Ми і не думали ніколи, що виховання дитини буде пов'язане з небезпеками, що таяться в інтернеті. Раніше було просто: отримав двійку - батько похмурий, як грозові хмари, вдарив дівчинку у дворі - мати читає нотації про високі вдачі. Життєвих ситуацій, де дитина здатна нашкодити, безліч, але тут, нізвідки не візьмись, додалася ще одна проблема - дітлахи полізли в інтернет. А там їх чекає безліч небезпек, про які вони самі, швидше за все, навіть і не підозрюють.
Програми батьківського контролю призначені, в першу чергу, для створення обмежень дитині, вони покликані забезпечити його безпеку, захистити від того, що, можливо, йому ще рано знати і бачити. Одна з основних завдань додатків - створення фільтра web-сайтів. Все дуже просто: на одні сторінки заходити можна, на інші - не можна. Як здійснюється подібний контроль? Зазвичай пропонується два варіанти обмежень.
Додаток працює з базою даних, де містяться сайти для дорослих. Вкрай бажано, щоб список регулярно оновлювався через інтернет, інакше поява нових ресурсів швидко зробить захист неактуальною. Адміністратор або, в даному випадку, батьки можуть розширювати чорний список сайтів на свій розсуд.
Досить часто застосовується більш жорсткий спосіб контролю - створення білого списку. Дитина може відвідувати тільки ті web-сайти, які йому дозволили батьки. Мінус такого контролю полягає в надмірній строгості, можна навіть сказати, в жорстокості. Пустили доньку за комп'ютер, а сайт з описами технічних характеристик ляльок не включили в білий список. Дівчинка в сльозах. Подружки давно хваляться новинками лялькового світу, а дитина навіть не в курсі, про що взагалі однолітки ведуть розмову, інтернету-то нормального немає. Зате не треба автоматично оновлювати списки, актуальність з часом практично не втрачається.
Ще один спосіб батьківського контролю полягає в фільтрації сайтів по їх вмісту. Ви задаєте набір ключових слів, і якщо що-небудь з їх списку виявляється на web-сторінці, то вона не відкривається. Батькам, можливо, доведеться відкинути геть страх і сором, самостійно вписуючи мат, вульгарності, кримінал та інші речі, заборонені для дитини.
Забезпечення безпеки дитини за комп'ютером полягає не тільки в обмеженні доступу до web-сайтам. Є ще одна, якщо так можна висловитися, група ризику - це програми обміну миттєвими повідомленнями. Дитина наївний, він можна ненавмисно розповісти незнайомцю ваші особисті дані. Зловмисники хитрі, вони прикидаються ровесниками, ненароком задають каверзні питання. Напрошується і друга небезпека - співрозмовники дитини можуть навчити його, в кращому випадку, дрібним капостей, а про приклади серйозних бід краще навіть не згадувати. Деякі програми батьківського контролю здатні виробляти аналіз інформації, що відправляється з комп'ютера. Якщо в ній зустрічаються якісь ключові слова, наприклад, адреса, номер школи або телефону, то відбувається блокування відправки повідомлення.
У вашій родині одна дитина або декілька дітей, є комп'ютер, підключений до інтернету. Як убезпечити молодше покоління від негативних наслідків перебування в Мережі? Перше, що відразу напрошується - комп'ютер не повинен стояти в дитячій кімнаті. Найкраще, якщо він буде в залі, де хто-небудь батьків зможе постійно стежити за тим, чим займається дитина. В іншому випадку, він замкнеться в кімнаті, і ви навіть, можливо, не здогадаєтеся, що чадом завантажено кілька фільмів еротичного змісту, а в місцевому чаті йому розповіли, як самому робити петарди.
Як би банально це не звучало, але все вирішує виховання. Дитині треба показати інтернет, зацікавити корисними, з вашої точки зору, сайтами, пояснити, що можна робити, а що не можна. Не можна погоджуватися на зустрічі з незнайомими людьми, не можна повідомляти особисті дані, не можна самостійно здійснювати покупки в мережевих магазинах. Ну а замість моралей синові «не дивися на голих жінок», доречніше скористатися спеціальними програмними продуктами, які закриють йому доступ до дорослих ресурсів. Про подібних програмах і піде мова далі.
