Презентація «Розвиток мовлення дітей раннього віку за допомогою театралізованої діяльності»

Презентація «Розвиток мовлення дітей раннього віку за допомогою театралізованої діяльності»   1 слайд   Добрий день я вихователь д / с №43 Рамазанова Р Презентація «Розвиток мовлення дітей раннього віку за допомогою театралізованої діяльності»

1 слайд

Добрий день я вихователь д / с №43 Рамазанова Р.Р. Свій виступ хотіла б почати зі слів Радинова. «Театр-це чарівний світ, в якому дитина радіє, а граючи пізнає навколишній». Працюючи з дітьми раннього віку в адаптаційної групі короткочасного перебування, я помітила, що серед численних ігор у дітей мають великий успіх гри в «театр», драматизація, сюжетом яких служать добре відомі казки, потешки, ігри-імпровізації. Розмірковуючи над питанням про підвищення рівня мови дітей, я прийшла до висновку, що допомогти може театралізована діяльність.

2 слайд (актуальність)

завантажити презентацію

У педагогіці і психології активно обговорюється проблема взаємозв'язку особистості і творчості. Дошкільна педагогіка шукає сьогодні шляхи розвитку дітей в суто дитячих видах діяльності на противагу навчання шкільного типу. Саме гра і повинна переважно використовуватися педагогами. Л.С. Виготський визначив гру як провідну діяльність в дошкільному віці. Л.І. Божович вважає за необхідне, щоб провідна діяльність становила основний зміст життя самих дітей. Таким чином, гра є своєрідним центром, навколо якого зосереджуються головні інтереси і переживання дітей. Театралізована діяльність є різновидом гри.

Театралізовані ігри - найефективніший способів впливу на дітей, в якому найбільш повно і яскраво проявляється принцип навчання: вчити граючи. Потреба в грі у дітей, безсумнівно, велика і проявляється дуже рано. Уже в 2-3 роки малюки охоче зображують стрибаючих зайчиків або ципляток.

3 слайд (значення)

Театралізована гра має великий вплив на мовленнєвий розвиток дитини. Стимулює активну мова за рахунок розширення словникового запасу, удосконалює артикуляційний апарат. Театралізація казок дуже захоплює дітей. Дитина засвоює багатство рідної мови, його виражальні засоби. Використовуючи виразні засоби і інтонації, що відповідають характеру героїв і їх вчинків, намагається говорити чітко, щоб його все зрозуміли. Малюки 3 його року життя швидко запам'ятовують слова всіх персонажів, часто імпровізують. Мова стає більш виразною, грамотної. Різко збільшується здатність наслідувати відтворювати почуте. Мова стає засобом пізнання навколишнього, продовжує збагачуватися її смисловий зміст. Діти добре розуміють всі, про що говорить з ними дорослий, що стосується їх безпосереднього оточення, пов'язане з переживаннями дітей.

4 слайд

У роботі даного напрямку ставлю перед собою мету:

Розвиток активної мови дітей раннього віку засобами театралізованих ігор.

5 слайд

завдання:

  • виховання творчого, розкутого, емоційного, товариського дитини, що володіє своїм тілом і словом, той, хто слухає і розуміє партнера у взаємодії;
  • виховання і розвиток внутрішньої (воля, пам'ять, мислення, увагу, уяву, справжність у відчуттях) і зовнішньої (почуття ритму, темпу, почуття простору і часу, віра в запропоновані обставини) техніки актора в кожній дитині;
  • вдосконалення граматичного ладу мовлення дитини, його звуковий культури, монологічного, діалогічного форми мови;

вдосконалення ігрових навичок і творчої самостійності дітей через постановку музичних, театральних казок, лялькових вистав, ігор-драматизації, вправ акторського тренінгу; активізація розумового процесу і пізнавального інтересу у дітей

6-7,8, 9, 11, 12 слайд

З огляду на те, що мова дітей раннього віку має етапність у розвитку, для кожного мовного етапу підібрані і театралізовані ігри.

Спочатку формуємо вміння слухати образну мову, відтворювати звукосполучення, слова, так само знайомимо дітей з сюжетними іграшками, я показую і називаю різноманітні дії з ними. На даному етапі театралізована діяльність в роботі з дітьми є логопедичні розспівування (6, 7 слайд), пальчикова гімнастика (8-9. 10), гру з лялькою іграшкою (11 слайд), знайомство з нескладними сюжетами казок, пасивну участь в імпровізаціях, прості ігри - імітації окремих дій людини, тварин і птахів (горобці махають крилами, йдуть клишоногі ведмедики, поплескали в долоні, посміхнулися і т.д.) (12 слайд). На цьому етапі дуже важливо надавати дітям можливість розгортати різноманітну діяльність з іграшками, в процесі якої активізується їх мова, і закріплюються ігрові дії.

13 слайд

  • Гра-ситуація "На нашому дворі»

Мета: Викликати у дітей позитивні емоції; збагачувати враження; пробуджувати інтерес до гри, бажання наслідувати інтонації голосу дорослого.

Для розігрування цієї невеликої сценки використовували театр гумових іграшок.

14 -16 слайд

Розігрування сценок за віршами А. Барто.

  • Під час режимних моментів, при розігруванні сценок за віршами А. Барто «Іграшки», мета яких, познайомити з віршами, вчити дітей при повторному читанні виконати характерні дії, повторюючи за педагогом рядки тексту. Формувати вміння мімікою, жестами, рухом передавати основні емоції. Заохочувати готовність дітей брати участь в танцювальних імпровізаціях. Тут я надавала дітям можливість розгортати різноманітну діяльність з іграшками, в процесі якої активізувала їх мова, і закріплювалися ігрові дії за допомогою настільного театру іграшок.

