- Православне дошкільне виховання - пріоритетний напрямок в освіті
- Православне дошкільне виховання в м Ступіно
- Основні підходи до духовно-моральному вихованню в дитячому садку "Казка"
- Курси підвищення кваліфікації викладачів духовної культури
Православне дошкільне виховання - пріоритетний напрямок в освіті
"Виховання - найсвятіше з усіх святих справ".
Святитель Феофан Затворник
Дитинство - час розвитку всіх сил людини, як душевних, так і тілесних, час придбання знань про навколишній світ, час формування моральних навичок і звичок. У дошкільному періоді йде активне накопичення морального досвіду, і звернення до духовного життя починається також в дошкільному віці з морального самовизначення і становлення самосвідомості. Систематичне духовно-моральне виховання дитини з перших років життя забезпечує його адекватний соціальний розвиток і гармонійне формування особистості.
У нашій країні є багатий досвід організації дошкільного виховання. Свого часу охоплення дітей дошкільного віку суспільним вихованням в цілому по Росії становив близько 70%, а в окремих регіонах і містах доходив до 90% і більше.
До середини 80-х років назріла необхідність перебудови дошкільного виховання і була розроблена Концепція дошкільної освіти з урахуванням сучасних вимог суспільства. Одним з напрямків цієї Концепції є різноманіття і варіативність дошкільної освіти, що знайшло відображення у виникненні та створенні системи православного виховання.
Починаючи з 1992 р, в Росії з'явилася можливість створення мережі православно-орієнтованих дошкільних установ з метою виховання дітей на цінностях православ'я, основи якого повинні закладатися з самого раннього дошкільного віку. Це має велике значення при підготовці дитини до вступу в православні освітні установи: гімназії, прогімназії і ліцеї, для забезпечення наступності в питаннях виховання і навчання.
За порівняно невеликий період часу православне дошкільне виховання пройшло серйозний шлях, що відображає пошуки різних підходів до організації, формам і змістовної діяльності дошкільних установ і груп даного профілю.
Основними напрямками системи православного виховання дітей раннього та дошкільного віку є:
- духовно-моральне виховання в державних і муніципальних дошкільних установах;
- розвиток мережі православних дошкільних груп і дитячих садів;
- становлення установ соціальної реабілітації, що використовують духовно-моральне виховання як засіб корекції розвитку і поведінки дітей дошкільного віку;
- відродження традицій православного сімейного виховання і укладу сім'ї.
У більшості єпархій Російської Православної Церкви відкриті церковні дитячі сади і православні групи: в кожній з 130 єпархій сьогодні налічується від 2 до 15 таких установ. На базі державних і муніципальних установ створюються групи з православною орієнтацією, розширюється мережа лікувальних закладів з етнокультурним компонентом. У ряді дитячих установ з'явилися гуртки і факультативи з питань християнської культури.
Свій 10-річний ювілей відзначили багато православних групи дошкільних установ м Москви (№№ 623, 633, 1874), №4 м Александрова Володимирській області, дошкільні заклади м Ступіно, Дубни, Подольська Московської області, Санкт-Петербурга, Смоленська, Калінінграда, Обнинска Калузької області, м Печори Псковської області, Новосибірська, Саратова та інших регіонів Росії.
І все ж в масштабі Російської держави, на жаль, таких установ ще дуже мало. Відомості, що надаються керівниками єпархіальних відділів освіти з місць, далеко не повні і неточні. Необхідна чітка статистика про наявність таких установ в зведених звітах за кожний минулий рік.
З розширенням мережі зазначених установ збільшилася затребуваність в інструктивних і методичних матеріалах, конкретних посібниках з організації дошкільних установ і виховно-освітньої роботі з дітьми та сім'ями. Ця потреба зумовлена й тією обставиною, що до сих пір підготовка вихователів для дитячих садків здійснюється на базі світських середніх і вищих навчальних закладів з атеїстично спрямованої програмою. На жаль, немає установ, які готують вихователів для християнських дитячих садків.