зміст
Crawler Parental Control 1.1
Офіційний сайт: www.crawlerparental.com
Розмір: 5836 КБ
Ціна: безкоштовний
Російський інтерфейс: немає
Вікно конфігурації Crawler Parental Control
Crawler Parental Control пропонує цілий комплекс заходів з контролю над дитиною, проводять час за комп'ютером, які користуються інтернетом. Програма містить в своєму складі панелі для браузерів Internet Explorer і Mozilla Firefox, які автоматично встановлюються під час інсталяції продукту. Ці панелі не мають прямого відношення до батьківського контролю, виконуючи сервісні, рекламні функції.
Перший запуск програми супроводжується налаштуванням облікового запису адміністратора. Ви вказуєте пароль, який будуть питати для відкриття діалогового вікна установок програми. Вказується e-mail, на який можна буде відправити пароль в разі проявів симптомів склерозу. Лист в будь-якому випадку відправляється, мабуть, з метою перевірити працездатність ящика.
Управління правами здійснюється на основі облікових записів Windows. Ви можете додавати нових користувачів в систему. Спочатку вказується ім'я, текстовий опис. Потім ви вказуєте пароль, під яким користувач буде заходити в Windows. На наступному етапі вибирається тип користувача. Restricted User може відкривати і зберігати документи, але не має прав для установки додатків. Standard User може змінювати багато програмні параметри, але тільки в тому випадку, якщо вони не зачіпають системні файли Windows. Administrator має необмежені права.
Далі вам необхідно вибрати один з п'яти варіантів рівня батьківського контролю. Надалі, можна буде коригувати дані сюжетні програми. Для дітей молодше 10 років пропонується заборонити відвідування дорослих сайтів, спостереження насильства, читання матірщини. Маленькі діти можуть працювати за комп'ютером тільки кілька годин на день після обіду. Вони також сильно обмежені в системних правах. Дитина підріс, йому від 10 до 14 років. Ліміт часу зростає, можна використовувати комп'ютер тривалий час, але також, тільки після обіду. Системні обмеження присутні, але вони вже не такі суворі. Дитині від 15 до 18 років все ще не можна дивитися порно, насильство і слухати мат, але вже в системних правах обмежень немає. Нарешті, дочка навчилася користуватися комп'ютером. За це вона, до того ж, може сидіти за ним хоч цілий день. Але тільки вдень, вночі не можна.
Крім того, програма підтримує ще два режими. Spy Mode не накладаються ніяких обмежень на дитину. Роби що хочеш. Але всі дії запам'ятовуються, заносяться в звіт. Батьки бачать, що конкретно робив дитина за комп'ютером, що дозволяє коригувати своє виховання. Останній режим Master не накладаються ніяких обмежень і відключає всяку стеження. Повна свобода.
Як було сказано раніше, правами можна керувати більш гнучко з групи опцій Manage Accounts. Ви можете закрити порти, використовувані поштовими клієнтами, що унеможливить переписку дитини з незнайомими людьми. Однак необхідно закрити доступ і на web-сайти поштових сервісів. Програма пропонує базу заборонених web-сайтів. Її коригувати в цьому розділі можна. Втім, є можливість вказівки агресивності обмежень. Високий ступінь захисту дає гідну безпеку, проте підвищує ризик випадкової блокування корисних ресурсів. Присутній також збалансований і низький режим захисту. Навіть в останньому випадку розробники обіцяють, що більшість небажаних сайтів будуть заборонені для завантаження і перегляду.
Далі починається дуже цікаве заняття - ручне коректування списку мату. Ах, як шкода, що програма не адаптована для російськомовного інтернету! Як хотілося подивитися на здатності авторів програми в генеруванні російських фольклорних лайок. Але немає, перед нами величезний список англійської нецензурної мови, яка не відрізняється особливою виразністю і блаженної запретностью. Списком слів, що відображають насильство, позаздрив би будь-який автор текстів рок-груп, які виконують death і black. Там жахи, трупи і чортівня. Крім того, присутній словник військових і терористичних термінів, що також ще рано знати дитині.
