Про факультет

Гоголів Петро Васильович
Декан юридичного факультету,
доктор юридичних наук, Почесний працівник вищої професійної освіти Російської Федерації
Михайло Михайлович Федоров
Основоположник системи вищої юридичної освіти в Якутії, учасник Великої Вітчизняної війни, кавалер бойових орденів Червоної Зірки і Вітчизняної війни I ступеня, професор, доктор юридичних наук, заслужений діяч науки Республіки Саха (Якутія), заслужений юрист Республіки Саха (Якутія), Почесний громадянин Республіки Саха (Якутія), міста Якутська, Алданского району і Таттінского улусу, автор 5 монографій про державно-правової історії народів Якутії і північного сходу Росії

"Право є мистецтво добра і справедливості" - "Ius est ars boni et aequi"

(Давньоримський вислів, закріплене в Дигестах Юстиніана)

«Щоб відрізнити істину від брехні і міцне від того, що минає, треба в собі самому носити мірило істини. Воно повинно стояти вище боротьби пристрастей і односторонніх захоплень, осяваючи рівним світлом всяке життєве явище і тим даючи нам можливість зрозуміти його сенс ... »

(Б. М. Чичерін «Власність і держава»)

ЗБЕРІГАЮЧИ ТРАДИЦІЇ, СТВОРЮЮЧИ ІННОВАЦІЇ

Якутія по праву пишається своїми юристами, перші з яких отримали вищу освіту в імператорських університетах Москви, Санкт-Петербурга, Казані, Томська. Першим професійним правознавцем з саха (якутів) є уродженець Дюпсюнского улусу Михайло Олексійович Афанасьєв, який закінчив в 1897 році юридичний факультет Московського імператорського університету. До плеяди перших юристів слід віднести Д.А. Кочнєва, випускника юридичного факультету Казанського університету (1898), Г.В. Ксенофонтова, випускника юридичного факультету Томського університету (1912), В.Є. Миколаєва, випускника юридичного факультету Київського університету, А.І. Дьяконова, випускника юридичного факультету Санкт-Петербурзького університету, В.Н. Леонтьєва, випускника юридичного факультету Томського університету (1920), та інших.

Здобувши вищу юридичну освіту в кращих університетах свого часу, вони не могли бути сторонніми спостерігачами важкої долі свого народу. Кожен з них зробив значний внесок у поліпшення політико-правової, соціально-економічної, культурної ситуації в кінці XIX - початку ХХ століття. Їх високі помисли і професійна діяльність були спрямовані на поліпшення життя населення рідного краю. Як приклад можна навести таку цитату з газетної публікації тієї епохи:

«Життя владно вимагає радикальних змін у взаєминах між окремими групами, класами; життя вносить корективи в звичайне (якутське) право, а для цього потрібні нам юристи зі своєї ж середовища, відсутність ради і допомоги яких так обтяжливо позначається на незаможної, бідної частини населення. Нам, нарешті, і це найголовніше, потрібно підняти своє правове та економічне становище, а для цього необхідно досліджувати, вивчити свій рідний край; необхідно ті мертві багатства, котрі спочивають у своїх надрах наша земля і про яких так багато говорять і пишуть, перетворити в дійсне багатство краю. І багато, багато, що вже є у наших співвітчизників, нам тільки доводиться бажати. Чекати, що хтось прийде до нас і влаштує наше життя, що хтось підніме наш добробут, нам не доводиться. Це справа наше, бо кожен повинен кувати своє щастя сам; ми самі повинні думати і піклуватися про себе. Давно відомо, що, чим освіченіші народ, тим він краще живе. Отже, ми повинні думати про те, щоб якомога більше було з нашого середовища, з корінного населення Області людей з вищою освітою ... Нам потрібен університет! ». (Ксенофонтов Г.В. Основні завдання якутської інтелігенції // Якутские питання. 1916).

У тридцяті і п'ятдесяті роки ХХ століття правників для потреб народного господарства готувала Якутська правова школа, в різні роки проводила одно- і дворічні курси. Одним з директорів легендарної правової школи був Веніамін Федорович Яковлєв (1954-1956), нині радник Президента Російської Федерації з правових питань, доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент РАН, заслужений юрист Росії.


Саме в стінах Якутській правової школи перші юридичні знання отримав Михайло Михайлович Федоров, перший доктор юридичних наук з якутян, професор, згодом став засновником вищої юридичної освіти в Якутії.

З 1956 року з моменту закриття правової школи для Якутській автономної республіки, як і для всього північного сходу Росії, юристів готували переважно в Свердловському і Харківському юридичних інститутах. Разом з тим, багато ще пам'ятали успішну роботу Якутській правової школи, вірили в можливість підготовки висококваліфікованих кадрів на території самої Якутській АРСР.

У 1982 році в Якутській державному університеті імені М. К. Аммосова був відкритий прийом на спеціальність "Правознавство". Перші студенти-юристи поєднували роботу і навчання. Саме випускники заочної форми навчання стали піонерами вищої юридичної освіти, що довели якість підготовки в Якутській держуніверситеті.


Серед них Олександр Кім-Кімен, голова Конституційного суду Республіки Саха (Якутія), доктор юридичних наук, професор, Юрій Бацев, заступник голови Конституційного суду Республіки Саха (Якутія), кандидат юридичних наук, Любов Летючих (Осколкова), заступник голови Верховного суду Республіки Саха (Якутія), Раїса Еверстова, суддя Арбітражного суду Республіки Саха (Якутія), і багато інших відомих юристи Республіки Саха (Якутія).

