Анна Герман виросла на французькій літературі, вважає журналістику ремеслом і наполягає на тому, що жінка не повинна сидіти за гратами. Такі заяви зробила керівник Головного управління з гуманітарних і суспільно-політичних питань Адміністрації президента на зустрічі зі студентами Київського національного університету, організованій за сприяння Фундації незалежних журналістів ім. В'ячеслава Чорновола. Анна Миколаївна презентувала студентам свою нову книгу "Червона Атлантида".
З'явившись на сцені актового залу Червоного корпусу, радниця президента і просто письменниця, перш за все, повідомила, що в юності мріяла тут вчитися, але їй це не було доступно. Потім вона назвала йде за вікном дощ гарною погодою і натякнула, що якщо кому охота гуляти, любити і насолоджуватися життям - можуть встати і вийти, образ не буде. Потім попросила аплодувати тільки за бажанням, а питання переймався не заготовлені, а щирі - інакше не стане відповідати.
Про книгу
Анна Миколаївна зізналася, що книгу "Червона Атлантида" вона написала від туги: чиновницька робота чревата стресами, і кожен шукає свою віддушину - для Герман такий віддушиною стало літературна творчість. "Коли на" Українській правді "з'явився проплачений миготливий банер - а я знаю, скільки коштує такий банер, ми і самі свого часу такі замовляли, в тому числі і на УП - я, читаючи негативний відгук на свою книгу, була рада. Адже якщо вже у тебе є недоброзичливці, ти в цьому світі щось значиш ". Розповідаючи про відгуки на книгу, Анна Герман мимохідь порівняла себе з Іваном Франком: того, за її словами, скинули в річку в рідному селі Нагуєвичі, коли він був кандидатом в депутати Сейму. А Ганну Миколаївну в тих же Нагуєвичах місцева "Свобода" всього лише освистала.
Про День Незалежності
24 серпня Ганні Герман було сумно: "Свято не можна відчути, якщо його хтось інший не може відчути. Суспільство не змогло в той день об'єднатися навколо такої дати. Постійно лунають застереження: ми ось-ось втратимо незалежність, ми скоро втратимо Крим, ось-ось відійде Західна Україна! А нічого не сталося. Ми незалежні. Ми залишалися незалежними, ми перемагали, ми йшли і долали всі перешкоди ".
Герман згадала День Незалежності в 2005 році: "Я йшла одна по вулиці і не відчувала себе причетною: мене туди ніхто не запросив. Я хотіла пройти до пам'ятника Шевченка, де покладали квіти Віктор Андрійович і Юлія Володимирівна, але охорона мене не пропустила. І мені було страшно боляче і незрозуміло: чому хтось приватизує Шевченко. Еліти повинні піднятися над цим. Вони повинні мати спільні цінності - незаперечні, що не піддаються сумніву: кожен має право відзначати День Незалежності, і щоб йому ніхто не заважав. Я не знаю, коли ми будемо мати таку високу культуру, щоб як мінімум гідно відзначити свято.
Про творчі спілки
Герман впевнена, що організму зі здоровим серцем стенти - металеві вставки для розширення судин - не потрібні. Так само не потрібні здоровому суспільству творчі спілки: "В українській культурі всі ці штучні творчі спілки, звання означають, що" серце "не дуже здорове. Кожна людина знає справжніх артистів, і для цього артисту зовсім не потрібно мати звання "заслуженого". Богдану Ступці зовсім не обов'язково носити зірку героя. Героями не призначають. Люди добре знають, хто дійсно "заслужений", тому що заслужив - а у кого просто є скоринка і доплата до пенсії ".
Про участь у виборах
Анна Миколаївна раптом почала цитувати нашого колегу з "Обозревателя" Олександра Чаленко: "Журналіст Саша Чаленко якось сказав:" Нехай Герман спробує - при її ідеях Західна Україна її в парламент не обере! Тоді як Табачника Східна Україна вибере ". Він сказав абсолютно правильну річ. Я говорю про свої ідеї не для того, щоб бути обраною до парламенту, а для того щоб люди зрозуміли, як повинно бути.
Про себе
"Я не залізна жінка. Із заліза в мені тільки стенти. Решта з крові і плоті, як кажуть поляки. Моє серце чіпаєте, наприклад, ви. Те, що Ви такі класні, молоді, що у вс все попереду. Мене розчулює, коли я бачу, як сонце заходить. Мене чіпають прості, звичайні і людські речі ".
Про незалежній журналістиці
Студентка наважилася заявити Ганні Герман, що не асоціює її з поняттям "незалежної журналістики. На що Ганна Миколаївна відповіла, що і сама себе не асоціює з цим поняттям: "Якщо ти йдеш чиновницьким шляхом, ти повинен розуміти, що певну частку незалежності ти повинен віддати. Я не все віддала, трохи незалежності я зберегла. Хотіла б я повернутися в журналістику? Мабуть ні. Журналістика вимагає молодості, енергії, віри у власні сили. Я пробую знайти себе в художній літературі. І якщо цей експеримент вдасться, я знову стану незалежною.