У наступному розділі опцій ви можете коригувати, нарешті, базу заборонених сайтів. Вона не містить масок - тільки список адрес. З цієї причини, список дуже великий. Є також можливість ручного введення довірених сайтів. За замовчуванням він порожній. І, нарешті, якщо по час роботи в інтернеті ви вручну заблокуєте який-небудь сайт за допомогою панелі Crawler, то він буде додано до списку User's Blocked Websites.
Програма пропонує гнучкі механізми обмеження часу використання ПК. По-перше, ви можете встановлювати ліміт на загальну кількість годин, проведених за комп'ютером в день, на тиждень, на місяць. Крім того, є можливість вказівки лімітів для кожного дня в тижні окремо.
Другий варіант управління часом полягає в роботі з календарем. За замовчуванням він жовтий - тобто, можна працювати в будь-який день. Зафарбовуючи червоним кольором, мишею окремі дні, можна вводити відповідні заборони. Утримання її лівої кнопки дозволяє, фігурально висловлюючись, «малювати» заборони.
Обмеження на час вводяться окремо для двох складових: загальна тривалість перебування за комп'ютером і період, проведений в інтернеті. В обох випадках є доступ до числових обмежень і до календаря.
Ви можете також здійснювати обмеження системних прав користувача. Вказуються додатки, запуск яких забороняється. Вводяться списки заборонених папок. Системні обмеження також зачіпають зміну дати і часу, блокування панелі управління, властивостей дисплея, пошуку, командного рядка і багато чого іншого. І, нарешті, підтримується опція приховування окремих логічних дисків.
Є можливість налаштування правил стеження за діями користувача. Ви можете складати звіти про діяльність дитини за комп'ютером, про його мережеву активність, регулярно створювати знімки робочого столу, запам'ятовувати адреси відвіданих web-сайтів.
Мережева активність вважається на основі роботи спеціальних додатків. За замовчуванням в список входять браузери Internet Explorer, Mozilla Firefox і Opera. Ви можете додавати туди додатки інших типів, наприклад, IM-менеджери.
Crawler Parental Control надає широкий набір інструментів для батьківського контролю, помітно випереджаючи багатьох платних конкурентів.
KidsControl 2.02
Офіційний сайт: www.kidscontrol.ru
Розмір: 3614 КБ
Ціна: 870руб
Російський інтерфейс: є
Головне вікно KidsControl
Основне призначення KidsControl полягає в обмеженні часу, який дитина проводить в інтернеті, а також у блокуванні небажаних сайтів. Програма ставиться з того профілю Windows, звідки і буде здійснюватися подальше адміністрування. Решта користувачі не зможуть управляти роботою KidsControl, підкоряючись його обмеженням. Бажано, щоб установка здійснювалася в профіль з правами адміністратора.
Робота з програмою здійснюється через її панель управління. Там ви можете вказати список користувачів, крім вас, кому буде доступна настройка KidsControl. Якщо ви - тато, чому б не довірити виховання і мамі теж.
Блокування небажаних сайтів грунтується на каталозі, включеному до складу програми. Він автоматично оновлюється. Каталог містить кілька категорій - реклама, сайти для дорослих, ігрові спільноти, ігри, казино, музичні сайти, відео та мережеве спілкування. Перші півроку використання програми це відбувається безкоштовно, потім необхідно платити по 200руб два рази в рік. Крім каталогу, ви можете працювати як з чорними, так і з білими списками. Вони вільно коригуються адміністратором програми. У ньому можна використовувати стандартні адреси web-сайтів, а також деякі прості маски, що дозволяють скорочувати списки, робити їх більш універсальними. Крім того, KidsControl дозволяє блокувати сайти, на яких зустрічаються певні поєднання букв або слів.
