Вузи розпочали підготовку до прийому абітурієнтів-2010: визначено нові правила вступу, які зроблять кампанію цього року більш упорядкованим в порівнянні з торішньою. Однак посилення норм має зворотну сторону: вузи можуть залишитися без бюджетників і втратити акредитацію.
У 2009-му обов'язковою формою атестації та вступу до вузів для школярів став ЄДІ. За підсумками прийому виділилися три головні проблеми нової системи зарахування. Перша - пільговики: випускники, які не набрали середнього прохідного бала з ЄДІ, представили до приймальних комісій величезна кількість довідок про інвалідність або важких хворобах, датованих днями іспитів. Друга - необмежений вибір вузів: багато подали заяви в десятки університетів, але в підсумку опинилися не там, де хотіли, тому що побоялися або поспішили. Третя проблема - інформаційна прозорість: абітурієнт не мав поняття, як ранжуються його документи в різних вузах.
Тим часом і суспільство, і влада, і фахівці визнали: нова форма атестації «увійшла в штат» російської системи освіти, значить, з нею потрібно рахуватися. Але її доведеться коригувати. що потрібно для цього зробити?
обмежена доступність
У грудні минулого року Мін'юст РФ затвердив правила прийому до вищих навчальних закладів, що стали підсумком тривалої дискусії після завершення вступних випробувань. Що в них нового?
По-перше, прийнято рішення по самому спірного питання - чи є необхідність обмежувати число вузів, в які абітурієнт може подавати заяви. Наприклад, ректор МДУ Віктор Садовничий вважав, що достатньо буде трьох вищих навчальних закладів. Його колеги наполягали, що обмеження вводити не варто. Тепер в правилах прийому зафіксована норма - подавати заяви можна але лише до п'яти вузів і не більше ніж на три конкурси в кожному. Правда, виникає питання, як перевірити, у скільки вузів документи вже подані. За словами Валерія Фалькова, проректора Тюменського держуніверситету, відповідального за приймальню кампанію, не цілком зрозуміло, хто буде контролювати виконання даного розпорядження і як це взагалі можливо зробити. У міністерстві освіти РФ повідомили, що фіксувати кількість заяв будуть у федеральній базі свідоцтв ЄДІ. Отримавши документи від абітурієнта, приймальна комісія зобов'язана перевірити по цій базі набрані на ЄДІ бали і число вузів, в які подані документи. Однак уже зараз в вузах передбачають, що збоїв в інформаційній системі не уникнути. Є досвід Киргизії, де абітурієнту після здачі ЄДІ видавався своєрідний талон, який вилучався при здачі документів до приймальної комісії обраного вищого навчального закладу. Хоча в цьому випадку розгорнулася б контрабанда талонами.
По-друге, вуз отримав право перевіряти довідки випускників шкіл, які претендують на пільговий вступ. У Міносвіти зазначили, що в 2009 році частина довідок про інвалідність не була пов'язана з реальним станом здоров'я. Після аналізу списків надійшли з'ясувалося, що більшість бюджетних місць у престижних вузах були зайняті пільговиками, в той час як відмінники і дійсно талановиті діти виявилися позбавлені можливості отримання безкоштовної освіти. Якщо вуз виявить «липову» довідку, зарахування студента буде визнано неправомірним з усіма витікаючими наслідками.
По-третє, частка що надходять за цільовим прийомом зменшена з 30 до 20%. Розглядається перспектива скасування цільового прийому на спеціальності, за якими вже існує надлишок кадрів (економістів, юристів). Який сенс готувати нових, та ще на пільгових умовах, коли на ринку праці і без того немає вакансій?
По-четверте, з трьох до двох зменшиться число етапів зарахування до вищих навчальних закладів. Вже до початку серпня буде ясно, набрав абітурієнт необхідне для обраного навчального закладу кількість балів. Навіть якщо вступник був зарахований в один вуз в першу хвилю, він має право забрати з приймальної комісії документи і переправити їх в інший, куди пройшов у другу хвилю. Документи повинні повернути протягом дня.
