Проект в першій молодшій групі в адаптаційний період «Здрастуй, дитячий сад!»

При роботі з дітьми раннього віку перше завдання педагога полягає в тому, щоб дитина максимально комфортно увійшов в нові для себе соціальні умови. Дітям дуже важко відійти від звичної домашньої обстановки, пережити розлуку з близькими людьми, а також перебудуватися на новий режим дня. Найчастіше все це створює стресову ситуацію для психологічного стану дитини.

Очевидно, що вступ дитини в дитячий сад - це новий нелегкий період в його житті. І тут дуже важлива підтримка і допомога близьких людей, вихователів і фахівців ДОУ.

Найчастіше батьки ставляться до періоду адаптації недостатньо серйозно, як до чогось само собою зрозуміле. Разом з тим, наукові дослідження показали, що характер адаптації дитини молодшого дошкільного віку є прогностичним тестом для характеристики динаміки психічного і фізичного стану здоров'я дитини при його адаптації не тільки до дошкільної установи, але в подальшому і до школи.

Проаналізувавши ситуацію, що склалася і детально вивчивши дану проблему, було вирішено розробити проект на час адаптаційного періоду «Здрастуй, дитячий сад!», Який би дозволив допомогти педагогам і батькам створити умови для успішної адаптації дітей.

Мета даного проекту: збереження і зміцнення фізичного та психічного здоров'я дошкільників в період адаптації до дошкільної установи.

завдання:

- створити сприятливу предметно-розвиваюче середовище для повноцінного психічного і фізичного розвитку дітей;

- надати педагогічну та психологічну допомогу батькам, сприяти підвищенню компетенції батьків у питаннях адаптаційного періоду в ДНЗ;

- реалізувати модель соціального партнерства ДОП з батьками.

На першому етапі були проведені індивідуальні бесіди з батьками, анкетування, щоб виявити рівень компетенції батьків у питанні адаптаційного періоду дітей в ДНЗ. Далі, враховуючи побажання батьків, зазначені в анкетах, особливості психологічного розвитку дітей 2-3 років, був розроблений план методичної роботи з батьками і дітьми. На першому етапі підібрана і вивчена науково-методична література, визначено план його реалізації. В результаті підготовлений комплекс анкет для батьків і характеристика кожної дитини на час адаптаційного періоду.

За провідну форму роботи з дітьми на час адаптаційного періоду взята така форма, як гра, розвага. У групі організована максимально комфортна розвиваюча предметно-просторове середовище, відповідна федеральним державним стандартам.

Щоб виявити ступінь адаптації кожної дитини, було розроблена таблиця з критеріями, в яку я заносила результати за допомогою спостереження. Таким чином, я могла побачити, яка з форм роботи з дітьми більш ефективна, і внести корективи в план методичної роботи.

На другому етапі проекту, після аналізу анкет батьків, був розроблений план роботи з батьками, метою якого було: формування у батьків знань про адаптаційний період, його ступенях, особливості, підвищення компетенції в даній сфері. З огляду на це були визначені теми і оформлені консультації: «Перший раз в дитячий сад», «Особливості адаптаційного періоду дітей в ДНЗ», «Як допомогти дитині в адаптаційний період», також в приймальні оформлений куточок «Тема тижня і домашнє завдання», в ньому на період адаптації містилися рекомендації для батьків, виконати ту чи іншу спільну роботу з дитиною. Одне із завдань було намалювати малюнок на тему: «Дитячий сад - мій друг». Малюнки були оформлені в рамку і поміщені в приймальню у вигляді виставки.

Малюнки були оформлені в рамку і поміщені в приймальню у вигляді виставки

У приймальні поміщена зошит побажання для батьків. У ній мами і тата пишуть свої побажання та ідеї в організації предметно-розвиваючого середовища в групі. Так було запропоновано організувати внутрішньогрупової конкурс «іграшки своїми руками».

На заключному етапі проекту заплановано батьківські збори в нетрадиційній формі «Подорож в країну дитинства». З батьками були програні різні ситуації дитячого поведінки, запропоновані для ознайомлення гри для розвитку дрібної моторики, а також підведені підсумки адаптаційного періоду.

При плануванні роботи з дітьми поставила перед собою провідну мету: сприяння легкого ступеня адаптації дітей до умов дитячого садка.

Було заплановано наступне:

Розробка і організація розвиваючої предметно-просторового середовища. Вихованці ранньої групи активно пізнають навколишній світ. І ми постаралися зробити оточення для дітей яскравим, незвичайним, цікавим, емоційно привабливим, активним, мобільним.

Щоранку ми зустрічаємо дітей в приймальні. Тут ми оформили інформаційний центр для батьків. У ньому ми розмістили візитну картку нашого гурту, оформили папки-пересування з рекомендаціями щодо збереження та зміцнення здоров'я дітей в осінній період часу, з порадами про те, як легше дітям адаптуватися в дитячому саду. На дверцятах кабінок на стрічках закріплені квіточки, на одній стороні яких наклеєна фотографія дитини. Ми запропонували батькам прийняти за традицію під час приходу в групу відзначати свою присутність шляхом перевертання квіточки на сторону фотографії дитини, по догляду квіточку відвертається на зворотну сторону.

