зваживши все за і проти вищої освіти в Австрії, приємно здивувавшись невисокою вартості навчання в австрійських вузах, ви вирішили спробувати поступити і приступили до підготовки документів. Які вимоги і нюанси можна випустити з уваги?
Перш за все, поговоримо про вимоги до рівня вашої освіти для вступу до вузу. В інтернеті зустрічається дуже багато суперечливої або вже давно неактуальною інформації, тому я спробую структурувати для вас всю інформацію, спираючись на офіційні джерела.
Звернемося спочатку до закону про вищу освіту ( Universitätsgesetz, UG ). Відразу прошу вибачення за мій вільний переклад, російських аналогів багатьох термінів я не знайшла, тому часто переклад виходить дуже приблизними. Для того, щоб не заплутатися, я всюди буду писати німецькі еквіваленти. Отже, передумовами для вступу до вузу є:
- Загальна готовність до навчання в університеті (Allgemeine Universitätsreife):
- австрійський атестат зрілості (Österreichisches Reifezeugnis) або іспит щодо допуску до навчання ( Studienberechtigungsprüfung - тільки для громадян Євросоюзу), або
- рівнозначний іноземний атестат зрілості (gleichwertiges ausländisches Zeugnis), або
- по крайней мере 3 роки навчання в визнаному вітчизняному або закордонному навчальному закладі (mindestens 3-jähriges Studium an einer anerkannten in- oder ausländischen postsekundären Bildungseinrichtung).
- Спеціальна готовність до навчання в університеті (Besondere Universitätsreife - тільки для іноземних студентів):
- підтвердження допуску до навчання за бажаною спеціальністю в університеті країни, де був виданий атестат зрілості (Bestätigung über die Berechtigung, також часто називають Nachweis der besonderen Universitätsreife). Якщо в рідному вузі немає спеціальності, яку ви хочете вивчати в Австрії, виберіть схожу.
- Знання німецької мови.
Підведемо підсумки. Є два шляхи надходження до австрійського університет:
Відразу після школи. Тоді ваші знання, як випускника школи (згідно австрійської системі освіти), які не будуть достатніми для негайного допуску до навчання. Тому, якщо університет зарахує вас як студента, то він дасть вам певний час (1-4 семестри) на підготовку, після чого ви повинні будете здати потрібну кількість іспитів (Ergänzungsprüfungen). Рішення про кількість іспитів буде приймати приймальна комісія після розгляду ваших документів, це дуже сильно залежить від спеціальності і самого університету. Якщо ви не знаєте німецької мови на достатньому рівні, то до списку іспитів додасться і німецький.
Після декількох років навчання в університеті. Якщо ви провчилися в вузі більше 2-х років, то здавати вступні іспити вам, швидше за все, не доведеться (100% гарантії дати не можу, так як рішення все-таки залишається за приймальною комісією). Іноді зараховують без іспитів і після року навчання на батьківщині.
Зверніть увагу на третій пункт в Allgemeine Universitätsreife - по крайней мере 3 роки навчання в визнаному вітчизняному або закордонному навчальному закладі. Це означає, що якщо ви провчилися в вузі у себе на батьківщині 3 роки (в державному, 4 ступеня акредитації), то ваш рівень освіти прирівнюється до австрійського. А значить вам не треба брати довідку з вузу (Nachweis der besonderen Universitätsreife) під час вступу. Що вже добре, тому що вона у багатьох викликає багато труднощів при отриманні. Але обов'язково уточніть додатково в вашому університеті.
Подача документів до вузів Австрії здійснюється 2 рази на рік, перед початком зимового і літнього семестрів. Як правило, терміни подачі
- на зимовий семестр - до 5 вересня
- на літній семестр - до 5 лютого
У деяких університетах діють свої терміни подачі, уточнюйте, будь ласка, безпосередньо на сайті.
Давайте складемо порядок ваших дій при надходженні:
- Виберіть вуз, визначтеся зі спеціальністю, вивчіть вимоги для своєї спеціальності. Дізнайтеся терміни подачі документів (для прикладу на фото нижче).
- Підготуйте всі документи.
- Увійдіть онлайн на сайті університеті (наприклад, ось так форма онлайн-реєстрації виглядає в Uni Wien). Після заповнення її потрібно буде роздрукувати і прикласти до документів.
- Надішліть документи до приймальної комісії. Адреса ви знайдете на сайті.
Терміни онлайн-реєстрації в Uni Wien
Які документи потрібні при вступі? Я приведу узагальнений список, так як багато університетів просять додаткові документи при подачі, або залишає за собою право вимагати додаткові документи вже після отримання вашого пакета.
Для абітурієнтів, які мають вищу освіту:
- атестат про повну загальну середню освіту + додаток до атестату;
- диплом + додаток до диплому;
- довідка з вузу про допуск до навчання ;
- сертифікат про знання німецької мови;
- заповнений анкета;
- копія закордонного паспорта.
Для студентів вузів потрібні наступні документи:
- атестат про повну загальну середню освіту + додаток до атестату;
- завірена копія наказу про зарахування до вищого навчального закладу;
- завірена виписка із залікової відомості із зазначенням всіх досліджуваних в вузі предметів з оцінками і кількістю годин, розбитими по семестрах;
- довідка з вузу про допуск до навчання ;
- сертифікат про знання німецької мови;
- заповнений анкета;
- копія закордонного паспорта.
Для випускників шкіл - такі документи:
Всі дипломи, атестати і довідки необхідно апостилювати, потім зробити нотаріально завірену копію з документа, перевести на німецьку мову, а вже потім переклад завірити в нотаріуса. Якщо у нотаріуса немає печатки на англійській мові, то перевести слід і друк. Деякі студенти відправляють оригінали документів, інші - нотаріально завірені копії. В принципі, обидва варіанти прийнятні. Університети нормально приймають нотаріально завірені копії, якщо у вимогах не вказано інше. У будь-якому випадку, всі документи вам повернуть (незалежно від винесеного рішення про вашому зарахування або відмову).
Також зверніть увагу, що сторінка сайту університету на німецькій мові містить, в більшості випадків, більше інформації, ніж ця ж сторінка англійською.
Документи в університеті розглядають приблизно 2 - 3 місяці. Після розгляду ви отримаєте конверт з документами і листочком з рішенням приймальної комісії. Якщо протягом 2-х місяців відповіді немає, а ви дуже хвилюєтеся - можна починати писати е-мейли або дзвонити. Співробітники університету вам обов'язково допоможуть і підбадьорять, а це дуже важливо для повноцінного сну :-)
PS: Шановні абітурієнти, закликаю вас: не вірте інтернету! Дізнавайтеся вимоги до вступників на кожному конкретному факультеті конкретного вузу. Не соромтеся звертатися безпосередньо до вузу. Можливо ви отримаєте відповідь не відразу, але це буде найбільш вірна і актуальна інформація. Існують нюанси, які найкраще знають співробітники університету.
___________________________________
Останнє оновлення: Лютий 2016 р