Приватна судово-медична експертиза - Сертифікат лікаря за фахом "Судово-медична експертиза"



/ 225 / sertifikat_vracha_po_spetsialnosti_sudebno-meditsinskaya_ekspertiza /
Попередження.
Для того, щоб повернутися в цей текст після прочитання гіперпосилання, що знаходиться за межами мого сайту,
може знадобитися 2-3 кліка на стрілку "Натисніть, щоб повернутися" в верхньо-лівому кутку екрана.


Охорона здоров'я - єдина галузь, яка твердо дотримується позиції, що на здійснення медичної / фармацевтичної діяльності мають право особи, які отримали медична / фармацевтична освіта та сертифікат фахівця. Це закріплено на рівні закону і підзаконних нормативних правових актів. Якщо про диплом зрозуміло всім, то про сертифікацію викладу докладно.
Медичне відомство розділило діяльність осіб з вищою медичною / фармацевтичною освітою приблизно на 100 спеціальностей, в тому числі передбачив спеціальність "Судово-медична експертиза": Номенклатура спеціальностей фахівців, які мають вищу медичну та фармацевтичну освіту ( Наказ Міністерства охорони здоров'я РФ № 700Н від 07.10.2015 ).

♦ Федеральний закон № 323-ФЗ від 21.11.2011 "Про основи охорони здоров'я громадян у РФ" визначив обов'язковість післядипломної отримання сертифікату і п'ятирічний термін його дії ( ст. 100 ).

♦ Спостерігаю за практикою сертифікації з моменту її народження, тобто з 1993 року - з т. 54 "Основ законодавства РФ про охорону здоров'я громадян" (затв. Верховною Радою РФ 22.07.1993 № 5487-1). Як заступник з експертної роботи, який супроводжував проходження цієї процедури співробітниками Тюменського обласного бюро судово-медичної експертизи. Брав участь в сертифікації в якості державного судово-медичного експерта, а з 2008 року як недержавний (приватний, альтернативний, незалежний - набір синонімів автора) судово-медичний експерт. Викладаю свою думку.

♦ Терміни "спеціаліст" і "сертифікат" широко застосовуються в різних галузях і в різному розумінні. Тому необхідно строго стежити за тим, який зміст вкладає в ці поняття саме медичне законодавство. Наприклад, не плутати з фахівцем в процесуальному значенні як учасником судочинства (ЦПК РФ, ст. 188; КПК РФ, ст. 58; КоАП РФ, ст. 25.8).
♦ У сертифікаті не фіксується посадова чи службове становище володаря, його процесуальне призначення.

♦ Сертифікат видає освітня установа, яка має відповідну ліцензію, після навчання, що завершується сертифікаційним іспитом. Розвелося багато контор "Рога і копита", що продають будь-які сертифікати, які легко відрізнити від справжніх сертифікатів охорони здоров'я. Перевірити ще раз підробку можливо в освітньому закладі, який позначено в "підозрюваному" сертифікаті. В даний час діють наступні Умови та порядок видачі сертифіката спеціаліста медичним і фармацевтичним працівникам, форми і технічні вимоги сертифіката спеціаліста ( Наказ Міністерства охорони здоров'я РФ № 982н від 29.11.2012 ).
♦ З 1994 року форми післядипломного навчання, призначені для отримання першого і наступних сертифікатів, постійно змінювалися, тривалість неухильно зростала, змінювалися бланки документів. Тому зараз дійсними є посвідчення про навчання і сертифікати різного типу, у яких не закінчився 5-річний термін дії. В даний час регламентовано дворічне очне навчання в ординатурі після закінчення медичного вузу: Федеральний державний освітній стандарт вищої освіти за спеціальністю 31.08.10 Судово-медична експертиза (рівень підготовки кадрів вищої кваліфікації) "( Наказ Міністерства освіти та науки Росії № 1052 від 25.08.2014 ).


♦ Сертифікат дійсний протягом 5 років. Тому кожні 5 років його необхідно отримувати / підтверджувати / оновлювати.
♦ З ертіфікат є своєрідним особистим професійним паспортом спеціаліста. Він буде діяти 5 років, незалежно від того, працює фахівець на одному місці, змінює місце і характер роботи або не працює взагалі.

♦ З ертіфікат не можна підмінити іншими досягненнями лікаря / фармацевта, наприклад, науковий ступінь, наукове звання, вид занять (освіта, наука, практика), посада, відомчі або державні нагороди та ін.

♦ Якщо освітня або наукова діяльність не відносяться до медичної або фармацевтичної, то з ертіфікат в цьому випадку не обов'язковий.

