позаурочна діяльність

  1. Позаурочна діяльність в школі: актуальність реалізації
  2. Позаурочна діяльність по ФГОС
  3. Напрямки позаурочної діяльності
  4. Види позаурочної діяльності
  5. Форми позаурочної діяльності
  6. Організація позаурочної діяльності
  7. План позаурочної діяльності
  8. Програма позаурочної діяльності по ФГОС
  9. Робоча програма позаурочної діяльності
  10. Позаурочна діяльність в початковій школі
  11. Позаурочна діяльність молодших школярів
  12. Аналіз позаурочної діяльності

Зміст статті:

Однією з головних новацій введення ФГОС стала необхідність перегляду процесу організації позанавчальної роботи школярів. Позаурочна діяльність - комплекс видів активності (крім навчання), реалізація яких сприяє успішному освоєнню дітьми основної освітньої програми - дозволяє гарантувати досягнення ряду завдань, до числа яких відносяться наступні:

Рекомендуємо:

Завантажити книгу «Організація позаурочної діяльності по ФГОС»
Завантажити безкоштовно в .pdf

  • оптимізація навчального навантаження;
  • поліпшення умов в ОУ для всебічного, комплексного розвитку дітей;
  • забезпечення підготовки підростаючого покоління до вирішення повсякденних життєвих завдань;
  • створення додаткової бази знань, необхідної для професійної та творчої самореалізації.

Позаурочна діяльність в школі: актуальність реалізації

Система російського освіти чуйно реагує на зміни, що відбуваються в суспільному житті нашої держави. Переосмислення соціально-економічних орієнтирів, зміщення меж моральності, утвердження нових цінностей в першу чергу відбивається на дітях, які на інтуїтивному рівні копіюють модель поведінки дорослих і прагнуть до її відтворення.

Статистичні дані, що відображають тенденції в сфері виховання підростаючого покоління за останні кілька років, невтішні: більшість випускників школи зазнають труднощів з соціальною адаптацією , Демонструють низький рівень вихованості, не можуть зробити професійний вибір. У зв'язку з цим в рамках розробки освітніх стандартів другого покоління була переглянута система організації позаурочної діяльності школярів.

Реалізація комплексу позаурочної діяльності в сучасній школі дозволяє переламати негативні тенденції шляхом організації змістовного дозвілля учнів у другій половині дня. При цьому дуже важливо, щоб комплекс позаурочного дозвілля в повній мірі відображав засади освітніх стандартів:

  1. Головні показники діяльності - доступність, наочність, зв'язок з реальністю, врахування вікових особливостей.
  2. Залучення школярів в активний пізнавальний дозвілля.
  3. Забезпечення сполучних компонентів між теоретичною і практичною частиною.
  4. Поєднання групових та індивідуальних форм просвітницької роботи.
  5. Послідовність і систематичність навчання (перехід від простого до складного, що дозволяє фіксувати стадії прогресу, підвищувати мотивацію до освоєння нових знань, умінь).

Позаурочна діяльність по ФГОС

Документація, що роз'яснює вимоги освітніх стандартів другого покоління, суворо регламентує порядок організації позаурочної освітньої роботи .

Максимально допустима кількість годин, що відводяться під внеучебную діяльність відповідно до ФГОС

Завантажити таблицю загальної кількості годин для рівнів освіти
Завантажити в .docx

Рівень освіти Загальна кількість годин Початкова загальна освіта до 1350 Основна загальна освіта до 1750 Середня загальна освіту До 700

Докладні рекомендації та роз'яснення щодо організації позаурочної роботи в освітніх організаціях представлені в таких нормативно-правових актах:

  1. СанПіН 2.4.2 2821-10, які регламентують умови навчання в школах.
  2. Наказ Міністерства освіти та науки РФ від 17.12.10 №1897 про затвердження ФГОС ТОВ.
  3. Лист Міністерства освіти та науки РФ, що встановлює порядок реалізації позаурочної діяльності при впровадженні освітніх стандартів другого покоління.

