Всеросійська історико-літературна премія «Олександр Невський» - це єдина в Росії нагорода, спрямована на заохочення історичних літературних творів і меморіальних музейних проектів, присвячених особистостям, які зробили значний внесок у розвиток Росії і які надали особливий вплив на суспільне життя, науку, культуру і історію нашої країни. Заявки приймаються до 12 червня 2017 року, переможців назвуть у вересні. Урочиста церемонія нагородження пройде в Санкт-Петербурзі в день пам'яті святого благовірного князя Олександра Невського. Засновники премії - ВАТ «Таліон» і Союз письменників Росії.
Всеросійська історико-літературна премія «Олександр Невський» ставить перед собою ряд важливих завдань:
збереження пам'яті про героїв історії нашої Батьківщини, чиї ратні справи і духовний подвиг стали зразком виконання свого обов'язку і прикладом безкорисливої відданості Вітчизні, а талант і звершення надали особливий вплив на суспільне життя, культуру, науку і історію Росії;
сприяння об'єктивній оцінці значення і ролі історичних особистостей в долі нашої Батьківщини;
підтримка подвижницької праці і таланту авторів і авторських колективів, які присвятили свою діяльність збереженню пам'яті про видатних співвітчизників;
популяризація суспільно значущих проектів музейних працівників і книг письменників-істориків;
підвищення інтересу до вітчизняної історії, сприяння збереженню історичної спадщини Росії.
Премія присуджується літераторам, музейним працівникам, історикам і представникам інших професій - авторам літературних творів та музейних проектів або співавторам, які взяли участь в їх створенні в складі авторського колективу.
В рамках Всеросійської історико-літературної премії «Олександр Невський» проводяться два конкурси: конкурс літературних історичних творів і конкурс музейних меморіальних проектів.
Лауреати отримують грошову винагороду. Загальна сума преміального фонду становить 1 мільйон 800 тисяч рублів. Також лауреати, удостоєні перших трьох премій, нагороджуються скульптурним зображенням святого благовірного князя Олександра Невського роботи Едуарда Мхояна.
У різні роки лауреатами премії «Олександр Невський» ставали: письменник Олександр Проханов, літературознавець Фелікс Кузнєцов, колишній посол Росії в Ізраїлі Петро Стегній, кардіохірург, академік Юрій Шевченко, дочка Маршала Радянського Союзу Жукова Марія Жукова, президент Володимиро-Суздальського музею-заповідника Аліса Аксьонова , колективи Російського державного історичного архіву і Російського державного архіву соціально-політичної історії, співробітники Російської державної бібліотеки, директор державного м зея-заповідника М. А. Шолохова Олександр Шолохов, художник Ілля Глазунов, літературний критик і журналіст Лев Данилкін, письменник Сергій Шаргунов і інші.
У 2016 році премією були нагороджені колектив авторів унікального видання в 15 томах «Велика Перемога» і колектив Російського державного історичного архіву на чолі з Сергієм Чернявським за історико-документальну виставку «Блискучий син Золотого століття. Н.М.Карамзин і його епоха (до 250-річчя від дня народження) ». У номінації «На службі Батьківщині» премію отримав колектив шкільного Музею Бойової і Трудової слави середньої школи № 197 ім. В.Маркелова, м Северсталь Томської області, за проведення відкритого фестивалю «Листи з фронту», головним завданням якого стало збереження пам'яті, історичне просвітництво молодого покоління.
Положення про Всеросійської історико-літературної премії «Олександр Невський»