До недавнього часу бас-гітара не користувалася особливою популярністю серед музикантів, але, прийшовши на зміну контрабасу, вона стала незамінним інструментом, що задає ритм в сучасній музиці. Є кілька основних відмінностей від акустичної гітари: басова гітара є електроінструментом, вона масивніше і має в основному 4 товстих струни. При грі на ній можуть застосовуватися 3 класичні позиції:
- Інструмент на рівні грудей. Такий стан використовується в класичній школі гри на бас гітарі в джазовій музиці, блюзі і диско. Дуже зручно при Слеп, тому що розташування великого пальця дозволяє зручно обхопити гриф рукою;
- На рівні талії. Цим прийомом в основному користуються рок музиканти, тому що правою рукою зручно бити медіатором по струнах, для більш гучного і чіткого звучання інструменту;
- На рівні колін. Відмінний варіант для слепа, але абсолютно не підходить для теппінга. Ця позиція є більше іміджевої серед прославлених музикантів.
Оволодівши початковими навичками, можна розглянути і вибрати для себе найбільш вдалі прийоми на бас гітарі. Так само для кращого розуміння музики варто пройти хоча б базові уроки сольфеджіо . Для басиста це дуже стане в нагоді.
Види гри на бас гітарі
Гра з використанням медіатора - найпоширеніший спосіб, коли ми говоримо про види гри на бас гітарі, при якому техніка виконання не відрізняється від акустики.
- Піццикато - великий палець кладеться на струну, а вказівний або безіменний витягують звуки за допомогою щипка. Таким чином, звучання виходить тихим, уривчастим і приглушеним.
- Слеп - різкий удар великим пальцем по струні для отримання чіткого, гострого звука.Пріем використовується в такому стилі музики як фанк або для виділення акценту в партії. Для того щоб зрозуміти як грати слеп на бас гітарі, досить подивитися на бас гітариста відомої групи Red Hot Chili Peppers, який є майстром даної техніки виконання.
- Теппінг - звук витягується за допомогою ударів по струнах про гриф між ладами, а не щипком. Використання даного прийому дозволяє задіяти як одну, так і дві руки відразу, які будуть виконувати дві функції: ліва рука - бас, права залишається ритмом.
- Слайд - дозволяє отримати оригінальне, яке плаває звучання. Після того, як права рука справила трісок, ліва ковзає по притиснутою струні на грифі.
- Пулл-офф - дуже незвичайний вид виконання на струнному інструменті. Пальці лівої руки смикають струну, при цьому відбувається її певне с'езжаніе з ладу.
- Хаммер-он - дуже поширена техніка, при якій звук виникає від сильного притискання пальцями лівої руки до грифа вже звучної струни.
Якщо ви вже знаєте як швидко навчитися грати на гітарі , Освоїти басовий інструмент і техніки виконання на ньому вам буде не так складно.
Як грати на ладовій бас гітарі
Безладова гітара відрізняється від звичайної відсутністю спеціальних металевих порогів на грифі, які поділяють між собою лади. Кожен лад - це певна нота під будь-який струною. Для того щоб освоїти цей інструмент, потрібно для початку добре вивчити розташування цих нот на грифі ладової гітари, тому що гра на безладовому інструменті передбачає руху лівої руки практично "наосліп", орієнтуючись тільки на власний слух. Давайте розглянемо, як грати на ладовій бас гітарі.
Грати на цьому інструменті не так вже й складно, як може здатися новачкові. Струни розташовуються до грифу набагато ближче, ніж в електрогітарі, дозволяючи пальцях легше ковзати і тим самим зменшити навантаження на руку. Басова гітара без ладів має той же принцип, як і витяг звуків на контрабасі. Проводять вібрацію струни правою рукою, а ліва рухається по грифу, витягуючи необхідні ноти. У підсумку виходить живе, мелодійне звучання, якого можна досягти тільки за допомогою безладовий інструменту.
Особливою популярністю цей інструмент так і не отримав, але останнім часом його все частіше можна зустріти серед виконавців такого жанру музики, як фанк і метал.
Освоївши основні види гри, можна домогтися свого унікального звучання. Цей інструмент використовується набагато рідше, ніж акустика, але без нього важко утримати ритм в музичному ансамблі, а звучання низького тембру додає особливого забарвлення виконуваної мелодії.