфері охорони здоров'я і соціального розвитку видами діяльності, якщо інше не передбачено міжнародними договорами Російської Федерації.
(В ред. постанови Уряду РФ від 01.02.2005 N 49)
4. Особа, яка претендує на право займатися медичною і фармацевтичною діяльністю, пред'являє документи, що засвідчують особу, і подає заяву у Федеральну службу з нагляду у сфері охорони здоров'я і соціального розвитку.
(В ред. постанови Уряду РФ від 01.02.2005 N 49)
Перелік документів:
1. Заява;
2. Копія документа, що посвідчує особу (паспорта);
3. Копія документа, що підтверджує зміну прізвища, імені або по батькові - у разі зміни прізвища, імені або по батькові заявника;
4. Копія документа про освіту (копія диплома про освіту (з додатком);
5. Копії документів про післядипломну освіту і раніше виданих атестатів і сертифікатів;
6. Копія академічної довідки або програми підготовки з післядипломної освіти;
7. Копія документа, що містить відомості про попередній роботі за фахом (трудова книжка, або документ, її замінює);
8. Фотографії 4х6 см чорно-білі, матові, без куточка (2 штуки).
5. Федеральна служба по нагляду у сфері охорони здоров'я і соціального розвитку, отримавши зазначену заяву, розглядає питання про проведення спеціальних іспитів і видачу сертифіката спеціаліста.
(В ред. постанови Уряду РФ від 01.02.2005 N 49)
Сертифікат дає право на заняття медичною і фармацевтичною діяльністю на всій території Російської Федерації.
Детальну інформацію про надання адміністративної послуги з видачі сертифіката фахівця особам, які мають медичну або фармацевтичну освіту в іноземних державах, можна отримати на офіційному сайті Федеральної служби з нагляду в сфері охорони здоров'я: http://www.roszdravnadzor.ru/3065/3106/19266 в розділі: Надання державних послуг відповідно до положень Федерального закону від 27 липня 2010 року № 210-ФЗ "Про організацію надання державних та муніципальних послуг»
Державні послуги
Видача сертифіката спеціаліста особам, які мають медичну або фармацевтичну освіту в іноземних державах