Про Федеральному архівному агентстві (Росархіві)

Відповідно до Указом Президента Російської Федерації від 22 червня 2016 р № 293 Федеральне архівне агентство (Росархів) є федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення і реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері архівної справи і діловодства, а також по контролю, надання державних послуг і управління федеральним майном в цій сфері. Керівництво діяльністю Федерального архівного агентства здійснює Президент Російської Федерації .

Повноваження Росархіву передбачені главою II Положення про Федеральному архівному агентстві, затвердженої Указом Президента Російської Федерації від 22.06.2016 № 293 «Питання Федерального архівного агентства».

Федеральне архівне агентство здійснює свою діяльність у взаємодії з іншими федеральними органами виконавчої влади, органами виконавчої влади суб'єктів Російської федерації, органами місцевого самоврядування, громадськими та іншими організаціями.

Основними завданнями Федерального архівного агентства є:

  • надання державних послуг в галузі архівної справи;

  • державний облік документів архівного фонду Російської Федерації, ведення Державного реєстру унікальних документів архівного фонду Російської Федерації;

  • забезпечення дотримання правил зберігання, комплектування, обліку та використання архівних документів.

Федеральному архівному агентству безпосередньо підпорядковуються 16 федеральних державних архівів, Всеросійський науково-дослідний інститут документознавства та архівної справи (ВНИИДАД) і 1 обслуговуюча організація.

Федеральне архівне агентство не має: територіальних органів, освітніх органів, представництв за кордоном, підвідомчих органів державної влади.

Федеральне архівне агентство організовує координацію діяльності науково-методичних рад архівних установ федеральних округів , А також має право надавати методичну допомогу органам управління архівною справою суб'єктів Російської Федерації, державним і муніципальним архівів.

Архівна справа, як діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, організацій і громадян у сфері організації зберігання, комплектування, обліку та використання документів Архівного фонду Російської Федерації та інших архівних документів, забезпечує можливість використання історичного досвіду для прийняття обґрунтованих управлінських рішень, визначення політичних, економічних , соціальних та інших пріоритетів, формування прогнозів і програм розвитку суспільства і держави.

Відповідно до Конституції Російської Федерації архівна справа знаходиться в спільному веденні Російської Федерації і суб'єктів Російської Федерації. Відносини в сфері організації зберігання, комплектування, обліку використання документів Архівного фонду Російської Федерації та інших архівних документів незалежно від їх форм власності, а також відносини в сфері управління архівною справою в Російській Федерації в інтересах громадян, суспільства і держави регулюються Федеральним законом від 22 жовтня 2004 № 125-ФЗ «Про архівну справу в Російській Федерації» від 22 жовтня 2004 р Нормативно-методичною основою діяльності архівів (за винятком архівів організацій і приватних осіб) є Правила організації зберігання, комплектування, обліку та використання документів Архівного фонду Російської Федерації та інших архівних документів в державних і муніципальних архівах, музеях і бібліотеках, організаціях Російської академії наук , Затверджені наказом Мінкультури Росії від 18 січня 2007 р № 19 і зареєстровані Мін'юстом України 6 березня 2007 р

Архівний фонд Російської Федерації - понад 500 млн. Одиниць зберігання за період з XI ст. до наших днів - історично сформована і постійно поновлена ​​сукупність архівних документів, що відображають матеріальне і духовне життя суспільства, що мають історичне, наукове, соціальне, політичне, економічне і культурне значення, які є невід'ємною частиною історико-культурної спадщини народів Російської Федерації і містять відомості, необхідні для забезпечення державного суверенітету і національної безпеки Росії, її зовнішньополітичної діяльності, ефективного функціонування всіх государс ських структур, розвитку вітчизняної науки і культури.

Уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі архівної справи є Федеральне архівне агентство. Йому безпосередньо підпорядковані 16 федеральних державних архівів , Складових найважливіша ланка в системі архівних установ Росії і є науково-інформаційними та культурно-історичними центрами загальнонаціонального і міжнародного значення. Структура мережі федеральних державних архівів затверджена постановою Уряду Російської Федерації від 15 березня 1999 № 283. У 2016 році вона поповнилася федеральним казенним установою «Російський державний архів у м Самарі» ( розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2016 р № 2061-р ). Станом на 1 січня 2010 року в федеральних архівах зосереджено понад 42,5 млн. Одиниць зберігання. Указами Президента Російської Федерації шість федеральних архівів включені до Державного звід особливо цінних об'єктів культурної спадщини народів Російської Федерації.

Відповідно до законодавства Російської Федерації 19 федеральним органам виконавчої влади та організаціям (в тому числі академіям наук Російської Федерації, що мають державний статус) надано право депозитарного зберігання документів Архівного фонду Російської Федерації, що перебувають у федеральній власності. Збереження, поповнення та використання документів Архівного фонду Російської Федерації забезпечують також (за станом на 1 січня 2008 року) 199 державних архівів і центрів зберігання документації, 34 державних архіву документів з особового складу суб'єктів Російської Федерації і 2357 муніципальних архівів, а також приблизно 126 тис . архівів державних та недержавних організацій.

Забезпечуючи вічне зберігання і використання документів Архівного фонду Російської Федерації, архіви сприяють зміцненню федералізму, формуванню громадянського суспільства, становленню правової держави, запобігання конфліктам, формуванню демократичного іміджу нашої країни на міжнародній арені, вихованню росіян в дусі громадянськості, патріотизму, толерантності.

Опубліковано: 22.11.2009, остання зміна: 22.05.2019