- Асоціація Підприємств Індустрії Клімату (АПіК)
- Виставка «МИР КЛІМАТУ» - головна подія кліматичної індустрії
- Навчально-консультаційний центр «УНІВЕРСИТЕТ КЛІМАТУ».
В Європі технічне регулювання в сфері проектування та будівництва будівель і споруд здійснюється, як правило, на національному рівні. Для цього в більшості промислово розвинених країн розроблені обов'язкові загальнодержавні (як у Великобританії) або територіальні (земельні, як в Німеччині) будівельні правила. Вони за своєю роллю аналогічні російським СНиП, але відрізняються від них за змістом.
Російські норми повністю забезпечують надійність і безпеку об'єктів, що будуються і експлуатованих в Росії, в тому числі в умовах Крайньої Півночі. Проте деякі компанії роблять спроби працювати в нашій країні, керуючись не російської нормативною базою, а будівельними нормами країн ЄС, нібито більш повно враховують сучасні матеріали і новації в проектуванні.
Адаптовані чи будівельні правила ЄС для використання в РФ? Як і в якому напрямку треба розвивати власну нормативну базу? На ці та інші питання ми попросили відповісти голови правління СРО НП «ІСЗС-Монтаж» , Генерального директора ТОВ «Третє монтажне управління« Промвентиляція »», заслуженого будівельника Росії, кандидата технічних наук Олексія Володимировича Бусахіна.
- Олексію Володимировичу, добрий день! Наскільки нормативна база ЄС адаптована для наших умов?
- Будівельна галузь Росії орієнтована на застосування вітчизняних будівельних норм і правил не випадково. Ці документи враховують практично всі національні особливості Росії (природно-кліматичні, сейсмічні, геофізичні та інші). А ось європейське законодавство в частині проектування та будівництва будівель до наших умов забазпечено.
Взяти хоча б клімат. У Росії багато міст, де середня температура найхолоднішого місяця в році нижче -40 ° C. Європі такі холоду і не снилися! Через сильні морози у нас часто просто неприпустимо застосовувати рекомендовані європейськими нормами конструкції вікон, стін, а також системи вентиляції - інакше неминучі промерзання і руйнування конструкцій ...
Близько двох третин території Росії розташовані в зоні вічної мерзлоти, де потрібні спеціальні проектні і конструктивні рішення, особливо при будівництві багатоповерхових будівель. В Європі снігові навантаження на грунт не перевищують 95 кг / м 2, в той час як в Росії відповідно до СНиП 2.01.07-85 «Навантаження і впливи» мінімальні снігові навантаження складають 80 кг / м 2, максимальні - 560 кг / м 2. І таких невідповідностей можна навести безліч ...
Тому в Росії, яка простягається на тисячі кілометрів - від Архангельська до Сочі, від Калінінграда до Владивостока, застосовувати європейські стандарти проектування і будівництва будівель і споруд та їх інженерних систем неприпустимо. Це неминуче призведе до зниження якості будівництва, надійності і безпеки будівель, перевитрати енергії, різко загальмує розвиток будівельного комплексу Росії.
- Тим не менше будівлі, спроектовані і побудовані європейськими компаніями за стандартами ЄС, в Росії є і експлуатуються вже не перше десятиліття.
- Спроби будівництва будівель, спроектованих за стандартами ЄС і США, неодноразово були в РФ, особливо в Москві в 90-і роки минулого століття. Тоді на ринку працювали десятки австрійських, німецьких, польських, угорських і турецьких компаній. Саме в той час ми вперше побачили результати роботи за європейськими стандартами.
Це був період, коли належний контроль будівництва був відсутній, головною вимогою до проекту для більшості замовників була низька вартість реалізації.
Іноземні будівельні фірми нерідко пропонували вигідніші за первинними витратами технічні рішення і вигравали тендери. Однак після здачі замовнику спроектованого і побудованого за євростандартами об'єкта часто виявлялося, що жити або працювати в ньому абсолютно неможливо.
Одного разу до нас звернувся власник великого офісного будинку, яке було спроектовано і побудовано європейською компанією, з проханням зробити хоч щось для поліпшення мікроклімату: співробітники його офісів вже до обіду починали в буквальному сенсі непритомніти!