Особливість програми полягає в тому, що вона не афішує свою присутність, обмежуючи доступ до інтернету. Замість різних будильників і попереджень, у разі спроби відкрити заборонений сайт, виводиться стандартне вікно браузера, що говорить про відсутність мережі. Дитині буде здаватися, що такого сайту взагалі не існує або до нього просто неможливо достукатися. Не інакше, як обман заради порятунку.
Є можливість блокування доступу до файлів певних форматів. Ви можете заборонити старт виконуваних файлів, заблокувати доступ до архівів, до музики, до відео, а також до роликів Macromedia Flash.
Є також можливість вказівки розкладу доступу до комп'ютера. Він вводиться за допомогою календаря. Кожен день поділений на 24 шпальти - по числу годин. Зеленим кольором позначені дозволені клітини, тобто, годинник, а червоним - заборонений час. Графік щотижневий.
Журнал навігації програми містить список сайтів, які відвідувала дитина. Ви можете також створювати щоденні звіти у вигляді log-файлів. У них відображається інформація по всім членам сім'ї, хто які відкривав web-сторінки.
Програма дуже компактна, а також практично не уповільнює завантаження web-сторінок, не дивлячись на багаторівневий контроль їх вмісту. Програма дуже легко освоюється, завдяки доступним текстовим підказкам під багатьма опціями російською мовою.
ParentalControl Bar 5.22
Офіційний сайт: www.parentalcontrolbar.org
Розмір: одна тисяча чотиреста сімдесят два КБ
Ціна: безкоштовний
Російський інтерфейс: немає
Робоче вікно Internet Explorer 6 з встановленим ParentalControl Bar
ParentalControl Bar не є незалежним додатком. Програма представляє собою панелі для браузерів Internet Explorer і Mozilla Firefox. В обох випадках установка відбувається у фоновому режимі, без будь-якого діалогу з користувачем. На IE образи немає, з нього немає ніякого попиту, він і так з необережності користувача любить самостійно обважувати незнайомими панельками, але як, що позиціонується як безпечний браузер, Mozilla Firefox міг проспати таку нахабність - сказати важко.
Під час першого старту ви вводите пароль, а також вказуєте секретне питання і вводите e-mail. Якщо пароль забудеться, то його можна відновити, виславши лист на вказаний раніше електронну адресу.
За замовчуванням включається батьківський режим, ніяких обмежень в користуванні браузером немає. Це також означає, що ви можете відразу ж почати конфігурація панелі.
Для того, щоб відкрити редактор налаштувань, необхідно кожен раз вводити пароль. Це дуже незручно, адже ви працюєте в батьківському режимі і, ніби як, і так зрозуміло, хто сидить за комп'ютером. Але зайва безпеку, порахували розробники, не зашкодить, якщо справа стосується виховання дітей.
Управління доступом здійснюється за допомогою чорних і білих списків. За умовчанням вони порожні. Ви можете додавати поточні відкриті сторінки в будь-який зі списків, а також редагувати їх вручну.
Програма містить також базу даних заборонених сайтів, а також список ключових слів, які допомагають в блокуванні web-сторінок по їх вмісту. Каталог сайтів поділений на кілька категорій: сексуальні матеріали, насильство, матюки, чати і форуми і сайти, відвідування яких може завдати шкоди. Який саме збитків - конкретизується.
Батько перемикається в дитячий режим і пускає за комп'ютер дитини. Він намагається відкрити заборонений сайт. Відразу вискакує вікно панелі і проханням ввести пароль. Якщо його не вказати, то в браузері залишається порожня сторінка.
Ви можете переглядати статистику використання панелі, які конкретно сайти марно намагалися відкрити діти. Можливості програми на цьому вичерпані. Ви не можете обмежувати час перебування дитини за комп'ютером, а також блокувати доступ до будь-яких ресурсів ПК. Єдине, для чого застосовується ParentalControl Bar - це фільтрація небажаних web-сайтів.
