Поволжская державна академія фізичної культури, спорту і туризму

На базі Поволзькій державної академії фізичної культури, спорту і туризму в Казані пройшла нарада проректорів з навчальної роботи спеціалізованих спортивних вузів Російської Федерації. В Академії тенісу зібралися провідні фахівці 14 університетів і академій країни, щоб обговорити питання розвитку профільного спортивного освіти. На порядку денному стояло широке коло питань, в тому числі формування державного замовлення освітнім установам, реалізація програм підвищення кваліфікації фахівців, а також обговорення практики впровадження нових освітніх стандартів в галузі фізичної культури, спорту і туризму. Про самій нараді проректорів з навчальної роботи спеціалізованих спортивних вузів Російської Федерації журналістам розповів помічник ректора Поволзької державної академії фізичної культури, спорту і туризму В'ячеслав Сергєєв.
- На даний момент в Росії проводиться велика кількість спортивних заходів, тому спортивні вузи ведуть підготовку не тільки тренерів, але і фахівців з різних галузей організації спортивних змагань, - розповів В'ячеслав Сергєєв. - Активно розвиваються такі напрямки як туризм, організація роботи з молоддю. При цьому новим трендом в роботі російських вузів є формування державного замовлення освітнім установам. Це питання вимагає ретельного розгляду з усіх точок зору, в тому числі методичних, фінансових, економічних. Це в кінцевому підсумку дозволить зробити висновки, яких саме фахівців необхідно готувати, і як їх згодом розподіляти. Слід зазначити, що нові освітні стандарти вже реалізуються в даний час, тому подібні наради для проректорів з навчальної роботи необхідні, перш за все, для того, щоб вузи могли чуйно реагувати на зміни і доповнення, які відбуваються в системі підготовки.
В рамках наради в Казанської академії тенісу начальник відділу навчальних закладів Міністерства спорту, туризму і молодіжної політики Росії Марина Щенникова поділилася інформацією, яка, в якійсь мірі, пояснює проблеми підготовки російських спортсменів, як в олімпійських, так і в неолімпійських видах спорту. Теми, підняті у виступі Мариною Юріївною, люб'язно погодився прокоментувати для порталу kazan2013.ru помічник ректора Поволзькій академії фізичної культури, спорту і туризму В'ячеслав Сергєєв.
- Марина Юріївна говорила про формування держзамовлення на підготовку фахівців у вищих навчальних закладах. Зрозуміло, що, перш за все, він торкнеться олімпійських видів спорту. Але програма Олімпійських Ігор, але вірно, змінюється. З'являються нові види спорту, нові дисципліни. Чи не виявиться так, що на наступній сесії МОК ще один вид спорту буде визнаний олімпійським, а фахівців з нього ми не підготували, оскільки в держзамовленні їх підготовка просто не фігурувала?
- У кожного вузу буде завдання готувати фахівців за тими видами спорту, які значаться у нього в якості базових напрямків, але це не означає, що всі інші види спорту, в тому числі, і не олімпійські, повинні бути забуті. Плюс треба почати поділяти підготовку фахівців з дисциплін. Припустимо, зараз у нас в дипломах випускника може стояти «лижний спорт». Але це широке поняття, в той час, коли необхідно підкреслювати його спеціалізацію - в біатлоні він буде працювати, у фрістайлі, гірських лижах, і так далі.
Відповідно до звітів, про які говорила Марина Щенникова, щорічно ми отримуємо на випуск 56% фахівців, готових працювати в літніх олімпійських дисциплінах, всього лише 9% фахівців, які працюють в зимових олімпійських дисциплінах, 8% спеціалізуються на неолімпійських видах спорту, 16% фахівців, яких можна віднести до «інших», тобто, роботі в сфері фізичного виховання, спортивного менеджменту і так далі, і 11% фахівців, яких ми характеризуємо, як «непізнані» бакалаври.
- Питання, яке напрошується сам собою - хто ці «непізнані» бакалаври?
- В даному випадку потрібно говорити про те, що бакалавр з фізичної культури і спорту не обов'язково повинен працювати саме в цьому вузькому напрямку. Саме поняття «фізична культура» включає в себе досить широкий спектр видів діяльності. Наприклад, деякі вузи готують фахівців зі спортивної режисурі. Погодьтеся, що це не вид спорту. У річних звітах, по видимому, все це не враховується і з'являється графа «непізнані» бакалаври. Зараз же ми будемо готувати фахівців за профілями. Буде профіль «спортивне тренування в обраному виді спорту», ​​в рамках якого готують, перш за все, тренерів. Є профіль фізкультурну освіту, за яким готують викладачів, а також профілі спортивний менеджмент, спортивно-оздоровчий туризм, спортивні споруди і індустрія ».
За словами Марини Щенникова, серед випускників спортивних вузів переважають «футболісти» - 280 осіб на рік. Далі йдуть спортивні ігри - 130 - баскетбол, 100 - волейбол, 30 - гандбол, 150 - інші ігрові види спорту, як то регбі, всі види хокею - на траві, з шайбою, з м'ячем. Серед літніх олімпійських видів спорту лідирує, що природно, легка атлетика - 260 фахівців, далі всі види боротьби - 160 осіб. Серед зимових - переважають випускники, яких готують до роботи в лижних дисциплінах, ковзанярському спорті і фігурному катанні. В інших же видах спорту відчувається серйозний недолік фахівців.
- Виходячи з цього, може, варто прибрати футбол з бюджетної форми навчання? Нехай бажаючі навчаються на платній основі. Резонів, як мінімум, два. По-перше, фахівців з футболу можуть готувати і профільні заклади, наприклад, Вища школа тренерів, де, до речі, навчання платне. По-друге, для Росії футбол перестав бути олімпійським видом спорту з тієї простої причини, що наші збірні просто не відбираються до фінальної частини Ігор, починаючи з 1992 року. Останнім був виступ збірної СРСР, яка виграла олімпійське золото в 1988 році.
- Питання, дійсно, з розряду теоретичних. Моя думка наступне. Якщо ми будемо займатися тільки олімпійськими видами спорту, то хто буде займатися іншими? Що стосується футболу, то у нього свою перевагу. Він один з найбільш масових видів спорту. Як же ми можемо заявити на адресу бажаючих навчатися цьому виду спорту, а в подальшому самим навчати. Маса хлопчиків, а тепер ще й дівчат йде в той же футбол, тому, що він входить до числа популярних, тому, що він їм подобається, а не тому, що він входить до числа олімпійських дисциплін. Займаючись спортом, в тому числі, футболом, вони стають більш здоровими, фізично розвиваються, про що також не варто забувати. По-моєму, це очевидно.
Що стосується надання бюджетних місць для бажаючих навчатися олімпійських видів спорту ... Візьмемо, скажімо, місто Чайковський, і його спортивний вуз. Там розвинений вид спорту - стрибки з трампліну, зимова олімпійська дисципліна, там є база для розвитку цього виду. Чому б фахівцям цього вузу не взяти на себе науково-методичне забезпечення щодо розвитку цього виду спорту? Значить, під них будуть, в першу чергу, надавати бюджетні місця. І будемо знати, що саме туди можна направити фахівців на перепідготовку і підвищення кваліфікації. Що саме там можна отримати якусь додаткову літературу і конкретні консультації.
- Чи можуть випускники наших спортивних академій працювати за кордоном зі своїми дипломами?
- Питання неоднозначне. Почнемо з того, що наші випускники, які працюють, як в області великого спорту, так і в галузі фізичної культури, дуже затребувані на Заході. Причому, справа стосується не тільки тренерів з ім'ям, яких ви всі прекрасно знаєте. Ні, наші фахівці затребувані і чудово працюють в тих же тренажерних залах за кордоном, в фітнес-клубах, одним словом, несуть фізичну культуру в маси. Правда, не знаю, наскільки ми цим можемо пишатися. Все-таки, я вважаю, наші випускники в першу чергу повинні були б працювати на батьківщині.
На базі Поволзькій державної академії фізичної культури, спорту і туризму в Казані пройшла нарада проректорів з навчальної роботи спеціалізованих спортивних вузів Російської Федерації

Фотоальбом

За матеріалами порталу kazan2013.ru, автор Джаудат Абдуллін

До списку

Чи не виявиться так, що на наступній сесії МОК ще один вид спорту буде визнаний олімпійським, а фахівців з нього ми не підготували, оскільки в держзамовленні їх підготовка просто не фігурувала?
Питання, яке напрошується сам собою - хто ці «непізнані» бакалаври?
Виходячи з цього, може, варто прибрати футбол з бюджетної форми навчання?
Якщо ми будемо займатися тільки олімпійськими видами спорту, то хто буде займатися іншими?
Чому б фахівцям цього вузу не взяти на себе науково-методичне забезпечення щодо розвитку цього виду спорту?
Чи можуть випускники наших спортивних академій працювати за кордоном зі своїми дипломами?