Правила вступу до вузів на заочну скорочену форму навчання

Чи збираєтеся отримати вищу освіту в стислі терміни Чи збираєтеся отримати вищу освіту в стислі терміни? Будьте в курсі: з 2010 року при вступі до деяких вишів Білорусі на заочну скорочену форму навчання необхідно здавати три іспити у вигляді централізованого тестування (ЦТ), а не один, як раніше.

Як розповіли оглядачеві порталу www.interfax.by абітурієнти, при вивченні порядку прийому до Міжнародного інституту трудових і соціальних відносин (митсу) з'ясувалося наступне. З цього року під час вступу на заочну форму здобуття освіти за скороченим терміном навчання на всі спеціальності без винятку треба здавати три іспити у формі ЦТ. Раніше абітурієнти представляли до приймальної комісії вищого навчального закладу сертифікат ЦТ з російської (білоруському) мови, а вступні випробування з двох профільних предметів проходили в митсу в усній формі.

Так, наприклад, з 2010 року при подачі документів на спеціальність «Правознавство» треба пред'явити сертифікати ЦТ не тільки за мовою, а й з математики та суспільствознавства. Раніше абітурієнти зі стажем роботи замість двох останніх іспитів здавали «Господарське право» і «Громадянське право».

Це нововведення суперечить «Правилам прийому до вищих навчальних закладів», затвердженим президентом Білорусі в 2006 році, якими оперують всі вузи. Там чорним по білому написано: «Абітурієнти, що вступають на скорочений термін навчання, складають вступне випробування по одному з державних мов, а також два вступних випробування з предметів навчального плану спеціальності середньої спеціальної освіти, перелік яких визначається приймальною комісією вищого навчального закладу».

Щоб розібратися в проблемі, оглядач порталу www.interfax.by подзвонив в митсу, а також в Гродненський державний університет ім. Янки Купали, де під час вступу на спеціальності заочної скороченої форми навчання також з 2010 року треба буде здавати всі іспити у формі ЦТ.

У Міжнародному інституті трудових і соціальних відносин від коментарів відмовилися, сказавши лише, що все узгоджено і затверджено в міністерстві освіти.

Відповідальний секретар приймальної комісії Гродненського державного університету ім. Янки Купали Лілія Бобровник розповіла оглядачеві порталу www.interfax.by , Що до введення цієї системи вуз йшов не один рік і стосується це правило сьогодні не всіх спеціальностей заочної скороченої форми навчання.

Представник вузу зазначила, що протягом останніх двох років в університеті уважно вивчали підсумки вступних кампаній, аналізували і прогнозували ситуацію введення здачі внутрівузівських випробувань у вигляді ЦТ. Крім того, за словами Л.Бобровнік, під час приймальних кампаній практично кожному абітурієнту роз'яснювали, що він може спробувати здати централізоване тестування з усіх необхідних предметів і додатково пройти усне випробування у ВНЗ. Перевага такої системи складання іспитів полягало в тому, що шанси абітурієнта на вступ до університету зростали: якщо він не проходив за конкурсом на заочну форму здобуття вищої освіти з повним терміном навчання, то міг подавати документи на скорочений термін.

Серед студентів заочної форми навчання проводилося опитування, яке випробування їм було легше здавати при вступі до університету - внутрівузівських або централізоване тестування. Більшість сказала - ЦТ. Крім того, розповіла Л.Бобровнік, централізоване тестування виключає можливість того, що на внутрішньому випробуванні екзаменатор упереджено поставиться до абітурієнта і занизить позначку. До того ж усний іспит завжди створює знервовану обстановку серед абітурієнтів, а на викладача лягає великий вантаж відповідальності, адже від виставленої їм позначки може залежати подальша доля людини.

Зупиняючись конкретно на спеціальності «Правознавство», Л.Бобровнік зазначила, що математика і суспільствознавство - це два профільні предмети, які здають всі абітурієнти під час вступу на цю спеціальність. Представник гродненського вузу нагадала, що перед подачею документів на «Правознавство» необхідно пройти професійно-психологічну співбесіду (з 5 по 30 квітня, реєстрація з 5 по 31 березня).

Особливу увагу Л.Бобровнік акцентувала на тому, що представники Гродненського державного університету ім. Янки Купали вже давно почали вести роз'яснювальну роботу в суспільстві в зв'язку з нововведенням. Також на сайті вузу, крім порядку прийому на 2010 рік, розміщена інформація про нюанси вступу на заочну форму здобуття вищої освіти за скороченим терміном навчання.

Довідка з правил прийому до вищих навчальних закладів: «На скорочений термін навчання в межах контрольних цифр здійснюється прийом абітурієнтів, які отримали середню спеціальну освіту за навчальними програмами, що відповідає з навчальними програмами відповідних спеціальностей вузу».

Читайте по темі:

Які сюрпризи чекають на вступників в ГрГУ імені Я. Купали цього літа?

Вступна кампанія до вищих навчальних закладів стартує в Білорусі 5 березня

В'ячеслав Жегулев

Фото: Е.Таборко

Чи збираєтеся отримати вищу освіту в стислі терміни?
Купали цього літа?