Важливою потребою дітей 2-3 років є рух. З метою розвитку рухової активності був оформлений центр «О, спорт, ти - мир». Тут представлені масажні килимки, колючі м'ячі для масажу, помпони, атрибути для проведення рухливих ігор, а також посібники, необхідні для проведення ранкової гімнастики - прапорці, стрічки. Предметне наповнення куточка використовуємо в рухливих іграх, індивідуальної і вільної діяльності.

У центрі «Гараж» зібрані іграшки: машини - самоскиди, вантажівки легкові автомобілі, інструменти для ремонту машин, світлофор.

Оформлений експериментальний центр «Всезнайка». Тут знаходяться матеріали для елементарної опитніческой діяльності: трубочки, стаканчики різних розмірів, губка, фарби, прищіпки, мильні бульбашки і т.д.

У театральному куточку зібрані численні види театрів: бі - ба - бо, театр на паличці, на втулці, пальчиковий театр, тіньовий театр і т.д. У «костюмерній» поміщені костюми різних казкових персонажів: ведмідь, заєць, вовк, головні убори і т.д.

Куточок сенсорики різноманітний іграми ручної роботи, виконаними руками батьків. У ньому вміщено гри з прищіпками, намистом, гудзиками, кришками і т.д.

Велика увага приділяється куточку природи. Спільно з батьками було зібрано оптимальний для групи поєднання рослин, організовані макети ферми, дикої природи, підводного царства. Розроблено наочний матеріал у вигляді картинок, картотек завдань в живому куточку.

Для розвитку ритміки і музичного слуху в музичний куточок поміщені різні шумелки, бубни, металофон, барабан, підібрана аудіотека пісень і казок.

Куточок усамітнення представлений у вигляді дитячої намети, де дитина може побути наодинці зі своєю улюбленою іграшкою.

Куточок усамітнення представлений у вигляді дитячої намети, де дитина може побути наодинці зі своєю улюбленою іграшкою

Розробка і оформлення картотек ігор і розваг ігор в адаптаційний період. Діти люблять грати в такі ігри, як «Доброго ранку», «Гра з собачкою», «Добре - хлопавки», «Пузир», «Курочка з курчатами», «Киска зась», «У нашій групі» і т.д.

Захід «Я в дитячому садку». Мета: сприяння формуванню позитивних емоцій, подолання психологічного бар'єру. У заході були використані такі ігри, як «посміхнися сонечку, посміхнися одному», «разом весело крокувати», «паровозик» і т.д.

Музичне розвага «В гостях у казки». Мета: формування інтересу до російських народних казок, бажання прийти на виручку одного. Діти зустрілися з персонажами казки «Колобок», «Курочка ряба», «Теремок».

Підпроект: «Чистота - запорука здоров'я». З метою закріплення культурно-гігієнічних навичок був розроблений проект «Чистота - запорука здоров'я». Діти познайомилися з твором «Мойдодир», були проведені заняття «Грязнуля лялька Катя», «випрати хусточки», «Помічники вихователя». Була розроблена картотека потешек для вмивання.

Також в групі ведеться робота по організації гурткової діяльності: експериментальний гурток «Всезнайки», театральний гурток «У гостях у домовичка Кузі». За планом роботи експериментального гуртка з дітьми проводилися такі заняття, як «Веселі мильні бульбашки», «Водичка, водичка», де діти знайомилися з елементарними властивостями піни і води. За планом театрального гуртка з дітьми була розучена і обіграна потешка «Котенька-коток», також інсценовано казка «Курочка ряба».

В результаті виконаної роботи очікувалися такі результати:

- сприятливий адаптаційний період дітей 2-3 років;

- зниження захворюваності у дітей в період адаптації до дитячого садка;

- підвищення психолого-педагогічної компетенції батьків у питаннях виховання, навчання і розвитку дітей раннього віку в період адаптації;

- становлення партнерських, довірчих відносин між ДНЗ та сім'ями вихованців.

Проробивши всю заплановану методичну роботу і проаналізувавши результат, я прийшла до висновку, що діти більш спокійно входять в умови дитячого саду. Кожен день, пропонуючи дітям нові ігри, розваги, завдання, вони не помічали, як проходить час в дитячому саду. Діти, які не хотіли грати в спільні ігри, із задоволенням займали себе самі, вивчаючи навколишній простір. Батьки надали величезну допомогу в організації предметно-розвиваючого середовища. З бажанням виконували всі запропоновані завдання, прислухалися до порад педагогів, що теж сприяло легкій адаптації дітей до ДНЗ.

Коли вранці я бачу, що дитина з радістю біжить в групу, із задоволенням контактує з вихователем і однолітками, то можу сказати, що основне завдання адаптаційного періоду досягнута.