26 квітня 2016, 9:15 Переглядів:
Олексій Бреус. Фото: з архіву героя.
Високий і стрункий, з довгим волоссям і м'яким поглядом. Олексій Бреус більше схожий на художника, ніж на фізика-ядерника. У своїх 57 він виглядає молодше однолітків, хоча в день аварії на Чорнобильській АЕС отримав опромінення в 120 бер, при допустимих 2 бер на рік за українськими стандартами (за часів СРСР - 5 бер).
26 квітня, через 6 годин після аварії, старший інженер управління блоком № 4 Олексій Бреус згідно з робочим графіком приїхав на ЧАЕС на свою робочу зміну. На блоці Бреус провів більшу частину свого робочого часу, замінивши на посаді начальника зміни Віктора Смагіна. Він став останньою людиною, який натиснув кнопку на ще "живому" пульті управління зруйнованого блоку. Це сталося майже через 15 годин після вибуху реактора.
Фото: з архіву героя
Респіратор, роба і дві таблетки йодистого калію
Вас попередили про аварію?
- Вранці я повинен був за графіком поїхати на роботу. Сів в Прип'яті на автобус і поїхав. І ось, власне, під'їжджаючи до станції, з автобуса побачив зруйнований блок і таким чином все дізнався. Ніхто нічого не говорив. Просто побачив.
Хоча б операторів забезпечили захистом?
- Ні, я одягнув свою робочу форму - білу робу, і пішов до реактору. Пізніше мені видали респіратор. Протягом дня я кілька разів його міняв. Кажуть, що це просто марлева пов'язка, але органи дихання захищає. За зміну я п'ять разів був у реактора. Йшов, переступаючи через уламки графіту, і обходячи завали всередині блоку.
Ще пам'ятаю, що біля станції охоронець був одягнений в гумовий військовий костюм, з протигазом на обличчі. Він нас відмовився пускати. Після кількох дзвінків все ж пропустив і дав таблетки йодистого калію для захисту щитовидної залози.
Чим займалися на своїй зміні?
- Крім того, що треба було подавати воду в реактор, потрібно було розвідати ситуацію на блоці: що з обладнанням і системами. Без цього просто надалі не можна було приймати ніяких рішень. Ще перед нами стояло завдання знайти людей, які зникли, отримали опіки, опинилися під завалами. Також потрібно було гасити вогонь. Саме оператори забезпечували пожежних водою. Потрібно було уникнути нових вибухів, пожеж, зсувів, уражень людей струмом, гарячою парою.
1984 рік. Фото: з архіву героя
Розуміли історичність моменту, коли натискали останню кнопку?
- Ні, абсолютно немає. Якщо чесно, то я тоді тільки зрадів, що кнопка не спрацювала і насос для подачі води в реактор не починається. Ідея з запуском води мені не дуже подобалася, тому я з радістю відповів начальнику, що насос не починається. І слава Богу. На цьому операторська робота на реакторі № 4 закінчилася.
Ви турбувалися про своє життя?
- Коли прийшов на зміну, мені сказали про сам зараженому плямі в приміщенні пульта управління 4-го блоку. Там було в 1000 разів більше допустимого рівня для атомників (для населення норми жорсткіші). Це мене вразило. Я почав підраховувати, яка у мене буде доза в день. Але потім все закрутилося, і я вже про це не думав.
Що робили після зміни?
- Поїхав додому. Сходив в їдальню - поїв, купив хліба. Зустрів оператора пульта, який був вночі на четвертому блоці. Він йшов в КДБ на допит. А так - нічим особливим не займався. Зустрівся ще з операторами. Розмовляли.
А Вас на допити в КДБ викликали?
- Ні. Єдиний раз, коли зверталися, попросили розшифрувати переговори, які велися на блоці. Там багато абревіатур, скорочень, потрібно було пояснювати, що до чого.
Фото: з архіву героя
"Вивіз кілька мішків книг і трохи одягу"
З Прип'яті Вас евакуювали з усіма?
- Ні, оператори залишалися працювати. Коли евакуювали городян, я був на станції і після роботи повернувся в порожнє місто. З Прип'яті мене разом з іншими колегами вивезли 29 квітня в першій годині ночі. Пам'ятаю, ми довго сиділи в автобусі і чогось чекали. У кого-то були електронний годинник. Повинен сказати - дуже дорога річ в 1986 році. Годинник показував - 72 години 95 хвилин. Це через радіацію: іонізація повітря, схеми дають збій ...
Нас привезли в дитячий піонерський табір біля села Іловніца. Звідти операторів возили на роботу на станцію. Мене на станцію не брали. Була завелика доза. Займався господарською роботою: принести щось, допомогти. Проходив медичні обстеження. Чекав. В середині травня сказали, що я вільний і можу їхати, куди хочу. Пізніше видали довідку, що за станом здоров'я мені забороняється працювати з джерелами випромінювання. Я сприйняв це спокійно. Сам нарвався.
Що захотілося взяти з собою з квартири, коли їхали?
- Були чіткі інструкції: гроші , Документи. Більше нічого. Через кілька місяців можна було забрати одяг, книги. Строго заборонялося вивозити меблі, килими, електротехніку, приймачі. Ці предмети найбільше збирають радіоактивний пил. Коли мені дозволили повернутися за речами, я вивіз кілька мішків книг і трохи одягу.
Прип'ять. Фото: з архіву героя
Чому книги? Щось особливе?
- Тоді була проблема з книгами. Що купував - то і читав, важко було знайти. А в Прип'яті був хороший книжковий магазин. Багато літератури українською мовою. Тому я і вивозив художні книги.
Також у мене було зібрання політичної літератури - " капітал "Маркса, книги Леніна. Їх я залишив. У 1982 році, коли закінчив університет, у мене була всього одна трійка - по" Науковому комунізму ". Мені пропонували перездати і отримати червоний диплом. Але це ж такі муки - вчити цей науковий комунізм. Я відмовився. Пізніше виник інтерес до того, що там писав Ленін. Але не склалося.
Чи важко було влаштуватися на роботу на ЧАЕС?
- Я не пробував (посміхається - авт.). Мене відправили в Прип'ять у напрямку Інституту. Тоді діяла система розподілу, і випускники вибирали, де працювати, згідно з рейтингом навчання. Я був третім в списку. Пам'ятаю, було всього два місця в науково-дослідний інститут в Подольську. Перший зі списку вибрав роботу на ЧАЕС, а ми - двоє після нього, - Подольськ. Однак потім він передумав. Списки затвердили. Я думав, віддавати це місце чи ні. Пам'ятаю, йшли з майбутньою дружиною Галею і говорили про це рішення. Якась дівчинка на саморобному скейті наїхала на мене і зупинилася. Галя у неї запитала: "Дівчинка, як тебе звати?" "Оксана", сказала дівчинка. "Скажи, Оксана, куди дядька поїхати: до Подольська або в Прип'ять?", - запитала Галя. Дівчинка сказала: "В Прип'ять". Так і вирішили.
Картина "Проповідь". Фото: з архіву героя
Чим займаєтесь зараз?
- Малярством. Малював і до аварії. У Прип'яті починав писати прозу, вірші, складав пісні. Після Чорнобиля переключився на журналістику. Чи не подобалося, що говорять і пишуть офіційні ЗМІ. Носив свою писанину в газети, але мене футболили. Тому пішов вчитися в університет на журналіста. До минулого року ще працював в УНІАН. Найголовніше, що мені хотілося зробити - змінити ставлення до операторів, яких зробили винуватцями катастрофи, повісивши на них всі гріхи. Насправді причина була в помилку конструкції реактора.
Як плануєте провести 26 квітня?
- Нічого особливого не планую. Просто зібратися з колегами і поговорити.
Читайте також спеціальний проект Сегодня.ua "Чорнобиль-30 років"
Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram
Ви зараз переглядаєте новина "" Пекло "Чорнобильської АЕС: Інтерв'ю з інженером, який ходив серед уламків реактора". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"
АВТОР:
Вікторія Білаш
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Орфографічна помилка в тексті:
Послати повідомлення про помилку автора?
Виділіть некоректний текст мишкою
Дякуємо! Повідомлення відправлено.
Хоча б операторів забезпечили захистом?Чим займалися на своїй зміні?
Ви турбувалися про своє життя?
Що робили після зміни?
А Вас на допити в КДБ викликали?
Що захотілося взяти з собою з квартири, коли їхали?
Щось особливе?
Чи важко було влаштуватися на роботу на ЧАЕС?
Галя у неї запитала: "Дівчинка, як тебе звати?
Скажи, Оксана, куди дядька поїхати: до Подольська або в Прип'ять?