"Пікова дама" - опера-променад

  1. опера
  2. променад
  3. "Пікова дама"
  4. The queen of spades
  5. Цікаві факти

"Пікова дама" - опера-променад. Фото - прес-служба вистави

1 жовтня 2017 року Москві відбудеться світова прем'єра опери-променад «Пікова дама».

Класична опера вперше постане в імерсивні форматі - глядачі повністю зануряться в драматична дія безсмертних творів Олександра Пушкіна та Петра Чайковського.

Старовинну садибу Гончарових-Філіппових наповнить жива музика у виконанні солістів провідних московських театрів, хору і оркестру з 30 музикантів. Глядачів під час таємничого подорожі супроводжуватимуть танцюристи балету і актори, а гідом в світ азарту, пристрастей і невблаганною долі стане Олександр Пушкін.

Глядачів під час таємничого подорожі супроводжуватимуть танцюристи балету і актори, а гідом в світ азарту, пристрастей і невблаганною долі стане Олександр Пушкін

Творча команда на чолі з режисером Олександром Легчаковим, хореографом Олегом Глушковим, диригентом Андрієм Рейном, сценографом Поліною Бахтіної, композитором Миколою Мельниковим, продюсерами Олексієм Лисовим, Андрієм Ісповедніковим і Владом Давидовим і креативної лабораторії Troyka Multiart працювала над постановкою два роки.

«Прем'єра нашої« Пікової дами »відбудеться в світовій оперній столиці - Москві, це величезна честь для нас. Опера - складний синтетичний жанр, який з'єднує музику, літературу, танець, живопис і театр,

- розповідає режисер вистави Олександр Легчаков.

- У нашій постановці на авансцену вийде глядач і виявиться на відстані витягнутої руки від героїв ».

опера

Opera перекладається з італійської як «справи, праці». Жанр з'явився в період Пізнього Відродження і розвивається на протязі 400 років. Змінювалися мови (на допомогу італійським прийшли німецька, французька, англійська та російська), розширювалася музична партитура і ускладнювалося лібрето.

У XIX столітті, завдяки операм Ріхарда Вагнера, Петра Чайковського, Джузеппе Верді, Жоржа Бізе та Джакомо Пуччіні, жанр оформився як складний синтетичний вид мистецтва, який з'єднує музику, літературу, театр, хореографію і живопис.

"Пікова дама" - опера-променад Фото - прес-служба вистави

У XX столітті ключову роль в постановках стала грати фігура режисера. Разом з композиторами Ігорем Стравінським, Куртом Вайлем, Дмитром Шостаковичем, Філіпом Глассом, Сергієм Прокоф'євим, Лучано Беріо та Джоном Адамсом опери ставили Костянтин Станіславський, Бертольд Брехт, Сергій Ейзенштейн, Девід Хокні, Борис Покровський, Роберт Вілсон, Юрій Любимов і Робер Лепаж.

Жанрові рамки розширювалися: стали популярні джазові опери ( «Поргі і Бесс» Джоржа Гершвіна), моноопери ( «Людський голос» Франсіса Пуленка і Жана Кокто), опери-притчі ( «Блудний син» Бенджаміна Бріттена), рок-опери ( «Ісус Христос - суперзірка »Ендрю Ллойда Уеббера і Тіма Райса) і навіть sci-fi опери (« Муха »Говарда Шора).

У нашому столітті опера залишається успішним і живим жанром: щорічно в світі дається 23 тисячі музичних вистав 1280 композиторів, більше половини з яких є нашими сучасниками.

За чотири століття не змінилося одне - без величезної роботи створення опери і раніше неможливо.

променад

Імерсивні театр, в якому глядач поринає в дію і вільно переміщається під час вистави, почав активно розвиватися в останні десятиліття.

У Росії жанр став популярним завдяки успіху променаду «Сон в літню ніч» Кирила Серебреннікова, імерсивні шоу «Повернулися» Віктора Карини, Мії Заняття і Мігеля, постановки «Чорний росіянин» Максима Діденко і проекту Remote X команди Rimini Protokoll.

«Москва вже розсмакували імерсивні уявлення і готова до зустрічі з оперою в новому форматі,

- каже продюсер «Пікової дами» Олексій Лисов.

- Новітнє обладнання TROYKA Multispace оточить слухача ідеальним живим звуком, віртуальними декораціями і оптичними ілюзіями, а три поверхи старовинного особняка вмістять в себе десятки локацій: гральний будинок і зимовий сад, бальний зал і будуар таємничої графині ».

Особняк, в якому відбудеться світова прем'єра опери-променад, був побудований за проектом архітектора Івана Еготова. У XIX столітті він вважався одним з кращих дворянських гнізд Москви і належав дідові дружини Пушкіна - Наталії Гончарової.

Ледь переступивши поріг хати, на фронтоні якого і зараз можна побачити герб Гончарових - розділений шпагою щит під дворянським шоломом - глядачі відправляться в захоплюючу двогодинне подорож по десяткам кімнат, що зберігають пам'ять про події, описані в повісті Олександра Пушкіна і увічнених в опері Петра Чайковського.

"Пікова дама"

В основу пушкінської повісті лягла таємнича історія Наталії Голіциної, однією з найбільш впливових і багатих дам XIX століття. Коли її внучатий племінник начисто програвся в карти, він звернувся до бабусі з благанням про допомогу.

Замість грошей княгиня відкрила йому секрет трьох карт, довірений їй в молодості таємничим графом Сен-Жерменом, і племінник миттєво відігрався.

Повість Пушкіна стала миттєво популярна і автор, сам завзятий гравець, зазначив у себе в щоденнику:

«Моя« Пікова дама »у великій моді. Гравці понтируют на трійку, сімку і туза ».

"Пікова дама" - опера-променад. Фото - прес-служба вистави

«Пікова дама» була переведена на французьку Проспером Меріме і стала першим міжнародним успіхом російської літератури.

Але справжню всесвітню славу сюжет знайшов після того, як за нього взявся інший російський геній - Петро Чайковський. Композитор і його брат Модест, автор лібрето, серйозно переробили канву твору: перенесли дію в більш ранню епоху і переписали фінал історії.

Твір Чайковського, написане за рекордні 44 дня, вважається критиками вершиною творчості композитора і, поряд з «Євгеній Онєгін», входить в топ-50 популярних опер світу. За сто двадцять сім років, що минули після прем'єри, її сотні разів ставили на головних сценах світу: від Маріїнського театру і Ла Скала до Великого театру і Метрополітен-опера.

За сто двадцять сім років, що минули після прем'єри, її сотні разів ставили на головних сценах світу: від Маріїнського театру і Ла Скала до Великого театру і Метрополітен-опера

Одним з головних джерел натхнення режисер опери-променад Олександр Легчаков називає «Пікову даму» Всеволода Мейєрхольда, поставлену в Малому оперному театрі Ленінграда (МАЛАГОТ) - нині Михайлівському театрі. У 1935 році режисер-новатор сміливо обійшовся з класичним лібретто Модеста Чайковського, максимально наблизив спектакль до оригінального сюжету Пушкіна і взяв на роль Герман не оперного співака, а актора.

В опері-променад на перший план також вийдуть теми гри, фортуни і невідворотного року. Кожен спектакль відвідають лише 54 глядача, по числу карт в повній французької колоді, а перед початком основного дії всі учасники пройдуть обряд посвячення в члени таємного товариства.

Кожен спектакль відвідають лише 54 глядача, по числу карт в повній французької колоді, а перед початком основного дії всі учасники пройдуть обряд посвячення в члени таємного товариства

"Пікова дама" - опера-променад. Фото - прес-служба вистави

У новій «Піковій дамі» музика у виконанні живого оркестру, хору та солістів буде майстерно переплетена з драматичною грою акторів Майстерні Дмитра Брусникина і сучасною хореографією Олега Глушкова - в кожній виставі задіяно понад 70 виконавців.

«У нас склалася приголомшлива творча команда,

- каже продюсер проекту Андрій Сповідників.

- Ми раді, що постановка викликала величезний інтерес з боку професійної спільноти. У кастингу брали участь більше сотні приголомшливих артистів - імена деяких з них ми оголосимо напередодні прем'єри, чекайте сюрпризів ».

Музику Петра Чайковського доповнять твори неокласика Миколи Мельникова. Молодий композитор, чий дебютний альбом # 22 входить в топ-100 найбільш скачуваних записів на ITunes, є експертом в поєднанні класичної музики та сучасного відеоарту, за який відповідають сценограф Поліна Бахтіна і фахівці студії Radugadesign.

«У новій« Піковій дамі »глядач не є стороннім спостерігачем, а безпосередньо занурюється в дію,

- коментує креативний директор студії Radugadesign Іван Нефёдкін.

- Мультимедійні декорації гармонійно доповнюють простір старовинної дворянської садиби, запрошуючи аудиторію в світ ілюзій, на тонкому рівні дотичний з реальністю ».

The queen of spades

В рамках чотирьох місяців показів опери-променад в TROYKA Multispace будуть проводитися закриті клубні музичні вечори та лекції міжнародних і російських експертів в області сучасної класичної музики.

Після світової прем'єри учасники продюсерської компанії Altrulion думають про участь «Пікової дами» в міжнародних театральних фестивалях і планують здійснити прокат опери в Європі.

«Немає сумнівів, що новий формат, який би з'єднав класичну оперну постановку і імерсивні жанр променаду, буде затребуваний в світі,

- каже продюсер постановки Влад Давидов.

- На прем'єрні покази ми чекаємо представників провідних європейських театральних фестивалів і керівників великих продюсерських компаній ».

- На прем'єрні покази ми чекаємо представників провідних європейських театральних фестивалів і керівників великих продюсерських компаній »

"Пікова дама" - опера-променад. Фото - прес-служба вистави

Цікаві факти

  1. Пушкін добре розбирався в темі азартних ігор: одного разу він програв 25 000 рублів, що мало не розірвало його заручини з Наталією Гончаровою.
  2. Герої «Пікової дами» грають в старовинну азартну гру «Фараон». Один з двох гравців (банківник) тримає банк, а його суперник (понтёр) робить ставку і вибирає будь-яку карту. Потім банківник починає розкладати колоду. Якщо задумана карта лягає наліво, то виграє понтер, якщо направо - то банківник. Виграш залежить лише від сліпого випадку - як в російській рулетці.
  3. Дід Наталії Гончарової був змушений продати свою садибу на Яузском бульварі, щоб розплатитися з багатомільйонними боргами, що виникли через величезну карткового програшу.
  4. Автограф повісті Пушкіна не зберігся, оригіналом партитури Чайковського пощастило більше - він зберігається в Маріїнському театрі в капсульованому вигляді.
  5. Коли в 2001 році французький хореограф Ролан Петі взявся за постановку балету «Пікова дама», прими Большого театру відмовлялися танцювати Стару Графиню - боялися, що роль принесе нещастя. У підсумку пару Миколі Цискарідзе склала безстрашна Ілзе Лієпа - цей дует був визнаний головною подією театрального сезону.
  6. «Пікова дама» була багато разів екранізована: найбільш ізвестнинемая версія Якова Протазанова, британська картина Торолд Дікінсона, телефільм Петра Фоменко і недавня постановка Павла Лунгіна, удостоєна двох нагород національної кінопремії «Золотий орел».
  7. У XVIII столітті опера стала причиною війни. Шанувальники італійської опери, які вважали французьку мову непридатним для жанру, розгорнули в Парижі літературну дискусію, яку прозвали «війною блазнів», в якій взяли участь Дені Дідро, Жан-Жак Руссо, Вольтер і десятки інших мислителів Франції.
  8. Термін «синтез мистецтв», або Gesamtkunstwerk, яким зараз описують більшість жанрів сучасного мистецтва, від арт-перфомансів до відео-арту, з'явився завдяки Ріхарда Вагнера - саме в цьому стилі він і створював свої опери.
  9. У Великобританії дуже популярні музичні променади, або Proms, під час которихзрітелі прогулюються в театрах або парках під класичну музику.В цьому році лондонський фестиваль BBC Proms святкує 123-й сезон.
  10. Недержавні оперні театри в Росії були більш прогресивні, ніж імператорські: в приватній опері Зиміна вперше в Росії поставили «Кармен» Жоржа Бізе та «Бориса Годунова» Модеста Мусоргського без цензури, а «Чорний квадрат» Казимира Малевича був частиною декорації опери футуристів «Перемога над сонцем ».
  11. Опублікована в газеті «Правда» статтю «Сумбур замість музики», спрямована проти опери Дмитра Шостаковича «Леді Макбет Мценського повіту», запустила хвилю пропагандистської кампанії проти мистецтва «формалістів». У 30-ті роки минулого століття її жертвами стали прогресивні художники, театральні режисери, скульптори та архітектори.
  12. Робота над постановкою опери-променад йшла по «бродвейській системі»: після п'яти закритих пілотних показів, що мали успіх у глядачів, команда проекту два роки працювала над повною версією вистави.

Робота над постановкою опери-променад йшла по «бродвейській системі»: після п'яти закритих пілотних показів, що мали успіх у глядачів, команда проекту два роки працювала над повною версією вистави

У кожній виставі опери-променад буде задіяно 70 виконавців і два диригента: один керує оркестром, другий - солістами, що знаходяться в різних приміщеннях особняка.

Прес-служба вистави