Міністерство освіти очікує, що в цю вступну кампанію прохідні бали на бюджетні місця кілька збільшаться в порівнянні з минулим роком. Однак конкурс, швидше за все, буде лише на бюджет, та й то не у всіх вузах.
«На бюджетні місця до вузів будуть набрані підготовлені абітурієнти. Ті абітурієнти, які цілеспрямовано готувалися вступати на бюджет, починали підготовку заздалегідь. Ті ж, хто намагався працювати в останній рік або півроку з репетитором, - варіант програшний », - зазначив заступник міністра освіти Олександр Жук.
Що дає підставу прогнозувати збільшення прохідних балів?
У централізованому тестуванні 2012 року прийняли участь близько 135,5 тисячі осіб проти майже 150 тисяч в минулому році. За словами Олександра Жука, набір до вузів скоротиться на 14 тисяч місць в порівнянні з минулим роком, в тому числі на денному відділенні на 5,5 тис. І на 9 тис. На заочному. Всього вузи візьмуть 91,5 тис. Першокурсників (24,4 тис. На бюджет). При цьому кількість випускників шкіл в цьому році менше на 8 тисяч в порівнянні з 2011-м і на 32 тисячі - в порівнянні з 2010 роком.
Прийом на затребувані і пріоритетні напрямки природно-наукового, техніко-технологічного і будівельного профілю складе близько 40%, або близько 10 тис. Абітурієнтів. «Ця пропорція відповідає структурі підготовки фахівців в європейських державах», - зазначив Олександр Жук. Одночасно в цьому році прийом на юридичні спеціальності скорочується на 15%, на економічні - майже на 20%, на гуманітарні спеціальності, зокрема на політологію, - в два рази. У 2013 році тенденція буде продовжена.
Серед абітурієнтів 60% - випускники цього року, з них 40% закінчили школи, ліцеї та гімназії. Традиційно найвищі бали набрали випускники ліцеїв - у них результати вище на 20-30 балів за більшістю з предметів.
Як показала вступна кампанія, з року в рік найскладнішими предметами для вступників виявляються математика і фізика . Наприклад, середній бал з фізики цього року склав у випускників ліцеїв 43, гімназій - 35, випускників середніх шкіл цього року - 21, з математики - 53,5 (ліцеї), 48 (гімназії), 29 (школи).
За словами Олександра Жука, Міністерство освіти не планує встановлювати якісь додаткові пороги для проходження на ті чи інші спеціальності: «Абітурієнти повинні бути в рівних умовах під час вступу на різні спеціальності. Можливо, в наступному році нижній поріг, який тепер становить 7 балів, буде підвищено до 10 і навіть більше. Ми не поспішаємо, подивимося, що буде за результатами цієї вступної кампанії ».
Між тим питання про якомусь загальній кількості балів, які можуть дозволити стати абітурієнтами, зовсім не пусте. З одного боку, чиновники говорять про те, що необхідно приймати до ВНЗ підготовлених студентів, з іншого, таких абітурієнтів явну меншість.
У минулому році на бюджет за деякими спеціальностями прохідними виявилися вкрай низькі бали . Так, в Білоруському національному технічному університеті найвищий прохідний бал був на спеціальність «економіка і організація виробництва» - 194 (сільський) і 301 (міський). При цьому стати студентом приладобудівного факультету (спеціальність «інформаційно-вимірювальна техніка») можна було, набравши 111 балів (село) і 160 балів (місто).
У Білоруському педагогічному університеті на ряд спеціальностей взагалі не було конкурсу, і можна тільки здогадуватися, з якими балами абітурієнти ставали студентами. Такими спеціальностями виявилися «Білоруська мова і література. Німецька мова »,« Білоруська мова і література. Російська мова та література »,« Фізика. Математика »,« Фізика. Інформатика »,« Фізика. Технічна творчість ». На спеціальність «Математика. Інформатика »,« Фізика. Математика »,« Фізика. Інформатика »,« Фізика. Технічна творчість »конкурс був відсутній і в позаминулому році.
Найменший конкурс був на спеціальності «математика» »- 122 бали і« Російська мова та література. Іноземна мова (китайський) »- 134 бали.
Максимальна ж кількість балів, які можна набрати (атестат + три сертифікати ЦТ) - 400.
Прогноз Міносвіти на цьогорічну вступну кампанію такий: той, хто стане студентом денної бюджетної форми навчання, буде мати бали в два рази вище, ніж платник, що дозволяє сподіватися на «досить високу» якість підготовки першокурсників денної бюджетної форми навчання.
Також можна припустити, що великої різниці в балах між сільськими і міськими абітурієнтами не буде. З деяких предметів, наприклад, географії та іспанської мови абітурієнти з сільською пропискою і зовсім здали ЦТ в 2012 році краще городян. Правда, вступні кампанії минулих років показують, що сільська прописка для дуже багатьох виявилася вирішальною для отримання студентського квитка, до того ж на найпрестижніші факультети.
Наприклад, на лікувальному факультеті Мінського державного медичного університету для міських абітурієнтів прохідний бал був 318, а для сільських - 232. Різниця - 86 балів. У 2011 році на перекладацький факультет Мінського державного лінгвістичного університету вступити на спеціальність «Німецька мова та друга іноземна мова зі спеціалізацією» можна було, набравши 347 (місто) і 258 (село) балів. Різниця - 89 балів.
У будь-якому випадку, в вузах працюють з тими студентами, яких готує система середньої освіти. Виходить, що ліпити студента припадає з того матеріалу, який є. Ймовірно, саме невеликий стартовий капітал знань та недоліки в профорієнтації стають причиною того, що щорічно з білоруських вузів виключають близько 15 тисяч студентів.
Директор Республіканського інституту контролю знань (РІКЗ) Микола Феськов вважає цей процес природним. Адже якщо є випадкові абітурієнти, то хтось із них стає і випадковим студентом.
Терміни прийому документів
У вузи силових відомств прийом документів закінчується 16 липня.
Творчі вузи приймають документи з 9 по 15 липня (бюджет, денне відділення). На заочну та вечірню форми отримання освіти за рахунок коштів бюджету - по 21 липня, на умовах оплати - по 23 липня.
Решта вузи:
на денну форму отримання освіти за рахунок коштів бюджету - з 16 по 25 липня;
на умовах оплати - з 16 липня по 4 серпня.
Особливості прийому в конкретних установах освіти шукайте на сайтах вузів.
Що дає підставу прогнозувати збільшення прохідних балів?