♦ Н е забороняється володіння сертифікатами за кількома спеціальностями. Якийсь час я бачив сенс мати поряд з сертифікатом «Судово-медична експертиза» і сертифікат «Організація охорони здоров'я та громадське здоров'я» (спеціальність медичних начальників).



♦ Похилий вік чинного судового медика не рятує його від процедури сертифікації. Наприклад, в 2014 році, незважаючи на судово-медичний стаж в 44 роки, я місяць і очно вчився в освітній установі іншого міста, здав іспит, щоб отримати новий сертифікат.

♦ З ертіфікат обов'язковий для судово-медичного фахівця, який працює в будь-якій якості (установі).
⇒ Г ражданін (фізичне л іцо),
⇒ Індивідуальний підприємець без утворення юридичної особи (2008-2018). У Виписуванню з Єдиного державного реєстру індивідуальних підприємців вказуються вид діяльності і код за ЄДРПОУ видів економічної діяльності - "Судово-медична діяльність" та 85.14.6. Див., Для прикладу, виписку з ЕГРІП (витяг) ІП семячко А.К.

Такі ж дані вказуються в реєстраційних документах юридичних осіб.

⇒ Приватні судово-медичні експертні установи та підрозділи,
Федеральне державне бюджетна установа Російський центр судово-медичної експертизи Міністерства охорони здоров'я Росії ,

Судово-медичні установи інших міністерств і відомств , Наприклад, 111 Головний державний центр судово-медичних і криміналістичних експертиз Міністерства оборони Російської Федерації, Бюро Головної судово-медичної експертизи Федерального медико-біологічного агентства та ін.,
Державні бюро судово-медичної експертизи суб'єктів РФ , Наприклад, Державна бюджетна установа охорони здоров'я Тюменської області "Обласне бюро судово-медичної експертизи" (з районнного, міжрайонними та міськими підрозділами, відділеннями, філіями), всього 85 бюро (по числу суб'єктів в РФ),

⇒ Державні бюро судово-медичної експертизи, організовані на базі деяких міських відділень, наприклад, Державна установа охорони здоров'я Самарської області «Тольяттинское бюро судово-медичної експертизи» (Сочі і інші поодинокі установи).
♦ Правове становище особи, не має судово-медичного сертифіката, регулюють три закони.
1. У сфері охорони здоров'я - Федеральний закон № 323-ФЗ від 21.11.2011 "Про основи охорони здоров'я громадян у РФ" .
2. У державних судово-медичних експертних установах застосуємо Федеральний закон № 73-ФЗ від 31.05.2001 «Про державну судово-експертної діяльності в Російській Федерації», ст. 13: «Посада експерта в державних судово-експертних установах може займати громадянин Російської Федерації, який має вищу освіту і отримав додаткову професійну освіту по конкретній експертної спеціальності в порядку, встановленому нормативно-правовими актами відповідних федеральних органів виконавчої влади» (цитата). Наприклад, лікар, який не має посвідчення про післядипломну освіту (інтернатури, одінатури, підвищенні кваліфікації) та сертифіката за фахом "Судово-медична експертиза", не може зайняти експертну посаду.
3. У сфері трудових відносин - Трудовий кодекс РФ. Наприклад, начальник бюро судово-медичної експертизи може відмовити в прийомі на роботу лікаря, який не має сертифікату, або усунути від роботи лікаря, якщо п'ятирічний термін дії сертифіката закінчився.
♦ При реєстрації в податкових органах "Діяльності судово-медичної експертизи" сертифікат не потрібен. Але публічна діяльність за відсутності сертифіката є порушенням зазначених вище законів.
♦ Адміністративна, громадянська або кримінальна відповідальність за судово-медичну діяльність за відсутності сертифікату не передбачена.

♦ Закон регламентує, щоб у Висновку експерта серед відомостей про експерта була відображена і його спеціальність, тобто, стосовно до нашої теми - судово-медичний експерт:
- Федеральний закон № 73-ФЗ від 31.05.2001 "Про державну судово-експертної діяльності в РФ", ст. 25;
- КПК РФ, ст. 204, ч. 1, п. 4.
Деякі судово-медичні експерти вказують у Висновку експерта (Акті судово-медичного дослідження / огляду) відомості про своє сертифікаті, наприклад:

Сертифікат фахівця № 0178140024237 за фахом «Судово-медична експертиза», Федеральне державне бюджетне військове освітня установа вищої професійної освіти «Військово-медична академія імені С. М. Кірова» Міністерства оборони Російської Федерації, м.Санкт-Петербург, протокол № 7/610 від 23.12.2014.


