Права авторів творів науки, літератури, мистецтва і їх захист

На результати інтелектуальної діяльності і прирівняні до них засоби індивідуалізації (результати інтелектуальної діяльності та засоби індивідуалізації) визнаються інтелектуальні права, які включають виключне право, що є майновим правом, а у випадках, передбачених цим Кодексом, також особисті немайнові права та інші права (право слідування, право доступу та інші) (ст. 1226 ЦК України).

Інтелектуальні права на твори науки, літератури і мистецтва ( сценарії ) Є авторськими правами. Інтелектуальні права на твори науки, літератури і мистецтва (   сценарії   ) Є авторськими правами

Автору твору належать такі права (п. 2 ст. 1255 ЦК України):

  1. виключне право на твір;
  2. право авторства;
  3. право автора на ім'я;
  4. право на недоторканність твору;
  5. право на оприлюднення твору.

громадянин що володіє винятковим правом на результат інтелектуальної діяльності , Має право використовувати такий результат на свій розсуд будь-яким не суперечить закону способом.

Інші особи не можуть використовувати відповідні результат інтелектуальної діяльності без згоди правовласника, за винятком випадків, передбачених ГК РФ. Використання результату інтелектуальної діяльності або засоби індивідуалізації (в тому числі їх використання способами, передбаченими ГК РФ), якщо таке використання здійснюється без згоди правовласника, є незаконним і тягне за собою відповідальність, встановлену ГК РФ, іншими законами, за винятком випадків, коли використання результату інтелектуальної діяльності особами іншими, ніж правовласник, без його згоди допускається ГК РФ.

Виключне право на результат інтелектуальної діяльності може належати одній особі або декільком особам спільно.

У разі, коли виключне право на результат інтелектуальної діяльності належить кільком особам спільно, кожен з правовласників може використовувати такий результат на свій розсуд, якщо ГК РФ або угодою між правовласниками не передбачено інше. Взаємовідносини осіб, яким виключне право належить спільно, визначаються угодою між ними.

Доходи від спільного використання результату інтелектуальної діяльності розподіляються між усіма правовласниками порівну, якщо угодою між ними не передбачено інше.

Розпорядження виключним правом на результат інтелектуальної діяльності здійснюється правовласниками спільно, якщо ГК РФ не передбачено інше.

Автору твору або іншому правовласнику належить виключне право використовувати твір відповідно до із статтею 1229 ЦК РФ в будь-якій формі і будь-яким не суперечить закону способом (виключне право на твір).

Використанням твору незалежно від того, здійснюються відповідні дії з метою отримання прибутку або без такої мети, вважається, зокрема:

  1. відтворення твору, тобто виготовлення одного і більше примірника твору або його частини в будь-якій матеріальній формі, в тому числі у формі звуко-чи відеозапису, виготовлення в трьох вимірах одного і більше примірника двомірного твори і в двох вимірах одного і більше примірника тривимірного твори. При цьому запис твору на електронному носії, в тому числі запис в пам'ять ЕОМ, також вважається відтворенням, крім випадку, коли такий запис є тимчасовою і становить невід'ємну і істотну частину технологічного процесу, що має єдиною метою правомірне використання запису або правомірне доведення твору до загального відома ;
  2. розповсюдження твору шляхом продажу або іншого відчуження його оригіналу або примірників;
  3. публічний показ твору, тобто будь-яка демонстрація оригіналу або примірника твору безпосередньо або на екрані за допомогою плівки, діапозитивів, телевізійного кадру чи інших технічних засобів, а також демонстрація окремих кадрів аудіовізуального твору без дотримання їх послідовності безпосередньо або за допомогою технічних засобів в місці, відкритому для вільного відвідування, або в місці, де присутня значна кількість осіб, які не належать до кола сім'ї, незалежно від того, сприймається твір в місці його демонстрації або в іншому місці одночасно з демонстрацією твору;
  4. імпорт оригіналу або примірників твору з метою розповсюдження;
  5. прокат оригіналу або примірника твору;
  6. публічне виконання твору, тобто уявлення твори в живому виконанні або за допомогою технічних засобів (радіо, телебачення та інших технічних засобів), а також показ аудіовізуального твору (з супроводом або без супроводу звуком) в місці, відкритому для вільного відвідування, або в місці , де присутня значна кількість осіб, які не належать до кола сім'ї, незалежно від того, сприймається твір у місці його подання або показу або в іншому місці одночасно з поданням або показом твори;
  7. повідомлення в ефір, тобто повідомлення твору для загального відома (включаючи показ або виконання) по радіо або телебаченню (в тому числі шляхом ретрансляції), за винятком повідомлення по кабелю. При цьому під повідомленням розуміється будь-яка дія, за допомогою якого твір стає доступним для слухового і (або) зорового сприйняття незалежно від його фактичного сприйняття публікою. При повідомленні творів в ефір через супутник під повідомленням в ефір розуміється приймання сигналів з наземної станції на супутник і передача сигналів з супутника, за допомогою яких твір може бути доведено до загального відома незалежно від його фактичного приймання публікою. Повідомлення кодованих сигналів визнається повідомленням в ефір, якщо кошти декодування надаються необмеженому колу осіб організацією ефірного мовлення або з її згоди;
  8. повідомлення по кабелю, тобто повідомлення твору для загального відома по радіо чи телебаченню за допомогою кабелю, проводу, оптичного волокна або аналогічних засобів (в тому числі шляхом ретрансляції). Повідомлення кодованих сигналів визнається повідомленням по кабелю, якщо кошти декодування надаються необмеженому колу осіб організацією кабельного мовлення або з її згоди;
  9. переклад або інша переробка твору. При цьому під переробкою твору розуміється створення похідного твору (обробки, екранізації, аранжування, інсценування тощо). Під переробкою (модифікацією) програми для ЕОМ чи бази даних розуміються будь-які їх зміни, в тому числі переклад такої програми або такої бази даних з однієї мови на іншу мову, за винятком адаптації, тобто внесення змін, здійснюваних виключно з метою функціонування програми для ЕОМ або бази даних на конкретних технічних засобах користувача або під управлінням конкретних програм користувача;
  10. практична реалізація архітектурного, дизайнерського, містобудівного або садово-паркового проекту;
  11. доведення твору до загального відома таким чином, що будь-яка особа може отримати доступ до твору з будь-якого місця і в будь-який час за власним вибором (доведення до загального відома).

Право авторства - право визнаватися автором твору і право автора на ім'я - право використовувати або дозволяти використання твору під своїм ім'ям, під вигаданим ім'ям (псевдонімом) або без зазначення імені, тобто анонімно, є невідчужуваними і не передається, в тому числі при передачі іншій особі або перехід до нього виключного права на твір і при наданні іншій особі права використання твору. Відмова від цих прав нікчемний (ст. Тисячу двісті шістьдесят п'ять ГК РФ).

При опублікуванні твори анонімно або під псевдонімом (за винятком випадку, коли псевдонім автора не залишає сумніву в його особистості) видавець (п. 1 ст. 1287 ЦК України), ім'я або найменування якого вказано на творі, за відсутності доказів іншого вважається представником автора і в цій якості має право захищати права автора і забезпечувати їх здійснення. Це положення діє до тих пір, поки автор такого твору не розкриє свою особистість і заявить про своє авторство. При опублікуванні твори анонімно або під псевдонімом (за винятком випадку, коли псевдонім автора не залишає сумніву в його особистості) видавець (п

Не допускається без згоди автора внесення до його твір змін, скорочень і доповнень, постачання твори при його використанні ілюстраціями, передмовою, післямовою, коментарями чи якими б то не було поясненнями (право на недоторканність твору).

При використанні твору після смерті автора особа, яка має виключне право на твір, вправі дозволити внесення у твір змін, скорочень чи доповнень за умови, що цим не спотворюється задум автора і не порушується цілісність сприйняття твору і це не суперечить волі автора, виразно вираженою їм у заповіті, листах, щоденниках чи іншій письмовій формі.

Збочення, спотворення або інша зміна твору, що ганьблять честь, гідність чи ділову репутацію автора, так само як і посягання на такі дії, дають автору право вимагати захисту його честі, гідності або ділової репутації відповідно до правил ст. 152 ГК РФ. У цих випадках на вимогу зацікавлених осіб допускається захист честі і гідності автора і після його смерті.

