17 березня (вівторок) о 17.00 в Державному інституті мистецтвознавства відбудеться Презентація міждисциплінарного семінару "Проблеми художньої культури XVIII ст.".
У ній візьмуть участь керівник Школи історичних наук Олександр Борисович Каменський і доцент напрямки Історії мистецтв Олена Юріївна Хлопіна.
Все різноманіття дійшли до нас свідоцтв XVIII століття - велика територія досліджень безлічі фахівців, де кожен знаходить свій унікальний матеріал. Але, не секрет, що, займаючись вивченням архітектурної пам'ятки, поряд з його стильовими особливостями доводиться занурюватися в історичні та культурні перипетії його замовлення, будівництва та побутування; реставруючи предмет меблів, починаєш вивчати специфіку і походження його художнього рішення і одночасно розбиратися в причинах виникнення інтересу до них в певних колах суспільства, а досліджуючи історичну особистість, стикаєшся не тільки з різноманітними обставинами, що вплинули на її формування, поведінка, прийняті рішення, а й відкриваєш особливу художню середу, яку вона, в свою чергу, ініціювала. Ці точки перетину і зіткнення різних областей знання добре відомі вченим, неодноразово вступали в суміжні наукові сфери. Мистецтвознавці й історики архітектури, розбираючись в стильових рішеннях, шукають факти, архівні документи, ділові папери; історики і культурологи, досліджуючи особистість або подія, прагнуть зрозуміти природу мистецьких пам'яток епохи; реставратори, вивчаючи технологію, осягають художню форму, а музейні співробітники демонструють об'єкти культурної спадщини в форматі єдиного виставкового проекту.
Мета семінару - в рамках комплексного вивчення проблем російської та західної художньої культури XVIII століття об'єднати різних фахівців, створивши майданчик для їх наукового спілкування і демонстрації результатів досліджень професійного співтовариства.
До діалогу запрошуються історики і культурологи, мистецтвознавці та історики архітектури, реставратори та музейні працівники.
Презентацію відкриє директор Гії д.іск. Н.В.Сіповская, представивши семінар в контексті наукових ініціатив інституту. Куратор семінару к.іск. А.А.Аронова розповість про ідею, завдання та план його роботи.
До участі в заході запрошені провідні вітчизняні дослідники, що працюють в різних наукових областях. Перед присутніми виступлять: д.іск. Д.О.Швідковскій, знавець архітектури єкатерининського часу; д.іск. Л.М.Старікова, по крупицях відновлює театральне життя Росії XVIII століття; д.іст.н. А.Б.Каменскій, що вивчає своєрідність Російської імперії в системі європейських держав; д.іск. М.І.Свідерская, тонкий дослідник західноєвропейського мистецтв Нового часу; к.ікс. Н.Ю.Самойленко, директор музейного комплексу Царицино, одного з найзагадковіших і трагічних архітектурних ансамблів епохи; к.ст.н. М.А.Полякова, багато років займається культурою російської садиби; д.іск. Н.В.Сіповкая, неперевершений знавець російської порцеляни; к.іск. Н.Ю.Хлопіна, фахівець з французскойжівопісі другої половини XVIII століття; д.іск. Г.В.Вдовін, директор музею-садиби «Останкіно», унікального палацу-театру, що проходить сьогодні складну реставрацію.
Музика - мистецтво, що піднялося в XVIII столітті на неперевершену висоту. Перед учасниками і гостями презентації з творами І. С. Баха і Ф. Купера виступить заслужена артісткаРоссіі М.С.Гамбарян.
Предметний світ цього часу відзначений неймовірним різноманіттям і високою якістю виконання, яке високо цінували сучасники. Ці твори досі не залишають байдужими ні вчених, ні колекціонерів, ні любителів. Під час презентації буде працювати одноденна виставка трьох предметів західноєвропейського мистецтва XVIII століття з колекції антикварної галереї «Російська садиба». Присутні побачать комод, виконаний в майстернях Потсдама в 1740-1750-і роки, бронзовий свічник, відлитий у Франції в 1750-ті роки за ескізами Ж.О.Мейсонье, картину «Чітальщіци», що вийшла з майстерні А.Ротарі. Про провенанс і історії побутування цих речей розкажуть власники галереї А. Стадник і Д.Журавлев.
Контактна інформація: [email protected], http://sias.ru/, сторінка в ФБ «Проблемихудожественной культури XVIII століття»