Путін влаштував страшний рознос чолі РАН за чиновників, які стали академіками

«Скажіть, навіщо ви це зробили?»

Ряд високопоставлених російських чиновників, ризикують вилетіти з держслужби через амбіції сказати своє слово в науці. Володимира Путіна обурило, що, всупереч його письмовим рекомендаціям, співробітники Адміністрації президента, Міністерства оборони, Міністерства освіти, ФСБ і інших відомств недавно були обрані в академіки і члени-кореспонденти РАН.

Володимира Путіна обурило, що, всупереч його письмовим рекомендаціям, співробітники Адміністрації президента, Міністерства оборони, Міністерства освіти, ФСБ і інших відомств недавно були обрані в академіки і члени-кореспонденти РАН

фото: kremlin.ru

"Якщо вони такі великі вчені, я буду змушений надати їм можливість займатися наукою, оскільки ця діяльність для них важливіше адміністративної", - заявив президент.

Несподіваний меседж прозвучав на засіданні президентської Ради з питань науки і освіти, що зібрався в Кремлі, щоб обговорити підсумковий варіант стратегії науково-технологічного розвитку РФ.

Раніше для держслужбовців начебто вважалося престижним мати вчений ступінь у відповідній області. А вже звання академіка і зовсім мало гарантувати священний трепет підлеглих і повагу начальства: "Такого розуму людина! Без нього ніяк не обійтися!"

Однак численні скандали з липовими науковими званнями та сумнівними дисертаціями (останній яскравий приклад - глава Мінкульту Володимир Мединський ), Схоже, вивели президента з себе. Розуміючи, що боротьба з кандидатами і докторами наук може повністю обезголовити міністерства і відомства, Путін завдав превентивного удару по держслужбовцям, які претендують на те, щоб називатися науковою елітою.

Дочекавшись, коли закінчиться дискусія про стратегію, президент нагадав, що в минулому році звернувся до своїх колег і президенту Академії наук з однієї нескладної, як йому здавалося, проханням - припинити порочну практику обирати чиновників в виборні органи РАН (тобто не давати їм звання академіків і член-кор)

Свою рекомендацію ВВП аргументував пріоритетами. Якщо людина знаходиться на держслужбі, тим більше на верхніх щаблях, він повинен "найсерйознішим чином виконувати свої адміністративні обов'язки", а науковою діяльністю займатися виключно в свій вільний час. "Але у сумлінних людей його фактично не залишається", - вважає президент. Тому або держслужба йде коту під хвіст, або наукова діяльність є профанацією.

Однак деякі колеги - і тут Путін перерахував декілька відомств, зокрема, Управління справами президента, Міноборони, МВС, Міністерство освіти, ФСБ - пропустили його рекомендації повз вуха. Вони взяли участь у виборах, що відбулися в кінці жовтня 2016 року, і були обрані.

фото: kremlin.ru

- Скажіть, навіщо ви це зробили? - повернувся Путін до збентеженого президенту РАН Володимиру фортової, - Вони що, такі великі вчені, що академія без них обійтися не може? Це перше питання. І другий - що мені тепер з цим робити?

На пам'яті журналістів Володимир Путін вперше публічно задавався подібним воістину гамлетівським питанням. Та ще пропонував комусь вирішити його за нього.

Та ще пропонував комусь вирішити його за нього

фото: kremlin.ru

На фортової не було особи. "Всі вони сказали, що отримали дозвіл ..." - розгублено пробурмотів він.

- Питання не в цьому, - перебив ВВП, - Вони дійсно такі великі вчені, що повинні бути членкорів і академіками?

- Вони пройшли весь конкурс без вилучень і винятків ...

- Ви не відповідаєте на моє запитання, - знову перебив президент і продовжив свій єзуїтський допит: - Так, значить, вони великі вчені?

Положення Володимира фортової виглядало абсолютно безвихідним. Він ніби одночасно отримав шах і мат. Визнати чиновників великими вченими рівня Капіци або Жореса Алфьорова йому не дозволяла совість. Сказати, що вони такими не є, - честь. Адже в такому разі виходить, що Академія наук роздає високі наукові звання кому попало.

- Вони гідні того, що їх обрали, - нарешті, ледь чутно прошепотів президент РАН.

Путін кровожерливо посміхнувся.

- Значить, вони великі вчені? - знову перепитав він.

- Виходить, що так, - не міг більше чинити опір Фортів.

- Гаразд, не буду вас більше мучити, - нарешті, змилостивився президент. Однак для самих чиновників-академіків вибите з фортової визнання не обіцяло нічого доброго.

- Я буду змушений надати їм можливість займатися наукою, - резюмував ВВП, - Судячи з усього, їх наукова діяльність важливіше, ніж виконання якихось рутинних адміністративних обов'язків в органах влади і управління.

Після цієї дискусії ніхто з учасників засідання вже не пам'ятав, навіщо насправді збирався президентську раду в Кремлі. Ті, хто сидів за столом чиновники судорожно перебирали в голові свої наукові звання і ступені і гадали, кого конкретно зачепить рішення президента - тільки недавно обраних академіків і членкорів або всіх підряд? І чи стосується воно, наприклад, до РАПН, членами якої є, зокрема, глава Чечні Рамзан Кадиров і помічник ВВП Андрій Бєлоусов?

Володимир Путін, вийшовши після закінчення засідання ради до журналістів, прояснив свою позицію з цього приводу: розпорядження стосується тільки тих держслужбовців (в тому числі губернаторів), які були обрані в РАН після виходу рекомендацій не робити цього. "Ці рекомендації були дані в жовтні 2015 року", - уточнив глава держави. За його словами, мова в даному випадку йде про дисципліну, яка в органах державної влади повинна залишатися на належному рівні. "Тим, ​​хто вибрав для себе творчу дослідницьку роботу, я хочу побажати успіхів", - сказав ВВП.

Володимир Фортов, в свою чергу, пояснив, що Академія наук не може відкликати своє рішення назад і позбавити високих звань тих чиновників, які захочуть пожертвувати наукою, щоб залишитися на держслужбі. "Закон зворотної сили не має", - розвів руками він.

З досьє «МК»: В цьому році членкорів Російської академії наук стали, наприклад, заступник міністра внутрішніх справ РФ Олександр Савенков, глава управління реєстрації і архівних фондів ФСБ РФ Василь Христофоров, а академіком - заступник міністра освіти Олексій Лопатин.

«Скажіть, навіщо ви це зробили?
Повернувся Путін до збентеженого президенту РАН Володимиру фортової, - Вони що, такі великі вчені, що академія без них обійтися не може?
І другий - що мені тепер з цим робити?
Питання не в цьому, - перебив ВВП, - Вони дійсно такі великі вчені, що повинні бути членкорів і академіками?
Ви не відповідаєте на моє запитання, - знову перебив президент і продовжив свій єзуїтський допит: - Так, значить, вони великі вчені?
Значить, вони великі вчені?
І чи стосується воно, наприклад, до РАПН, членами якої є, зокрема, глава Чечні Рамзан Кадиров і помічник ВВП Андрій Бєлоусов?