За словами Герман, у політику з журналістики вона пішла, бо думала, що зможе використовувати свій досвід, щоб змінити хоч щось в навколишньому світі. "І я думаю, що хоч що-небудь та змінила", - сказала вона. "У 2004 р я все зробила правильно. Якби я пішла туди, куди і все ... Це було б дуже просто, легко і нецікаво. А цікаво йти проти течії, туди, де ти дійсно міг би послужити демократії ".
Про арешт Тимошенко
Коли пролунало запитання про ставлення Герман до змісту Тимошенко під вартою, повисло мовчання. Воно тривало 9 секунд - трохи, але помітили всі. Після мовчання - коротке резюме: "Я думаю, це неправильно, що жінка повинна сидіти за гратами". Ганні Герман аплодували багато разів, але в цей раз - найбільш дружно і охоче. Трохи пізніше ще один студент спробував зловити Ганну Миколаївну на махровому сексизмі: "Чи має значення, якої статі злочинець, якщо йому належить відповідати за свої злочини?". - "Не має значення, але я все ж вважаю, що жінка не повинна сидіти у в'язниці", - з лагідною наполегливістю відповіла Герман.
Про незалежність - справжньою і декларативною
Студент поцікавився, чи досягне Україна у наступні 20 років справжньої незалежності - нинішню незалежність молода людина назвав декларативною. Але Герман з ним не погодилася. "Я абсолютно впевнена, що ми - незалежна держава. У нас є межі, хоч якесь військо, сякі-такі гроші, у нас є ви, є прекрасні університети. Нам головне не померти без нафти і газу. І президент Янукович діє правильно - він будує незалежну українську економіку. Бідні не можуть бути по-справжньому незалежними. Бідність - це залежність від тих, хто сильніший. Любіть ви Януковича чи ні, але в цьому ви повинні його підтримати - в прагненні побудувати незалежну економіку.
Про плагіаті
Анна Миколаївна не стала багато говорити на цю тему - воно і правильно, іншими сказано вже більш ніж достатньо. Вона взяла всю провину на себе, процитувавши польську сповідь: "Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina. Я не перечитала англійський текст, після перекладача, який повикидав виноски на джерела. Це моя вина, і я готова нести за це покарання ".
Про харківських угодах
І тут Герман була короткою: немає, харківські угоди злочином не є, - і відмовилася бути суддею цих подій.
Про своєму професіоналізмі
За словами Ганни Герман, журналістика - це ремесло, спосіб заробітку. Вона згадала, що на радіо "Свобода" доводилося крутитися як білка в колесі, і що в результаті цього вона придбала серйозні професійні навички.
Про освіту і болонський процес
Бути міністром освіти Герман не хоче - особливо це підкреслила. Тому не розбирається і не хоче розбиратися в таких питаннях як необхідність ступенів бакалавра та магістра або болонський процес. І взагалі порадила студентам замість трьох вузів закінчувати один, але вчитися якісно. Пластикові дипломи-картки, на думку Герман, нічого не варті: "З них навіть банкомати грошей не дають".
Про вплив літератури на становлення особистості
Хрестоматійний питання "Яка книга вплинула на ваш світогляд" все-таки прозвучав в актовому залі Червоного корпусу. У відповідь Анна Миколаївна без пафосу і удаваної гордині повідомила, що в дитинстві захлинаючись, самозабутньо зачитувалася французькими романами, згрібаючи з полиць бібліотеки всі книги, до яких могла дотягнутися. "Французькі романи мене сформували, вони мене зіпсували ... У світі є два місця, де я відчуваю себе абсолютно комфортно - це моє рідне село і Париж".
Потім було вручення букета, пам'ятної медальки і фотографування на пам'ять: "Зал залишається на своїх місцях! .. Тепер можна встати ..."
І тільки після цього відбулася роздача слонів ... Тобто великої купи примірників книги "Червона Атлантида" - сіро-коричневих томів модного нині звуженого формату, в глянцевому орнаментованою обкладинці і з підкреслено "старорежимним" стилем внутрішнього оформлення.
Утворилася штовханина, і тільки чути було вигуки організаторів: "По одній книзі в руки! Для Чаленко ?! Чаленко нехай сам приходить !!! "Втім, зайві екземпляри не відбирали, і автор охоче підписала книжку для свого заклятого друга-журналіста.
Студенти були задоволені - як бувають задоволені тільки студенти: з самою Ганною Герман поспілкувалися, нарешті звільнились, книжку безкоштовно отримали, та ще з автографом ... Діти ...
Студентка Еліна: "Зустріч в загальному нормальна, цікава. Але видно, що Ганна Герман не на всі питання відповідала повноцінно, іноді бувала ухильно, йшла від прямих відповідей ".
Студент Олексій: "Зустріч сподобалася, на всі цікаві для мене питання я отримав відповіді. Анна Миколаївна - в минулому журналіст, зараз - політик, і взагалі молодець, книгу ось написала ... "
Ти ще не читаєш наш Telegram ? А дарма! підписуйся
Хотіла б я повернутися в журналістику?Трохи пізніше ще один студент спробував зловити Ганну Миколаївну на махровому сексизмі: "Чи має значення, якої статі злочинець, якщо йому належить відповідати за свої злочини?
Для Чаленко ?