Згідно актуальною нормативно-правовій базі, право на розподіл годин позаурочної діяльності згідно з нормами ФГОС за напрямками залишається прерогативою шкільної адміністрації, яка при розробці перспективного плану повинна враховувати кадрові та матеріально-технічні можливості установи, побажання учнів, думка батьківської громадськості та освітян. Всі реалізовані видів позашкільної активності повинні сприяти досягненню цілей і завдань навчально-виховного комплексу.

Напрямки позаурочної діяльності

Позаурочна робота в школі відповідно до вимог Стандарту повинна реалізуватися за основними напрямками розвитку особистості. Така модель роботи дозволяє органічно вписати змістовну дозвільної активність школярів в загально процес, забезпечувати побудову міжпредметних зв'язків, розвивати надпредметні вміння і навички дітей, а також гарантує можливість педагогічного складу працювати злагоджено, рухаючись до спільної мети.

Завантажити таблицю напрямків позаурочної діяльності та методів реалізації
Завантажити в .docx

Напрями здійснення позаурочної активності Мета роботи у напрямку Методи реалізації загальноінтелектуального Розвиток критичного мислення, здібностей до аналізу інформаційного потоку.
Розширення кругозору, освоєння нових методів отримання інформації. Демонстрація цінності знань на прикладі аналізу різних сфер життєзабезпечення (наприклад, вивчення правил дорожнього руху).
формування первинної професійної орієнтації . Спортивно-оздоровчий Гармонійне психофізичний розвиток дітей.
Прищеплення школярам здорових звичок. Ведення просвітницької роботи, спрямованої на виховання в учнів умінь, навичок проходження поведінкової моделі, що сприяє збереженню і зміцненню психофізичного здоров'я.
Інформування про шкідливі і корисних звичках.
Формування культури здоров'я.
Залучення школярів до різних видів фізичної активності, рефлексії, що сприяє стабілізації емоційної сфери. Соціальне Усвідомлення важливості соціальних норм і установок.
Формування соціальних навичок.
Знайомство з законами розвитку суспільства. Організація особистого досвіду школярів в здійсненні соціально значимої діяльності.
Залучення до практик самопізнання, самоврядування, самоконтролю.
Даний напрямок організації позаурочної діяльності також передбачає надання психолого-педагогічної підтримки у випадках виявлення проблем адаптаційного характеру. Загальнокультурний Привитие естетичних цінностей.
Екологічне виховання. Розширення знань учнів про культурологічних, загальноестетичного поняттях.
Стимулювання художньо-образного способу пізнання світу.
Організація творчого самовдосконалення учнів.
Реалізація різних форм взаємодії з природою. Духовно-моральне Залучення до національних і загальнолюдських гуманістичних цінностей.
Патріотичне виховання. Вивчення національної історії, культури, природи і особливостей рідного краю.
Організація роботи по туристично-дослідному напрямку.
Надання консультативної допомоги по морального самовдосконалення.

Види позаурочної діяльності

Реалізація різних напрямків позанавчальної діяльності, спрямованої на задоволення підростаючого покоління громадян в змістовному дозвіллі, здійснюється через різні види діяльності.

Завантажити таблицю видів позаурочної діяльності та особливостей реалізації
Завантажити в .docx

Види діяльності Особливості реалізації Ігрова Зважаючи перенасичення освітньо-виховного комплексу інформацією інтелектуальні та дидактичні ігри є оптимальною формою навчальної діяльності, що дозволяє в дозвільної, цікавій формі створювати ситуації застосування засвоєних знань, умінь, навичок. Пізнавальна Стимулювання допитливості, дослідницького інтересу учнів до конкретних ситуацій, явищ. Наслідком цього стає підвищення загального рівня мотивації до навчання, саморозвитку. Проблемно-ціннісне спілкування Організовується для корекції ставлення школярів до життєвих проблем, розуміння сенсу і цінності життя. Результати освітньої діяльності можна розділити за рівнями:

  • перший рівень передбачає набуття учнями соціальних навичок, розумінь соціальних реалій;
  • другий - формування позитивного ставлення до суспільних цінностей, вироблення стимулу покращувати існуючі реалії, служити своєму народові і державі;
  • до результатів проблемно-ціннісного спілкування третього рівня відносять самостійне виконання дитиною значущого соціального дії (участь в соціальному житті, прояв активної громадянської та моральної позиції).