Але до цього жоден регулятором їх не зобов'язує.
♦ Переважна більшість учасників судочинства про сертифікат уявлення не мають, так як основним процесуальним вимогою законів до фахівця і експерта є наявність спеціальних знань. Неодноразово спостерігав це. Наочний приклад з практики 2015 року. Суддя, ознайомившись з моїми документами, серед яких був і сертифікат фахівця з судово-медичною експертизою, призначив мені судово-медичну експертизу і допустив на мою клопотанням до участі в проведенні експертизи лікаря, який не має сертифікатів за спеціальностями "Неврологія" і "Нейрохірургія". Наша комплексна експертиза була підтримана прокурором і покладена в основу рішення суду. Відповідач апеляційну скаргу не подав.
Звичайним є і те, що г осударственного судово-медичні експерти з'являються до суду з паспортом або службовим посвідченням. У такій ситуації питання про наявність / відсутність сертифіката не виникає. Якщо дискусія ініціюється зацікавленою стороною, то суддя миролюбно з авершает її: "Сказане не має процесуального значення".
♦ Розділивши медичну / фармацевтичну діяльність на 100 спеціальностей, чиновники не пояснили, чому одна спеціальність відрізняється від іншої. Залишається орієнтуватися в цьому питанні на близькі, але не збігаються положення. Наприклад, кваліфікаційні характеристики посади (Єдиний кваліфікаційний довідник посад керівників, фахівців і службовців. Наказ Міністерства охорони здоров'я і соціального розвитку РФ № 541н від 23.07.2010 , Розділ "Кваліфікаційні характеристики посад працівників у сфері охорони здоров'я".

Лікар - судово-медичний експерт

"Посадові обов'язки. Здійснює судово-медичну експертизу, використовуючи сучасні методи дослідження. Надає консультативну допомогу лікарям, представникам слідчих органів, прокуратури і суду за своєю спеціальністю. Керує роботою підлеглого йому середнього і молодшого медичного персоналу (при його наявності), забезпечує дотримання ними трудової і виконавської дисципліни та виконання функціональних обов'язків. Контролює правильність проведення діагностичних і лікувальних процедур, експлуатації і інструментарію, апаратури і устаткування, раціонального використання реактивів, дотримання правил з охорони праці підлеглим йому медичним персоналом. Планує свою роботу і аналізує показники своєї діяльності. Забезпечує правильне і своєчасне оформлення медичної та іншої документації відповідно до встановлених правил. Проводить санітарно-освітню роботу . Бере участь у проведенні судових експертиз трупів, живих осіб, а також за матеріалами кримінальних та цивільних справ.

Повинен знати: Конституцію Російської Федерації; закони та інші нормативні правові акти Російської Федерації, що визначають діяльність органів і установ державної судово-медичної служби; сучасні методи судово-медичної експертизи; завдання, організацію, структуру, штати і оснащення служби судово-медичної експертизи; діючі нормативні та методичні документи щодо судово-медичній експертизі; правила оформлення медичної документації; порядок проведення різних видів судово-медичних експертиз; принципи планування діяльності та звітності експертних підрозділів; основи санітарної освіти; методи і порядок контролю діяльності судово-медичних підрозділів працівниками органів управління охорони здоров'я; правила внутрішнього трудового розпорядку; правила з охорони праці та пожежної безпеки.

Вимоги до кваліфікації. Вище професійне освіту за спеціальністю "Лікувальна справа", "Педіатрія", "Медична біохімія", фундаментальну наукову і (або) додаткову професійну освіту і сертифікат спеціаліста за спеціальністю "Судово-медична експертиза" без пред'явлення вимог до стажу роботи "(цитата).
♦ Спеціальність "Судово-медична експертиза" не є єдиною. Фактично в бюро судово-медичної експертизи працюють лікарі і фармацевти 10 спеціальностей, які виконують в різних підрозділах наступні дослідження та експертизи:
- біохімічна експертиза речових доказів і дослідження біологічних об'єктів,
- генетична експертиза речових доказів і дослідження біологічних об'єктів,
- медико-криміналістична експертиза речових доказів і дослідження біологічних об'єктів,
- спектрографічний експертиза речових доказів і дослідження біологічних об'єктів,
- судово-біологічна експертиза речових доказів і дослідження біологічних об'єктів,
- судово-гістологічна експертиза речових доказів і дослідження біологічних об'єктів,
- судово-хімічна експертиза речових доказів і дослідження біологічних об'єктів,
- судово-цитологічна експертиза речових доказів і дослідження біологічних об'єктів,
- хіміко-токсикологічна експертиза речових доказів і дослідження біологічних об'єктів,
- судово-медична експертиза та дослідження трупа,
- судово-медична експертиза та обстеження потерпілих, обвинувачених та інших осіб.
Така різноманітність зафіксовано, наприклад, у Порядку організації та проведення судово-медичних експертиз в державних судово-експертних установах РФ (Наказ Міністерства охорони здоров'я і соціального розвитку РФ № 346н від 12.05.2010), п. 1 .

