Прибутковість акцій і облігацій по країнам світу

  1. Як змінився світовий ринок цінних паперів за сто років
  2. Історична дохідність акцій і облігацій по країнам
  3. 1900-2014 (115 років)
  4. 1965-2014 (50 років)
  5. 2000-2014 (15 років)
  6. Реальне зростання вкладень за 115 років
  7. Порівняння реальної прибутковості акцій і облігацій
  8. висновки

У деяких країнах фондовий ринок існує більше ста років У деяких країнах фондовий ринок існує більше ста років. Зазвичай коли цікавляться історичною прибутковістю акцій або облігацій, то дивляться на такі розвинені ринки як США, Великобританія, Японія. Але країн, в яких фондовий ринок працює дуже давно набагато більше. І дуже багато інвесторів використовують стратегію «купив і тримай». Сьогодні я хочу розповісти вам, яку прибутковість могли б отримати такі пасивні інвестори, вклавши свої гроші в цінні папери тієї чи іншої країни в 1900 році, тобто 115 років тому.

Для цього я взяв щорічний звіт банку Credit Suisse Global Investment Returns Yearbook 2015. Дослідження охоплює 25 країн і 115 років (1900-2014). Список включає в себе:

  • дві країни Північної Америки: США і Канада;
  • десять європейських держав, що входять в Євросоюз: Австрія, Бельгія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Ірландія, Італія, Нідерланди, Португалія і Іспанія;
  • шість європейських країн, що не входять до складу Євросоюзу: Данія, Норвегія, Росія, Швеція, Швейцарія та Великобританія;
  • чотири країни азіатсько-тихоокеанського регіону: Австралія, Китай, Японія, Нова Зеландія;
  • одна країна Африканського континенту: ЮАР.

У звіті міститься багато цікавої інформації, в тому числі дані по реальній прибутковості акцій, облігацій і короткострокових векселів з урахуванням інфляції. Тобто прибутковість відображає реальне збільшення купівельної спроможності вкладень.

Як змінився світовий ринок цінних паперів за сто років

У 1900 році ці 25 країн становили 98% загальної капіталізації глобального ринку цінних паперів. За сто з гаком років структура світової економіки змінилася, і в 2014 році їх частка зменшилася до 90%. У 1900 році ці 25 країн становили 98% загальної капіталізації глобального ринку цінних паперів

У 1900 році найбільшим фондовим ринком був ринок Великобританії, він займав чверть світового ринку цінних паперів. На другому місці за капіталізацією йшов ринок США, третім був ринок Німеччини, четвертим Франції, п'ятим - Росії. У Російській Імперії торги проходили на Санкт-Петербурзькій фондовій біржі. Тоді фондовий ринок Російської Імперії бурхливо ріс і розвивався, а прибутковість російських акцій з 1865 року випередила прибутковість акцій на нью-йоркській фондовій біржі. Частка російського фондового ринку в загальній світовій капіталізації перевищувала 6%.

Частка російського фондового ринку в загальній світовій капіталізації перевищувала 6%

До 2014 року структура світового ринку цінних паперів змінилася. Тепер найбільшу частку в світі по капіталізації займає ринок США з часткою 52%, на другому місці ринок Японії, третє місце займає ринок акцій Великобританії, четверте місце - Канада, на п'ятому місці йдуть Швейцарія, Франція і Німеччина. Сьогодні Російський фондовий ринок за капіталізацією не входить навіть в першу десятку. Після Жовтневої революції в 1917 році Санкт-Петербурзька фондова біржа закрилася і не відкривалася до 90-х років. Інвестори, що мали вкладення в цінні папери Російської Імперії, втратили всі свої вкладення.

Історична дохідність акцій і облігацій по країнам

Звіт містить дані по середньорічної реальної прибутковості інвестицій в акції (equites), довгострокові облігації (bonds) і короткострокові векселі (bills). На основі цих даних можна оцінити, яку середню щорічну реальну прибутковість отримав би інвестор, вклавши свої гроші в цінні папери тієї чи іншої країни. Результати за вирахуванням інфляції і з урахуванням реінвестування доходів. Дані поділені на три періоди:

  • 115 років (1900-2014)
  • 50 років (1965-2014)
  • 15 років (2000-2014)

Цифри по всім 25 країнам я зібрав в єдину таблицю, яку пропоную вашій увазі. Цифри по всім 25 країнам я зібрав в єдину таблицю, яку пропоную вашій увазі Розберемо кожен період докладніше.

1900-2014 (115 років)

За 115 років найбільший прибуток принесли акції Південної Африки (7,4%), Австралії (7,3%) і США (6,5%). Серед облігацій найефективніше були папери Данії (3,3%), Швеції (2,8%) і Швейцарії (2,3%). Вкладення в короткострокові векселі принесли найменшу вигоду, в деяких державах вони навіть не врятували вкладення від інфляції. Найгірше в 20-м столітті довелося цінних паперів Австрії, Росії і Китаю, де інвестори втратили 100% своїх вкладень.

1965-2014 (50 років)

За 50 років найвигідніше виявилися акції Швеції (8,5%), Південної Африки (8%) і Фінляндії (8,1%). Вкладення в боргові папери найбільш ефективні були в Данії (5,9%), Франції (5,9%) і Німеччини (4,9%). Найгірші результати показали цінні папери Португалії та Італії.

