Довго чекав Сергієв Посад пам'ятника відомому російському письменникові-природолюбів Михайлу Михайловичу Пришвіну. І чекав не випадково! Адже в цьому місті Михайло Михайлович прожив не один рік, увічнивши його в своїх безсмертних щоденниках і оповіданнях, створивши надзвичайну фотолітопис міста і його околиць.
Пришвін М.М. жив в будинку № 85, що на вулиці Віфанской, колишньої Комсомольській, і сьогодні ця споруда в доброму здоров'ї. Всякий, хто проїжджає повз, примітить його: високий, ставний, з помилковим мезоніном, що не обмежений високим парканом, які повсюдно зустрічаються в приватному секторі.
У 1926 році придбав Михайло Михайлович цей будинок і жив в ньому довгі роки. Тут письменником були написані багато творів, що становлять нині золотий фонд природознавчої літератури: «Календар природи», «Мисливські були», «Золотий ріг», «Журавлина батьківщина» -все, ніж сьогодні зачитуються шанувальники літературного таланту Пришвіна.
У день народження письменника, 4 лютого 2015 року, відбулося урочисте відкриття пам'ятника. Місце для нього у Скитська ставків було обрано не випадково. А де ж йому ще бути, як не в оточенні парку і вікових лип, які пам'ятають Михайла Михайловича! Адже від будинку на Віфанской до Скитська ставків рукою подати.
Скільки разів письменник проходив тінистими стежками липових алей, поспішаючи на полювання! А можливо, тут він, присівши під покровом лип, старанно записував тільки що побачене, щоб потім втілити свої спостереження в одному з оповідань.
фото автора
Автор пам'ятника скульптор Ю.П. Хмельовської зобразив письменника сидячим на пеньку з блокнотом і ручкою в руках. Поруч з ним, втупившись мордою в коліно господаря, сидить його чотириногий друг. Таке відчуття, що собака намагається вгадати хід думок письменника. Відливали пам'ятник на Смоленщині і до призначеного часу доставили в Сергіїв Посад.
Організатори пам'ятника не підняли його на високий постамент, а розмістили так, що кожен може, простягнувши руку, доторкнутися до плеча Михайла Михайловича або або, скажімо, провести долонею по спині пса. Істинно народний пам'ятник!
Студений морозний день нітрохи не перешкодив урочистого моменту відкриття пам'ятника. Багато городян і гостей зібралося у Скитська ставків в очікуванні. Серед них були автор монумента Ю.П. Хмелевський, директор будинку-музею в Дунино Л.А. Рязанова, внучка Михайла Михайловича Н.П. Бірюкова, а також правнуки і праправнуки письменника. До підніжжя пам'ятника лягло багато червоних гвоздик.
«Я знайшов собі улюблену справу - шукати і відкривати в природі прекрасні сторони душі людської» - написано на меморіальній дошці, закріпленій біля основи скульптури. Ці слова Михайла Михайловича стали девізом його творчості.
Вся література про природу дарує людям добро, і чим ближче людина до природи, тим добріше його душа. А творчість Михайла Михайловича Пришвіна не що інше, як дороговказ для всіх, хто хоче бути самим собою.
Олег Трушин 3 березня 2015 в 00:00