Американським і європейським політикам не варто плекати ілюзії: вони нічого не доб'ються від Порошенка в обмін на свої мільярди. Україна досі залишається наводненої олігархами клептократією, у якій з Росією набагато більше спільного, ніж з Євросоюзом. Порошенко вже багато разів доводив, що необхідно постійно стежити за його руками, коли граєш з ним.
Ліберальний світопорядок, якщо він ще існує, заснований на правилах і принципі обумовленості: якщо ви обираєте шлях чесноти, ви отримуєте допомогу. У вівторок, 23 січня, колишній віце-президент США Джо Байден пояснив, як було з Україною, коли він був спецпредставником адміністрації Обами в цьому неспокійному пострадянській державі. Розповідь Байдена повинен послужити пересторогою для глави Міжнародного валютного фонду (МВФ) Крістін Лагард, яка в середу, 24 січня, зустрілася з президентом України Петром Порошенко в Давосі, щоб обговорити призупинення співпраці між МВФ і Україною.
Про це йдеться в статті, опублікованій американським виданням Bloomberg.
Байден виступив на Раді з міжнародних відносин у Вашингтоні. У спокійній і розслабленій манері він розповів, як в ході своїх 12-го і 13-го візитів до Києва він переконав Порошенко і тодішнього прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка звільнити генерального прокурора Віктора Шокіна, при якому в країні процвітала корупція. Це стало умовою для отримання кредитної гарантії в розмірі 1 мільярда доларів. За словами Байдена, все було так:
«Я сказав, ну що ж, я не збираюся, тобто ми не збираємося давати вам мільярд. Вони відповіли - у вас немає на це повноважень. Ви - не президент. І Порошенко додав - так, телефонуйте президенту. Я відповів - послухайте, ви не отримаєте мільярд. Я відлітаю приблизно через шість годин. Я подивився на них і сказав: я відлітаю через шість годин. Якщо ваш прокурор не буде звільнено, ви не отримаєте грошей. Отже, він був звільнений. Його місце зайняв той, хто був найнадійнішим кандидатом в той момент ».
Аудиторія засміялася. «Найнадійнішим кандидатом в той момент» виявився Юрій Луценко, близький соратник Порошенка і людина, що зарекомендував себе як агресивний переслідувач політичних опонентів президента.
В тему - Порошенко після відставки Шокіна запропонував Байдену розцінки за відставку інших українських чиновників
В кінці 2017 року Луценко був одним з тих, хто активно виступав проти Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) - ключового елемента паралельної судової системи, яку МВФ та інші міжнародні спонсори України вимагали створити для боротьби з повсюдною корупцією. З тих пір відбулося якесь примирення, проте Луценко досі звинувачує представників НАБУ в тому, що ті порушують закон.
Якщо все було так, як описує Байден, тоді що стояло за звільненням Шокіна? З точки зору Байдена, позитивні зміни настали саме завдяки діям США.
Але що США отримали в обмін на той мільярд або, якщо точніше, на ті 3 мільярди кредитних гарантій, наданих при адміністрації Обами? Насправді вони отримали Порошенко, набагато краще озброєного і підготовленого до того, щоб чинити опір спробам Заходу викорінити корупцію в Україні. Навіть Байден зараз не так впевнений у своєму успіху. «Мене надзвичайно сильно турбує відкат Києва в питанні боротьби з корупцією», - сказав він на засіданні Ради з міжнародних відносин.
І в цьому сенсі Байден не самотній. МВФ, Світовий Банк і Євросоюз намагаються змусити Порошенко і українських законодавців посилити формулювання законопроекту про створення спеціального антикорупційного суду, який президент неохоче виніс на розгляд. Їм хотілося б робити деякий вплив на процес призначення суддів. У відповідь на це МВФ і Світовий банк не поспішають з фінансуванням. Тим часом Євросоюз погрожує скасувати для українців безвізовий режим, який став одним з найсерйозніших досягнень Порошенко на посаді президента країни.
В тему - Євросоюз погрожує позбавити українців безвіза, якщо Порошенко не припинить саботаж створення Антикорупційного суду
Мета Порошенко - зробити цей антикорупційний суд якомога менш ефективним, при цьому виконавши вимоги Заходу, які дозволять Україні отримати фінансову допомогу. Український лідер не може допустити охолодження у відносинах між Україною і Заходом, тому що в цьому випадку його країні доведеться самотужки протистояти тиску Кремля. Найімовірніше, він поступиться в питанні створення антикорупційного суду, але потім знайде спосіб обходити його, як він уже неодноразово робив з іншими антикорупційними механізмами, нав'язаними Заходом.
загрузка ...
Порошенко, чий статок за оцінкою «Блумберг», становить 914 мільйонів доларів, - зовсім не дурень: він отримав від Заходу мільярд доларів і поставив на місце Шокіна людини, який буде йому вірний. Саме тому велика ймовірність того, що Порошенко переконав Лагард в щирості своїх намірів - прорахувавши, наскільки сильно він повинен прогнутися під її тиском, і прогнувшись рівно настільки, наскільки було потрібно. За два роки подібних ігор з Байденом і іншими представниками Заходу, Порошенко став справжнім віртуозом в цій справі.
Американським і європейським політикам не варто плекати ілюзії: вони нічого не доб'ються від Порошенка в обмін на свої мільярди. Україна досі залишається наводненої олігархами клептократією, у якій з Росією ( фашистська держава , Визнане 27.01.15 Верховною Радою країною-агресором) набагато більше спільного, ніж з Євросоюзом. Порошенко вже багато разів доводив, що необхідно постійно стежити за його руками, коли граєш з ним. Але якщо з Україною не грати, то вона неминуче стане жертвою нападок і тиску Кремля - у вівторок Байден описав такий сценарій у властивій йому барвистою манері:
«Росія не збирається перетинати кордон і захоплювати залишилися території країни за допомогою танків. Вона збирається знищити вашу економіку, вона вас просто поховає, і з вами буде покінчено. І саме в цей момент все покотиться до біса ».
Якщо все було так, як описує Байден, тоді що стояло за звільненням Шокіна?Але що США отримали в обмін на той мільярд або, якщо точніше, на ті 3 мільярди кредитних гарантій, наданих при адміністрації Обами?