27 червня виповнилося п'ять років з того дня, як цей світ покинула одна з кращих казкарок нашого часу - Туве Янссон. Не всі знають, що ця виключно талановита особистість була чудовою художницею, а не тільки письменницею, яка подарувала світові казки про Мумі-тролів. І, відповідно до твердження деяких її сучасників, прототипом цих персонажів стала ... її карикатура на Канта!
Туве Маріка Янссон (Tove Marika Jansson) народилася 9 серпня 1914 року в Гельсінкі. її сім'я належала до меншості шведскоговорящего населення. Батьки були творчими людьми - мати працювала художником в радикальному антифашистському журналі GARM, а батько був скульптором. Обидва молодших брата Туве слідом за матір'ю і старшою сестрою теж стали художниками. До речі, Туве доводилося брати участь в їх вихованні, і одного разу їй спало на думку запропонувати братам зіграти в таку гру: кожен повинен був придумати країну, намалювати її, а ввечері біля каміна розповісти про неї і її мешканців всім присутнім. Саме тоді, в 1930 році майбутня письменниця намалювала на стіні істота, яка нагадувала бегемотика і стало пізніше персонажем її книг - Мумі-троля.
Але є й інша версія його походження: батьки Туве оберталися в богемних колах, і одного разу до них приїхали гості, ерудовані люди, вельми шанували Іммануїла Канта, філософія якого, як відомо, не надто легкою для сприйняття. І ось ці гості написали одну з цитат мислителя на стіні дерев'яної споруди. Що це було за спорудження - невідомо, дехто подейкує, що туалет. Повз проходила Туве, якій було тоді 16 років. Побачивши цитату, дівчина відреагувала з властивим їй почуттям гумору: примальовувала поруч смішне пузате істота з довгим хвостом і, щоб ні у кого не викликало сумнівів - хто перед ним, приписала внизу: «Кант». Можливо, це істота і стало прототипом Мумі-тролів.
Сім'я Янссон була близькою і згуртованою, і Туве до 28 років не покидала будинок батьків, за винятком часу, яке вона провела у родичів, коли вчилася в Стокгольмі. Вся сім'я часто вирушала на острів у Фінській затоці, де у Янссон був невеликий власний будинок.
Туве дуже довго і старанно вивчала художнє мистецтво, причому в різних країнах Європи: Фінляндії, Швеції, Італії, Франції та Німеччини. Вона почала публікувати короткі розповіді, а її комікси стали з'являтися в журналах ще в кінці 20-их років. Мумі-троль (Moomintroll) був зображений в 1940 році у вигляді карикатури.
У 1946 світ побачила її книга «Мумі-троль і комета», і читачі прийшли в справжнє захоплення від забавного світу незвичайних істот. В цьому ж році Туве вперше добивається комерційного успіху як художник на виставці в Backsbacka gallery. У 1948 році виходить ще одна книга - «Капелюх Чарівника», яка знову отримує самі захоплені відгуки. У 1950 році Туве Янссон публікує «Мемуари тата Мумі-троля», а в 1953 році починає своє тривале співробітництво з британською газетою The London Evening News, для якої художниця протягом 17 років малювала комікс «Moomin». Письменниця опублікувала безліч творів, присвячених як Мумі-тролів, так і іншим героям, наприклад, збірки оповідань «Іграшковий будинок» (1978), «Подорож без нічого» (1988), «Чесна гра» (1989), «Листи Кларі» (1991 ) і т. д. Твори письменниці були переведені на 33 мови світу.
На жаль, Туве довелося продати права на придуманих нею персонажів японцям - інакше вона не змогла б фінансувати лікування. Однак Туве назавжди увійшла в історію світової літератури як письменник, який створив чудовий світ Мумі-долини, книг, які лише умовно звуться «казок». Насправді, її твори люблять не тільки діти, але і дорослі, оскільки простота розповіді, захопливість сюжету і гумор поєднуються в них з мудрістю і глибиною.