Але всі ці фахівці мають сертифікат єдиного зразка: за фахом "Судово-медична експертиза". Медичне відомство знає, що я як "труповскриватель" безпорадний в судовій хімії, але чомусь передбачає для мене, судового хіміка, спектрографа і ін. Судово-медичних фахівців однаковий сертифікат.

♦ У штаті бюро судово-медичної експертизи працюють фахівці з судово-медичній експертизі. Але для виробництва комісійних і комплексних експертиз по "лікарським" справах необхідні лікарі інших спеціальностей. Наприклад, для виробництва експертизи в зв'язку зі смертю матері та новонародженого, необхідні акушер-гінеколог, анестезіолог-реаніматолог, педіатр, лікар з функціональної діагностики та ін. Кожен з цих лікарів повинен мати сертифікат за своєю спеціальністю. Їх залучають разово, в порядку, передбаченому законом:
- КПК РФ (ст. 57, ч. 3, п. 2),
- ЦПК РФ (ст. 85, ч. 3),
- Федеральний закон № 73-ФЗ від 31.05.2001 "Про державну судово-експертної діяльності в РФ", ст. 15.

Верховний Суд РФ считает, что "лікар, Який НЕ перебуває в штаті державного експертної установи, ... Який залучається для проведення судово-медичної експертизи та Надання висновка, винен підтвердіті наявний у него кваліфікацію наявністю диплома про вищу медичний освіту и сертифіката спеціаліста за спеціальністю «судово-медична експертиза», что дает право на заняття Експертна діяльністю "(цитата). Огляд законодавства та СУДОВОЇ практики Верховного Суду Російської Федерации за четвертий квартал 2008 року . Це глибока помилка. Даже два.
1. Вихід, что прітягається лікар, кроме сертифікату за своєю спеціальністю (например, "А кушерство и гінекологія", "анестезіологія-реаніматологія", "Педіатрія" та ін.), Повинен мати сертифікат з судово-медічній експертізі. За 45 років судово-медичної діяльності не бачив, щоб лікар, наприклад, акушер-гінеколог, для разового участі в експертизі (для чого його вмовляють, не мають права примусити) спеціально навчався і здавав іспит для отримання сертифіката судово-медичного експерта.
2. Сертифікат спеціаліста за спеціальністю "Судово-медична експертиза" не дає право на заняття експертною діяльністю. Право на заняття експертною діяльністю, тобто на участь в кожній конкретній експертизі, дає процесуальна особа, що призначила експертизу (дізнавач, слідчий, суд та ін.), Або визначає склад учасників експертної комісії (керівник експертної установи).
♦ Сертифікат не є публічним документом, з вмістом якого можливо ознайомитися без власника або керівника експертної установи. Оригінал документа зберігається у відділі кадрів або у судово-медичного експерта. Дізнатися про наявність сертифіката можна за допомогою адвокатського запиту до установи, де працює судово-медичний експерт, або в освітній заклад, де сертифікат був отриманий. Легально отримати сертифікат для огляду або копіювання можливо за допомогою судового запиту.
Післямова
З 01.01.2016 сертифікація поступово буде замінюватися акредитацією, сертифікати - на посвідчення про акредитацію. Федеральний закон № 323-ФЗ від 21.11.2011 "Про основи охорони здоров'я громадян у РФ" ( ст. 69 ). Протягом перехідного періоду (2016-2020 роки) сертифікати з якого ще не скінчився п'ятирічним терміном дії будуть дійсні при відсутності посвідчення про акредитацію. Акредитацію доведеться проходити в випадках, якщо:
- закінчився п'ятирічний термін дії сертифіката;
- сертифікат відсутній.
Наприклад, термін дії мого сертифікату закінчується в грудні 2020 року. До цього часу я повинен пройти процедуру акредитації, якщо маю намір продовжити судово-медичну діяльність.


Тюмень, 2016, січень

Семячко Анатолій Кирилович,
н езавісімий судово-медичний експерт
8 90 44 91-3000

Повернутися назад