Досугово-розважальна Даний вид реалізації позаурочної діяльності передбачає забезпечення змістовного, корисного відпочинку дітей. При реалізації даного напрямку важливо враховувати:

  • свободу вибору (примусові заходи не можна вважати дозвіллям);
  • дозвільні інтереси учнів;
  • активний характер участі, який може виражатися в активізації психофізичної або емоційної сфери.

Художня творчість Організація комплексу гурткової діяльності, що дозволяє створити оптимальні умови для гармонійного розвитку учнів. Соціальна творчість Підготовка до участі в житті соціуму, яка може здійснюватися паралельно за двома напрямками:

  • здатність швидкої адаптації майбутніх випускників до існуючих реалій;
  • готовність вести перетворюючу діяльність, орієнтуючись на активно мінливі суспільні тенденції.

Трудова Діяльність, спрямована на оволодіння теоретичної і практичної базою виробничих процесів, організовується в рамках гурткової роботи з метою розвитку талантів учнів, виховання працьовитості, шанобливого ставлення до результатів чужої праці, утвердження принципів взаємодопомоги і взаємопідтримки.
В процесі роботи дуже важливо прищепити дітям навички організації трудової діяльності з систематичними перервами на відпочинок, навички організації самостійного і колективного праці. Спортивно-оздоровча Виконується шляхом залучення школярів до участі в спортивно-масових заходах, активізації інтересу дітей до різних видів спорту, заохочення орієнтації на здоровий спосіб життя. Туристично-краєзнавча Туристична та краєзнавча діяльність реалізується як цілісний освітній комплекс, що сприяє психофізичному, інтелектуальному, культурному, екологічному вихованню. Це один з найбільш результативних видів позаурочної активності, який незмінно викликає підвищений інтерес з боку школярів, педагогів та батьківської громадськості.

З огляду на пошуку всіх слів напрямки і видів позаурочної роботи широке поширення набула практика ототожнення змістовних орієнтирів і напрямів позанавчальної роботи, в той час як класифікація на види лише допомагає визначити пріоритетні форми педагогічної діяльності для комплексної реалізації навчально-виховного процесу в стінах школи.

Форми позаурочної діяльності

Успішність реалізації позанавчальної роботи зі школярами визначається рівнем мотивації останніх, яка, на жаль, рідко відповідає очікуванням педагогічного колективу. Підвищити інтерес учнів до конкретних напрямків позаурочної роботи допомагає вибір нестандартних форм активності, що відрізняються від традиційних уроків не тільки за формою і змістом, але і за стилем спілкування відповідального педагога з дітьми.

Універсальних методичних рекомендацій за вибором форм реалізованої позаурочної діяльності не розроблено. Школа в особі адміністрації, методистів, вчительського складу має право самостійно визначати пріоритетні форми взаємодії з учнями відповідно до регіональних особливостей, матеріальними і технічними ресурсами, кадрової укомплектованістю, побажаннями дітей і їх батьків.

Пріоритетні форми проведення позанавчальної виховно-освітньої роботи:

Завантажити таблицю пріоритетних форм проведення позанавчальної виховно-освітньої роботи
Завантажити в .docx

Групова Загальношкільна Гурткова робота, секції, студії
Клуби за інтересами
пошукові операції
Олімпіади, змагання
Інтелектуальні ігри, дискусії, круглі столи, конференції
Трудовий десант, виробничі бригади
соціальні проби
дослідницькі проекти
групові консультації
Гуртки художньої творчості Екскурсії
Відвідування, військово-спортивні ігри, експедиції
Соціальні та громадянські акції
Соціально значущі проекти
шефське рух
Дитячі громадські організації
Підготовка і проведення наукових ярмарків, виставок
Шкільні наукові товариства
Концерти, вистави

Пріоритетними формами позанавчальної роботи можуть стати традиційні позаурочні заняття, присвячені новаторським напрямками навчання: інформаційних технологій, азам програмування, робототехніці, а також журналістиці, психології, соціології. Практика багатьох шкіл показує, що учні активно цікавляться актуальними темами, які спрощують процес профорієнтації, що знімає питання про необхідність додаткової мотивації і спрощує процес організації змістовного дозвілля.