Педагоги, початківці роботу в цьому напрямку, стикаються з тим, що в наявних програмах виховання і навчання дітей дошкільного віку відсутні навіть розділи "моральне виховання", які замінені "завданнями соціального розвитку".
Відділ релігійної освіти і катехізації РПЦ із залученням широкого кола науковців, психологів, соціальних педагогів, священнослужителів, а також практичних працівників дошкільних установ проводить роботу по вдосконаленню змісту виховної роботи з дітьми дошкільного віку.
У 1993 р вперше була розроблена "Концепція православного дошкільного виховання", яка зіграла свою конструктивну роль у розвитку системи православно-орієнтованих дошкільних установ. На базі цих концептуальних положень розробляється зміст і методика виховно-освітньої роботи з дітьми дошкільного віку.
За останні роки створено ряд авторських програм і методичних матеріалів, таких як:
- Комплект нормативних, і методичних матеріалів по організації роботи православного дитячого садка і дошкільного відділення православної гімназії (укладач Полянська Е.В.) і методичний посібник для дітей дошкільного віку "Основи християнської культури" (Афанасьєва С.) (Смоленська і Калінінградська єпархія);
- "Духовно-моральне і патріотичне виховання дошкільнят" (автор Алексєєва Г.Г.) (Саратовська єпархія);
- "Православне виховання в дошкільному закладі і сім'ї" (автор Алексєєва Н.М.) (Оренбурзька єпархія);
- Програма наступності духовно-морального виховання в дитячому садку і початковій школі (автор Феоктистова Т. Г. спільно з Челябинским педагогічним університетом) (Челябінська єпархія);
- Авторська розробка Паткіной Г.Г. і ієрея Олега Оводкова (м Ступіно Московської області).
Окремим розділом виділено Програма для дітей старшого дошкільного віку в змісті нового навчального курсу "Православна культура", розробленого фахівцями Курського педагогічного Університету (проф. Меньшиков В.М.), а також курсу "Православна культура", створеного педагогами Ногінського району Московської області під керівництвом протоієрея Віктора Дорофєєва.
Ряд комплексних і парціальних авторських програм, орієнтованих на вітчизняні культурні традиції, представлені на Федеральний експертна рада Міністерства освіти РФ. Серед цих матеріалів слід особливо виділити програми "Народження і виховання здорової дитини" і "К здорової сім'ї через дитячий сад", розроблені Санкт-Петербурзької медичної Академією післядипломної освіти, і комплекс програм "Сімейний лад" Сімейного клубу батьківського досвіду "Різдво" (м Москва, керівник педагогічних програм Крячко А.А.).
Частина перерахованих матеріалів була об'єднана в збірниках "Православне виховання дітей дошкільного віку", "Церковні свята", "Різдво Христове", "Великдень" і ін., Які видані і використовуються в практичній роботі дитячих садків.
В даний час розробляється і поступово видається серія книг по духовно-моральному вихованню дітей дошкільного віку, які можуть також інтегруватися в роботу світських установ. З цією метою розроблено і видано "Методичний посібник з православним вихованню дітей дошкільного віку" під редакцією Алексєєвої А.С. У посібнику викладено приблизна програма православного виховання дітей, розподілена за трьома віковими групами від молодшого до старшого дошкільного віку. У ньому містяться конкретні рекомендації для використання програми по десяти тематичними розділами: "Дитина і його оточення", "Бог - Творець світу", "Молитва - спілкування з Богом" та інші. Цей методичний посібник спрямований на розвиток особистості дитини з урахуванням її індивідуальних особливостей, надання йому допомоги в залученні до Бога, знаходження свого власного шляху до Нього.
Видані в цій серії програми "Виховання казкою" під редакцією Гладких Л.П. і "Подарунок до свята" під редакцією Потапівського О.М. відображають основні види діяльності дітей дошкільного віку, розкриваючи глибинний духовно-моральний потенціал казки і праці для особистісного розвитку дитини. Обидві програми допомагають використовувати багаті традиції Російської Православної Церкви в духовно-моральному вихованні дітей, у формуванні духовного сімейного оточення.
Відродженню традицій православного сімейного виховання, укладу сім'ї присвячені програми "Сімейна вітальня" і "Мамина школа" під редакцією Гладких Л.П. Обидві програми створювалися і апробовувалися в дошкільних установах Північно-східного округу м Москви. Вони спрямовані на вирішення найважливішої проблеми залучення молодих батьків у виховний процес, сприяють духовно-моральному зростанню всіх членів сім'ї, гармонізації сімейних відносин.
Спільно з Академією підвищення кваліфікації та перепідготовки працівників освіти Міносвіти РФ розроблені та апробовані матеріали для проведення тематичних курсів для різних категорій фахівців дошкільної освіти з проблем "Вітчизняні традиції духовно-морального виховання дітей дошкільного віку" і "Основи православної культури в дошкільних освітніх установах".
У поширенні і узагальненні досвіду роботи в області православного дошкільного виховання велике значення мають щорічно проводяться Різдвяні освітні читання. Особливе місце в рамках цих Читань займає секція "Православне дошкільне виховання". В роботі секції беруть участь колеги не тільки з Росії, але і з Білорусі, України та Литви. Традицією секції стало представлення нових наукових і практичних матеріалів, вироблення і уточнення принципових позицій системи роботи з сім'єю і підготовки кадрів.
В цьому році засідання секції "Православне дошкільне виховання" в рамках Різдвяних освітніх читань проходило на базі дитячого садка №2365 з етнокультурним компонентом освіти Південного округу м Москви. Вибір цього дитячого садка був невипадковим. Протягом п'яти років у роботі з дітьми в ньому використовується багатство національної культури, уклад життя сім'ї, заснований на православних цінностях. Життя дитячого садка будується не тільки відповідно до цивільного та природним, але і до православного церковного календаря, а предметно-ігрове середовище - відповідно до традицій російської православної культури. Використання цього багатого матеріалу дозволяє здійснювати більш плавний перехід до православного виховання. І метою секції було ознайомити її учасників з досвідом роботи цього дитячого садка.
У секції взяли участь понад 200 осіб з різних регіонів Росії, Литви, Білорусі.
Хочеться відзначити, що в цьому році в роботі секції брали участь незвично багато молодих педагогів, що спеціалізуються в області духовно-морального виховання дошкільнят. Виступило близько 20 осіб. Було відзначено, що створений цілий ряд програм для дошкільних установ, напрацьовуються методики духовно-морального виховання в православних традиціях. Позначені головні проблеми: нормативно-правова база, підготовка кадрів, створення і організація серійного випуску ігор, іграшок та наочних посібників.
У доповіді Потапівського О.М., провідного співробітника Інституту родини і виховання РАО дано аналіз процесу створення нормативно-правової та змістовної бази в сучасній освіті, обґрунтовано необхідність чіткого визначення понять духовно-морального виховання з опорою на фундаментальні філософські та психологічні дослідження. Виділено три компонента виховання: моральне чи моральне, естетичне і релігійне. Основним завданням духовно-морального виховання слід вважати ці три складових базової культури особистості.
Великий інтерес викликав виступ Феоктистовой Т.Г., яка говорила про розробку критеріїв визначення рівня вихованості дошкільнят з використанням певних методів діагностики. Ця експериментальна робота проводиться спільно з Челябинским педагогічним Інститутом.
Проведена презентація Програми "Традиція сімейного клубу батьківського досвіду" Різдво ". Вона розрахована на дітей від 1,5 до 7 років і передбачає діяльну участь батьків у реалізації програми. Вона являє собою річний тематичний план занять дитячих студій і знайомить дітей зі світом моральних цінностей традиційної російської культури - через ігри, казки, рукоділля.
Решта доповідачі доповнювали цю тему. Всі виступи шикувалися в рамках єдиної теми: "Духовно-моральне виховання в дитячому садку - основа відродження вітчизняної культури". Підкреслювалося, що справа духовно-морального виховання в дитячому садку вступило в якісно нову стадію розвитку, що передбачає інтеграцію духовно-морального змісту в повсякденне життя дитячого саду, в усі види дитячої діяльності і в усі традиційні методики дошкільного виховання. Вкрай корисною виявилася організація творчих майстерень, таких як "Етнографічний музей", "Різдвяний подарунок", "Тематичний діалог".