У 1988 році було здійснено прийом студентів-юристів очної форми навчання. Юридичний факультет по праву пишається іменами випускників перших років, які отримали високе визнання в професійному середовищі, а також очолюють юридичні відомства і територіальні підрозділи федеральних органів влади:


Ольга Балабкіна, заступник голови Парламенту Якутії, Олексій Дьячковскій, заступник голови Уряду Якутії, Сардана Гур'єва, міністр з розвитку інститутів громадянського суспільства,


Варвара Сабардахова, суддя Арбітражного суду, Ольга Єгорова, керівник Управління Росреестра по Республіці Саха (Якутія), Ольга Романова, начальник Управління Мін'юсту Росії по Республіці Саха (Якутія),


Олексій Нікіфоров, головний судовий пристав по Республіці Саха (Якутія), Сергій месника, генеральний директор Фонду майбутніх поколінь Республіки Саха (Якутія), та інші.

Великий внесок у розвиток науки, законодавства і правозастосовчої практики в Російській Федерації та Республіці Саха (Якутія) вносять випускники, які захистили наукові ступені докторів і кандидатів юридичних наук:


Олександр Кім-Кімен, Юрій Бацев, Володимир Андрєєв, Ігор Тресков (РАНХиГС),


Семен Михайлов, Лариса Нікітіна (Аксенчук), Петро Гоголів, Наталя Захарова (МДУ імені М. В. Ломоносова),


Наталя Жиркова (СПбДУ), Наталія Новікова (РАП), Аза Муталієва (РГАІС), Петро Баттахов (ІДП РАН) та інші.

26 квітня 2000 року рішенням Вченої Ради Якутського держуніверситету був створений юридичний факультет і призначений декан-організатор - Степанова Альбіна Панасівна, кандидат юридичних наук, доцент, заслужений юрист Республіки Саха (Якутія), лауреат Державної премії Республіки Саха (Якутія) в області юриспруденції імені професора М.М. Федорова. Новоутворена юридичний факультет був розміщений в Навчальному корпусі гуманітарних факультетів, розташованому в самому центрі міста Якутська за адресою: проспект Леніна, будинок 1. Сучасна архітектура однією з найкрасивіших висотних будівель столиці республіки уособлювала якісне оновлення сучасної вищої юридичної освіти в Якутській держуніверситеті. Зміна організаційно-правової форми, поліпшення умов праці, матеріально-технічного забезпечення навчального процесу дозволили науково-педагогічному колективу створити нову якість освітніх програм і системи підготовки висококваліфікованих юридичних кадрів. Підтвердженням є успіхи студентів у науково-дослідній роботі і олімпіадному русі.

Юридичний факультет Північно-Східного федерального університету імені М.К. Аммосова по праву вважається спадкоємцем кращих освітніх практик, створених і вдосконалених в історико-філологічному, історико-юридичному та юридичному факультетах Якутського державного університету. Викладацький колектив вірний традиціям високих стандартів якості юридичної освіти, закладених докторами юридичних наук, професорами Михайлом Федоровим, Дмитром Мироновим, Олександром Кім-Кіменом.

Разом з тим, юридичний факультет як сучасний вуз знаходиться в постійному пошуку можливостей вдосконалення освітніх технологій, інновацій в юридичній практиці, основних професійних освітніх програм, організаційного забезпечення навчального, наукового та виховного процесів.

На сьогоднішній день юридичний факультет є єдиним навчально-науковим підрозділом Північно-Східного федерального університету здійснює підготовку юристів за всіма рівнями професійної освіти від середньої професійної до підготовки кадрів вищої кваліфікації.

Пріоритетними напрямками підготовки є академічний бакалаврат, магістратура та аспірантура за Юриспруденції, а також підготовка фахівців середньої ланки.


У структурі юридичного факультету класика поєднується з новаціями:

  • Кафедра теорії та історії держави і права (Завідувач - кандидат філософських наук, доцент, Відмінник професійної освіти Республіки Саха (Якутія) А.Е. Маякунов);

  • Кафедра конституційного та муніципального права (Завідуюча - кандидат юридичних наук, доцент, Заслужений юрист Республіки Саха (Якутія), лауреат Державної премії Республіки Саха (Якутія) імені професора М. М. Федорова О.О. Степанова);

  • Кафедра цивільного права і процесу (Завідувач - кандидат юридичних наук, доцент, Почесний працівник вищої професійної освіти Російської Федерації Р.Р. Ушніцкій);

  • Кафедра кримінального права і процесу (Завідувач - кандидат юридичних наук, А.А.Павлова);

  • Кафедра арктичного права і права країн Азіатсько-Тихоокеанського регіону (Завідувач - кандидат юридичних наук, доцент, Заслужений юрист Республіки Саха (Якутія), експерт Організації Об'єднаних Націй з прав корінних народів А.Н. Слєпцов);

  • Кафедра підприємницького права і клінічного навчання (Завідуюча - кандидат юридичних наук, доцент, Відмінник професійної освіти Республіки Саха (Якутія) А.А. Муталієва);

  • юридичний коледж

На факультеті працюють більше 40 висококваліфікованих викладачів, в тому числі 6 російських і іноземних лікарів, 20 кандидатів юридичних наук.

Свій унікальний професійний досвід молодим поколінням юристів продовжують передавати:

Бердников Олександр Миколайович , Почесний працівник вищої професійної освіти Російської Федерації, Відмінник професійної освіти Республіки Саха (Якутія),

Почесними професорами Північно-Східного федерального університету імені М. К. Аммосова за внесок в зміцнення міжнародного авторитету установ вищої освіти і науки Якутії, підвищення престижу професії юриста, за заслуги в розвитку юридичної науки, освітніх програм юридичного факультету є юристи зі світовим ім'ям: