Психологія управління людьми - наука про методи прихованого воздейсвия

  1. Психологія управління людьми: цілі та способи
  2. Методи прихованого управління людьми

За дитячим казкам і уроків зоології кожен з нас знає про те, що практично всі тварини, що живуть і видобувні собі прожитку зграями, мають своїх ватажків. У зграї завжди присутня чітка ієрархія, згідно з якою напрямок руху всієї групи задає ватажок, ватажок і найсильніші особини отримують найкращу їжу, а слабші задовольняються залишками. У тварин все досить просто - сила і спритність є головними інструментами для впливу на інших особин зі зграї і власного просування по сходах ієрархії. Людське суспільство також, до певної міри, живе за законами зграї - в соціумі є лідери (ватажки) і є ведені. Однак часи, коли лідером ставав найсильніший член громади, давно пройшли, і зараз лідери використовують в основному психологічні методи управління.

Психологія управління людьми: цілі та способи

Залежно від моральних якостей і мотивів лідера, він використовує різні методи психології управління людьми, які образно можна поділити на дві групи: конструктивні і деструктивні. До першої групи методів прихованого управління можна віднести всі способи впливу на людину, які передбачають взаємну вигоду і для лідера, і для ведених, а до другої - способи впливу, що використовуються лідером для досягнення тільки власних корисливих цілей.

Методи прихованого управління людьми

Методів психологічного впливу та управління дуже багато, однак найбільш часто використовуваними, ефективними і одночасно досить простими в застосуванні вважаються наступні:

1. Мотивація.

Лідер, у якого є ідея і задумки про те, як втілити її в життя, мотивує інших допомогти йому у втіленні цього проекту в обмін на будь-яку вигоду: матеріальну або духовну. Яскравим прикладом мотивації як психологічного методу управління людьми можна назвати позитивний досвід підприємців, які домоглися успіху з нуля, винахідників, які зуміли переконати весь світ у користі своїх винаходів, і успішних керівників , Підлеглі яких завжди готові підтримати лідера і повністю віддаються ідеям компанії.

2. Натхнення. Даний метод схожий з попереднім, проте його особливість полягає в тому, що відомими стають не випадкові люди, яких лідеру вдалося мотивувати, а однодумці лідера, що мають схожі з лідером погляди та ідеї, але не змогли втілити їх в життя через відсутність певних особистісних якостей або можливостей. Цей спосіб управління досить простий, так як лідеру необхідно тільки надихнути сподвижників працювати їх власними ідеями під його керівництвом.

4. Маніпуляція. Психологія управління людьми виділяє величезну кількість методів маніпуляції за допомогою самих різних емоцій і потреб людини. Найпростішими і широко поширеними способами маніпулювання є:

  • Маніпуляція, заснована на фізіологічні потреби - часто використовується в рекламі будь-яких товарів
  • Маніпуляція почуттям провини або почуттям обов'язку. Суть даного прийому - переконати опонента в тому, що він чимось зобов'язаний маніпулятору або заподіяв йому шкоду в минулому, і тепер, щоб спокутувати провину або віддати борг, опонент повинен надати будь-яку послугу
  • Маніпуляція любов'ю - як правило, цей метод психологічного управління використовують найближчі, і суть його можна описати таким чином: "якщо ти мене любиш, то зо мною послугу" або "зроби мені цю послугу, я ж тебе люблю"
  • За дитячим казкам і уроків зоології кожен з нас знає про те, що практично всі тварини, що живуть і видобувні собі прожитку зграями, мають своїх ватажків Маніпуляція образою, гнівом, плачем - яскравим прикладом цього методу прихованого психологічного управління можна назвати поведінку дитини в магазині - дитина починає плакати і вередувати у відділі іграшок або солодощів і, щоб заспокоїти дитя, мама купує йому бажану іграшку
  • Маніпуляція надією - прийом, який часто використовують нечесні управлінці і керівники, коли переконують працівника виконувати більший обсяг завдань, працювати понаднормово і ін., Обіцяючи в майбутньому підвищення зарплати, премію, просування по кар'єрних сходах і ін. Коротко суть цього прийому управління людьми можна описати фразою з відомого роману Ільфа і Петрова: "вранці стільці, а ввечері гроші", ось тільки обіцяних грошей можна ніколи не дочекатися.

Крім порівняно простих способів психологічного управління людьми, існують і більш складні методи прихованого впливу, розроблені досвідченими психологами і фахівцями в області НЛП. Дані методи мають на увазі застосування різних прийомів, проте всі вони мають одну спільну рису: початком прихованого управління людьми є той момент, коли сигнали маніпулює знаходять емоційно-психологічний відгук у об'єктів маніпуляції. Тому, щоб не піддатися на маніпуляцію несумлінного лідера, переслідує корисливі цілі, необхідно оцінювати всю інформацію, що надходить з позиції здорового глузду, і давати їй раціональну, а не емоційну оцінку.