Політолог Дмитро Орлов - про консолідацію виборців навколо Володимира Путіна
Оновлення та розширення путінської більшості, а також нові чинники перезавантаження партійної системи - такі перші підсумки завершився президентської кампанії в Росії.
Перш за все спростовані очікування рекордно низьку явку, довгий час циркулювали в медіа та експертному середовищі. Проявили себе не тільки традиційні «цитаделі» високої явки (ряд національних республік, включаючи Мордовію, а також Тюменська і Кемеровська області). З північних територій помітна досить висока активність виборців в ЯНАО і в ХМАО, де в ході недавніх думських виборів були досить скромні показники щодо явки (в 2016 році - 39,3%). Сприятлива ситуація і в тих національних республіках, які, звичайно, раніше демонстрували вищі результати явки в порівнянні із середньоросійськими, але в порівнянні з іншими національними регіонами виступали за цим показником більш консервативно (згадаємо Башкирію або Північну Осетію). На Далекому Сході варто звернути увагу на Камчатський край. Активність виборців вище очікуваної зафіксована і в ряді індустріальних регіонів (відзначимо Челябінську область на Уралі або Самарську в Приволжжя), в ряді територій ЦФО і СЗФО з непростим соціально-економічним спадщиною (такі Смоленська або Новгородська області).
На зростання явки спрацював цілий комплекс факторів, але серед іншого - диференційований підхід як регіональної влади та виборчих комісій по залученню виборців до дільниць, так і штабів Володимира Путіна - на мобілізацію широкого спектру електоральних груп, які раніше не відрізнялися високою політичною активністю.
Підтверджується широка консолідація виборців навколо Володимира Путіна. Ймовірно, 18 березня його підтримала і поміркована частина електорату, в 2012 році голосувала в тому числі за Геннадія Зюганова і Михайла Прохорова. Недарма результат Павла Грудінін, за попередніми даними, нижче, ніж шість років тому у лідера КПРФ, а всі нинішні ліберальні кандидати сумарно отримують набагато менше голосів, ніж свого часу один Прохоров.
При цьому і результати Грудінін, Жириновського, Собчак і Явлінського далеко не ідеальні: інертна (хоча і запізніла) кампанія КПРФ і незбалансована - Собчак не дозволили їм повністю мобілізувати свого виборця, а Жириновський і Явлінський породили у громадян очевидне відчуття втоми. Проте їх результати вплинуть на конкуренцію за протестного виборця в ході найближчих регіональних передвиборчих кампаній, а також приведуть до змін в партійній системі на шляху до думським виборів 2021 року.
Дала результати масштабна робота, яку провів президент з традиційним «путінським більшістю», велику роль зіграло пряме спілкування глави держави з виборцями на місцях. Об'їхавши з моменту офіційного висунення в президенти 16 регіонів, Володимир Путін вивів у федеральну повістку і запропонував ініціативи щодо вирішення ключових місцевих проблем: інфраструктурних, екологічних, соціальних. Серед ключових соціальних груп, до яких апелював в ході своєї кампанії президент - промислові робітники, співробітники сфери освіти і науки, молодь.
Сталося зміцнення «путінського більшості» за рахунок молодих виборців: не тільки студентів з великих міст, а й молодих жителів малих і середніх населених пунктів. Зростання явки, ймовірно, стався і за рахунок їх появи на виборчих дільницях.
Широко обговорювався напередодні нинішньої кампанії «образ майбутнього», який був позитивно сприйнятий виборцями, - не популізм, а конкретні пропозиції влади щодо вирішення проблем, що стосуються ключових груп виборців, не обіцянки швидкого результату, а плани реальної роботи.
Дмитро Орлов
газета «Известия»