Організація позаурочної діяльності

Забезпечення комплексної освітньої та виховної роботи в позаурочний час може бути організовано відповідно до різними моделями, опис яких представлено в нормативній базі по темі і адаптовано відповідно до умов функціонування освітніх організацій нашої країни з різними показниками кадрової укомплектованості, фінансування, чисельності учнів. Незалежно від реалізованої моделі позанавчальної діяльності всі школи зобов'язані дотримуватися ряду унітарних вимог:

  1. Розробка перспективного плану просвітницької роботи, яка повинна здійснюватися в рамках п'яти базових напрямків.
  2. Закріплення за класними керівниками функцій основних координаторів позаурочної активності.
  3. Організація регулярних та нерегулярних форм активності.

Адаптовані моделі організації та реалізації позаурочної діяльності представлені в таблиці.

Завантажити адаптовані моделі організації та реалізації позаурочної діяльності
Завантажити в .docx

Модель позаурочної діяльності Коротка характеристика Особливості Базова Випадковий набір гуртків і секцій, організованих виходячи з кадрових і технічних ресурсів ОУ.

Є найбільш поширеною формою реалізації позаурочного освіти. Сприяє забезпеченню змістовного дозвілля школярів.

Дана модель є недосконалою, вимагає налагодження межпредмедметних зв'язків і інтеграції в навчально-виховний комплекс.

Оптимізаційна Об'єднання гуртків і секцій, аналогічних за профілем, в єдині організаційні центри. Діяльність гуртків реалізується відповідно до унітарними вимогами, але може незначно відрізнятися.

Така система роботи вигідно відрізняється внутрішньою організованістю, хоча її не можна назвати цілісним комплексом. Нерідко розробка даної моделі призводить до використання цікавих форм навчання - в рамках хобі-центрів, експериментальних або пошукових лабораторій.

Окремі напрямки освітньої роботи, що розвиваються силами педагогічного складу в рамках позанавчальної активності, пізніше можуть визначати вектори перспективного розвитку школи і враховуватися при базисному плануванні.

Модель додаткової освіти Робота всіх клубних об'єднань підпорядкована єдиній робочій програмі. Дана модель базується на тісній інтеграції школи з організаціями додаткової освіти. В якості сполучних факторів позаурочної і додаткової освітньої діяльності виступають шкільні наукові товариства, навчальні курси, факультативи, що проводяться на базі ОУ педагогами додаткової освіти, тренерами та інструкторами спортивних шкіл. Інноваційна освітня Глибока інтеграція основного і позаурочний освітнього комплексів.

Основою для розробки програм позанавчальної активності є інноваційна діяльність школи, що реалізується на базі експериментальних майданчиків, на прикладі впровадження новаторських технологій.

Послідовна адаптація нових освітніх методик, технологій з метою організації змістовного дозвілля школярів дозволяє забезпечити функціонування навчально-виховних комплексів, що в свою чергу гарантує можливість створення оптимальних умов для всебічного розвитку підростаючого покоління, активного співробітництва педагогів з науковими організаціями, установами профосвіти, муніципальними методичними представництвами.

«Школа повного дня» Єдність навчального та виховного процесів, функціонування в режимі повного дня .

Це не просто модель роботи, а новий організаційно-управлінський тип ОУ, що дозволяє забезпечити максимальну реалізацію талантів учнів.

Відмінні риси «школи повного дня»:

  • максимальна інтеграція базисного програмного матеріалу зі змістом програм додаткової освіти;
  • можливість побудови індивідуального графіка розвитку для кожної дитини з урахуванням її здібностей та інтересів;
  • організація комплексного забезпечення безперервного освітнього процесу в урочний і післяурочний час.

План позаурочної діяльності

Перспективне планування є основною організаційною методом реалізації комплексу позанавчальної активності школярів. Документ складається на навчальний рік, виходячи з моніторингу пізнавальних потреб школярів, соціального замовлення батьківської громадськості, можливостей кадрового складу ОУ, матеріально-технічних можливостей поетапного введення інновацій в процес виховання, відповідно до принципів дотримання наступності навчання.

