- Що таке профорієнтація?
- Історія виникнення поняття.
- Основні методи
- Ефективні тести на профорієнтацію.
термін « профорієнтація »Знайомий кожному. Більшість навіть стикалося з ним на практиці, наприклад, в школі. Однак насправді обиватель часто не зовсім правильно розуміє значення цього слова, вірніше, має неповне уявлення про нього.
Що таке профорієнтація?
У поданні людини, знайомого з профорієнтацією на поверхневому рівні, - це ряд тестів, які допомагають людині вибрати майбутню професію відповідно до його характером, вміннями, навичками і тому подібним.
Насправді професійна орієнтація має два напрямки:
1. Орієнтація людини в світі професій. Дати можливість дізнатися, які бувають види трудової діяльності, які для кожного з них важливі вміння і риси характеру. Не менш важливо враховувати, які з них користуються попитом на ринку і будуть продовжувати залишатися затребуваними через 5 років, коли людина закінчить навчання обраною спеціальністю.
2. Орієнтація людини на певну професію. Те, що зазвичай мають на увазі під профорієнтацією. Вивчення нахилів, здібностей і характеру людини, для того щоб орієнтувати його на діяльність, яка буде виходити у нього найбільш легко, успішно і при цьому приносити задоволення від роботи і задоволеність нею.
Таким чином, в ідеалі професійна орієнтація - це тривалий процес, в якому людина бере участь протягом кількох років свого життя. Спочатку він знайомиться з усім діапазоном можливих спеціальностей, вникає в тонкощі кожної, щоб сприймати їх з меншим градусом романтизму. Потім проводяться різні всебічні тести, які допоможуть з'ясувати найбільш підходящу майбутню професію, розібратися в характері, побачити слабкі і сильні сторони особистості. Все це в подальшому допоможе людині побудувати успішну кар'єру.
Історія виникнення поняття.
Можна сказати, що передісторія професійної орієнтації почалася ще в стародавні часи. Тоді перед початком роботи на певній посаді людина піддавався різним випробуванням на придатність. Це стосувалося праці переписувачів, чиновників, воїнів, які проходили різні тести відповідно до майбутніх обов'язками.
В цілому ж необхідність вибору спеціальності на протязі століть, а то й тисячоліть практично повністю була відсутня, так як син успадкував справу батька, і так воно передавалося з покоління в покоління. Особисті схильності наступника при цьому абсолютно не враховувалися.
Час минав, розвивалися наука і техніка, і ставало ясно, що всі люди мають різними здібностями, і буде правильніше спочатку їх з'ясовувати і потім готувати людини відповідно до його фізичними та психологічними якостями.
Так на початку ХХ-го століття в Америці з'явилися перші агентства, які займалися профорієнтацією робітничої молоді. Світові війни дали ще більший розвиток цієї діяльності. Майбутні солдати проходили різні тести для визначення роду військ, в якому вони будуть успішніше боротися. Також ці дослідження особистості допомагали зрозуміти, кого можна ставити на керівні посади, а кого не варто.
З середини ХХ-го століття з'являються методологічні підстави, випускаються посібники, і профорієнтація стає обов'язковою складовою освітнього процесу.
Зараз є безліч можливостей і самостійно зробити внесок у вибір майбутнього роду діяльності, пройшовши тести на профорієнтацію онлайн.
Основні методи
На даний момент комплексна профорієнтація включає в себе такі методи:
1) Розповіді про професії учням шкіл. Важливо, щоб їх проводили компетентні фахівці, що володіють актуальними знаннями.
2) Екскурсії на підприємства і організації. Найчастіше в таких установах є люблячий свою роботу людина, здатний зацікавити і залучити учнів.
3) Лекції з представниками різних спеціальностей. Зручно проводити інформування про роботу безпосередньо з представниками різних професій, запрошуючи їх до навчальних закладів.
4) Ярмарки вакансій в школах. Такі заходи дозволяють зібрати в одному місці відразу велику кількість організацій. Учні можуть спокійно спілкуватися з їх представниками, щоб дізнатися всі тонкощі і нюанси.
5) Тести. Заповнення різних опитувальників. Їх можна розділити за трьома напрямками питань:
1. Мотивація. Допомагає з'ясувати привабливість тієї чи іншої спеціальності.
2. Здібності. Схильність до точних або гуманітарних наук, розумовому або фізичної праці.
3. Особистісні. Визначають сторони характеру і бажаний напрямок діяльності, взаємодію з людьми, технікою, знаками.
6) Психофізіологічне обстеження. Проводиться для спеціальностей зі специфічними умовами праці.
7) Ігри, тренінги, моделювання ситуацій. Ефективний метод, що дозволяють побачити реакції в конкретних життєвих ситуаціях.
8) Спостереження за людиною безпосередньо в його трудовій діяльності, наприклад, під час випробувального терміну.
Частина допомагає зорієнтуватися у світі професій на початковому етапі, частина - вибрати якусь певну.
Ефективні тести на профорієнтацію.
Коли людина вже має уявлення про основні види діяльності, про головні напрямки, найбільш корисно йому буде пройти тести, які допоможуть з вибором майбутньої професії.
На нашому сайті можна пройти онлайн тест на профорієнтацію, який допоможе визначити професію, діяльність по якій буде успішною і приносить задоволення.
Також цей тест допоможе:
Побачити свій характер, його слабкі і сильні сторони.
Дізнатися про приховані таланти, про які ви можете навіть не підозрювати.
І навіть поглянути на себе з боку, щоб отримати уявлення про те, як вас бачать оточуючі.
Успішного вибору!
Що таке профорієнтація?Що таке профорієнтація?