Spector Pro 6.0
Офіційний сайт: www.spectorsoft.com
Розмір: 4029 КБ
Ціна: $ 99.95
Російський інтерфейс: немає
Головне вікно Spector Pro
Spector Pro можна назвати типовим комерційним продуктом, що надає комплексне рішення проблем, пов'язаних з батьківським контролем. На офіційній сторінці проекту барвисто описуються можливості програми. Яскрава flash-анімація використовується для того, щоб наочно показати, що вміє робити програма. На спеціальній сторінці зібрані цитати з відгуків про програму. Журналісти буквально в захваті від Spector Pro - все ретельно контролюється, діти ростуть під наглядом, тата і мами спокійні за їх моральне обличчя, зір і поставу.
Програма может встановлюватіся в прихований режімі. Це означає, что ее прісутності відразу ніхто НЕ помітіть. З браузерів відаляються згадка про завантаження додатка, в стартовому меню немає Нових пунктів. Програма викликається за допомогою спеціального поєднання клавіш, де питається пароль.
Контроль поділений на кілька груп. Перша з них полягає в регулярному створенні і запам'ятовуванні знімків екрана. Інтервал за замовчуванням дорівнює 30 секундам.
Друга група контролю дозволяє запам'ятовувати всі бесіди, які ведуться за допомогою клієнтів обміну миттєвими повідомленнями. В налаштуваннях вказуються прослуховуються порти, типи протоколів. Підтримується IRC, MSN, AIM / ICQ, AOL, Yahoo і XMPP (Jabber).
Далі ви можете запам'ятовувати сайти, які відвідує дитина. Підтримується Internet Explorer і браузери Mozilla, наприклад, Firefox. Ведеться спостереження за протоколами HTTP і HTTPS.
Контроль над поштою включає в себе роботу через SMTP / POP, IMAP, Web, Exchange / MAPI і AOL. Програма може запам'ятовувати входять вкладення. Крім того, ви можете налаштувати гнучкий фільтр листів, який дозволяє не просто захиститися від спаму, але також блокувати небажану кореспонденцію з точки зору норм виховання. Наприклад, якщо в листи зустрічається фраза «сексуальна», то його необхідно блокувати. Неважко здогадатися, що якийсь молодий чоловік пристає до вашої дочки, а їй не час думати про хлопчиків, у неї випускні іспити на носі.
Блокування передачі файлів здійснюється за допомогою прослуховування протоколів FTP, Gnutella і HTTP. Програма може запам'ятовувати послідовності натискань клавіш і зберігати їх в журналі. Spector Pro також запам'ятовує імена всіх запускаються. Окремою групою виділено контроль над мережевою активністю. Запам'ятовуються додатки, які її викликають, а також IP-адреси і порти. І, нарешті, запам'ятовуються імена всіх відкритих документів, їх друк, запис на оптичні носії.
Ціла серія інструментів, призначених для блокування дій, дозволяє не просто контролювати дитину, а працювати з попередженням, не даючи йому зробити за комп'ютером поганий вчинок. Ви можете створювати список заборонених сайтів. За замовчуванням він порожній, вбудованої бази немає. Ви можете заповнювати його вручну або робити імпорт з текстових файлів. В якості альтернативи пропонується організувати список доступних сайтів, якими і обмежиться подорож дитини по Мережі.
Є можливість блокування окремих контактів в програмах обміну миттєвими повідомленнями. Сусідський хуліган просвіщає нашого сина, як курити так, щоб не помічали батьки. А ми поставимо йому категоричну заборону на спілкування. Нехай розмовляє з іншим хлопчиком, адже він любить цитувати вірші російських класиків.
Ви можете виконувати планування заборон доступу до інтернету. Вказується розклад, а потім йому присвоюється доступ до сайтів через HTTP або HTTPS, робота з поштою через SMTP / POP, передача файлів через FTP, різні протоколи обміну миттєвими повідомленнями. Остання опція блокування доступу включає в себе список користувачів, кому дозволено здійснювати контроль над дітьми.
