Енцов Юрій
В цьому році виповнюється 70 років фільму "Повітряний візник". Знімати рімейки стає популярним, але з цією картиною, якщо таке й станеться, то дуже не скоро. Фільм не старіє. Його можна розмалювати або навіть зробити в 3D, додати комп'ютерних ефектів - адже є до чого додавати. У цю зворушливу історію з закоханими героями так хочеться вірити.
Вони зустрілися в літаку під час вимушеної посадки. Вона - юна, починаюча співачка Наташа Куликова, в виконанні чарівної Людмили Целіковська, теж юною і молодої, він - серйозний, досвідчений льотчик, Іван Баранов, був біля штурвалу цього літака. Іван Баранов - один з небагатьох стовідсотково позитивних образів Михайла Жарова, великого майстра створювати на екрані різнопланові характери - будь то дуже чарівний мерзотник або ж добрий, але страшно йоржистий, колючий людина.
Бути може, Михайло Іванович Жаров був настільки романтичний тому, що закохався по-справжньому в актрису Целіковська? Обидва, і Михайло і Людмила, на той час були одружені, і не один раз, але цей фільм їх поєднав, незважаючи на різницю у віці в 19 років. З'єднав не назавжди, тільки на воєнні та повоєнні роки ...
Читайте також: Фільм-пам'ятник радянським підводникам
За сюжетом вдячні артисти, які летіли в цьому літаку, запросили льотчиків в театр. Там Наташа та Іван познайомилися ближче, стали зустрічатися. Але Наталчина мама виявилася категорично проти її шлюбу з немолодим льотчиком. Адже у неї на прикметі іншого - томний тенор, зірка оперної сцени, загрожених прихильницями - Ананій Светловидов - незабутній актор Григорій Шпігель. Куликова старша ховає телеграму льотчика, яку Наташа так чекає. Але фокус не вдався, Ананія Павловича знову закружляли шанувальниці, відвернули, а тим часом дівчина поїхала з під'їхали Барановим.
Всі ці перипетії ліричних взаємин вийшли з-під золотого пера Євгена Петрова, того самого, хто написав спільно з Іллею Ільфом "12 стільців" і "Золоте теля". Євген Петров - автор ще чотирьох кіносценаріїв таких знаменитих фільмів тридцятих років як "Цирк", "Музична історія" і "Антон Іванович сердиться". Ці сценарії також були написані в співавторстві. А ось сценарій "Повітряного візника" Петров писав один. І цей фільм став його останньою роботою - будучи під час війни фронтовим кореспондентом, він повертався в Москву з Севастополя на якомусь "повітряному візником" і літак був збитий ворожою авіацією над Ростовською областю.
В ті часи Голлівуд був ще не такий сильний. Траплялося, що діячі кіно добровільно покидали його. Так сталося і з режисером фільму Гербертом Раппопортом. Уродженець Австрії, він працював в кіно як асистент і другий режисер в Німеччині, Франції та, нарешті, в Америці. А в 28 років приїхав до Росії, щоб знімати тут антифашистський кіно. Зняв, але тут в справу втрутилася політика: Сталін вирішив не сваритися з Гітлером і фільм поклали на полицю. У його другого серйозного фільму теж виявилася складна доля. Раппопорт вирішив переключитися на комедії, "Повітряний візник" - третій його повнометражний фільм.
Читайте також: Три тополі, Ніжність і політ Гагаріна
За спогадами самого Раппопорта саме Петров, який знав режисера по спільній роботі над "Музичної історією", просив, щоб постановку його сценарію доручили саме йому.
"Я хотів, щоб головну роль у фільмі виконала Людмила Целіковська, - писав Герберт Моріцовіч згодом. - Я тоді ще не був знайомий з цією актрисою особисто і знав її тільки по фільму" Антон Іванович сердиться ". Целиковская разом з Театром ім. Вахтангова в цей час перебувала в Омську. і, щоб отримати Целіковська для своєї картини, мені довелося проявити чимало наполегливості. Справа в тому, що на студії ЦОКС був свій штат акторів. Він складався з 15 чоловіків і 170 жінок. Не дивно, що керівництву здавалося безглуздим запрошувати актрису видав ека. Але на студії працювали актриси драматичні, а мені потрібна була артистка музичної комедії, яка вміє співати. Дорога з Омська в Алма-Ату в воєнні роки могла розтягнутися на місяці, а Жаров, партнер Целіковською по фільму, нервував - його робочий час було розписано на багато місяців вперед. Але все-таки я переміг. Людмила Василівна приїхала в Алма-Ату і знялася в нашому фільмі ... "
Коли "Повітряний візник" вийшов на екрани, солдати і офіцери діючої армії дякували за фільм. Навіть назвали один винищувач "Наталкою", по імені героїні картини і малювали на його фюзеляжі зірки за кількістю збитих літаків супротивника.
Читайте також: "Зоряний шлях" не став зоряної каламуттю
Всього Раппопорт зняв в СРСР два десятка фільмів. Яке йому жилося в країні переможного соціалізму - важко сказати. Великий жартівник, Сергій Довлатов описував так: зустрілися два старих друга, які працювали колись в західній кіноіндустрії, пішли в кафе. Сидять, розмовляють. І відбувається між ними розмову:
- Я практично банкрут. Останній фільм дав мільйонні збитки. Вілла на Адріатичному морі потребує ремонту. Автомобільний парк не оновлювався чотири роки. Податки досягли семизначних цифр ...
А радянський режисер Раппопорт відповідає:
- А у мене якраз все добре. Останньому фільму дали вищу категорію. Літо я провів в Будинку творчості Спілки кінематографістів. У мене "Жигулі". Зайняв чергу на кооператив. Податки складають шість рублів на місяць ... "
В самому кінці фільму, виконуючи небезпечне завдання з перевезення поранених з оточення, і йдучи від винищувачів супротивника, Баранов направляє свій небесний тихохід в хмари, але і сам втрачає орієнтацію в тумані. Рятує льотчика, його екіпаж і сорок чоловік поранених на борту тільки голос улюбленої Наташі по радіо. Вони пеленгують радіостанцію і летять прямо на арію Лізи з "Пікової дами" Чайковського. Приземлившись, він говорить їй по телефону: ви так гарно співали, що тільки завдяки цьому я зміг повернутися на аеродром ...
Читайте найцікавіше в рубриці "Культура"
Бути може, Михайло Іванович Жаров був настільки романтичний тому, що закохався по-справжньому в актрису Целіковська?