"Круглий стіл. Правова освіта: права і свободи людини, форми і методи їх захисту"

Представники кафедри публічної політики факультету соціальних наук НДУ ВШЕ: академічний керівник Н

Представники кафедри публічної політики факультету соціальних наук НДУ ВШЕ: академічний керівник Н.Ю.Беляева, заступник керівника кафедри по науці Д.Г.Зайцев і заступник керівника кафедри по позанавчальних питань С.К.Раджханс представили доповідь про досягнення і проблеми пов'язані з навчанням правам людини в міжкультурному середовищі на прикладі інтерактивного навчання російських і іноземних студентів на магістерській програмі з публічної політики в рамках круглого столу «Правова просвіта: права і свободи людини, форми і методи їх захисту». Круглий стіл був організований під егідою уповноваженого з прав людини в Російській Федерації Т.Н.Москальковой і був направлений на обговорення особливостей і викликів, що стоять перед експертами та практиками в області російського правової просвіти.

Н.Ю. Бєляєва була запрошена як керівник найстарішої в Росії магістерської програми з прав людини і публічній політиці, щоб поділитися з колегами досвідом викладання дисциплін з прав людини на англійській мові як для російських, так і іноземних студентів, які складають половину учнів на програмі.

В цілому, порядок денний семінару була розділена на три основних напрямки: Громадянська освіта та правова просвіта; правова просвіта молоді та загальні проблеми формування правової культури російського студентства; освітні програми в області прав людини в ВУЗах. Дана проблематика тісно пов'язана з діяльністю кафедри публічної політики НДУ ВШЕ, тому участь в семінарі було важливо з точки зору обміну досвідом та практиками, які склалися як на кафедрі, так і і серед колег, які залучені в різні аспекти правової просвіти. До слова, склад учасників був досить широкий, в обговорення і презентації доповідей брали участь як представники академічних середовища, так і представники державних структур та НКО, що істотно збагатило якість дискусій, тому що дозволяло почути різні точки зору на які поставлені проблеми.

Захід розпочався зі вступного слова від Т.Н. Москалькової, яка наголосила на важливості підготовки спеціального курсу з Прав людини, обов'язкового для включення в навчальні плани ВНЗ. Потім слово взяли запрошені учасники, які представили свої доповіді про ті чи інші аспекти правової просвіти в Росії: стан правової культури, роль громадянського освіти, реалізація навчальних курсів і програм в області прав людини. Наприклад, Т.Д. Зражевская, в своєму виступі уточнила, що при розробці спеціального курсу для вищих навчальних закладів з Прав людини необхідно враховувати як специфіку ВНЗ і конкретної програми, на якій буде викладатися курс, так і аудиторії, кому курсу буде читатися. Тому єдиного стандарту такого курсу робити не треба, мова скоріше повинна йти про декілька варіантів курсу для різних програм і аудиторій.
Захід розпочався зі вступного слова від Т

На початку другої сесії слово взяла Н.Ю.Беляева і розповіла про досвід магістерської програми «Політичний аналіз і публічна політика» , В форматі якої розвивається освітній напрямок «Права людини та демократичне врядування». Ніна Юріївна розповіла про важливість викладання прав людини саме на програмі з публічної політики, так як в основі державної політики повинні стояти принципи поваги і дотримання прав і свобод людини і громадянина. Тому на спеціалізації «Права людини та демократичне врядування» курси збудовані так, що студенти спочатку слухають курси про базові цінності, які повинні лежати в основі вироблення і реалізації державної політики (верховенство закону, толерантність, повага до інших, громадянську гідність і участь). це курси Human Rights in Globalizing World , Який читається в інноваційному форматі global classroom професором Університету Кембриджа Ксенією Герасимової і Human Rights in Non-Western Societies , Який викладається старшим викладачем кафедри Санджаєм К. Раджханс і викладачем кафедри Артемом Ульдановим . На основі цих базових курсів читаються спеціалізовані курси націлені на вироблення конкретних навичок для управлінців в сфері прав людини: Conflict Management , Minority Rights: comparative practices , Migration rights in comparative perspective , Freedom of Association and Freedom of Assembly: guidelines and "best practices" , Soft Law and International Mechanisms of Human Rights Protection . Студенти також отримують знання в галузі державного управління на національному, регіональному (ЄС) і глобальному рівні; в області регулювання і проведення реформ ( Regulation and Reform: Analysis and Policy , Regulatory Mechanisms and Europeanization , Russia in the Western Legal Tradition ).
На початку другої сесії слово взяла Н

У розвиток пропозиції Уповноваженого з прав людини та інших учасників круглого столу, Ніна Юріївна запропонувала розробити і просувати освітній стандарт для магістрів і бакалаврів з прав людини, щоб не тільки спеціальні курси, але і магістерські та бакалаврські програми могли розвиватися в цьому напрямку, даючи системні знання в області прав людини та їх захисту.


Семінар закінчився загальним підведенням підсумків, де учасники ще раз наголосили на важливості розвитку та підтримки ініціатив в області громадянської освіти, прийняттям рішення про публікацію тез доповідей учасників, а також прийняттям резолюції за підсумками з рекомендаціями Президенту, Уряду та Державній Думі та Раді Федерації, що включає в себе три пункти:

1.Следует визнати за необхідне розробити загальноосвітнього курсу "Права людини" для студентів юридичних та неюридичних ВНЗ Росії
2.Создать робочу групу для розробки такого спецкурсу
3.Іспользовать в роботі групи узагальнені і систематизовані матеріали проведеного круглого столу