Ви можете налаштувати повідомлення про спроби порушення правил користування комп'ютером. Можна видавати звук, відправляти повідомлення на електронну скриньку. Дочка, поки ви відвернулися, спробувала відкрити сайт знайомств, але раптом пролунав крик сирени - програма дотримує мораль в сім'ї.
Програма виконує багатопрофільний батьківський контроль, дозволяє не просто забороняти дитині що-небудь робити, але також і оповіщає вас про його витівки. Як наслідок, ви завжди в курсі, чим займається дитина за комп'ютером, і завжди можна вчасно виявити якості педагога.
КіберМама
Офіційний сайт: www.cybermama.ru
Розмір: 3548 КБ
Ціна: перша версія безкоштовна, друга - 380руб.
Російський інтерфейс: є
Головне вікно КіберМама
КіберМама призначається, в першу чергу, для обмеження часу проводження дитини за комп'ютером. Будь-які інструменти фільтрації вмісту web-сторінок в програмі відсутні.
Після установки програми від вас зажадають ввести пароль, це краще не забувати, інакше ви самі, фігурально висловлюючись, перетворитеся на дитину. Для поліпшення пам'яті пропонується ввести секретне питання і відповідь на нього. Тепер програма зможе працювати в двох режимах - «батько» і «дитина». Відразу після установки включається перший режим, пропонується виконати початкову настройку програми. Надалі все буде відбуватися навпаки. При старті стане запускатися режим «дитина», а по закінченню терміну його перебування за комп'ютером потрібно пароль для переходу в батьківський режим. Крім того, перейти в режим дитини можна з контекстного меню значка, розташованого в системному лотку Windows.
Налаштування контролю здійснюється за двома напрямками. Перше з них - введення розкладу роботи. Воно задається окремо для робочих і святкових днів. Але опції управління ідентичні. Ви можете вказати максимальну кількість часу, який дитина може провести за комп'ютером в день. Як доповнення вказується тривалість безперервної роботи за комп'ютером і мінімальний час перерви. Окремою опцією коштує дозвіл дитині роботи в інтернеті. Крім того, ви можете вказувати конкретні діапазони часу, в які дитина може працювати за комп'ютером. Для кожного інтервалу вказується можливість використання інтернету.
Святковими днями за замовчуванням вважаються субота та неділя. Крім того, за допомогою календаря є можливість вказівки національних свят, які в кожній країні свої.
Запуск додатків регулюється двома способами - за допомогою чорного або білого списку. У кожному з випадків вказується шлях до виконуваного файлу і вводиться текстовий опис програми.
У режимі дитини в нижній частині робочого столу знаходиться значок із зображенням будильника. Він показує кількість часу, який залишився користувачеві до перерви або до закінчення денного ліміту. Даний будильник, при бажанні, відключається. Зробити це може навіть дитина, в прямому і переносному сенсі. Крім того, є можливість показу розкладу роботи. Дитина бачить, скільки часу йому ще залишилося перебувати біля комп'ютера, скільки буде тривати його перерву. За п'ять хвилин до закінчення дозволеного часу на екрані з'являється попередження з нагадуванням про збереження всіх документів.
На особливу увагу заслуговує звіт програми. Він дозволяє фіксувати численні витівки дитини, оцінювати ступінь його хуліганства. Ви можете бачити, скільки разів він пробував перезавантажити комп'ютер, щоб обдурити захист. Відображається і кількість спроб вбивства додатки з диспетчера задач. Якщо дитина спробує перевести час на системному годиннику, щоб продовжити своє перебування за комп'ютером, це не тільки не вдасться, але і відобразиться в звіті.
Програма також запам'ятовує всі заблоковані процеси. Ага, зрозуміло, що намагалася відкрити дочка - енциклопедію любові. Але їй ще рано, вона не розуміє, що там далеко не романтика і троянди.
КіберМама містить детальну довідкову систему російською мовою. Поточна стабільна версія програми є безкоштовною. Наступна версія буде коштувати приблизно 380 руб., Але на момент написання статті вони ще офіційно не вийшла.
Як здійснюється подібний контроль?Як убезпечити молодше покоління від негативних наслідків перебування в Мережі?