Автору належить право на оприлюднення свого твору, тобто право здійснити дію або дати згоду на здійснення дії, що вперше робить твір доступним для загального відома шляхом його опублікування, публічного показу, публічного виконання, повідомлення в ефір або по кабелю або будь-яким іншим способом (ст . 1268 ЦК РФ).

При цьому опублікуванням (випуском у світ) є випуск в обіг примірників твору, що представляють собою копію твору в будь-якій матеріальній формі, в кількості, достатній для задоволення розумних потреб публіки виходячи з характеру твору. Автор, який передав іншій особі за договором твір для використання, вважається погодився на оприлюднення цього твору.

Твір, не оприлюднений за життя автора, може бути оприлюднено після його смерті особою, яка має виключне право на твір, якщо оприлюднення чи не суперечить волі автора твору, виразно вираженою їм у письмовій формі (в заповіті, листах, щоденниках і тому подібному).

Автор має право відмовитися від раніше прийнятого рішення про оприлюднення твору (право на відкликання) за умови відшкодування особі, якій відчужене виключне право на твір або надано право використання твору, завданих таким рішенням збитків. Якщо твір вже оприлюднено, автор також зобов'язаний публічно оповістити про його відкликання. При цьому автор має право вилучити з обігу раніше випущені екземпляри твору, відшкодувавши завдані цим збитки.

Правовласник для оповіщення про належне йому виключне право на твір має право використовувати знак охорони авторського права, який вміщується на кожному примірнику твору і складається з наступних елементів:

  • латинської букви «C» в окружності;
  • імені або найменування правовласника;
  • року першого опублікування твору.

Авторство, ім'я автора і недоторканність твору охороняються безстроково.

Автор має право в порядку, передбаченому для призначення виконавця заповіту (стаття 1 134), вказати особу, на яку він покладає охорону авторства, імені автора і недоторканності твору (абзац другий пункту 1 статті 1266), після своєї смерті. Ця особа здійснює свої повноваження довічно.

При відсутності таких вказівок або в разі відмови призначеного автором особи від виконання відповідних повноважень, а також після смерті цієї особи охорона авторства, імені автора і недоторканності твору здійснюється спадкоємцями автора, їх правонаступниками та іншими зацікавленими особами.

Захист виключних прав на результати інтелектуальної діяльності здійснюється, зокрема, шляхом пред'явлення вимоги:

  • про визнання права - до особи, яка заперечує або іншим чином не визнає право, порушуючи тим самим інтереси правовласника;
  • про припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення, - до особи, яка вчиняє такі дії або здійснює необхідні приготування до них;
  • про відшкодування збитків - до особи, неправомірно використовував результат інтелектуальної діяльності або засіб індивідуалізації без укладання угоди з правовласником (бездоговірне використання) або іншим чином порушив його виключне право і яка завдала йому шкоди;
  • про вилучення матеріального носія відповідно до п. 5 ст.1252 ЦК РФ) - до його виробника, імпортеру, зберігачу, перевізнику, продавцю, іншому розповсюджувачу, несумлінному набувачеві;
  • про публікацію рішення суду про допущене порушення із зазначенням дійсного правовласника - до порушника виключного права.

В порядку забезпечення позову у справах про порушення виняткових прав до матеріальних носіїв, обладнання та матеріалів, щодо яких висунуто припущення про порушення виключного права на результат інтелектуальної діяльності або на засіб індивідуалізації, можуть бути прийняті забезпечувальні заходи, встановлені процесуальним законодавством, в тому числі може бути накладено арешт на матеріальні носії, обладнання та матеріали.

У випадках, передбачених ГК РФ для окремих видів результатів інтелектуальної діяльності або засобів індивідуалізації, при порушенні виняткового права правовласник вправі замість відшкодування збитків вимагати від порушника виплати компенсації за порушення зазначеного права.

У разі порушення особистих немайнових прав автора їх захист здійснюється, зокрема, шляхом визнання права, відновлення становища, яке існувало до порушення права, припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення, компенсації моральної шкоди, публікації рішення суду про допущене порушення.