У центрі МАРС відкрилася виставка «Метаформ» - одна з перших в світі експозицій, на якій об'єкти мистецтва представлені у віртуальній реальності. Розповідаємо, як зорієнтуватися в віртуальному просторі і які «Метаформ» побачать глядачі, що прийшли на виставку
Віртуальна реальність
Віртуальна реальність - це штучний світ, наповненням якого займаються програмісти. Потрапити в цю вигадану Всесвіт можна, надівши окуляри віртуальної реальності з вбудованим відеоекраном, який і стає вікном користувача в віртуальний світ. Окуляри з широким кутом огляду (до 110 градусів) відстежують рухи голови і змінюють передачу, яка транслюється на екран картинку, дозволяючи людині повністю зануритися у віртуальний світ.
Технологія VR (virtual reality) виникла ще в 90-х, але тільки зараз переживає справжній бум: незабаром окуляри віртуальної реальності не тільки будуть необхідні кожному геймеру, а й стануть у пригоді в більшості професій. Віртуальна реальність вже зараз дозволяє прокотитися на боліді «Формули-1», освоїти ремесло пілота, симулюючи політ на літаку, проектувати нові будівлі в 3D-форматі або відпрацьовувати техніку хірургічних операцій на віртуальних пацієнтах. Кожний власник таких окулярів в найближчому майбутньому зможе пройтися по відомим музеям, не виходячи з дому, або вилікувати свої фобії (боязнь висоти або павуків).
Сучасне мистецтво в форматі VR
Нові технологічні можливості народжують і нові форми мистецтва: VR набирає популярність серед художників, музикантів і режисерів. Вже є кілька вдалих прикладів використання віртуальної реальності для створення об'єктів мистецтва: наприклад, відома ісландська співачка Бьорк зняла кліп, який можна подивитися в окулярах віртуальної реальності, в програму фестивалю незалежного кіно Sundance включаються проекти, створені за допомогою VR-технологій, а в найбільшому музеї сучасного мистецтва МОМА в Нью-Йорку 25 квітня відкрилася виставка «Слизькі екрани», що обіцяє відвідувачам незабутнє VR-переживання.
Метаформ
У центрі МАРС виставка комбінованого мистецтва з використанням віртуальної реальності стартувала навіть раніше, ніж в МОМА. У семи виставкових залах центру роботи художників представлені в двох варіантах: у звичній формі (картини, скульптури, інсталяції) і віртуальної. Кожен твір, виконане традиційними інструментами, показано і в «Метаформ». Віртуальна реальність занурює глядача всередину роботи і дозволяє проникнути в метаслой виставленого об'єкта. Авторами цього мультидисциплінарного проекту стали вуличні художники, які не бояться експериментувати з формами: Nootk, Misha Most, Aesthetics (Petro / Slak), Pokras Lampas, Aber, Alexey Kio & Ivan Benr, ЖЖ. У співпраці з об'єднанням «Артмосфера» і студією інтерактивних розробок Interactive Lab, стріт-арт-художники наповнили кімнати реальними і віртуальними творами, створивши багатошарові роботи, побачити які можна в окулярах віртуальної реальності.
Новий спосіб художнього вираження
Група постграффіті-художників Aesthetics осмислює форму куба: в окулярах глядачі бачать абстрактне рух геометричних фігур і їх трансформацію в просторі. Фантазійний світ художника Nootk, оживаючи, наповнюється дивовижними персонажами, гігантськими смайликами і барвистими об'єктами. Об'ємна робота концептуального художника Aber займає два поверхи центру, а в окулярах віртуальної реальності набуває ще більший розмір, нібито розширюючи простір кімнати і вкриваючи її світиться куполом. Художник Misha Most розписує графіті світлу кімнату, яка в віртуальної реальності перетворюється в «кімнату пізнання», заповнену формулами, предметами, формами, картинами і скульптурами. Відомий калліграфіст і творець найбільшої каліграфії в світі Pokras Lampas експериментує з буквами і переносить їх у новий вимір. Alexey Kio & Ivan Benr візуалізують цифрове простір і поміщають в нього людини - інтерактивні стіни в залі реагують на рух і змінюють свій колір. У віртуальній частини глядач опиняється на вузькому містку всередині їх роботи, відчуваючи відчуття, що він стоїть на величезній висоті. Художник і дизайнер ЖЖ створює звичні силуети з сотні дрібних елементів і деконструюють їх, пересобірая знову і знову (глядач може спостерігати за цими процесами).
Всі представлені на виставці твори стріт-арт-художників набувають справжній обсяг в цифровому віртуальному просторі і змінюють сприйняття цього простору, а можливість створення віртуального шару робіт дарує художникам нові способи художнього вираження, що залучають глядача і зачаровують його.
процес створення
Кураторська задумка «Метаформ» не вичерпується експериментами з вимірюванням віртуальності. Ще одна базова установка художників і організаторів виставки будується на сприйнятті малювання як процесу. За задумом кураторів цей процес можна побачити: якщо уважно дивитися на роботи художників в окулярах віртуальної реальності, можна спостерігати, як твір створюється художником прямо у вас на очах (у віртуальній реальності). Десь у віртуальному просторі «літає» рука живописця, що змінює картинку, яку відвідувач бачить тут і зараз. Це зближує глядача з художником, дозволяє подивитися на роботу інакше і стати співучасником створення арт-об'єкта.
Misha Most, графіст і художник
«По суті, у кожного художника вийшло дві виставки: звичайна і віртуальна. Для того щоб створити віртуальне твір, потрібно навчитися працювати з особливою матрицею в віртуальній кімнаті. Художник ходить всередині цієї "кімнати" і спеціальним контролером малює об'єкти. Для художника це вкрай незвичайна ситуація: ти стоїш всередині мережі, нібито в 3D-програмі, і сам створюєш нові форми, малюєш нові об'ємні об'єкти і поступово наповнюєш ними простір. Над віртуальної частиною своєї роботи я трудився близько тижня.
Для виставки було спеціально розроблено програмне забезпечення, яке дозволяє художникам малювати складні 3D-фігури прямо в повітрі. Для кожного художника програмісти створювали персональні інструменти та завантажували певні готові моделі в програму. Для мене завантажили 3D-бюсти. Вони відображалися в матриці прямо переді мною, і я працював з уже готовими макетами, Домальовуючи їх і додаючи до них лінії. Загальне відчуття таке, ніби ти створюєш в подвійній реальності. У житті таке могло б статися, тільки якщо б я купив справжній бюст у скульптора і якимись інструментами намагався його змінити.
В ідеалі на подібних виставках людина буде ходити по кімнаті і самостійно досліджувати простір. Але це вже наступний рівень освоєння технології. Ми зробили більш полегшений варіант, коли за віртуальними експонатами можна спостерігати тільки з місця. Але ми створили це першими. Це було складно і дуже цікаво. Звичайно, завжди є куди рухатися, і ми обов'язково будемо ускладнювати технологію і робити виставкові проекти ще крутіше ».
Експозицію «Метаформ» можна побачити в центрі МАРС до 31 серпня.