Учасники секції відзначили, що саме дитячі дошкільні установи є одним з резервів духовного відродження країни, відновлення її багаторічних православних традицій.
На Різдвяних читаннях активно обговорювалася проблема введення в освітні установи курсу "Православна культура". Але це питання обговорюється тільки щодо загальноосвітніх шкіл та вищих навчальних закладів. Разом з тим відомо, що основи цієї культури закладаються з самого раннього віку. У дітей слід формувати на цінностях православної культури ставлення до своїх батьків, близьких, рідного краю, рідної природи, до своєї Вітчизни.
Разом з тим хотілося б відзначити, що аналіз ряду виданих методичних посібників з православної культури для дитячих дошкільних установ показав, що їх зміст часто не відповідає своїм назвам. Більшість з них обмежується курсом Закону Божого, але його зміст перевищує вікові можливості дітей дошкільного віку. Зміст більшості занять розраховано на дітей, достатньо підготовлених до церковного життя. У той же час є багато сімей, де батьки і діти тільки починають долучатися до цінностей православ'я.
На жаль, до теперішнього часу усі, хто виходив з Міністерства освіти РФ директивні документи, що стосуються православного виховання, практично не передбачають використання їх в діяльності дитячих садів різного профілю.
Разом з тим, на підставі Закону Російської Федерації "Про освіту", в прийняту в нашій країні систему освіти включено і дошкільна освіта, здійснюване в дитячих садах.
Доцільно звернути увагу розробників нормативних і програмних матеріалів на необхідність надання правового статусу православному вихованню, починаючи з дошкільного віку.
Дошкільно-освітні установи, початківці роботу в цьому напрямку, потребують компетентному окормлення з боку священнослужителів. Але нерідко вони виявляються без допомоги, як державної освітньої системи, так і Церкви. Але ж священнослужителі можуть сказати те слово, якого потребує душа не тільки дитини, але і батьків і педагогів, створити в установі атмосферу благочестя, доброї вдачі, християнської любові і т.д. Однак через велику навантаження, брак кадрів священнослужителі не завжди мають можливість проводити цю роботу.
У зв'язку з цим необхідна систематична підготовка священнослужителів до педагогічної роботи. Введений в духовних школах курс "Православна педагогіка" вимагає особливого виділення розділів "Сімейне виховання" і "Особливості духовно-морального становлення особистості в ранньому та дошкільному дитинстві". У середніх і вищих світських педагогічних навчальних закладах бажано введення спеціальних курсів і факультативів з духовно-морального виховання дошкільнят в традиціях православної культури.
На жаль, за останні роки відзначається проблема зниженя педагогічної компетентності НЕ только батьків, но и фахівців-практіків, Які Працюють з дітьми дошкільного віку. Це віражається в зміщенні акцентів у розвитку маленьких дітей в сторону ранньої інтелектуалізації, в тій годину як природні закономірності свідчать про ті, что вік від народження до 8 років - це сензитивний период для формирование сенсорної, емоційної и моральної сфер. Саме цей вік не можна пропустити для становлення уявлень про добро і зло, про етичні стандарти і моральних нормах поведінки і взаємин.
Викликає побоювання перевантаження дитячого організму в зв'язку з проведенням масових експериментів, впровадженням авторських програм виховання дошкільнят. Для вирішення цієї проблеми необхідно організувати сувору експертизу навчально-методичного матеріалу і посібників.
Викликає велику тривогу і те, що засоби масової інформації, особливо телебачення, в даний час все більше і більше пропагують зло, жорстокість, насильство, що завдає істотної шкоди психіці дитини.
Ведучий референт Відділу релігійної
освіти і катехізації РПЦ
Алексєєва А.С.
Православне дошкільне виховання в м Ступіно
Дитячий садок "Аленький цветочек"
"Ми не можемо, маючи дітей, чекати, що колись, ставши зрілими, вони самі зрозуміють, що їх шлях лежить до Церкви - бо вони можуть і не зрозуміти, можуть огрубіти, шлях Церкви може виявитися назавжди заступила і закритим. До Церкви потрібно вести дітей з раннього дитинства ... Не з юності, а раніше має починатися харчування дитини благодатними силами Церкви, щоб не виявилося серце юнака глухим, коли прийде час творчих шукань ".
прот. Зіньківський В.В.
В останні роки Російська Православна Церква знову отримала можливість займатися вихованням дітей, починаючи з самого раннього віку. У багатьох регіонах Росії створені православні дошкільні установи і групи на базі державних дитячих садів.
У місті Ступіно на базі дитячого садка №10 "Аленький цветочек" православні групи існують вже декілька років. Крім інших занять, які проводяться в дитячому саду, з дітьми ведуться бесіди на духовно-моральні теми, які проводить воцерковлений вихователь. Також раз на тиждень дитячу групу відвідує священик, який допомагає вихователям у справі духовного виховання і проводить бесіди з дітьми, а також з їх батьками. Діти, з якими проводяться такі заняття, вже з раннього віку отримують знання про православну віру, долучаються до церковного життя, пізнають традиції російського народу. Діти православних груп відрізняються від інших дітей. У них яскраво виражений дух смирення і послуху своїм батькам і наставникам. Згуртованість і єдність серед дітей проявляються у всьому, будь це заняття, прогулянки або допомогу в справах.
Крім рядових занять з дітьми відбуваються молебні. До православних свят готуються ранки.
2 липня 2000 року на Ступінскій землі проходили урочистості, присвячені 2000-річчю Різдва Христового. У цей день дитячий сад "Аленький цветочек" зустрічав високих гостей. Православну групу відвідали Високопреосвященніший Ювеналій, Митрополит Крутицький і Коломенський, єпископ Відновскій Тихон, єпископ Іліан і інші гості.
Діти з радістю вітали гостей і показали невеличку виставу, присвячену урочистої події.
У дитячому садку "Аленький цветочек" було два випуски православних груп. Після дитячого саду діти не розлучилися, а пішли навчатися в одну школу і в один клас, в чому також видно єдність і соборність православних людей.
Досвід роботи з дітьми в православних групах дитячого садка №10 вже почали переймати і інші дитячі сади міста Ступіно, а також інших міст Московської області.
Вихователі дитячого садка "Аленький цветочек" вже не перший рік беруть активну участь в роботі секції "Православне дошкільне виховання" Освітніх Різдвяних читань, де розповідають про проведену ними методичної роботи в православних групах.
25 січня 2001 р ініціативи Благочинного церков Ступинского округу протоієрея Михайла Редкина, голів секції священика Димитрія Разінского і ведучого референта Відділу релігійної освіти і катехізації Руської Православної Церкви Алексєєвої Алли Сергіївни робота секції пройшла у м Ступіно.
Учасники секції прибули з 12 регіонів Росії і ближнього зарубіжжя. Діти православної групи влаштували святкове привітання в ошатних російських костюмах. За традицією, що склалася роботи секції, семінар почався зі знайомства учасників. В основному це були працівники дошкільних освітніх установ - вихователі, методисти. Кожен з присутніх коротко розповів про свою діяльність.
Під час роботи секції учасники були присутні на відкритому занятті православної групи, яке провела вихователь вищої кваліфікаційної категорії Паткіна Галина Григорівна, що займається з дітьми духовно-моральним вихованням вже більше 6 років. Потім присутні переглянули коментований відеофільм про життя православної групи і ознайомилися з методичними матеріалами дитячого садка.
Виховання дошкільнят в руслі духовно-морального освіти є запорукою майбутнього відродження Святої Русі, фундаментом до процвітання і зміцненню нашого народу.
ієрей Олег Оводков
Основні підходи до духовно-моральному вихованню в дитячому садку "Казка"
Пропрацювавши керівником дитячого садка 25 років, я твердо переконалася, що виховання дітей без духовно-моральної основи неповноцінно. Більш того, таке виховання шкідливо як для дітей, яких ми випускаємо з дошкільних освітніх установ без чітких уявлень про добро і зло, так і для нас, дорослих, бо ми робимо великий гріх, що не дбаючи про найважливіше в розвитку дитини - харчуванні його душі .
Більше десяти років в нашому дитячому садку проходить робота по православному вихованню дітей. Наша робота знаходить підтримку Управління освіти і Адміністрації міста Ступіно. Пояснюється це тим, що православне виховання не суперечить завданням світського виховання, встановленим державним стандартом, а збагачує і доповнює педагогічний процес унікальними традиціями російської педагогіки і вносить в життя дитячого саду особливу натхненність.
Ми виходимо з того, що діти повинні радіти. У православної людини є особливі приводи для радості, і ми, педагоги, розкриваємо їх перед дітьми. Ми знаємо, що є Бог, який любить нас. Ми знаємо, що немає смерті. Ми знаємо, що нас захищають ангели. Світ, створений Богом, прекрасний. І цей світ можна і потрібно прикрашати добрими справами і дорослим, і дітям. Необхідно донести ці істини до розуміння дитини на самому початку його життєвого шляху. Не можна допустити, щоб він блукав у цьому світі, впадаючи в гріх і зневіру.
У систематизації знань нам допомагають щорічні Різдвяні освітніх читання, постійними учасниками яких нам пощастило бути 11 років. Секція працівників дошкільного виховання Читань будує свою роботу, поєднуючи практичний матеріал і теоретичні знання. Участь в Читаннях допомагає нам, педагогам, розставити акценти в роботі по духовно-моральному вихованню, приділяючи особливу увагу відродженню вітчизняної культури, пронизаної духовними цінностями християнства.
Повноцінне православне виховання та навчання дитини - це щоденна робота по вихованню в дітях любові до Бога і ближнього. Втішними плодами нашої роботи є приклади з життя наших чад.
Ось один з них. У групі трапилося нещастя: тяжко захворіла Анечка. Її поклали на операцію в московську лікарню. Діти переживають. У групі незвично тихо. Після сніданку всі діти стали робити Ані подарунки. Хто малюнок, хто аплікацію, хто лист друкованими літерами пише. Після того, як діти здали свої вироби і листи, ми з вихователем групи Мариною Олександрівною Довгої прочитали лист, яке мимоволі викликало у нас сльози. "Аня, видужуй. Я молюся за тебе" - писав дитина. Хіба без православного виховання можна було отримати такий відгук у дитячій душі на біду ближнього! Операція у Ані пройшла успішно. Думаємо, що не тільки лікарі, а й дитячі молитви зіграли тут свою роль.
Або Інший приклад. Придбала я одного разу чудову ікону Пресвятої Богородиці "Достойно єсть". Поспішила до групи порадувати дітей і запропонувала перехреститися, прикластися до ікони, кожному сказати Богородиці найзаповітнішу мрію. Звичайно ж, я думала, що діти будуть просити різні подарунки, цукерки, іграшки. Але яким було моє потрясіння, коли перша ж дівчинка, вставши біля ікони, тихо сказала: "Мій тато п'є". "А ти перехрестись, поцілунок образ і попроси Богородицю, щоб тато не пив", - сказала я. Перехрестившись і прошепотів іконі своє прохання, малятко відійшла з серйозним виглядом. А діти загомоніли: "І мій тато п'є", "А мій п'є горілку і пиво", "А у мене мама і тато п'ють і курять"!
"О Боже"! - перезирнулися ми з вихователем. - "Так, що ж це? І нормальних сімей немає, чи що"! В цей день всі діти молилися перед іконою про сімейне благополуччя. Про цукерки і подарунки не просив ніхто. А адже це були чотирирічки!
Увечері я зустріла батька цієї дівчинки. Він йшов безтурботний, впевнений і, як завжди, напідпитку.
"А сьогодні твоя дочка молилася за тебе, просила Богородицю, щоб ти не пив" - сказала я йому.
Посмішка моментально сповзла з його обличчя. Воно стало розгубленим і якимось безпорадним. Він пробелькотів тільки одну фразу: "Все, Миколаївна, більше не буду".
І, що не дивно, не п'є більше! Третій рік не п'є! Дивні діла Божі! Сильна дитяча молитва. Приклади ці можна продовжувати, їх багато в нашому житті. Вони стверджують нас в нашій правоті. У тому, що роботу по духовно-моральному вихованню треба починати з самого раннього віку, не упускаючи унікальних можливостей для вдосконалення і розвитку дошкільника.
Веремейчук Л.Н.,
зав. д / c №24 "Казка"
м Ступіно
Курси підвищення кваліфікації викладачів духовної культури
З 4 по 10 липня 2003 року в Московській Духовній Академії, в стінах Троїце-Сергієвої лаври (м Сергієв Посад) відбулися курси підвищення кваліфікації викладачів духовної культури.
Організаторами курсів були: Московська Духовна Академія і Семінарія, Центр педагогічних досліджень "Покров" і Московський Державний Відкритий Педагогічний університет ім. М. А. Шолохова.
На курси були запрошені педагоги, провідні духовні дисципліни в загальноосвітніх навчальних закладах на основі православної орієнтації ( "Основи православної культури", "Історія православної культури", "Православна культура", "Основи традиційної духовної культури" і т. Д.).
Слухачами курсів стали понад 240 осіб з 40 єпархій Росії. Були представлені регіони від Карелії до Північної Осетії, міста від Смоленська до Іркутська.
З вітальним словом перед слухачами виступив Архієпископ Верейський Євгеній, ректор МДАіС. Він позначив також основні напрямки навчання слухачів: знайомство з основами богословських, психолого-педагогічних і культурологічних знань, з принципами і методиками викладання духовної (православної) культури в світських освітніх установах.
Н. Д. Нікандров, академік, президент РАО у виступі про християнські засади морального виховання на основі екскурсу в історію виховання як такі назвав православ'я, патріотизм, народність.
Основні проблеми взаємодії держави і РПЦ в сфері освіти були детально відображені в доповідях М. Н. Білогубова, д.соціол.н., Співробітника апарату Президента РФ і К.А.Чернегі, к.ю.н., викладача МДАіС.
Основи богословських наук були систематизовані в лекціях професора МДА А. І. Осипова і священика Павла Великанова, які були ясними і одночасно образними, тому добре сприймалися слухачами і викликали зацікавлені обговорення.
Надихаючим для педагогів-практиків був виступ батька Андроніка (Трубачова) по агиологии. Вивчення житій святих, історії, флори, фауни святих місць зможуть стати опорою для регіонального краєзнавства через призму духовної культури.
М. М. Дунаєв, професор МДА, С. В. Махнач, доцент Російського православного університету, В. В. Медушевський, професор Московської державної консерваторії ім. П. І. Чайковського, фахівці найвищого професійного рівня кожен у своїй області, запропонували вивірену православну позицію в поглядах на російську літературу, музику, історію.
Протоієрей Євген Шестун, к. П. Н., Завідувач кафедри православної педагогіки Самарської Духовної семінарії, автор підручника "Православна педагогіка" для світських і духовних навчальних закладів, в своїх лекціях обгрунтував необхідність відродження православних традицій у вітчизняній педагогіці.
Великий інтерес педагогів викликав навчально-методичний комплект з православної культури для початкової школи, в який входять підручник, альбом ілюстрацій і аудіокасети, розроблений к. П. Н. Л. Л. Шевченко. До початку навчального року комплект буде виданий ЦПИ "Покров" великим тиражем і спрямований до Бєлгородської області, а також в інші міста та регіони, які проявлять готовність стати експериментальними майданчиками для апробації цієї допомоги. Слухачам були представлені також інші методичні посібники для педагогів дошкільних установ і початкової школи з основ православної культури з іншої концептуальної базою, видані під редакцією протоієрея Віктора Дорофєєва. З вдячністю прийнято усіма слухачами курсів підручник "Основи православної культури" для основної і старшої ступенів загальноосвітніх шкіл, ліцеїв і гімназій А. В. Бородіної.
Унікальний досвід практичної роботи був представлений директором Іванівської сільської школи Ярославської області В. С. Мартишина. Ось уже 8 років в його школі цілісного розвитку в усіх класах викладається предмет "Добротолюбіє". Православна культура є стрижнем всієї виховної роботи в школі і, виходячи за її стіни, вже стає частиною життя селян.
Т. П. Довгий, заступник начальника департаменту освіти і молодіжної політики Смоленської області, познайомила слухачів курсів з прикладом того, як в школах цілого регіону вводиться знайомство дітей з православ'ям на прикладі краєзнавчого матеріалу (програма і підручник "Історія основ православної культури землі Смоленської") . Цей курс в 2003/2004 рр. стане обов'язковим предметом в загальноосвітніх школах Смоленської області. Крім того, Департамент освіти та молодіжної політики Смоленської області рекомендував освітнім установам інших типів включити вивчення історії православної культури в регіональний компонент в числі елективних розвиваючих курсів. Собор жителів Смоленська (збори представників всіх соціальних верств населення за участю всіх конфесій) з проблеми духовного здоров'я смолян схвалив рішення про введення курсу з основ православної культури в державних освітніх установах.
Педагоги Санкт-Петербурга представили програму "Світочі і святині", яка успішно впроваджується протягом більше 10 років в ряді шкіл Росії.
В.В. Абраменкова, д. Психол. н., професор Інституту інновацій РАО, розкриваючи психологічні проблеми морального виховання, звернула увагу слухачів на згубні тенденції, що впливають на розвиток дітей - культурну інтервенцію нових зразків і цінностей, часто ведуть до меркантилізації, віктимізації (установка на те, щоб бути жертвою), духовному розтління дітей. Лектор закликала педагогів бути пильними у виборі ігор, іграшок, свят для дітей, нагадавши слова Феофана Затворника, що "виховання з усіх святих справ - найсвятіше".
Час проведення курсів сприятливо співпало з Петровим постом, що визначило особливий внутрішній стан більшості слухачів, які були щасливі сповідатися і причаститися в стінах Троїце-Сергієвої лаври, брати участь в богослужіннях у раки преподобного Сергія, в соборах Лаври.
Робота курсів була дуже напруженою: з 8.00 до 22.00, а іноді заняття та обговорення тривали і довше. Великою втіхою для слухачів стали вірші і пісні матінки Ірини Шестун.
Дуже цікаву форму знайшли організатори курсів для залікових робіт. Слухачі мали в письмовій формі подати особистий досвід роботи в справі викладання духовної культури. Обговорення в малих групах дозволило виявити найбільш цікаві та значущі напрацювання, які були представлені всім слухачам курсів. Цей матеріал в подальшому буде використаний центром "Покров" при формуванні банку даних щодо узагальнення цікавого педагогічного досвіду викладання духовної культури в Росії.
На закінчення з кожним слухачем було проведено індивідуальну співбесіду, яке дозволило кожному критично поставитися до рівня власних богословських і методичних знань. Залежно від підсумків залікових робіт і співбесіди слухачам були вручені різні типи посвідчень про підвищення кваліфікації.
Душею і рушійним початком курсів були Владика Євген і ієромонах Кипріян (Ященко), які, за допомогою співробітників Центру "Покров", студентів МДАіС, Свято-Тихонівського Богословського Інституту, організували повноцінне і якісне навчання та забезпечили рідкісну можливість долучитися до святинь Лаври і Москви, завершивши роботу курсів екскурсією по храмах і монастирях столиці.
Як організатори, так і слухачі висловили надію, що подібні курси будуть проводитися регулярно, а на місцях їх випускники зможуть знайти застосування своїм знанням в різних типах освітніх установ.
Гладких Любов Петрівна,
ст. преп. Гуманітарного педагогічного інституту
Департаменту освіти міста Москви,
Добриніна Світлана Леонідівна,
к. п. н., зав. кафедрою виховання
і додаткової освіти Томського ІПКіПРО,
Режабек Наталія Сергіївна,
методист відділу релігійної освіти
і катехізації Ростовської єпархії.