Рекомендована форма даного локального акту - таблична, що дозволяє проілюструвати кількість годин, що відводяться на організацію корисного дозвілля по класах, вказати перелік програм додаткової освіти для кожного рівня освіти за п'ятьма напрямками.

До плану організації позаурочної діяльності додається пояснювальна записка, в якій рекомендується уявити використовувану нормативно-правову базу, обгрунтування цільової спрямованості, обраних форм просвітницької роботи, основні принципи плану, очікувані результати по кожному напрямку розвитку .

Основний документ планування використовується в якості опорного акта при аналізі позанавчальної активності за минулий рік, тому від якості його складання залежить не тільки результативність роботи педагогічного складу, а й ефективність підсумкового моніторингу.

При плануванні активності учнів у позаурочний час слід враховувати наступні фактори:

  1. Частка аудиторних занять не повинна перевищувати 50% загального показника дозвіллєвого проведення часу.
  2. Внеучебная робота повинна характеризуватися орієнтованістю на програмні вимоги і пізнавальні потреби дітей.
  3. Час, відведений на змістовне дозвілля, не залежить від показників максимально допустимої навчального навантаження школярів.
  4. Позаурочну активність слід реалізувати в формах, відмінних від традиційних визначених.
  5. Реалізацію основного освітнього комплексу і дозвіллєвих занять необхідно розділяти динамічної паузою, тривалістю від 40 хвилин.
  6. У систему позаурочної активності повинні включатися як регулярні заняття, так і інтенсиви - змістовно насичені, складні форми організації дозвілля (експедиції, походи, екскурсії).
  7. Комплектування груп для різних видів діяльності повинно проводитися не за віковим принципом, а відповідно до інтересів учнів. Чисельність групи не повинна перевищувати 15 осіб. У випадках, коли кількість бажаючих значно перевищує показники комплектності, при наявності кадрових і матеріально-технічних ресурсів рекомендується поділ одного класу-комплекту на підгрупи.

Програма позаурочної діяльності по ФГОС

Програмне забезпечення комплексу позаурочної роботи складається на основі зразкових програм, адаптованих з урахуванням особливостей функціонування школи, або на базі авторських розробок педагогічного колективу. Допускається використання двох типів програм, відповідних індивідуальним і віковим особливостям учнів:

  • методичні рекомендації, розроблені для школярів певної вікової групи ;
  • комплексні програми, розраховані на весь період навчання. Такі програмні документи поділяються на етапи відповідно до ступенями навчання.

Такі програмні документи поділяються на етапи відповідно до ступенями навчання

Зміст обраної програми організації позаурочної діяльності по ФГОС має відображати особливості змістовного дозвілля, цілі і завдання позанавчальної роботи, плановані результати. У разі забезпечення реалізації в школі позаурочної роботи по декількох напрямках, в головному методичному документі важливо відобразити модулі, які відповідають різним напрямкам навчання і виховання.

Кількість позааудиторних і аудиторних занять (які не повинні перевищувати 50% від загального числа діяльності) - ще один важливий пункт програмного змісту, яке може реалізуватися як в окремому класі, так і в навчальних групах, складених відповідно до інтересів школярів.

Опрацьована програма позанавчальної активності затверджується на педагогічній раді і завіряється керівником освітньої організації.

Робоча програма позаурочної діяльності

В ході методичної розробки змісту дозвілля учнів школи педагоги часто стикаються з необхідністю адаптації та опрацювання кількох програмних документів, що дозволяє максимально задовольнити соціальне замовлення і створити в навчальному закладі комплекс додаткової освіти.

У сучасній педагогічній науці прийнято виділяти такі типи програм по позанавчальної діяльності:

  1. Методичні розробки, присвячені навчанню по одному напрямку (наприклад, загальношкільна програма по туристичної діяльності , Що містить рекомендації по роботі з різними віковими групами дітей).
  2. Комплексні програми, що реалізуються з метою забезпечення перекладу позанавчальної діяльності на якісно новий рівень.
  3. Тематичні робочі програми з ведення позаурочної діяльності, що передбачають ведення навчально-виховної роботи по ряду проблемних питань.
  4. Програмні розробки, які використовуються для надання допомоги школярам в досягненні певного рівня знань і умінь (наприклад, усвідомлення базових правил поведінки в соціумі).
  5. Вікові, що складаються з урахуванням вікового фактора.
  6. Авторські програми, що відображають регіональні особливості, індивідуальні освітні потреби дітей або пріоритетні напрямки розвитку ОУ.

