"Пікова дама"

Ілзе Лієпа розповідає про свою роботу разом з Миколою Цискарідзе над балетом «Пікова дама», поставленому у Великому театрі великим Роланом Петі в 2001 році ...

Ілзе Лієпа: «... І ось Ролан Петі - йому 77 років - він абсолютно живий, іскрометний, сповнений почуття гумору; вони перекидаються жартами з Миколою Цискарідзе французькою, сміються ... І в той же час він дуже серйозний - він злегка намічає руху, які пропонує танцівника, і його тут же підхоплює асистент - показує комбінацію вже фізично. Петі дивиться - підправляє, чи правильно він вгадав його думку. І найдивніше - коли раптом показана комбінація об'єднується з музикою, ти розумієш, що вона цілком музична. Це було воістину унікально - як він умів відчувати музику. Сам Петі говорив, що він ніколи не знає, що буде відбуватися на репетиції - все народжується в атмосфері - миттєво ... »


Ролан Петі про «Піковій дамі»: «Років двадцять п'ять тому Михайло Баришніков звернувся до мене з проханням поставити для нього балет на сюжет пушкінської« Пікової дами ». Я завжди захоплювався цим танцівником, одним з кращих в ХХ столітті, і тому охоче погодився. Було вирішено використовувати музику однойменної опери Чайковського. Я склав лібрето, і ми приступили до роботи. Однак незабаром Баришніков заявив мені, що не стане танцювати дуети зі старою графинею, так як, на його думку, це суперечить російському першоджерела. Я спробував переконати його, показавши уривок з повісті Пушкіна, де прямо говориться про тому, що Германн готовий «стати її коханцем», щоб тільки дізнатися таємницю трьох карт. А раз так, я вважав, у мене були всі підстави поставити дует Германна з Графинею. На жаль, Баришніков не погодився, і мені довелося поступитися. Балет втратив новизну рішення, ставши просто ілюстрацією до сюжету. Зрозуміло, він мав успіх: в ньому були чудові декорації, прекрасні костюми, чудова музика, першокласний виконавець провідної партії ... Але не було головного - драматургії.

Отримавши запрошення поставити «Три карти» в Великому, я перечитав пушкінську повість і написав нове лібрето. Як музичної основи я знову вирішив звернутися до опери, але замінивши голосу музичними інструментами (адже голос - той самий інструмент). Однак з цієї затії нічого не вийшло: нове лібрето Ніяк не лягало на оперну партитуру. Тоді я взяв іншу річ Чайковського - Шосту симфонію, і це виявилося саме тим, що я шукав! Музика ідеально збіглася з лібрето. Для постановки я використовував запис, зроблений Леонардом Бернстайном, так як вона триває трохи довше, ніж інші виконання «Патетичної» симфонії. Помінявши місцями деякі частини твору, я не викинув при цьому жодного такту!

Я дуже люблю «Пікову даму», але у кожного свій Пушкін - він абсолютно інтернаціональний, перекладений багатьма мовами. Я пропоную вам свою «Пікову даму». Вона нагадує мені кориду, під час якої гинуть обидва - і бик, і тореадор.

Дуети Германна з графинею є центральними епізодами моїй постановки. Їх виконують чудові артисти Ілзе Лієпа і Микола Цискарідзе, танець яких народжує дивовижний ефект: вам здається, що сама музика Чайковського набуває особливої чистоту і проникливість ».

Джерело фотографії: http://www.socialballet.net/