Після ознайомлення з проектною документацією з'ясовувалося, що проект офісного центру був зроблений не по нашим нормам. Припливна вентиляція забезпечувала подачу максимум 20 м 3 / год повітря на кожного постійно перебуває в офісах співробітника. Допускалося природне провітрювання приміщень, однак скористатися такою можливістю в будівлі було проблематично, особливо взимку.
В умовах РФ норма подачі повітря повинна становити не менше 60 м 3 / год на людину. Це доведено науковим шляхом і багаторазово підтверджено на практиці. Зниження повітрообміну призводить до кисневого голодування, непритомності, падіння продуктивності праці, псування огороджувальних конструкцій.
Так, проект офісної будівлі був дешевшим в реалізації і цим привернув увагу інвестора. Однак таким він вийшов не через геніальності іноземного проектувальника, а через застосування менш потужного і, як наслідок, менш дорогого вентиляційного обладнання. В результаті замовник зазнав серйозних матеріальні витрати на виправлення ситуації.
Спроби будівництва в Росії за європейськими нормами, на жаль, не раз закінчувалися сумно. Згадаймо хоча б аварії на спорудах з металевими каркасами, спроектованих зарубіжними проектувальниками по євронормам, наприклад, обвалення висотного складу в «Домодєдово», резервуарів для зберігання нафти поблизу Санкт-Петербурга, ряду будівель магазинів «Метро» ...
- Виходить, що проектування і будівництво будівель і їх інженерних систем на території Росії за європейськими будівельним правилам - це аж ніяк не інноваційний підхід, а банальний брак?
- Одна з головних завдань російської системи стандартизації як раз і полягає в тому, щоб перепинити шлях на російський ринок недобросовісним будівельним фірмам, які будують будівлі по неадаптованих для наших умов проектам, з використанням несертифікованих матеріалів, незрозумілих для нас методів проведення та контролю робіт. І вберегти росіян від трагедій, подібних до тієї, що трапилася в Ризі в листопаді 2013 року, коли обвалився торговий центр і загинуло понад 50 осіб.
При цьому сумлінним іноземним фірмам, готовим проектувати і будувати по нашим стандартам, працювати в Росії ніхто не забороняє. Ми не зацікавлені в гальмуванні розвитку будівельного бізнесу в Росії. Навпаки, ми намагаємося не допускати навіть мінімального відставання галузі від світового рівня. Саме тому в сучасних, актуалізованих російських стандартах вже враховані багато інновацій в проектуванні, рекомендовані до застосування найсучасніші будівельні матеріали.
- Який шлях подальшої актуалізації нормативної бази в частині проектування та будівництва будівель і споруд бачиться вам найбільш прийнятним?
- Як я вже сказав, нам не підходить використання європейських (а тим більше американських) будівельних правил в якості основних документів, так само як і застосування цих документів нарівні з нашими національними стандартами і склепіннями правил. Адже фактично це означало б формування нової галузі технічного права, причому в той час, коли формування європейської нормативної бази ще не закінчено.
Крім того, нам довелося б вносити дуже серйозні корективи в освітній процес. Сьогодні навчання студентів архітектурно-будівельних спеціальностей і перепідготовка фахівців здійснюються з навчальної та методичної літератури, підготовленої на базі діючих СНиП та стандартів.
Найбільш прийнятним представляється не революційний, а еволюційний шлях. При цьому необхідно використовувати як досвід російських будівельників, так і ті позитивні моменти, присутні в європейських законах, які в російській нормативної документації поки викладені не в повному обсязі.
Наприклад, в американських стандартах добре опрацьовані розділи, що стосуються підтримки малорухомих груп населення. Це стосується планування будівель, питань вибору і монтажу інженерного обладнання. В європейських стандартах надзвичайно глибоко опрацьована тема енергозбереження. Завдяки цьому інженери в країнах ЄС вирішують сьогодні навіть завдання утилізації низькопотенційної енергії каналізаційних стоків, над чим у нас поки ніхто всерйоз не замислюється.
Використання енергозберігаючих технологій призводить до подорожчання проекту в середньому не більше ніж на 3-5%. Однак через відсутність нормативної бази наші забудовники не хочуть витрачати на це свої гроші, тому що подібні інвестиції можуть знизити конкурентоспроможність об'єктів при продажу.
