У неділю Україна з розмахом відзначила п'яту річницю державного прапора (національний символ був затверджений в 2004 році указом президента). Але на тлі цих пишних свят багато хто забув, що в Донбасі у "жовто-блакитного" є старший брат - прапор Донецької області, якому 17 серпня стукнув перший десяток. Кожному донеччанину знайоме полотно, на якому зображено сонце, що сходить, символізує схід України. Цей прапор в 1999 році намалювала донецька художниця Ніна Щербак.
"Я працювала тоді дизайнером, обласна влада якраз оголосили конкурс на кращий ескіз прапора для регіону. Один з колег тоді по-дружньому натякнув мені: а слабо взяти участь? Як зараз пам'ятаю побажання журі - використовувати" в лоб "шахтарську тематику заборонено. Горезвісний молоток в кулаці до цього часу вже "заїздили" і важливо було уникнути банальностей, але передати душу нашого краю ", - розповіла нам художниця.
Ніна Григорівна до цього часу мала величезний досвід. Закінчивши художнє училище, вона своїми руками розписувала полотнами, які зображують Донбас, стіни в краєзнавчих музеях і Палацах культури по всьому регіону. Перед конкурсом згадала свої експедиції в різні куточки Донбасу і полотна Архипа Куїнджі, який як ніхто інший вмів передати красу нашого степу. "Цей прапор символізує світанок - відродження і пробудження. Мені взагалі дуже подобається, коли сонце зайде за хмару і визирають розбіжні промені - такі сюжети в Донбасі я бачила дуже часто", - згадує співрозмовниця.
Ніні Щербак досі іноді доводиться пояснювати, що нижня частина прапора - це зовсім не Чорне море, а Азовське вночі. Автор прапора також дозволяє вважати нижню смужку чорноземом або вугільними покладами, якими багатий наш край. Свій задум художниця виклала в пояснювальній записці і разом з ескізом прапора здала журі - отримала 98 порядковий номер, а всього в обласному конкурсі на геральдиці було близько 200 учасників. Через місяць Ніну Григорівну почали вітати на роботі, а на нагородження в оперному театрі художниці вручили грамоту і грошову премію.
Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram
Підписуйтесь на нашу розсилку
Один з колег тоді по-дружньому натякнув мені: а слабо взяти участь?