Омський державний медичний університет - один з найстаріших вузів Сибіру, датою свого заснування вважає 1920 рік. Рішенням Оргбюро Сибревкома від 8 листопада 1920 року, було організовано медичне відділення при Сибірському ветеринарно-зоотехнічному інституті м.Києва, на яке було прийнято 186 студентів. У 1921 році був створений державний Західно-Сибірський інститут, першим ректором якого став Н.К. Іванов-Емін. У 1924 році вуз був перейменований в Омський державний медичний інститут.
університет зростає
Восени 1931 року було відкрито факультет охорони материнства і дитинства, перейменований в подальшому в педіатричний. У 1938 році був відкритий санітарно-гігієнічний факультет (нині медико-профілактичний). У 1957 році відбувся набір на четвертий - стоматологічний факультет. П'ятий новостворений фармацевтичний факультет почав прийом у 2002 році на очну форму навчання, в 2003 - на заочну. У 1994 році інститут отримав статус державної медичної академії. 5 грудня 2011 до Омської державної медичної академії в якості структурного підрозділу приєднаний Омський медичний коледж. У 2015 році академії присвоєно статус університету. Серед його випускників - більше 350 докторів, 1600 кандидатів медичних і біологічних наук. Більше 1000 співробітників нагороджені значком "Відмінник охорони здоров'я", ще 259 присвоєно звання "Заслужений лікар РФ", 6 "Заслужених діячів науки", 8 - "Заслужених працівників вищої школи РФ". Цілий ряд випускників стали академіками, членами-кореспондентами Ан і АМН СРСР, РАМН, зарубіжних академій, відомими організаторами охорони здоров'я.
університет сьогодні
Сьогодні університет є одним з найбільших медичних вузів сибірського регіону і Росії в цілому. Освітня діяльність університету підтверджена Сертифікатом відповідності системи менеджменту якості вимогам ГОСТ Р ІСО 9001-2008 (ISO 9001: 2008). За результатами офіційних і незалежних експертиз ОмГМУ незмінно, з року в рік, входить в число 100 кращих вузів Росії ( РЕЙТИНГИ УНІВЕРСИТЕТУ ).
Освітня діяльність
Підсумком багаторічної діяльності університету є підготовка понад 40 тисяч лікарів. Серед випускників понад 350 докторів, 1600 кандидатів медичних і біологічних наук. Вихованці працюють у всіх регіонах країни, а також в країнах СНД і далекого зарубіжжя. Безумовним досягненням ОмГМУ є цільовий набір, який становить 45,4% від загальної кількості студентів, що навчаються на бюджетній основі. Сьогодні укладені договори про підготовку лікарів з адміністраціями та органами охорони здоров'я Омської, Курганській, Томської, Новосибірської областей, ХМАО, Красноярського і Алтайського країв і інших регіонів. Щорічно вуз випускає понад 8,5 тисяч лікарів.
Підготовка фахівців в університеті здійснюється за такими основними напрямками: «Лікувальна справа», «Педіатрія», «Медико-профілактична справа», «Стоматологія», «Фармація», а також за всіма програмами довузівської та післядипломної освіти. У коледжі ОмГМУ навчання ведеться за напрямками: «Лікувальна справа», «Сестринська справа», «Лабораторна діагностика», «Фармація» та відділення підвищення кваліфікації.
Навчальний процес проводиться на 67 кафедрах, на яких працюють 122 професори і доктори наук, 370 кандидатів наук. Серед викладачів: 6 заслужених діячі науки РФ; 4 заслужені працівники вищої школи РФ; 9 заслужених лікарів РФ, 1 заслужений працівник охорони здоров'я РФ, 37 відмінників охорони здоров'я РФ. Більше 180 співробітників нагороджені Почесними грамотами Президента РФ, Уряду РФ, Міністерства охорони здоров'я та соціального розвитку РФ, Уряду Омської області.
Заняття проводяться в шести власних корпусах. Крім того, для організації навчального процесу використовуються 33 бази в провідних лікувальних і медико-профілактичних установ міста Омська і області, оснащених сучасною діагностичною і лікувальною апаратурою. Удосконалення навчального процесу розвивається в напрямку його безперервної модернізації на основі сучасних інформаційних технологій.