17 -18 слайд

інсценування потешек

Далі починаю знайомити дітей з потешками. Зміст потешек дозволяє наочно відтворювати сценки з кількома послідовно змінюються діями. Потешку легко можна інсценувати навіть тоді, коли діти ще не володіють активною мовою. Діти можуть зображати руху дійових осіб або виконувати дії з іграшкою.

Діти дуже полюбили потішки ігрового характеру, активно брали участь в зображенні супутніх потешкам дій. При читанні потішки «огуречік, огірочок ...», проводили ігри на прогулянці. Мета: Розвиток уваги, збагачення словникового запасу; виховання обережного поводження; освоєння ласкавого звернення (огірочок, хвостик, мишка).

Знайомлячи дітей з деякими потешками під час режимних моментів «Наші качечки ...» ми спонукали їх до наслідування крику птахів, тварин.

З захопленням зустрічають гру «Коза рогата». Мета: Стимулювати участь дітей у виконанні потешек, примовок з педагогом: домовляння слів, виконання рухів, наслідування ігрових дій.

Я вчу дітей діяти від імені обережних горобців, сміливих мишок або дружних гусей, перевтілюватися в собак, кішок та інших знайомих тварин. Для цього проводжу гри з римованим текстом, ритмічними рухами. Спочатку сама промовляю і сама проробляю руху, а діти слухають і дивляться. Потім вони точно виконують руху відповідно до тексту. Наприклад, «Зайка сіренький сидить і вухами ворушить ...» Важливо щоб вихователь був емоційний, він показує, наскільки різноманітними можуть бути інтонації, міміка, жести, хода, пози, руху. В результаті діти набувають необхідні навички для створення того чи іншого образу. У них з'являється інтерес до театралізованої діяльності. Як правило, діти проявляють не тільки рухову активність, а й мовну

19-20 слайд

Трохи пізніше показую драматизацию казок .. До 3 років мої вихованці дізнаються персонажі казок, знають їх зміст «Курочка Ряба», «Ріпка», «Колобок», «Теремок», «Вовк і семеро козенят». У дітей намітилася позитивна динаміка в розвитку мовлення. Засобами театралізованих ігор я залучала дітей в діалог, збагачувала активний словник дітей, розвивала навички фразової мови, що сприятливо вплинуло на розвиток дітей.

Звичайно, основи театралізованої діяльності тільки починають закладатися в ранньому віці, і діти приймають спочатку лише пасивну участь в ролі глядачів, але при грамотному керівництві вихователя сформувати необхідні вміння не тільки можливо, але й необхідно.

Необхідно відзначити, що театралізовані ігри сприяють не тільки розвитку розумової діяльності, але і тісно пов'язані з удосконаленням мови: працюючи над виразністю і репліками персонажів, власними висловлюваннями, дитина активізує свій словник, удосконалює звукову культуру мовлення, її інтонаційний лад. Виконувана дитиною роль ставить його перед необхідністю ясно, чітко, зрозуміло висловлюватися. При цьому вдосконалюється діалогічна мова, її граматичний лад.

Вплив театралізованої діяльності на розвиток мови дітей незаперечно. За допомогою театралізованих ігор можна вирішувати практично всі завдання програми розвитку мови і поруч із основними методами і прийомами мовного розвитку дітей можна і потрібно використовувати цей багатющий матеріал словесної творчості народу.

21-29 слайд

За вимогою ФГОС ДО РППС групи повинна бути трансформованою, варіативної та безпечною. (21 СЛАЙД) Вирішуючи це завдання, ми виготовили пересувну театральну ширму. Ширма чудовий варіант для постановок лялькових вистав. Ляльковий театр представляє собою активну розвиваюче середовище в групі. (22 СЛАЙД)

Ширма поєднує в собі можливість демонстрації театру як об'ємними ляльками бі-ба-бо (23 СЛАЙД), так і площинними на фланелеграфе (24 СЛАЙД) або використання пальчикового театру, (25 СЛАЙД) театру на паличках (26 СЛАЙД). У ширмі представлені: 8 російських народних казок, (27-28 СЛАЙД) шумова імпровізація, сюжетна декорація, (29 СЛАЙД) а так само додається сценарії казок ..

Театральна ширма допомагає формувати ігрові навички, збагачувати соціальний досвід, розвивати творчість, зв'язне мовлення, уяву, дрібну моторику, виховувати доброзичливе ставлення до оточуючих, дружелюбність, створювати обстановку позитивного психологічного клімату.

І так, казка починається. Демонстрація казки. «Колобок». (показ роботи театральної ширми на прикладі казки).

Таким чином, удосконалюючи розвиваюче середовище групи, використовуючи ширму, можна домогтися ефективного розвитку ігрової, пізнавальної, рухової, музично -театральна діяльності дітей дошкільного віку. Для цього потрібно тільки бажання, прагнення до творчості і фантазія.

Проведена робота показує, що театралізована діяльність є важливим засобом у розвитку мови дітей, тому що театралізовані ігри дозволяють вирішувати проблему розвитку мовлення дітей раннього віку в ході гри, легко і невимушено.

Діти стали активніше спілкуватися один з одним, активізувався і розширився словесний запас, діти до кінця року вже можуть висловити своє прохання, правильно відповісти. Можна тепер ставити більш складні завдання і реалізовувати їх.

Для проведення ефективної роботи з театралізованої діяльності в домашніх умовах батьки отримують рекомендації у вигляді консультацій. Все це сприяє розширенню кругозору, збагачує внутрішній світ, а головне - вчить членів сім'ї взаєморозумінню, зближує їх.

30 слайд

Дякую за увагу!