Про правильному користуванні струнним інструментом

Поради музикантам струнникам

Дбайливе поводження зі струнним інструментом має стати звичкою!

Дуже велике значення для збереження інструмента має спостереження за підставкою і її розташування.
Зсув підставки з її оптимального розташування на деці скрипки , Віолончелі або нахил підставки може статися з різних причин. Наприклад, при заміні струн, під впливом вібрації, через витягування жилки струнотримача і т.д.
Особливо скоро підставка нахиляється при нових струнах. У цьому випадку її положення необхідно перевіряти щодня, а в перший день - не один раз.
Нахил підставки погано впливає на звуковидобування, він може пошкодити і деці.
Сильно нахилена підставка, спираючись на передові рубежі ніжок, видавлює ними в деці вм'ятини. І на таку деку в подальшому важко добре прирізати нову підставку.

Слідкуйте за правильним положенням підставки на Вашому інструменті. Вона повинна щільно упиратися підставою ніжок в деку, найменше відстань між декою і ніжками підставки - неприпустимо!
Правильний нахил підставки - 90 ° щодо деки і підставки з боку подгріфніка.

неправильний нахил підставки правильний нахил підставки-90 °


Одним з найважливіших факторів для струнного інструменту є вологість! Інструмент практично відразу реагує на її колнбанія.
Можливо, музиканти звернули увагу на зміну висоти струн взимку - вони стають нижче над поверхнею грифа. Влітку спостерігається зовсім протилежне - струни стають вище щодо грифа. Підставка на скрипці, альті і, особливо, на віолончелі, яка зависока влітку, може виявитися оптимальною для зими, і навпаки. Як правило, влітку і в більш вологому кліматі, через зміну тиску душки на деки, гриф інструмента опускається. Взимку і в умовах більш сухого клімату - гриф піднімається, що призводить до опускання струн над грифом. Природно, що такі зміни впливають на звуковидобування. Деякі музиканти, особливо контрабасисти, мають і літню і зимову підставку для свого інструменту.
Недолік вологості згубний для струнного інструменту! Не забувайте про це і стежте за допомогою гігрометра за вологістю повітря!

Будь-який інструмент, виготовлений навіть з самого кращого багаторічного і витриманого дерева, при нестачі вологості стискається, що призводить до мікротріщин, розклеювання, а іноді, і до серйозного пошкодження корпусу інструменту. Оптимальними параметрами ступеня вологості пртнято вважати 45-60%. При зниженні вологості менше 40% можуть статися згубні процеси в корпусі інструменту, які, в кращому випадку, зможуть бути усунені досвідченим майстром.

Для запобігання та зменшення перепадів вологості, особливо в зимовий період, ми радимо користуватися спеціальним приладом - зволожувачем (див. Малюнок). Він дуже простий у використанні - гумову трубочку з прорізами умочують в чисту воду, дають їй можливість набрати води, протирають, після чого акуратно вставляють в круглий отвір ефа інструменту. Сам інструмент кладуть в футляр і залишають закритим на ніч. Таким чином створюється оптимальний мікроклімат всередині інструменту. При грі не забудьте вийняти зволожувач з ефа. Така нескладна, регулярно проробляти процедура, допоможе музиканту продовжити життя свого інструменту. А сам інструмент буде звучати рівно, м'яко, без побічних призвуків і скрипів.

Часто через нові струн, які спочатку витягуються, підставку на інструменті веде в сророну грифа. Перше, про що слід подбати - якнайшвидше повернути підставку під струни назад в сторону подгріфніка (струнотримача) на кілька міліметрів, для скрипки: 2-3 мм, для віолончелі: 5-7 мм. Висота струн відразу встане на своє місце. Новим струнах потрібен час, перші 3-5 днів для їх витягування, - тому струни, найчастіше, не тримають стрій відразу після натягу. Залежить це, перш за все, від матеріалу з якого виготовлені самі струни та від виробника (Pirastro, Thomastik, Larsen), які їх випускають. Всесвітньо відомий виробник струн Pirastro відразу попереджає про те, що для остаточного витягування і розігрування їх струн потрібно не менше 72 годин.
Слідкуйте ласка за підставкою, щоб її не виводила вперед, особливо в перший час, поки струни нові. Для початку, будь ласка посуньте підставку назад - тобто її ніжки повинні залишатися на колишньому місці, а сама верхівка підставки, на якій лежать струни повинна бути повернута назад, зробити це потрібно тримаючи підставку одночасно двома руками за обидва краї з боків підставки. Коли зробите цю коригування, будь ласка, перевірте стан струнної підставки з 2-х боків корпусу інструменту і проекцію підставки зверху.
Поки струни нові і не розіграні, вони будуть тягнутися і відводити підставку, нахиляючи її. Але, з кожним днем ​​все менше і менше, поки повністю не витягнутися. Слідкуйте за її правильним положенням і перевіряйте лінійкою, щоб її ще не гнуться. Таке теж трапляється у музикантів, які через незнання не перевіряють підставку на своєму інструменті і спохвативаютса, коли вже важко щось виправити.
Так, ще важливий момент, якщо Ви будете змащувати поверхні тертя кілків помадою - пастою Hill, будь ласка, не знімайте відразу всі струни, а тільки по черзі! Інакше, є небезпека зсуву душки або, в деяких випадках, вона може і зовсім впасти. Оскільки, душка нічим не закріплена, конструктивно вона розпирає верхню і нижню деки інструменту і передає звукові коливання. У разі зміщення душки - інструмент змінить настрій і звучання. Це ж правило діє при заміні струн - міняти їх слід тільки по черзі і поштучно і, звичайно, не в один день, а найоптимальніший варіант - по струні в день.
Якщо ви помітили, що висота струн на новому інструменті зависока для пальців, не поспішайте відразу ж її робити нижче, дайте інструменту акліматизувати. З висотою підставки, поки, не варто нічого робити. Будь ласка, не несіть інструмент майстру на "поліпшення", досвід по псування інструменту і підставки під струни може стати дуже сумним і сильно вдарить по кишені музиканта. майстер, у якого був куплений його інструмент, після сторонніх втручань, вже не зможе допомогти, він - не фокусник і зменшена підставка не збільшиться знову, а ремонт або професійне виготовлення нової скрипкової або віолончельної підставки коштуватимуть дорого.

Цікаві інформаційні статті для скрипалів, альтистів, віолончелістів - бажаючих купити скрипку, альт, віолончель і вже мають свій струнний інструмент.

Як вибрати скрипку і смичок?

Як правильно вибрати віолончель і віолончельний смичок?

Як правильно купити найкращі струни для скрипки, альта і віолончелі.

Як правильно вибрати підборідник для скрипки і альта

© Laubach-ru.de, 12.01.2008 Скрипкова майстерня Laubach

скрипки віолончелі змички каніфоль


Як вибрати скрипку і смичок?
Як правильно вибрати віолончель і віолончельний смичок?