Позаурочна діяльність в початковій школі

Взаємодія з дітьми в позаурочний час в початковій школі має особливу значущість на увазі необхідність залучення молодших школярів до всебічної освітньої роботи. По суті, саме від зусиль відповідального вчителя часто залежить рівень навчальної мотивації та активності підростаючого покоління, відкритість всьому новому, готовність пускатися в освітні експерименти, пробувати себе в різних видах дозвіллєвої діяльності.

Фахівці служби психологічної підтримки відзначають, що позаурочний час створює оптимальні умови для полегшення процесу адаптації молодшого школяра до нових умов життя. В ході участі в дозвіллєвих видах активності малюки знайомляться один з одним і вчителем, виявляють різні грані свого таланту, долають скутість і сором. Тому важливо, щоб організація позаурочної дозвільної діяльності в початковій школі була підпорядкована наступним принципам:

  1. Принцип урахування вікових та індивідуальних чинників.
  2. Принцип забезпечення комунікативної активності.
  3. збереження наступності між основною і позаурочної освітньою роботою.
  4. Принцип поєднання індивідуальних, групових і колективних форм взаємодії.
  5. Принцип добровільності участі.
  6. Принцип цікавості і новизни змісту навчального матеріалу.

Позаурочна діяльність молодших школярів

Дозвільна робота в початковій школі відрізняється про базового компонента позанавчальної активності простотою організаційної структури, що викликано несформованістю інтересів молодших школярів. Практично заняття, які проводяться поза базисного освітнього блоку, можна розділити на дві категорії:

  • організація активності в навчальних кабінетах;
  • виїзні заходи.

Зміна обстановки благотворно позначається на активності учнів, тому роботу в класі слід організовувати за принципами, якісно відмітних від визначених. Несподівано позитивний ефект може дати навіть перестановка класної меблів, виконана по одній з представлених схем:

Використання нетрадиційних педагогічних практик, новаторських освітніх рішень дозволяє створити атмосферу творчості, досягти базових цілей організації позаурочної діяльності та змістовного дозвілля молодших школярів:

  1. Забезпечити процес успішної адаптації дітей в початковій школі.
  2. Підвищити рівень мотивації до навчання, активного пізнання навколишнього світу, ведення творчих пошуків .
  3. Сформувати позитивні якості особистості, забезпечити високий моральний і культурний рівень учнів.
  4. Забезпечити позитивний емоційний мікроклімат в класному колективі.

Аналіз позаурочної діяльності

Функціонування комплексу дозвільної діяльності в школі не повинно бути хаотичним і розрізненим. У світлі необхідності систематичного вдосконалення організації і здійснення позанавчальної педагогічної роботи в кінці навчального року доцільно проводити моніторинг, що дозволяє виявити рівень затребуваності гурткової та секційної роботи, ставлення школярів та їхніх батьків до запропонованих видів активності, визначити особливості актуального соціального замовлення.

На основі результатів проведеного моніторингу складається аналіз шкільної позаурочної діяльності - базовий звітний документ, який може бути складений в описовій формі з включенням графіків і таблиць. У структуру даного документа слід включити такі підрозділи:

  1. Перелік регулярних занять (гуртків, секцій) і інтенсивів (походів, виїзних екскурсій), проведених протягом року.
  2. Порівняння показників залученості учнів у позанавчальний роботу за минулий і нинішній навчальні роки. Аналіз результатів.
  3. Дані опитування дітей та батьків, на основі яких можна виявити найбільш затребувані форми і види додаткової освіти.
  4. Результати комплексу позаурочної діяльності (дані оцінювання, список досягнень учнів).
  5. Розробки маршрутних листів щодо вдосконалення позаурочного освітнього комплексу.

Читати ще по темі: