- зміст:
- Програми подвійних дипломів (Double Degree)
- Як проходить навчання за програмами подвійного диплому?
- В яких вищих навчальних закладах діють програми Joint Degree?
- Erasmus +: Топ серед програм студентського обміну
- Як взяти участь у програмі?
- Студентський обмін в рамках міжвузівського співробітництва
- Free movers
зміст:
- Програми подвійних дипломів (Double Degree)
- Erasmus +: Топ серед програм студентського обміну
- Студентський обмін в рамках міжвузівського співробітництва
Європейський союз, США і азіатські економічні гіганти вже не перший рік інвестують кошти в програми підвищення мобільності студентів і до фондів по залученню талановитої молоді.
Такі програми приносять взаємну вигоду: з одного боку, допомагають студентам з різних країн стати більш конкурентоспроможними на ринку праці, з іншого - розвивають економіку держав, які готові прийняти на навчання молодих людей з сусідніх країн Європи.
Чехія - не виняток, вона бере активну участь в програмах міжнародного обміну, створює власні стипендіальні фонди і намагається максимально популяризувати ідею мобільності серед студентів чеських університетів .
Про можливості отримання унікального досвіду навчання відразу в декількох країнах розповідаємо нижче.
Програми подвійних дипломів (Double Degree)
Подвійні програми навчання, коли студент вивчає дисципліни в 2х (іноді навіть 3х) різних університетах одночасно, абсолютна норма в США. В Європі ж поки такий вид навчання тільки набирає обертів, і Чехія, до слова, одна з небагатьох європейських країн, яка вже може запропонувати студентам досить пристойний перелік спеціальностей з можливістю отримання відразу 2х дипломів по закінченню.
Програми Joint \ Multi Degree в основному проводяться в рамках програми Erasmus Mundus, спонсорується Європейською комісією, або ж на основі двосторонньої домовленості між конкретними вузами, в такому випадку всі витрати учасник оплачує самостійно.
Студенти з високою успішністю можуть претендувати на стипендію або грант, які частково або повністю покриють витрати на навчання, проживання, медичну страховку та проїзд. Однак щороку на конкурсній основі виділяється всього близько 10-15 стипендій на всю програму, не більше 2 стипендій для студентів однієї національності.
У більшості випадків програми подвійного навчання розраховані на студентів магістратури або аспірантури , За рідкісним винятком такий шанс випадає учням на бакалавраті.
Як проходить навчання за програмами подвійного диплому?
Важливою умовою для участі в програмі Double Degree є наявність у претендента диплома бакалавра або спеціаліста за обраним напрямом.
Навчальний план студента, який навчається за програмою подвійного диплома, ділиться на кілька блоків, вивчення кожного з яких проходить в тому чи іншому вузі-партнері.
Якщо навчання проводиться по міжуніверситетський згодою 2х вузів, то дуже часто студент в перший рік навчання займається в стінах свого «рідного» університету, а після їде на ще один рік в університет приймаючої сторони.
Якщо говорити про програми Erasmus Mundus, в яких бере участь відразу кілька провідних чеських вузів, то в такому випадку, весь термін навчання студента ділиться на семестри, кожен з яких він проводить в уже новому партнерському ВНЗ.
Писати дипломну роботу випускник може під наглядом одного або двох наукових керівників, що ведуть свою діяльність в різних університетах. Державний іспит, в такому випадку, здається перед міжнародною приймальною комісією, призначеною 2ма партнерськими вузами. Іспит проводиться англійською мовою.
Після завершення курсу навчання учасники програми отримують загальні, подвійні або множинні дипломи і ступеня.
В яких вищих навчальних закладах діють програми Joint Degree?
Пройти навчання за програмою подвійного диплома можна відразу на декількох факультетах Карлова університету . Великою популярністю користуються програми, представлені філософським і гуманітарних факультетами вузу . Ознайомитися з повним списком спеціальностей можна тут .
університет Масарика намагається не відставати і вже сьогодні може запропонувати абітурієнтам можливість навчання відразу в 2х університетах Європи по 7 спільним навчальним програмам. Дізнатися, які факультети і спеціальності беруть участь в програмі Double Degree, можна тут .
- У студентів Технічного університету в Брно також є шанс на отримання подвійного диплому: від «рідного» ВНЗ і одного з вузів Італії, Німеччини чи Франції .
- В університеті Яна Євангеліста Пуркине в Усті-над-Лабем з недавніх пір здійснюється програма підготовки магістрів з подвійними дипломами за фахом «Німецька філологія в чесько-німецькому інтернаціональному контексті».
- Досить багато програм Joint Degree представлено приватними вузами Чехії, наприклад, Нью-Йоркським університетом в Празі або метропольного університетом .
Erasmus +: Топ серед програм студентського обміну
Erasmus + - одна з найвідоміших некомерційних програм з міжнародного обміну студентами. Програма діє з 2009 року, в її рамках щорічно тисячі студентів з різних куточків світу, в тому числі і Чехії, отримують можливість протягом одного або двох семестрів пройти навчання в найбільших університетах Європи, вивчити другу європейську мову і познайомитися з культурою інших країн.
Всі витрати студентів на навчання, проживання, страхування та переліт несе ЄС. Крім того, учасники програми Erasmus + протягом усього навчання в приймаючому університеті отримують стипендію, яка покриває більшість витрат студента на харчування і розваги.
Згідно загальній статистиці, складеної Центром міжнародної взаємодії і навчання за кордоном, університети Чехії є чинними партнерами більшості програм Erasmus +. Так, наприклад, в 2016/2017 навчальному році понад 7000 студентів вищих навчальних закладів Чеської Республіки змогли безкоштовно взяти участь в програмах міжнародного обміну. У свою чергу чеські вузи взяли близько 8000 тисяч іноземних студентів.
Лідери Чехії за програмами обміну студентами
університет Масарика
Карлов університет
Університет Палацького в Оломоуці
Топ 3 країн-учасниць програми Erasmus + серед чеських студентів
Німеччина
Іспанія
Франція
Як взяти участь у програмі?
Подати заявку на участь в програмі обміну може будь-який студент денного відділення, починаючи з 2ого курсу бакалаврату. Студенти, що навчаються за програмами магістратури або аспірантури, мають право подавати заяви з 2ого семестру першого навчального року.
Студент самостійно вибирає приймає університет і тривалість перебування за кордоном. Мінімальний термін навчання за кордоном становить 3 місяці, максимальний - 12 місяців.
У більшості випадків відбір учасників проходить на конкурсній основі. Для успішного його проходження заявнику необхідно продемонструвати високий середній бал і добре знання однієї з іноземних мов, так як основна частина навчальної програми викладається або англійською, або на державну мову тієї країни, куди планує свою поїздку студент.
Студентський обмін в рамках міжвузівського співробітництва
Міжнародне співробітництво чеських університетів з різними вузами Європи і світу суттєво збільшує шанси першого на потрапляння в найбільші рейтинги університетів світу. Тому більшість чеських вузів намагається не тільки брати участь в програмах від Erasmus +, спонсорованих Єврокомісією, а й активно розвивати власні проекти з обміну студентів, наприклад, за допомогою прямих двосторонніх угод із зарубіжними партнерами.
До плюсів міжуніверситетського обміну можна віднести широкий вибір навчальних програм і партнерських університетів, які не обмежуються тільки Європою. Наприклад, у студентів Карлового університету є можливість виїхати на семестр або рік в такі країни, як Китай, Японія, Корея, США, Канада чи Нова Зеландія.
До мінусів програми слід віднести той факт, що більшість зарубіжних університетів оплачують тільки вартість навчання, а витрати на проживання, переліт і харчування доводиться нести самому студенту. Звичайно, завжди можна звернутися за допомогою до міжнародних і національних освітніх фондів, що займаються виділенням грантів на подібні програми, однак не варто забувати, що для цього студенту доведеться пройти досить високий конкурсний відбір.
Free movers
Якщо жодна із загальноєвропейських або міжвузівських стипендіальних програм з якої-небудь причини не підходить студенту, він завжди може самостійно зайнятися пошуком відповідного йому закордонного університету та відвідувати його заняття, як «free mover».
Головною перевагою цієї програми є можливість студента самому вирішувати, в якому іноземному вузі він буде проходити навчання, як довго і яким навчальним планом він буде слідувати.
Недолік полягає в тому, що практично всю поїздку організовує самостійно: він сам зв'язується з цікавлять його університетом, дізнається терміни подачі заяви, збирає необхідний пакет документів і т.д. До того ж, оплачувати всі витрати, пов'язані з тимчасовим переїздом, «вільний слухач» буде сам. Детально про програму на сайті Карлова університету.
Брати участь у всіх перерахованих вище програмах може будь-який студент чеського університету. Національність здобувача не має ніякого значення при відборі учасників міжнародного обміну.
Мрієте відкрити для себе світ європейської освіти? Підготуйтеся до вступу в чеський вуз за програмою Prague Education Center. Щоб отримати повну інформацію, досить подати заявку .
В яких вищих навчальних закладах діють програми Joint Degree?Як проходить навчання за програмами подвійного диплому?
В яких вищих навчальних закладах діють програми Joint Degree?
Мрієте відкрити для себе світ європейської освіти?