Необхідно вносити відповідні поправки в національні будівельні норми і правила, не рекомендувати, а вимагати використання енергозберігаючих рішень, детально опрацьовувати правила проектування, монтажу, пуско-налагодження і технічного обслуговування енергозберігаючої техніки. У масштабах країни це дозволить добитися значної економії.
- Які практичні шляхи реалізації подібних законотворчих ініціатив, хто розробляє будівельні правила в наші дні?
- Основи комплексу нормативної документації, що регулюють діяльність будівельних організацій, були закладені ще за часів СРСР. Ці документи створювалися як інструмент єдиної державної політики реалізації науково-технічного прогресу в будівництві. Їх розробка велася силами науково-дослідних інститутів, із залученням проектних і виробничих організацій.
Всі нововведення проходили експериментальну перевірку на основі НДДКР.
У сучасній Росії вдосконалення нормативної бази йде не такими швидкими темпами, як того хотілося б. Бажання займатися цим питанням є: про це не раз говорив наш президент, представники Уряду РФ і відповідних міністерств і відомств.
Однак великі НДІ і інші організації, які раніше займалися цією роботою, сьогодні через відсутність фінансування, а часом через банальну нестачу фахівців потрібної кваліфікації нормативну документацію ні розробляють.
Мабуть, тільки НОСТРО і НОП ведуть сьогодні напружену і плідну роботу по створенню нових і актуалізації чинних стандартів для будівельної галузі. Справа ця витратна, доводиться виконувати роботи головним чином за рахунок внесків будівельних організацій.
Будівельні стандарти, прийняті НОСТРО і НОП, ввібрали в себе весь позитивний досвід російської будівельної галузі та досвід західних будівельних організацій. В даний час вони в обов'язковому порядку використовуються саморегульовані організації - членами НОСТРО і НОП, які об'єднують понад 90 тисяч будівельних компаній Росії.
Одним з активних учасників процесу розробки та актуалізації нормативної бази НОСТРО і НОП є СРО НП «ІСЗС-Монтаж» . Наприклад, тільки в 2012 році експерти СРО НП «ІСЗС-Монтаж» закінчили роботи більш ніж над двадцятьма стандартами, що визначають правила проведення робіт з монтажу інженерних систем будівель і споруд. Ряд документів уже готовий до публікації або знаходиться в стадії розробки і побачить світ в 2014-2015 роках.
Інтерв'ю записано в
Асоціація Підприємств Індустрії Клімату (АПіК)
Асоціація Підприємств Індустрії Клімату (АПіК) була створена в 1997 р На даний момент АПіК об'єднує близько 100 професійних кліматичних компаній Росії.
Основна мета АПіК - спільне рішення проблем російського кліматичного бізнесу, утвердження цивілізованих форм роботи і принципів здорової конкуренції, пропаганда передової техніки і технологій, захист інтересів російських постачальників кліматичної техніки і послуг.
Виставка «МИР КЛІМАТУ» - головна подія кліматичної індустрії
Виробники, заводи, дистриб'ютори та оптові постачальники кліматичного обладнання на виставці представляють ринку новинки кондиціонування , опалення , вентиляції , промислового холоду .
Приєднуйтесь до головної події кліматичної індустрії і приходьте на виставку «МИР КЛІМАТУ 2019».
Навчально-консультаційний центр «УНІВЕРСИТЕТ КЛІМАТУ».
Єдиний навчальний заклад, після якого фахівці відразу можуть успішно працювати в кліматичних компаніях.
Навчання відбувається на виробничій базі, оснащена навчальними стендами і кліматичними установками: центральні системи кондиціонування, побутові і напівпромислові кондиціонери, теплове обладнання.
АПіК для професіоналів кліматичного ринку
АПіК для замовників
Як і в якому напрямку треба розвивати власну нормативну базу?
Наскільки нормативна база ЄС адаптована для наших умов?
Виходить, що проектування і будівництво будівель і їх інженерних систем на території Росії за європейськими будівельним правилам - це аж ніяк не інноваційний підхід, а банальний брак?
Який шлях подальшої актуалізації нормативної бази в частині проектування та будівництва будівель і споруд бачиться вам найбільш прийнятним?
Які практичні шляхи реалізації подібних законотворчих ініціатив, хто розробляє будівельні правила в наші дні?