«Що це за незрозумілі ставки такі ?!»
Святкування Дня російської науки, який Володимир Путін зазначив в новосибірському Академмістечку, пройшло, як прийнято говорити, в конструктивній і дружній атмосфері. Після зміни керівництва РАН нарешті відмовилася від конфронтації з владою: президента запевнили, що вчені підтримують реформу і вже бачать позитивні результати від злиття академій і створення Фано. Тим часом Путіна шокували ставки в Новосибірському держуніверситеті.
фото: Наталія Губернаторова
Крім традиційних заходів безпеки - закрити підвали і горища, що не визирати без потреби з вікон, в новосибірському Академмістечку до приїзду президента поміняли рекламу. Якщо раніше на Будинку вчених красувалися плакати з напівголими чоловіками, які рекламують шоу "Під дощем", то в переддень 8 лютого повісили афішу ВІА "Синяя птица", де всі одягнені.
Місцевих жителів найбільше порадувала робота комунальних служб - таким чистим вони своє селище давно не бачили. Всі основні магістралі були приведені в ідеальний стан, а дорожні огорожі відмиті від гару, незважаючи на мороз.
У федеральних чиновників, що відповідають за науку, теж був привід для оптимізму. Зміна верхівки РАН і пішли за цим зміни в керівництві сибірського відділення вже принесли свої плоди. "Академія відійшла від позиції конфронтації з владою", - радів помічник президента Андрій Фурсенко. Бунтівний Академмістечко, який раніше вважався одним з оплотів опору Фано, теж вивісив білі прапори. На думку нового президента СО РАН Валентина Пармон, без пошуку компромісів новосибірський науковий центр ризикує залишитися без розвитку і перетворитися в селище вічно всім незадоволених пенсіонерів.
На зустрічі з Володимиром Путіним вчені одностайно запевнили, що затіяна в 2013 році реформа в цілому вдалася: "Сибірське відділення вважає, що від об'єднання РАН, медичної та сільськогосподарської академій ми тільки виграли і приросли новими компетенціями", - нарешті, після 5 років докорів і скарг, президент почув те, що давно хотів.
Але одними компліментами розмова, природно, не обмежився. Валентин Пармон тут же заявив про свої амбіції: нехай ВВП доручить уряду побудувати в Новосибірському науковому центрі сучасний комплекс синхротронного випромінювання колективного користування. "Він потрібен біологам, фізикам, медикам - все зацікавлені. А головне - піднеслася б молодь! Вона побачила б, що тут можна і потрібно залишатися", - пояснив значимість свого прохання Пармон.
- Центр синхронного зміни, - задумливо повторив Путін.
- синхротронного випромінювання! - не побоялися хором поправити вчені, і навперебій кинулися розповідати про необхідність такої установки. Це підніме наш престиж, дозволить зробити проривні відкриття, підняти фармацевтичну промисловість і навіть заробити грошей, оскільки в використанні таких пристроїв зацікавлені великі компанії.
"Зараз весь світ покривається синхротронами. І по-хорошому у нас їх повинно бути три! - заявив глава РАН Олександр Сергєєв, - Один в центральній частині, інший в Сибіру і третій на Далекому Сході".
Нарешті хтось здогадався привести найбільш вагомий в очах президента аргумент: зараз російські вчені змушені їздити зі своїми дослідженнями в центр синхротронного випромінювання до Франції (ESRF) і перш, ніж отримати доступ до установки, в деталях розповідати, що саме вони збираються робити.
Найчастіше, щоб виконати секретні і комерційні замовлення, їм доводиться працювати ночами, ховаючись від цікавості іноземних колег. У цьому важко було не помітити елемент приниження, і Путін його помітив.
- Франція, Німеччина (там знаходиться європейський рентгенівський лазер на вільних електронах - «МК») - це все, звичайно, дуже добре. Але для того, щоб вченим не доводилося бути як "злодій в ночі", потрібно створювати все це у себе, - заявив ВВП. Академіки запевнили, що на багато вони не претендують: установка п'ятого покоління - це занадто довго і дорого. Потрібно узгоджувати свої амбіції з економічними можливостями країни.
Втім, навіть синхротрон четвертого покоління обійдеться недешево - 40 млрд руб. Ця цифра виглядала особливо приголомшливо на тлі озвучених Валентином Пармон ставок за викладацьку діяльність: вчений, завідувач кафедрою в Новосибірському держуніверситеті отримує за це 1,5 тис руб, а ведучий семінарів - 1 тис руб в місяць. Володимир Путін вартості синхротрона анітрохи не здивувався, і навіть обнадіяв, що "сума цілком підйомна". А ось інформація про гонорари вчених, що займаються викладацькою діяльністю в одному з провідних вузів країни, явно застала його зненацька.
- Що це за незрозумілі ставки такі? - стиха звернувся він до Андрія Фурсенко, - Я прошу вас підготувати відповідне доручення і зайнятися цим.
Розмова про необхідність створювати в Росії власні унікальні експериментальні установки пізніше продовжився на засіданні президентської ради з науки і освіти.
"Якщо ми хочемо бути лідерами, підтримувати конкурентоспроможність російської науки, слід розвивати власну дослідницьку інфраструктуру, в тому числі установки" мегасайенс ", - підкреслив у своєму виступі Володимир Путін. За його словами, Росія в науці, як і в інших областях, повинна добиватися прориву, тому держава буде підтримувати тільки "глобальні конкурентні продукти і технології". А від "застарілих підходів до організації наукової діяльності" доведеться відмовитися назавжди.
Крім синхротронів, вважають вчені, необхідно створювати термоядерні реактори, рентгенівські лазери, а також машини, які дозволять "підглядати за природою" і створювати "природоподобное технології". Чим більше у нас буде унікальних установок, тим більше іноземних вчених до нас приїдуть. "А поки потік інтелекту спрямований аж ніяк не в нашу сторону", - визнав Сергєєв.
Колишній глава РАН Володимир Фортов, який був присутній на засіданні ради в якості директора Інституту високих температур РАН, заявив, що власна дослідницька інфраструктура - це, звичайно, добре, але поки її немає, треба дати можливість російським вченим нормально користуватися тим, що вже створено за кордоном .
"Ми часто виграємо міжнародні конкурси, що дозволяють безкоштовно проводити фундаментальні дослідження, але потім починається ходіння по муках, щоб вибити гроші на дорогу і проживання, отримати дозвіл на вивезення зразків і обладнання", - поскаржився академік. За його словами, російська наука після реформи стає все більш забюрократизованою.
Якщо Андрій Сахаров подав заявку на створення водневої бомби на одному листочку формату А4, то зараз для цього знадобилося б вапна тонну паперів. "Наша система неповоротка і неконкурентноспособна, - виніс свій вердикт Фортів, - Необхідно якнайшвидше ухвалити програму радикальної дебюрократизації науки. Ми повинні приймати тільки ті рішення, які корисні вченим, а інших речей не брати".
Але його ложка дьогтю бочку з медом зіпсувати вже не могла.
Читайте матеріал: «Президент РАН Олександр Сергєєв:« Ситуація в космосі виходить з-під контролю »
«Що це за незрозумілі ставки такі ?Що це за незрозумілі ставки такі?