По-п'яте, введена можливість для вузів встановлювати мінімальний поріг балів не тільки з профільного, але і з непрофільного предмету. Вуз зможе прийняти рішення про те, що не стане брати документи випускників шкіл, у яких середній бал по всіх іспитах, скажімо, нижче 60. Або, наприклад, технічний вуз може вирішити не брати документи у тих, у кого з російської мови менше тих ж 60 балів. Відповідальний секретар приймальної комісії Уральського державного університету шляхів сполучення Андрій Середа переконаний, наприклад, що встановлення мінімального порогу покращить якість студентів, зменшить кількість тих, хто пройде «відсів». Звичайно, при цьому вуз ризикує студентів недобрати. Влітку 2009 року лише кілька вузів в країні зважилися встановити власний прохідний бал (його встановлювали тільки з профільного предмету).
У демографії свої погляди
Нові заходи, взяти хоч перевірку пільговиків або право встановлювати мінімальний поріг балів, покликані «відсіяти» слабких абітурієнтів, надати можливість навчатися у вузах більш сильним. Завдання зрозуміла: в минулому році за рахунок неврегульованою системи зарахування відсоток «випадкових студентів» виріс. Були і завищені результати ЄДІ, і «підроблені пільговики», і Олімпіадники, що заповнювали анкети з орфографічними помилками. При цьому офіційно багато вузів кажуть, що оцінювати успішність першокурсників ще рано, проте відзначають загальну слабку шкільну підготовку учнів. Так, за словами проректора з освітньої політики Російського державного професійно-педагогічного університету (Єкатеринбург) Валерія Шевченка, якість шкільних знань, з якими приходять до вузу, залишає бажати кращого: «Ми змушені вводити різні вирівнюють курси для успішного освоєння університетської програми».
Бажання вузів отримати абітурієнта з високими балами ЗНО, та ще й заздалегідь визначеного з професією, природно. Але ось проблема: бюджетні місця не скоротили, заповнювати їх треба, а абітурієнтів стало менше (у 2008 році на 1 тис. Випускників шкіл доводилося 396 бюджетних місць, в 2009-му - 420 місць). За словами відповідального секретаря приймальної комісії Південно-Уральського державного університету Олександра Губарєва, в Челябінській області в 2010 році абітурієнтів буде менше, ніж в минулому, на 2 тис. Осіб (на 10%), скорочення йде вже п'ять років.
На думку Андрія Середи, в ситуації демографічної провалу в конкуренції за абітурієнтів виграють більш відомі вузи, а також ВНЗ з унікальними напрямками підготовки.
Через три-чотири роки кількість студентів взагалі може зменшитися вдвічі. За словами міністра освіти і науки РФ Андрія Фурсенко, до 2006 року вища школа розвивалася екстенсивно: «Набір студентів постійно зростав, і ми думали, що цьому не буде кінця. А сьогодні ми зіткнулися з умовами потужного демографічного спаду ». Разом з тим міністр підкреслює: «Не дивлячись ні на що, не можна допустити, щоб в вуз надходив абітурієнт, що вміє ставити тільки хрестик».
Чим це загрожує? Недобором. Московські вузи, найімовірніше, бюджетні місця заповнять, а регіональні немає. У минулому році таких вузів було 20. У цьому буде більше.
Злиття під впливом
Багато вузів самі починають замислюватися про більш тісної кооперації. Це називається «партнерськими зв'язками», але фактично це злиття вузів, керівники яких розуміють, що інакше їм просто не вижити. У Росії щороку кількість випускників середніх шкіл скорочується приблизно на 15%. У 2006 році учнів, які закінчують 11 клас, було 1,3 млн, а в 2012-му їх залишиться трохи більше 700 тисяч. Відлуння цієї проблеми у вступній кампанії нинішнього року відчули на собі насамперед акредитовані недержавні вузи, а також багато філії головних вузів. Завдяки ЄДІ багато випускників шкіл отримали можливість вступити до престижних державних вузів, причому на бюджетні місця. Відповідно, частина комерційних вузів залишилася без студентів. Їх перспектива - закриття.
Календар вступної кампанії до вищих навчальних закладів
До 1 лютого вузи оголошують щорічні правила прийому. В тому числі:
- перелік напрямів підготовки (спеціальностей) відповідно до ліцензії вузу;
- перелік вступних випробувань із загальноосвітніх предметів з кожного напряму підготовки;
- перелік і форми проведення додаткових вступних випробувань творчої і (або) за професійним спрямуванням;
- перелік і форми проведення вступних випробувань для вступників, які мають середню спеціальну освіту, для навчання за скороченою програмою бакалаврату відповідного профілю.
До 1 березня абітурієнти подають заяви на участь в ЄДІ (із зазначенням обраних іспитів).
20 - 29 листопад абітурієнти, які мають право на дострокову здачу ЄДІ (учасники олімпіад, виїжджаючі на змагання, які виїжджають на планове лікування), здають єдині державні іспити.
26 травня - 19 червня проводяться ЄДІ для основної маси випускників шкіл та абітурієнтів.
До 1 червня вузи оголошують:
- загальна кількість місць для прийому на перший курс за кожним напрямом підготовки (спеціальністю);
- кількість бюджетних місць для прийому на перший курс за кожним напрямом підготовки;
- кількість бюджетних місць, виділених для цільового прийому;
- перелік наданих пільг;
- правила подання та розгляду апеляцій за результатами додаткових вступних випробувань;
- інформацію про наявність гуртожитків і місць в них, а також зразок договору для вступників на платній основі.
До 20 червня вузи стверджують:
- результати ЄДІ, вступних випробувань, що проводяться вузом самостійно, що підтверджують успішне проходження вступних випробувань із загальноосвітніх предметів (як для осіб, які вступають на бюджетні місця, так і для осіб, які вступають на місця з оплатою вартості навчання);
- розклад вступних випробувань (предмет, дата, час, екзаменаційна група і місце проведення іспиту, консультації, дата оголошення результатів);
20 - 30 червень школи видають атестати та свідоцтва про здачу ЄДІ.
Не пізніше 20 червня - початок прийому документів у абітурієнтів, які вступають на перший курс.
До 5 липня триває подача документів на реєстрацію для здачі ЄДІ від абітурієнтів, які не мають результатів ЄДІ (випускники минулих років, службовці в армії).
5 липня закінчується прийом документів в вищих навчальних закладах у абітурієнтів, які вступають на спеціальності, що вимагають додаткових випробувань (творчий конкурс, випробування професійним спрямуванням).
10 липня закінчується прийом документів в вищих навчальних закладах у абітурієнтів, які вступають на спеціальності, що вимагають додаткових випробувань (творчий конкурс, випробування професійним спрямуванням), встановлених вищим навчальним закладом самостійно, а також у абітурієнтів, які вступають за результатами вступних випробувань, встановлених вищим навчальним закладом самостійно.
10 липня - останній термін відправлення документів поштою.
7 - 17 липня - проводиться ЄДІ для іноземних громадян і випускників установ початкової та середньої профосвіти, що не мають результатів ЄДІ.
25 липня завершується прийом документів у ВНЗ у абітурієнтів, які вступають тільки за результатами ЄДІ.
25 липня завершуються всі вступні випробування, що проводяться вузом самостійно при прийомі на перший курс, включаючи додаткові вступні випробування.
27 липня вузи оголошують список абітурієнтів, зарахування яких може розглядатися приймальною комісією.
C 30 липня по 5 серпня вузи проводять перший етап зарахування на перший курс.
30 липня вузи розміщують в установленому порядку список абітурієнтів, зарахованих з 1 вересня на перший курс.
4 серпня завершується прийом оригіналів документів від абітурієнтів, зарахованих на перший курс.
5 серпня - видання наказу про зарахування абітурієнтів, які подали оригінали документів з 30 липня до 4 серпня.
5 по 10 серпня - другий етап зарахування на перший курс.
9 серпня завершується прийом оригіналу документів від абітурієнтів, зарахованих на перший курс.
10 серпня - видання наказу про зарахування абітурієнтів, які подали оригінал документа з 5 до 9 серпня.
До 15 серпня вуз організовує додатковий прийом в разі недобору абітурієнтів на ті чи інші спеціальності в перші два етапи зарахування.
1 вересня - закінчення додаткового прийому.
Опубліковано в журналі "Експерт-Урал" №7 (409) від 22 лютого 2010
О потрібно для цього зробити?Що в них нового?
Який сенс готувати нових, та ще на пільгових умовах, коли на ринку праці і без того немає вакансій?
Чим це загрожує?