8 грудня 2014 року, 4:19 Переглядів:
Саме в районі Подолу свого часу з'явився головний магазин міста & mdash; Центральний універмаг. Фото: Сегодня.
Поділ є не тільки в столиці, але і в Харкові, правда, багато забули назву цього історичного району в самому центрі міста. За словами краєзнавців, він виник ще в середині XVII століття і включав в себе сучасну площу Павловську, вулицю Кооперативную з оточуючими її провулками. Зараз про харківський Подолі розповідають легенди та цікаві історії, які, втім, не завжди зі щасливим кінцем. Наприклад, на площі Павлівської, де вперше в місті на товарах з'явилися цінники, колись проводили публічні страти. А на Кооперативній, де свого часу Сергій Єсенін написав знаменитий вірш, поета обібрали місцеві злодюжки.
"Ганебний" стовп і могильник
Нинішня площа Павловська, яку ще недавно називали на честь Рози Люксембург , З'явилася в другій половині XVII століття. Близько 150 років тут розташовувався головний міський ринок . "Тоді перед кожною лавкою розташовувалися так звані в'язні, які зазивали публіку і рекламували товар. Так як фіксованих цін не було, на ринку довго торгувалися. Купець на прізвище Павлов зауважив, що багатьох ця процедура втомлює, і вирішив встановити у своїй лавці фіксовані ціни ", - розповідає краєзнавець Михайло Красиков. Спочатку торговці ставилися до ідеї Павлова скептично і були впевнені, що новатор розориться. Але, всупереч очікуванням, Павлов став одним з найбагатших людей Харкова. На площі також знаходився верстовий стовп, який в народі називали" ганебним " , адже поруч сікли невірних дружин і злодюжок. Але коли місто стало розростатися, стовп став заважати руху, і його прибрали. Зараз по Павлівській курсують трамваї. Цікаво, що під час прокладки ліній майже 80 років тому будівельники розкопали могильник половців: ос Анки кочівників перебували на глибині всього в півметра.
Перший харківський ЦУМ
Саме в районі Подолу свого часу з'явився головний магазин міста - Центральний універмаг. У 1933-му будівлю першого універмагу прибудували до триповерхового житлового магазину "Зінгер", де продавалися знамениті швейні машинки. За словами краєзнавця Михайла Красикова, той ЦУМ в будинку під №1 / 3, який сьогодні бачать харків'яни, дійсно нагадує будівлю першого універмагу, але лише віддалено. Під час Великої Вітчизняної війни будівля постраждала від бомбардування і обстрілу. І 60 років тому на Павлівській площі з'явилося відреставроване сучасна будівля з арками і напівколонами, яке до сих пір є найбільшим універмагом, який щодня відвідує близько 35 000 чоловік.
Гостював імператор Олександр I
Неподалік від ЦУМу, на площі Павлівської, 10, стоїть будівля, відоме харків'янам як торговий центр "Мелодія". Виявляється, в XIX столітті на його місці височів величний особняк купця Ломакіна, де двічі по шляху до своєї літньої резиденції в Чугуєві зупинявся імператор Олександр I. За словами істориків, це була велика рідкість, щоб цар зупинявся у купця. Однак будинок був так вдало розташований і настільки просторий, що з ним не могла зрівнятися жодна дворянська садиба.
В кінці позаминулого століття на другому поверсі "обраного" особняка з'явилася громадська бібліотека, у якій на той момент не було свого будинку. Однак в 1908 році особняк Ломакіна визнали аварійним і знесли, а замість нього звели шестиповерхівки, на першому поверсі якої відчинив свої двері Міський купецький банк, а на верхніх - готель "Асторія". Зараз старовинна будівля здають під офіси та магазини.
У Троїцькому храмі наливали і пекли хліб
Троїцький храм по вулиці Івана Дубового, 3, довгий час був одним з найрозкішніших храмів міста. Його історія починається ще на початку XVIII століття: тут звели дерев'яну церковцю, на місці якої через сто років зросла велика церква. До революції храм славився своєю гостинністю. На церковні свята городяни приходили на службу, після чого їх чекало щедре частування винами і пивом.
Але коли до влади прийшли більшовики, храм спіткала сумна доля: в 1920-му дзвіницю підірвали, а приміщення церкви переобладнали під пекарню. Престол перенесли до воріт і розташували його неподалік від громадської вбиральні: в цьому місці наступні 30 років священнослужителі проводили служби. Останній хліб тут випекли в 1991 році, а через рік будівлю повернули церкви. П'ять років тому храм відновили, заново відбудувавши дзвіницю.
Вулиця, де обібрали Єсеніна
Одна з найстаріших вулиць Харкова - сучасна Кооперативна - знаменита своїм торговим минулим. Довгий час, починаючи з XIX століття, тут продавали чорноморську рибу, а саму вулицю називали Рибної. За словами істориків, через величезної кількості риби в усьому районі панував відповідний запах, тому тут, в основному, могли ужитися лише самі торговці. Однак були поблизу і дворики єврейських родин, у одного з яких в 1920 році близько місяця гостював Сергій Єсенін. "Поет жив на вулиці Рибної, 15. Одного разу під час прогулянки по місту у Єсеніна вкрали годинник, але на ранок під двері будинку на Рибної невідомі підкинули згорток з годинником і запискою:" Серьога, вибач, сперли помилково. Як бачимо, вже тоді в Харкові навіть злодюжки знали, хто такий Єсенін ", - розповідає краєзнавець Михайло Красиков.
До слова, саме в Харкові поет написав вірш "По-осінньому кичет сова", появі якого сприяла ще одна курйозна історія, що сталася в тому ж будинку на Рибної. Одного разу за сніданком у сім'ї Лур'є 16-річна Ліза, дочка господаря, яка виявилася за спиною у сидячого Єсеніна, помітила невелику лисину в шевелюрі поета і несподівано випалила: "Сергій Олександрович, але ж ви лисієте!" Поет трохи зніяковів і спробував відбутися жартами, а на наступний день написав вірш, де є рядок "Облітає моя голова, кущ волосся золотистих в'яне". Будинок, в якому гостював Єсенін, знаходився по сусідству з будівлею нинішньої обласної наукової бібліотеки, але, на жаль, до наших днів не зберігся.
У молитовному будинку боролися з релігією
Мало хто знає, що сто років тому на вулиці Ковальської, 24 побудували кенасу - молитовний будинок караїмів, послідовників іудейської секти, що відкидає Талмуд. До Харкова караїми приїхали під час Кримської війни як біженці, і в 1890-х за проектом архітектора Бориса Покровського вони побудували кенасу. З приходом до влади більшовиків караїмську громаду розпустили, а в будівлі молитовного будинку відкрився клуб "Войовничий безбожник", в стінах якого спочатку боролися з релігією, а після сюди переїхала транспортна організація. Харківським караїмів, яких залишилося близько півсотні людей, будівля повернули тільки вісім років тому. Зараз вони продовжують збиратися в молитовному домі і намагаються зберегти традиції свого народу.
Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram
Ви зараз переглядаєте новина "Прогулянка по харківському Подолу". інші Новини Харкова дивіться в блоці "Останні новини"
АВТОР:
Аліна Шульга
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Орфографічна помилка в тексті:
Послати повідомлення про помилку автора?
Виділіть некоректний текст мишкою
Дякуємо! Повідомлення відправлено.