В університеті є багатюща наукова медична бібліотека, що налічує близько 600 тисяч друкованих одиниць, а також електронний читальний зал з доступом до ресурсів Інтернет. З 2002 року бібліотека - член АРБІКОН, що дозволяє використовувати ресурси віддалених бібліотек країни, а з 2005 року вона вступила в проект «Російська медицина» під керівництвом ЦНБМ, в якому беруть участь медичні бібліотеки Москви, Пермі, Казані, Владикавказа і ін. Вся видача літератури здійснюється через електронну систему.
Наукова діяльність
Великим і важливим розділом роботи є наукова діяльність і підготовка кадрів. В організації та координації наукових досліджень беруть участь Вчена рада університету, 8 проблемних комісій, відділ аспірантури і докторантури, студентське наукове бюро, 4 докторських дисертаційних ради та інші наукові підрозділи ОмГМУ. Пріоритетними напрямками досліджень вузу є:
- актуальні проблеми охорони репродуктивного здоров'я та педіатричної патології в регіональному аспекті;
- медико-соціальні проблеми наркології в умовах великого промислового центру;
- розробка і клінічна апробація нових методів і технічних засобів в хірургії;
- регіональні особливості інфекційної патології: моніторинг, клінічний аналіз, програми епідеміологічного нагляду, вторинні імунодефіцити;
- соціально-гігієнічні аспекти здоров'я населення Омської області;
- стоматологічні захворювання у населення Сибіру і Півночі;
- екстремальні та термінальні стани: питання патогенезу, клініки, діагностики і лікування;
- вдосконалення лікарської допомоги населенню Сибірського регіону.
Молоді співробітники ОмГМУ є постійними учасниками конкурсу У.М.Н.І.К. Приємно відзначити, що п'ять молодих вчених ОмГМУ стали переможцями цього конкурсу в номінаціях "Медицина майбутнього" і "Біотехнологія" в травні 2012.
Міжрегіональна та міжнародна діяльність
Міжнародна діяльність здійснюється в Львівському державному медичному університеті на протязі багатьох років. Договори про співпрацю з університетами, науковими організаціями та компаніями є однією з найефективніших форм організації спільної роботи ОмГМУ і зарубіжних фахівців.
Основу міжнародної діяльності складають спільна робота і академічні обміни з зарубіжними партнерами. В даний час двосторонні договори в галузі охорони здоров'я, академічного, наукового і культурного співробітництва укладені з медичними факультетами університетів Страсбурга, Люксембургу, Вищої медичної школою Плоцька в Польщі, поруч медичних університетів Республіки Казахстан, медичним факультетом Киргизько-Російського Слов'янського університету ім. Б.М. Єльцина, Ташкентським інститутом удосконалення лікарів.
У лютому 2018 року було укладено договір про наукове співробітництво між ОмГМУ і Центром системної біомедицини Університету Люксембургу на виконання наукового проекту «Системна біомедицина хвороби Паркінсона: комплексний аналіз фундаментальних прикладних аспектів»; наші нові партнери - університет Оіта, Японія; Рурський університет Бохума, Німеччина; Інститут медицини і фармації ім. Миколи Тестеміцану, Республіка Молдова, а також Ташкентський державний стоматологічний інститут, Республіка Узбекистан.
ОмГМУ повноправний член Російсько-Китайської асоціації медичних вузів з 2015 року; в рамках роботи асоціації був укладений договір з синьцзянських медичним університетом, який передбачає широкий спектр співпраці від високотехнологічних наукових розробок до академічних обмінів та спільних освітніх програм.
З 2015 року візитною карткою Університету стала Міжнародна школа з репродуктивного здоров'я дітей та підлітків, в лютому 2018 року відбулася вже III Зимова міжнародна медична школа, в якій взяли участь 12 студентів з різних країн світу, включаючи Японію, Хорватію, Ізраїль, Німеччину, Францію, Словаччину, Україну.
Академічні обміни реалізуються відповідно до договорів між ОмГМУ і вузами-партнерами, угодами з міжнародними компаніями, фондами та іншими організаціями.
З вересня 2014 року розпочав свою роботу Курс лінгвістичної підготовки та міжкультурної професійної комунікації. Метою роботи курсу є забезпечення безперервності мовної підготовки в медичному вузі для інтеграції Російських фахівців медиків в Європейське і світове інформаційне і освітній простір.
Основними завданнями є підвищення рівня індикаторів якості підготовки з іноземної мови (відповідно до сучасних критеріїв оцінки вузу), розширення форм мовної підготовки у вузі і забезпечення професійного перекладу. В даний час на Курсі лінгвістичної підготовки розроблені кілька програм навчальних семінарів:
- Англійська для повсякденного спілкування для різного рівня підготовки (General English);
- Медична англійська для студентів ОмГМА з носієм мови (комунікативні навички та аудіювання);
- Англійська для професійного спілкування (читання і розуміння медичної літератури, розмова, аудіювання);
- Медична англійська для академічних цілей (участь у міжнародній науковій конференції).
У вересні-жовтні 2018 року було організовано та успішно проведено I Міжнародна осіння лінгвістична школа, метою якої стало забезпечення безперервності лінгвістичної підготовки і розвиток міжкультурної компетентності у професорсько-викладацького складу ОмГМУ, що включає два освітніх модуля: семінари з професійної міжкультурної комунікації для професорсько-викладацького складу і інтенсивний курс англійської мови для академічних цілей.
Співпраця з зарубіжними партнерами продовжує набирати обертів. Попереду ще багато планів і ідей, які повинні бути реалізовані.
Студентське життя
Одним з найважливіших факторів розвитку вузу, підвищення якості освіти є формування сприятливого соціокультурного середовища вищого навчального закладу.
Зміцненню почуття патріотизму серед студентів сприяють традиційні творчі вечори «Посвята в студенти», «Міс і містер Університет», «Студентська весна» в яких щорічно беруть участь понад 2000 учнів.
В університеті активно працюють колективи художньої самодіяльності, студентський і спортивний клуби. У регіональному етапі фестивалю «Російська студентська весна» студенти ОмГМУ щорічно стають лауреатами.
На щорічному фестивалі студентів медичних і фармацевтичних вузів Росії «Фізична культура і спорт - друга професія лікаря» збірна університету займає призові місця.
Серед заходів цивільно-патріотичної спрямованості щорічно проводяться «Історико-медичні інтелектуальні ігри»; фестиваль патріотичної пісні; фестиваль «Симфонія мов».
Яскравим проявом громадянськості є участь студентів у заходах волонтерського об'єднання «Ми разом». Це концерти, збори речей для дитячих будинків, посадка дерев, робота з хворими дітьми, дітьми-інвалідами та людьми похилого віку.
На базі коледжу ОмГМУ активно працюють громадські організації. Основна місія Омської регіональної благодійної громадської організації «Товариство« Милосердя »є виховання молоді в дусі милосердя, співчуття до чужого горя, надання соціальної медичної, психологічної підтримки безпорадним людям, самотньо живе старим, дітям-інвалідам. Омська міська громадська організація «Центр психологічної підтримки молоді» здійснює освітню та профілактичну роботу в молодіжному середовищі з метою психологічного, особистісного та творчого розвитку молоді, профілактики залежностей, формування здорового способу життя.
Велика кількість заходів виховного спрямування традиційно проводиться в коледжі ОмГМУ. Щорічно проводяться історичні реконструкції найбільш значимих битв Великої Вітчизняної війни, таких як «Битва за Севастополь», «Битва за Москву», «Сталінградська битва», «Легендарний подвиг крейсера« Варяг »» та інших.
Команда коледжу щорічно займає призові місця в регіональному етапі всеросійської військово-патріотичної гри «Зірниця» та міського конкурсу «Команда» серед студентських активів професійних освітніх організацій міста Омська.
У 2018 році 2 проекти коледжу Омського державного медичного університету стали переможцями Всеукраїнського конкурсу молодіжних проектів серед освітніх організацій - проект "Жива історія", номінація "Патріотичне виховання та міжкультурні комунікації" та проект "Стань професіоналом!", Номінація "Професійні компетенції та підприємництво"
Соціалізація і трудове виховання студентів реалізується через розвиток органів студентського самоврядування та підтримку студентських ініціатив. В університеті діють студентські ради навчальних закладів, коледжів та гуртожитків. З кожним роком студентські ради набирають чинності і роблять все більший вплив на студентське життя.
Студентське життя дозволяє всім вихованцям розкрити різноманітні таланти. Далеко за її межами відомі художні колективи: студентський театр мініатюр «Агар», танцювальний ансамбль «Натхнення». Охочих зайнятися спортом чекають численні спортивні секції.
Ті, що навчаються в університеті іногородні студенти проживають в гуртожитку. Університет має в своєму розпорядженні 6 гуртожитками. У ВНЗ є власна спортивно-оздоровча база в заміській зоні відпочинку.