Характери персонажів викликають захоплення авторським талантом: вигадані Туве Янссон герої мають кожен своєю філософією, складом характеру і темпераментом. За уявною простотою криються дуже цікаві образи. Мумі-троль і Фрекен Снорк, незважаючи на романтичні почуття, схожі на брата і сестру і не мають гендерних відмінностей - адже, відповідно до малюнків Туве, єдина відмінність між ними - це чубчик. Як пишуть деякі критики, така «сексуальна двозначність», можливо, не видається дивною, зважаючи на те, що у самій Туве Янссон було кілька улюблених жіночої статі. Її супутницею життя була Тууліккі Піетела (Tuulikka Pietela), відома художниця і професор графіки, до речі, саме вона стала прототипом Ту у-тіккі (Too-ticky). Нерідко життєвий досвід письменників, так чи інакше, знаходить відображення в їх книгах, так само, як і філософські погляди на ті чи інші питання. Мабуть, життя Туве також вплинула і на теми особистої свободи, терпимості і пошуку істинного себе, які з'являються в деяких з її творів.
В оповіданнях присутні і такі харизматичні персонажі, як Снусмумрик, Хемуль, Ондатр і Снифф. Тофсла і Віфсла запам'ятовуються, в першу чергу, завдяки їх забавному мови - до слів вони додають закінчення «сла», але їх оригінальність цим не вичерпується. Є й зловісні персонажі: Морра, «страслая і ужаслая», яка веде в жах одним своїм виглядом, або хатіфнатти, що пересуваються загрозливою натовпом.
У 2003 році вийшов цікавий диск: Moomin Voices, який був записаний фінським джазовим композитором та піаністом Мікою Пох'ола (Mika Pohjola). Ще в кінці 50-их Ерна Тауро (ErnaTauro) склала музику до казок Туве Янссон і її чудова «Осіння пісня» в Скандинавії була так само популярна, як і «Колискова» Джорджа Гершвіна. Пох'ола аранжував ці композиції і дописав музику до кількох інших віршам, написаним Янссон. У записі взяла участь співачка Йоханна Грюснер (Johanna Grussner), голос якої обрамлений звучанням струнних, фортепіано, бас-гітари, контрабаса, ударних та інших інструментів. «Історії про Мумі-тролів часто розглядають як звичайні дитячі казки, але ними можна насолоджуватися на різних рівнях сприйняття в будь-якому віці», - вважає Пох'ола. Про платівці з'явилося багато позитивних відгуків, іноді навіть несподіваних, так, якась Ганна Христина Вестерлунд визнається, що ніколи не розуміла Мумії-тролів до того, як почула Moomin Voices. Виф Стенджер з Blue Wings вторить Міці Пох'ола: «Рідкісний диск, який знову і знову можуть слухати і дорослі, і діти», і навіть Гленн Астаріта з видання All About Jazz, що спеціалізується, на джазовій музиці, настійно рекомендує цю платівку для прослуховування.
Казки Туве Янссон стали настільки популярними, що для шанувальників цих книг вирішили відкрити Moominland парки. У світі існують два таких парку - в Фінляндії і Японії. Парк Мумі-тролів у фінському місті Наанталі розташований в літній резиденції президента. Країна чарівних істот виглядає як класичний парк з доріжками, валунами і містками та займає два острови. Письменниця брала активну участь у створенні парку, і тепер щоліта (взимку Мумі-тролі сплять) можна побачити загадковий світ, зовсім не схожий на черговий розважальний комплекс. Кому-то парк Мумі-тролів може здатися занадто нудним, але таким було бажання Туве Янссон - створити чарівну країну зі своїми законами, в якій правлять тролі і їх друзі.
Влітку 2002 року в художньому музеї фінського міста Тампере відкрилася ціла виставка, присвячена творчості Туве Янссон. На експозиції були представлені ілюстрації, карикатури, комікси і навіть живопис самої Туве, а також малюнки її матері - Сигне Хаммарстен Янссон і скульптури її батька - Віктора Янссона. Ще на виставці можна було побачити фотографії, відеозаписи та фрагменти обстановки будинку Туве. Крім того, музей видав книгу, цілком і повністю присвячену цій письменниці.
Туве Янссон була тричі представлена до Фінської державними нагородами з літератури (Finnish State Award in literature) і стала першою людиною, який отримав Нагороду Suomi (the Suomi Award). У 1966 році їй була вручена Міжнародна золота медаль Ганса Християна Андерсена - найвища нагорода художникам і письменникам, які присвячують своє мистецтво дітям.
Наталя Пилипович
за матеріалами http://tuve-jansson.narod.ru http://www.moominvoices.com