"Пусть говорят" про дітей-інвалідів

Експерти з Санкт-Петербурга, запрошені на минулому тижні на передачу Першого каналу Пусть говорят про конфлікт адміністрації астраханського дитячого будинку-інтернату для інвалідів з волонтерами, вперше відкрито обурилися специфікою скандального ток-шоу Експерти з Санкт-Петербурга, запрошені на минулому тижні на передачу Першого каналу "Пусть говорят" про конфлікт адміністрації астраханського дитячого будинку-інтернату для інвалідів з волонтерами, вперше відкрито обурилися специфікою скандального ток-шоу. Фахівці, за їх власними словами, їхали поговорити про серйозне, але їх втягнули в звичну для "Пусть говорят" "базарну" середовище.

"Передача вийшла жахлива, піднімалися абсолютно неприпустимі, на наш погляд, теми і питання", - заявили журналістам у благодійній організації "Перспективи", яка впритул працює з дітьми-інвалідами.

Вони зажадали своєрідною сатисфакції від Першого каналу - дійсно серйозною, без чвар і "нижньої білизни", телепрограми про дітей-інвалідів.

Мотивація проста: не можна на федеральному телеканалі знімати розважальні передачі про тяжкохворих. Замість цього, вважають фахівці, тема дітей з важкою інвалідністю, які проживають в державних установах, повинна бути уважно і глибоко розглянута на серйозної передачі із залученням влади, провідних експертів з різних областей, волонтерів та представників громадських організацій, які успішно працюють в цій галузі.

Тільки так, на їхню думку, можна всебічно інформувати людей про існуючу проблему і запропонувати шляхи для подолання страшного спадщини психоневрологічних інтернатів, які дісталися нам з минулого.

У відкритому листі до гендиректора Першого каналу Костянтина Ернста експерти пишуть, що ведучий Андрій Малахов наполегливо ігнорував будь-які спроби говорити про становище дітей, що живуть в інтернатах, про причини того, що діти, які живуть в груповий системі догляду, відстають у розвитку і фізичних показниках, частіше вмирають.

При цьому ведучий активно підтримував сутички з взаємними образами і переходом на особистості між представниками інтернату і волонтерами, а замість того, щоб за допомогою експертів спробувати розібратися в серйозну проблему, в передачі "свідомо створювався хаос і балаган".

Текст листа

"Шановний Костянтин Львович,

До Вас звертаються експерти в області життєвого влаштування дітей з важкою розумовою і психічної інвалідністю, які проживають в спеціалізованих установах.

Нам здавалося, що допомога дітям з важкою інвалідністю - це спільна справа влади, професійної спільноти, батьків, волонтерів та засобів масової інформації, що впливають на формування моральності в суспільстві та відповідальних за якість наданої інформації.

Ми з повагою ставимося до Першого каналу телебачення, очолюваному Вами, і погодилися взяти участь в одній з передач. 24 березня 2011 року ми в якості експертів взяли участь у зйомках програми «Пусть говорят», присвяченій конфлікту між адміністрацією дитячого будинку-інтернату для дітей-інвалідів Астраханській області і волонтерами.

Ми сподівалися, що дана передача дасть можливість підняти питання про те, які зміни необхідні в системі життєустрою дітей, і що суспільство спільно з державою може зробити, для того, щоб умови життя дітей стали людськими.

Міжнародний досвід показує, що саме відкриті дискусії сприяють формуванню громадянського суспільства і призводять до радикальних поліпшень в соціальній системі. Так було в Великобританії, Швеції, Норвегії, США та інших країнах.

Однак на ділі ми змушені соромитися того, що взяли участь в програмі. Ведучий Андрій Малахов наполегливо ігнорував будь-які спроби говорити про становище дітей, що живуть в інтернатах, про причини того, що діти, які живуть в груповий системі догляду, відстають у розвитку і фізичних показниках, частіше вмирають. При цьому він активно підтримував сутички з взаємними образами і переходом на особистості між представниками інтернату і волонтерами. Замість того щоб за допомогою експертів спробувати розібратися в серйозну проблему - адже дітям погано кожен день, багато хто дійсно вмирають і не тільки в цьому інтернаті, а по всій країні в студії свідомо створювався хаос і балаган.

Нам соромно, що мабуть саме такі передачі створюють рейтинги - щонайменше, іншого пояснення того, що сталося ми не знаходимо. При цьому ми вважаємо неприпустимим використання даної теми для розваги публіки, шляхом роздування низьких пристрастей, приниження матерів дітей-інвалідів, образи людей, які беруть дітей з важкою інвалідністю під опіку, співробітників і волонтерів, що піклуються про дітей в інтернатах.

Нас запросили як експертів, але не дали висловитися по суті проблеми і зробити її зрозумілою для глядачів Першого каналу. Ми вимагаємо, щоб тема дітей з важкою інвалідністю, які проживають в державних установах, була уважно і глибоко розглянута на серйозної передачі із залученням влади, провідних експертів з різних областей, волонтерів та представників громадських організацій, які успішно працюють в цій галузі. Тільки так можна всебічно інформувати людей про існуючу проблему і запропонувати шляхи для подолання страшного спадщини психоневрологічних інтернатів, які дісталися нам з минулого.

У цьому ми бачили б прояв соціальної відповідальності ЗМІ і Першого каналу зокрема ".

Під листом підписалися дитячий невролог, незалежний консультант з розвитку служб допомоги сім'ям Святослав Довбня, клінічний психолог, незалежний консультант з розвитку служб допомоги сім'ям Тетяна Морозова, клінічний психолог, директор БОО "Перспектива" Марія Островська.

Марія Островська, коментуючи цей лист для видання ABNews.ru, зазначила, що, погоджуючись на участь у передачі, вона розраховувала на серйозну розмову про роль суспільства в долі дітей-інвалідів в Росії. Крім того, експерти хотіли поговорити про неможливість існування величезних інтернатів, від яких всі європейські країни відмовилися.

"У Словенії існує закон, який не дозволяє створювати такі установи чисельністю більше 7 чоловік. У нашому законодавстві рекомендована чисельність - до 60 осіб, а в реальності існують інтернати на 200, 300 і 500 вихованців. Така організація життя дітей призводить до жахливих наслідків", - сказала Островська.

Інше важливе питання, який так і не був повною мірою торкнуться на передачу, - недостатня державна підтримка сімей з дітьми-інвалідами.

Держава, за словами експерта, витрачає на утримання такої дитини в інтернаті близько 40 тис. Руб. в місяць, тоді як розмір допомоги по догляду за дитиною-інвалідом для матері становить 1 тис. руб. у місяць. Така ситуація призводить до великого притоку дітей в інтернати.

Як заявила Марія Островська, автори листа розраховують, що Перший канал все-таки зробить кілька серйозних програм, в яких будуть порушені всі перераховані вище питання. Адміністрація Першого каналу на відкритий лист поки не відреагувала.

джерела: newsru.com і abnews.ru