Все, що вам потрібно дізнатися про вступну кампанію до українських ВНЗ в 2017-м. І заплакати.
Оксана Куянцева
Вступна кампанія - традиційно гаряча пора для Міністерства освіти і науки. Сотні тисяч абітурієнтів по всій країні штурмують вищі навчальні заклади в надії 1 вересня сісти за університетську лаву. Надходження вже давно сприймається і абітурієнтами, і їх батьками, як завдання на проходження. Однак в цьому році все, що відбувається нагадує гру без правил. І вчорашні школярі в ній програють.
Уже не перший рік абітурієнти подають документи в електронному вигляді - так простіше, зручніше і цивілізованіше. Але саме в цьому році надходять зіткнулися з тим, що система реєстрації працює з критичними помилками і практично не залишає шансів вчасно і коректно зареєструвати дані. Причина, по якій сотні тисяч вступників працюють з «дірявим» програмним забезпеченням, - цинічна. Підтримка Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЕГЕБО), з якої і раніше працювали ВНЗ і абітурієнти, обходилася державі в 2 млн грн в рік. Цього року вирішили більше не «переплачувати»: провели тендер на «Прозорро» , Визначили підрядника, який розробить «нове» ПО, виділили на це 9 млн грн одноразово. Ось тільки переможцем аукціону стало ПАТ «Науково-дослідний інститут прикладних інформаційних технологій» ( «НДІ ПІТ»), приватна структура, яка кілька років тому монополізувала друк дипломів і студентських квитків (як повідомляє сайт Наші гроші ), А тепер, мабуть, розповсюдила апетити і на ЕГЕБО. Під час тендеру на «Прозорро» в Антимонопольний комітет надходили скарги від конкурентів «НДІ ПІТ», але на кінцевий результат це не вплинуло: освоєння 9 млн грн провели успішно. Ну як успішно ...
Для громадськості все представили в райдужному світлі: міністерська команда відзвітувала про економію, запевнивши, що нова система відповідає українському законодавству і працює в рази краще. Однак навіть терміни «розробки» програмного забезпечення, на наш, хоч і оціночний, але професійний погляд, можуть свідчити про те, що з нуля нічого не створювалося, і абітурієнти сьогодні працюють зі старим софтом, який, на жаль, ще й адмініструється неналежним чином . Аукціон провели 6 березня, угоди з підрядником уклали через два тижні, а вже через два місяці підписали протокол випробувань створеного продукту. До запуску приймальної кампанії залишалося півтора місяця, за які провести повноцінне тестування і виправити помилки було, звичайно ж, неможливо. Відповідно, в користування абітурієнтам потрапила «сира» система, яка ще й зависла в перший же день. У ДП «Інфоресурс» просто не уявляли собі кількість користувачів, які одночасно стануть відправляти запити, підключили малу потужність, і в роботі сервера стався збій.
База ЕГЕБО не працювала 12, 14 і 16 липня, після чого на сайті ДП «Інфоресурс» з'явилося оголошення, що через проведення технічних робіт доступ до бази може бути відсутнім щодня з 8 до 10 ранку. В результаті таких збоїв через чергового відключення сервера система анулювала заяви 40 тисяч абітурієнтів, поданих в перші два дні, оскільки в цих заявах не було вказано середній бал (визначається автоматично, тобто з вини самих же розробників). Ситуація була критичною, але приймальна кампанія призупинено не була, абітурієнтам запропонували перевірити статус своїх заяв і при необхідності подати їх повторно. Інформація про це розміщувалася на сайті ДП «Інфоресурс», особисто абітурієнтів не сповістили.
Крім пропажі заяв, в роботі ЕГЕБО було безліч інших помилок. Основні з них: неможливість створити електронний кабінет, неможливість коригувати помилки в разі, якщо дані введені невірно, неправильний розрахунок середнього бала системою, непрацююча система «Конкурс», в якій повинен бути доступний для ознайомлення рейтинг вступників, і багато інших. Так, за станом на 26 липня фахівець з питань освіти Андрій Черних нарахував 23 критичних помилок в роботі системи ЕГЕБО, про це він повідомив на своїй сторінці в Facebook.
Черних також вказав, що в цю прийомну кампанію практично не проведено формування списків абітурієнтів, рекомендованих до зарахування на молодшого спеціаліста, зірвано розподіл держзамовлення для молодших спеціалістів, не пройшла вступна кампанія для іноземців. Плюс зірвано зарахування за результатами співбесіди.
Крім того, що на кожному кроці абітурієнти змушені були боротися з системою, вони не могли отримати відповіді на хвилюючі їх питання в жодній інстанції. ВНЗ відсторонилися від роз'яснень, оскільки і самі не розуміли, що робити зі зниклими і некоректно поданих заяв. МОН, в свою чергу, переадресовував всі скарги в ДП «Інфоресурс». Там гаряча лінія підтримки просто не працювала.
Заручниками ситуації виявилися не тільки вчорашні школярі, а й випускники коледжів і училищ, а також випускники ВНЗ зі ступенем «бакалавр». Багато хто не отримали вчасно дипломи, тому не змогли подати заяви на вступ до університету і магістратуру. Про це повідомив народний депутат Микола Томенко в інтерв'ю на телеканалі NewsOne. Він пояснив, що механізм децентралізації передбачає, що дипломи друкуються на місцях, міністерство розіслало номера дипломів, але не всі ВНЗ успішно провели тендери на друк в зазначений термін. За словами Миколи Томенка, основна проблема приймальної кампанії цього року в тому, що програму ЕГЕБО не пройшло перевірку належним чином, а відразу ж стали обкатувати в «польових» умовах.