2000-2014 (15 років)

У 21-му столітті за 15 останніх років кращий результат показали акції Південної Африки (9,6%), Данії (7,5%) і Норвегії (6,5%). Серед бондів найефективніше опинилися папери Німеччини (7,5%), Австрії (7%) і Фінляндії (6,9%). Так як в 90-х роках російський фондовий ринок відродився, а Росія отримала інвестиційний рейтинг, то дослідники включили її до звіту за останні 15 років. Реальна дохідність російських цінних паперів виявилася такою: акції -0,8%, довгострокові бонди 3,5%, короткострокові облігації -3,9%. На жаль, зі звіту не ясно, яким чином було отримано даний результат і яка методика розрахунків, так як прибутковість російських акцій в рублях з 2000 року випередила рублеву інфляцію, тобто виявилася позитивною. Якщо знаєте правильну відповідь, напишіть в коментарях.

Реальне зростання вкладень за 115 років

Важливо розуміти, що такі невеликі цифри - це відсотки понад інфляції. Якби інвестор вклав в 1900 році 1 долар в акції, то до 2014 року його долар в реальному вираженні зріс би до значень, представлених в цій таблиці.

Суми в цій таблиці відповідають реальній купівельній спроможності. За 115 років долар, вкладений в акції ПАР в 1900 році, виріс би до 3551 сьогодні. На другому місці акції Австралії, де вкладення зросли б у 3441 разів. Бонди Швеції і Данії збільшили б 1 долар в 22,9 і 39,8 разів відповідно. В середньому по світу, акції збільшили купівельну спроможність вкладень в 325 раз, довгострокові облігації в 8,4 рази, короткострокові векселі в 2,7 рази.

Порівняння реальної прибутковості акцій і облігацій

Картинки нижче показують дані з таблиці вище в графічному вигляді. Результати впорядковані в порядку убування.

Якщо розглядати період з 1900 по 2014 рік, то можна помітити, що у всіх країнах ефективність акцій перевершила інші інструменти. Найгірші результати показали європейські держави, які в 20-м столітті пережили дві великомасштабні війни на своїх територіях: Австрія, Бельгія, Франція, Німеччина. Але що цікаво, навіть з урахуванням воєн за 115 років акції показали позитивну реальну прибутковість, тобто обігнали інфляцію. А найбільший прибуток принесли країни віддалені від військових конфліктів: Австралія, ПАР, США, Канада, Нова Зеландія. Середня прибутковість по світу склала 5,2% - акції, 1,9% - бонди, 0,9% - векселі.

Середня прибутковість по світу склала 5,2% - акції, 1,9% - бонди, 0,9% - векселі

Якщо взяти період з 1965 по 2014 рік, то і на цьому відрізку акції виявилися кращими. На цей раз в лідерах опинилися багато європейських держав: Швеція, Фінляндія, Данія, Великобританія, Норвегія. Середня результати по світу: 5,3% по акціях, 4,3% по облігаціях і 0,9% за векселями.

Середня результати по світу: 5,3% по акціях, 4,3% по облігаціях і 0,9% за векселями

На початку 21-го століття тенденція змінилася: в більшості країн бонди випередили прибутковість акцій. В середньому по світу прибутковість акцій склала 1,8%, довгострокових бондів 5,5%. Це говорить про те, що акції не завжди перевершують облігації.

висновки

На довгострокових періодах 100 і 50 років акції випередили облігації в більшості держав. В цілому по світу річна ефективність акцій за 115 років склала 5,2%, бондів 1,9%, векселів 0,9%. Але в другій половині 20-го століття прибутковість боргових паперів сильно наблизилася до прибутковості акцій: за 50 років вона склала 5,3% і 4,3% відповідно. А на початку 21-го століття активи помінялися місцями: прибутковість довгострокових облігацій випередила акції. На довгострокових періодах 100 і 50 років акції випередили облігації в більшості держав Якщо дивитися на графік, то видно, що бонди не приносили реального доходу цілих 30 років з 50-х до 80-х років, вкладені в них гроші не примножувалися в реальному вираженні. Але починаючи з середини 80-х реальна прибутковість облігацій різко зросла. Можливо в майбутньому великий прибуток стануть приносити саме боргові папери, а не акції, але поки що робити такі висновки рано. Але можна точно сказати, що бувають періоди, коли вкладення в них ефективніше вкладень в акції.

Вкладення в короткострокові облігації і векселі показали найменшу ефективність на всіх відрізках часу. Тобто депозити, які служать в цій ролі в Росії, є найгіршим способом вкладення грошей на довгий термін.

Найкращі результати показали акції тих країн, які були віддалені від військових конфліктів і на території яких не відбувалося великомасштабних бойових дій. Тобто віддаленість від гарячих точок і геополітичних конфліктів сприятливо відбивається на прибутку цінних паперів. Наприклад гроші, вкладені в європейські акції, які пережили дві війни, збільшилися б в 125 разів, а гроші, вкладені в акції всього світу, в 325 разів. Це говорить про необхідність страновой диверсифікації вкладень .

Поділитися в соцмережах