Купити книги для педагогів і батьків >>
Кожного з батьків хвилює і турбує, чим займається його дорогоцінне чадо в дитячому саду, адже саме там більшість дошкільнят проводить переважну кількість денного часу.
У якій би дитячий садок не ходив Ваш малюк, розвиток і навчання дитини в дитячих дошкільних установах відбувається з урахуванням вимог, розроблених Міністерствами освіти і охорони здоров'я, і має включати обов'язковий мінімум вимог, що передбачає фізичне, художньо-естетичне, пізнавально-мовленнєвий і соціально-особистісне розвиток.
Крім виконання цього мінімуму педагогічний колектив ДНЗ може обрати і одну із затверджених і схвалених парціальних програм, які обирають в якості домінанти той чи інший виховний або освітній аспект або принцип. У деяких садах заняття можуть будуватися за кількома вузькоспеціалізованим програмами.
У цій статті ми розглянемо основні виховні принципи і зміст декількох найбільш популярних садовськіх програм.
В основі парциальной програми «Веселка», успішно застосовується педагогами протягом 10 років, сім основних аспектів розвитку дошкільника, які символічно відповідають семи квітам веселки. Хлопці в рамках цієї програми активно займаються конструюванням , Вчаться роботі з різними будівельними матеріалами. Також уяву і творче мислення дошкільнят розвивається на уроках образотворчого мистецтва та праці, під час яких вихователі знайомлять малюків з найбільш відомими народними промислами, такими як гжель і хохлома, димковская іграшка. Окремі заняття присвячені ліплення і вироблення навичок малювання фарбами та олівцями.
Важливою складовою «Райдуги» є ігровий момент. Саме гра стає способом подолати зайву нервозність дітей, навчити їх проявляти інтерес до однолітків, розуміти і підтримувати товаришів.
Велика увага в рамках цієї програми приділяється фізичному розвитку дитини , А також навчання його правильній поведінці в екстрених ситуаціях, дотримання елементарних правил безпеки. На музичних заняттях діти вчаться чути і відчувати музику, вловлювати ритм і рухатися в такт, вдосконалюють свої сенсорні здібності і просторову координацію.
Передбачає програма і знайомство з найбільш яскравими і доступними розумінню дошкільнят фольклорними й авторськими художніми творами. Під час вивчення математики не тільки формуються рахункові навики, дошкільнята також вчаться самостійно визначати завдання і можливі способи її вирішення, висловлювати власну думку й аргументовано його доводити.
Популярна в сучасних дитячих садах і програма «Юний еколог», розроблена кандидатом педагогічних наук, Ніколаєвої С. Н. Заняття в рамках цієї програми покликані сформувати у дошкільнят гуманне ставлення до природи. Хлопцям не тільки дають знання про самих різних представників тваринного і рослинного світу, їх будову, а й вчать емоційно переживати будь-яке спілкування з ними. Також на заняттях за програмою приділяється увага пристрою всесвіту, різних об'єктів неживої природи і їх функцій і місця в світоустрій. Хлопців вчать дбайливо поводитися з природою, охороняти і берегти її багатства. Теоретичні знання активно підкріплюються практичними заняттями, під час яких дошкільнята вчаться доглядати за кімнатними рослинами і мешканцями живих куточків, спостерігати за сезонними змінами в природі.
Програму, що дозволяє в цікавій та ігровій формі сформувати у хлопців прагнення вести здоровий спосіб життя, а також берегти своє здоров'я, «Здрастуй. Програма формування здоров'я дітей »розробила група методистів під керівництвом доктора медичних наук, психолога і досвідченого педагога М. Л. Лазарєва. Ця програма цікава тим, що крім традиційних фізичних вправ для дошкільнят включає в себе оригінальні музичні Перші уроки, під час яких дошкільнята здійснюють тренінг дихання, рухаються і розвиваються інтелектуально і естетично.
Програма дошкільного розвитку «Дружні хлопці» робить акцент на моральному вихованні дошкільнят, вона ставить за мету сформувати у дітей навички гуманного ставлення до навколишнього світу, уважного і емоційного спілкування з однолітками. Основним способом розвитку цих важливих для кожної дитини навичок стають спільні ігри, а також постановка для груп хлопців завдань, для успішного вирішення яких необхідний командний дух, спільне додаток фізичних та інтелектуальних зусиль.
Приз на Всеросійському конкурсі авторських розробок по соціально-психологічної адаптації дітей та підлітків отримала програма С.В. Крюкової, спрямована на емоційне виховання дитсадка - «Давайте жити дружно!». Кожне з занять за цією програмою має дуже гнучку і варіативну структуру, кожен міні-урок складається з декількох складових частин, які при бажанні можуть вільно комбінуватися. На заняттях активно використовується казкотерапія , елементи театральних виступів , Дихальна і мімічна гімнастика, малювання плямами і різні ігри, що розвивають уяву і сприйняття дошкільнят. На уроках по такій програмі діти вчаться співпрацювати і уникати конфліктних ситуацій, знаходити компроміс.
Сформувати впевненість в собі і в своїх силах, навчитися правильно і при цьому раскрепощено поводитися в суспільстві допоможе програма, запропонована кандидатом педагогічних наук Т.Д. Пашкевич - «Рости щасливою». Важливим складовим цієї програми є підтримка вихователя: щоб повірити в свої сили малюк повинен знати, що педагог підтримає його як в разі успіху, так і в разі невдачі. На заняттях вихователі наочно показують своїм юним учням, що одні й ті ж предмети і ситуації можуть стати причиною абсолютно різних настроїв і емоцій у різних людей. Окрема увага приділяється розбору можливих причин конфліктів і бійок і способів їх уникнути. Програма передбачає як групові, так і індивідуальні заняття, на яких вихователь коригує помічені в окремих дітей емоційно-психологічні проблеми.
Програма «Дитячий сад - Будинок радості» розроблена пермськими педагогами Н.М. Крилової і В.Т. Іванової. Ця комплексна програма прагне не тільки познайомити дітей з різними видами діяльності, а й сформувати у них самостійність, познайомити з культурними цінностями, створити сприятливий грунт для гармонійного психологічного і фізичного розвитку. Автори програми прагнули підібрати заняття так, щоб кожен день в дитячому садку проходив у малюків максимально активно, при цьому на перше місце ставиться індивідуальність кожної дитини.
Успішний розвиток дошкільнят, на думку приміських фахівців, складається з чотирьох ступенів - впізнавання нового, відтворення отриманої інформації, самостійність і нарешті, здатність творчо мислити і діяти. Заняття за цією програмою передбачають не тільки групові, а й індивідуальні заняття, а також активне застосування в якості виховного прийому спільних ігор.
У програмі знайшлося місце для особливої хвилинки пустощі, під час якої діти можуть вільно зняти напругу в рухових вправах під музику, а також для хвилинки тиші, що дозволяє відпочити і розслабитися.
Також в сучасних дитячих садах активно застосовуються програми: «Кроха» (для дітей ясельного віку), «Дитинство», «Витоки», «Золотий ключик», «Обдарована дитина».
Купити книги для педагогів і батьків >>