Постмодернізм, революція і фемінізм: як Мадонна стала трендом поп-культури

  1. Моя пані
  2. Like a Virgin
  3. Хочу як Сьюзен
  4. стиль вулиць
  5. Монахиня або Ненсі Сінатра
  6. Сексуальність і фемінізм
  7. постмодернізм

Фото: AP / Amy Harris / Invision

16 серпня королеві поп-музики Мадонні виповнюється 60 років. Ікона стилю, експериментатор і революціонерка - вона ніколи не боялася змінюватися, говорити те, що хочеться, і відстоювати свої ідеї. Саме тому вона стала прикладом для численних наслідувачів.

У день народження Мадонни редакція порталу Москва 24 вирішила розібратися у феномені культової співачки.

Моя пані


Відео: YouTube / madonna

Зараз може здатися, що Мадонна - це ідеальний псевдонім для створення провокаційного тренда в поп-культурі, але таке ім'я співачці дали батьки. А після підписання першого музичного контракту Мадонна Луїза Чікконе з метою спрощення стала називатися просто "Мадонна": мало того, що ім'я відсилає до образу Богоматері, в деяких країнах воно є загальним і перекладається як "моя пані".

Like a Virgin


Відео: YouTube / madonna

Пісню Like a Virgin Мадонна з самого початку вважала хітом, хоча автори Біллі Стайнберг і Том Келлі були впевнені, що це провал. Вперше вона виконала її на щорічній церемонії вручення нагород MTV Video Music Awards 14 вересня 1984 року. Під час виступу Мадонна з'явилася з величезного весільного торта, і, зламавши на початку пісні каблук, не зупинив номер, а стала валятися по сцені в білосніжній весільній сукні, демонструючи нижню білизну і підв'язки.

Цей виступ шокувало американську телеаудиторію, як, втім, і пісня з провокаційною грою слів в назві: до Мадонни в поп-музиці ніхто так сміливо не говорив про відносини. Пісня увійшла в список "200 знакових пісень усіх часів" під егідою "Залу слави рок-н-ролу" в США.

Хочу як Сьюзен


Відео: YouTube / Movieclips

Перший тур The Virgin Tour проходив в 1985 році і викликав "мадонноманію": дівчатка масово одягалися "під Сьюзен / Мадонну" з фільму "Відчайдушно шукаю Сьюзен". Журнал Time подарував цьому феномену назву Madonna Wannabe - новий рух підліткової моди. Правда, протрималося воно не так довго: співачка змінила імідж до наступного альбому 1986 року.

Критики висміювали спроби молодих дівчат бути схожими на поп-співачку: "Такий одяг виглядає круто тільки на одній людині в світі - Мадонні. Решта стають схожі на вуличних дівок, а вона ні".

стиль вулиць


Відео: YouTube / Warner Bros. Records

Мадонна ще з дитинства сприймала одяг як спосіб вираження протесту. У школі вона відмовлялася носити форму (хоча відмінно вчилася), виділялася серед сестер, поєднувала непоєднуване і хотіла бути "не такий, як всі дівчата": не брили пахви, не користувалася косметикою. "Я хотіла стати кимось", - цитує співачку автор книги "Мадонна. Історія життя" Мері Крос.

У вісімдесяті вона стала законодавицею нового вуличного стилю: варенки, короткі топи, міні-спідниці поверх штанів, шорти з високою талією, браслети з шипами, ремені з кнопками, кислотні кольори і панчохи у велику сітку.

Критики звинувачували співачку в використанні релігійної атрибутики в якості аксесуарів - молитовні чотки і прикраси з розп'яттями вважалися більш ніж сміливими.

Монахиня або Ненсі Сінатра


Відео: YouTube / Warner Bros. Records

Побожність матері Мадонни межувала з фанатизмом. Коли у неї виявили рак грудей (а в цей час Мадонна-старша була вагітна шостою дитиною), вона відмовилася від лікування і через кілька місяців після пологів померла у віці 30 років. Неприйняття п'ятирічної Мадонною того факту, що "бог міг допустити смерть мами", стало важливим аспектом творчості співачки.

У деяких інтерв'ю Мадонна визнається, що в дитинстві хотіла "бути черницею і бути Ненсі Сінатрою".

У кліпі на пісню La Isla Bonita Мадонна молиться на вервиці розарію. І, до речі, весь альбом Like a Prayer був присвячений впливу католицького виховання співачки на її відносини з батьками і світом.

Сексуальність і фемінізм


Відео: YouTube / madonna

Мадонна перетворила агресивну сексуальність в новий тренд. Правда, епатажні витівки на сцені і відверті фотосесії викликали бурю обурення у феміністського руху, яке бачило в стереотипному образі спокусниці принизливу роль жінки як сексуального власності чоловіка.

У 1990 році на захист співачки виступила професор мистецтвознавства Університету мистецтв Філадельфії, письменник і феміністка Камілла Палья: "Мадонна вчить молодих дівчат бути в повній мірі жінками, відкрито сексуальними, і при цьому зберігати контроль над своїм власним життям, сміливо протиставляючи патріархальній системі свою вільну чуттєвість і еротизм ".

Мадонна стала першою жінкою, яка повністю взяла під свій контроль і музику, і образ, нікому не дозволяла диктувати правила. У той час це сприймалося не просто як бунт, а як справжня революція в музичній індустрії, адже раніше звукозаписні компанії визначали мало не кожен крок своїх артисток.

постмодернізм


Відео: YouTube / Warner Bros. Records

Мадонна стала негласним рекордсменом по зміні образів. Від зухвалої дівчата з пірсингом, яскравим мейкапом і шкіряними куртками до готики, образів в дусі Старого Голлівуду, ковбойському тематики і спортивних купальників. Все в сукупності (кліпи, перформанси на сцені і в житті, бунт проти гендерних стереотипів, іронічне втілення "американської мрії" і, звичайно, постійні зміни стилів, в тому числі і в музиці) вплинуло на те, що на початку дев'яностих Мадонну стали називати "іконою постмодернізму". На думку експертів, в її творчості були основні риси напрямки: наслідування, пародія, якась невизначеність і узагальнення. Співачку стали вивчати як культурний, гендерний та медіафеномен.