Що стосується Міністерства освіти і науки, то в ситуації, що склалася його чиновники діяли надзвичайно непрофесійно. Чи не призупинивши вступну кампанію, не склавши для наради ректорів ВНЗ, МОН вважав за краще латати діри, які виявлялися на кожному кроці. Однак корабель йшов на дно швидше, ніж з його затоплених трюмів встигали відкачувати воду.
Спочатку заступник міністра Юрій Рашкевич направив лист керівникам вищих навчальних закладів з приписом приймати в паперовому вигляді документи у тих абітурієнтів, які не змогли створити електронні кабінети, але таким листом і зовсім дозволив абітурієнтам-олімпіадників подавати документи в паперовому вигляді безпосередньо до приймальних комісій ВНЗ, незалежно від того, створювали вони електронні кабінети.
У свою чергу міністр освіти і науки Лілія Гриневич під час наради з представниками приймальних комісій ВНЗ зазначила, що всі абітурієнти, які не зможуть подати електронні заяви, отримають можливість подати документи в паперовому вигляді. Про це на сторінці Facebook повідомив народний депутат Олексій Скрипник .
Такий крок - порушення умов вступу, затверджених і зареєстрованих в Мін'юсті. Покопавшись уважно, тут можна знайти і перевищення службових повноважень, і порушення Конституції, Законів України «Про освіту» та «Про вищу освіту». Дозвіл на подачу документів в паперовому вигляді - процес, пов'язаний з корупційними ризиками, адже гарантувати абітурієнтам чесне проведення конкурсу при таких умовах неможливо. Переможців конкурсу на вступ визначає електронна система, але частина заявок в ній буде відсутня. За такі розпорядження, відповідно до чинного законодавства, посадові особи можуть бути притягнуті до відповідальності аж до кримінальної.
Незважаючи на широкий резонанс, який тема отримала в суспільстві, міністерські чиновники не поспішають давати відповіді на наболілі питання. так, перший заступник міністра Володимир Ковтунець, відповідаючи на висловлені претензії до роботи ЕГЕБО, зазначив, що підтримка старої системи щорічно обходилося державі в 2 млн грн, а створення нового програмного забезпечення обійшлося в 9 млн грн і надалі нібито не потребують таких високих витрат. Він підкреслив: «Ще рік виплачувати роялті якийсь офшорки - це не потрібно». У той же час забувши уточнити, що за 2 млн грн т.зв. «Офшорка» забезпечувала безперебійну роботу бази, і всі абітурієнти отримували можливість подати документи для вступу. Можливість використання в цьому році старої системи і поступового тестування нової протягом наступного року здається заступнику міністра невиправданим марнотратством. Хоча, як правильно зазначили багато журналістів, з урахуванням 40 тисяч зниклих заяв, вартість душевного спокою абітурієнтів обійшлася б державі в 50 грн на людину.
Міністр Лілія Гриневич і зовсім обмежилася повідомленням в Facebook, що реєстрація електронних кабінетів відкрита, запевнила, що всім вистачить часу, і ... пішла у відпустку на час вступної кампанії. Безумовно, міністр має право відпочивати в будь-який час, але тільки в тому випадку, коли система налагоджена і працює без збоїв. Інакше це виглядає як банальне бажання бадьоро піти від відповідальності.
Сьогодні на сторінці Лілії Гриневич в Facebook сотні питань і скарг від абітурієнтів та їх батьків. Міністр, на жаль, мовчить. А ось постраждалі, навпаки, говорять дуже голосно, вбачаючи в тому, що відбувається чи то саботаж, чи то завалювання вступної кампанії, яка дасть керівництву вузів можливість «пограти» з даними про зарахування студентів «згідно заздалегідь купленими квитками».
На депутатські запити, направлені в МОН, відповідає т.в.о. Володимир Ковтунець. Позиція Ковтунця ясна: він був одним з членів експертної комісії, яка тестувала систему, і особисто підписував протокол про її працездатності.
А ось отримати офіційний коментар від Лілії Гриневич не представляється можливим. У Міністерстві визнають, що програмне забезпечення розроблене неякісно, але запевняють, що на хід вступної кампанії це не вплине. Мабуть, здоров'я і нерви абітурієнтів в рахунок не беруться.
Вступна кампанія-2017 черговий раз показала, що буває, якщо реальну реформу підмінити піар-ходами і за підсумком навіть не взяти на себе відповідальність за зроблене. Після закінчення терміну подачі електронних заявок абітурієнти, чиї права порушені, матимуть всі підстави для звернення до суду, оскільки Міністерству не вдалося забезпечити прозорість надходження, а також рівні можливості для кожного. Непрацююче програмне забезпечення було відтестувати не на «кішках», а на живих людях. Людям не сподобалося. До того ж під удар підпав особисто прем'єр-міністр Гройсман, який підтримав реформу. А на президентському сайті з'явилася петиція за відставку міністра .